Gliwicka Onkologia rozpoczęła wykonywanie testów na obecność koronawirusa. 1 na 10 pozytywny

fot. Miasto Zabrze/fb

W gliwickim oddziale Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie wykonano w poniedziałek 30 pierwszych badań molekularnych na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Trzy z nich są pozytywne.

Badania wykonywane są w Pracowni Badań Molekularnych Zakładu Analityki i Biochemii Klinicznej z wykorzystaniem dwóch aparatów – do amplifikacji kwasu nukleinowego (aparat Lightcycler) oraz do automatycznej izolacji (aparat Maxwell). Umożliwiają one przebadanie 70-80 próbek na dobę.

W piątek spodziewamy się dostawy dwóch kolejnych aparatów, które dotrą do nas z Korei. Po ich uruchomieniu liczba wykonywanych badań może wzrosnąć do około 200 na dobę

– poinformował prof. Krzysztof Składowski, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach, które sfinansowało zakup obu urządzeń i 10 tys. koreańskich testów. Przeznaczyło na ten cel ok. 1,5 mln zł z własnych środków.


Testy na obecność koronawirusa wykonywane są obecnie przez czterech diagnostów laboratoryjnych. Próbki będą kierowane do Gliwic docelowo z czterech śląskich tzw. jednoimiennych szpitali, przekształconych w szpitale zakaźne: Szpitala Specjalistycznego w Chorzowie, Magrezu Szpitala Wojewódzkiego w Tychach, Szpitala Rejonowego im. Dr. Rostka w Raciborzu oraz Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie.

Obecnie mamy do dyspozycji 300 testów, które przekazała nam Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, oraz 600 własnych, koreańskich, zakupionych z budżetu naszego szpitala

– poinformowała dr n. med. Jolanta Mrochem-Kwarciak, kierownik Zakładu Analityki i Biochemii Klinicznej.

Szpital dopełnił wszelkich procedur bezpieczeństwa. Pracownia Badań Molekularnych, w której badane są próbki pobierane od pacjentów śląskich lecznic, ma oddzielne wejście, a materiał do badań dostarczany jest w specjalnych, szczelnie zamkniętych pojemnikach przez kurierów, dla których przygotowano oddzielny parking. Od strony Drogowej Trasy Średnicowej oraz od strony centrum Gliwic ustawiono drogowskazy, które pomagają dotrzeć wprost do laboratorium NIO.

Do tej pory w województwie śląskim badania molekularne wykonywał tylko jeden ośrodek – laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

(nmm)/mat.pras/ NIO w Gliwicach
fot. Miasto Zabrze/fb

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Gliwiczanin

Jest taki wynik zachorowań bo nie są wykonywane testy jak rząd przestanie ukrywać prawdę i zacznie robić testy to wtedy wyjdzie prawdziwa skala zachorowań

Kolega

A co mi po prawdziwej skali zachorowań? Czy zakażonych jest 2 tys czy 20 tys wiadomo co robić żeby się nie zakazić

Wuj Tarabuk

Jeśli znasz prawdziwe dane to podaj, a jak nie to zamknij się i nie siej dezinformacji. Bo podobne półmózgi powtarzają potem takie brednie jako “wyczytałem w internecie”.

AFD

Przynajmniej jeden ,,gliwiczanin” z jajami,bo powiedzial prawde.

burn

Tzw. rząd nie ukrywa prawdy, bo po prostu jej nie zna. Większość tzw. ludzi władzy nie potarfi liczyć do pięciu. Na piatej klepce ślad IQ się urywa- pozostaje tylko żądza włądzy

Urko

Oopsss… znowu się statystyki popsują ….

Jacenty

W ktory chyba tylko ty wierzysz

SG4604

Jakieś 45% tego żałosnego narodu w to wierzy

Mówmy prawdę

Nie ma się czego obawiać. Skoro Pan Prezydent powiedział, że pójście na wybory jest bezpieczne, bo przecież chodzimy na zakupy i tylko niektórzy chorują – to nie może być inaczej. Przecież by nie kłamał publicznie.

Laszlo_egesz

Pan Prezydent nie może się mylić, podobnie jak nasz prawdomówny premier.

ble ble ble

To co mówią nieistotne pionki jest nieistotne bo tylko wypełniają swoją zaprogramowaną funkcję, za to małomówny prezes naczelnik szeregowy poseł po cichu zaciera ręce i sprawnie kombinuje jak najwięcej ugrać przy przesunięciu terminu wyborów tak aby rozegrana przez niego opozycja myślała, że to jej zasługa i aby w tej materii opozycja przeszła do niego i ustaliła nowy termin wyborów, co z resztą już ochoczo robi od kiedy totalni się totalnie na własne życzenie wykopyrtnęli robiąc z siebie truchło, razem z panią posągową lapsusową, a którą wypadałoby koniecznie przy okazji wymienić na coś lepszego, żeby wstydu nie przynosiła.

Czesio .

Ampuła , widzę że zmieniłeś pseudonim . Rozgryzłem cię .

Bzik

“Nam nie trzeba Bundeswehry, nam wystarczy minus cztery…” Jak to się kiedyś mawiało. Najważniejsze, że utrzymają pińcetplusa, żeby Dżesiki i Alany zagłosowały (wszak to w większości młodzież – więc niezniszczalni). Bo i tak po du.ach dostaną narodowi złodzieje i oszuści, czyli przedsiębiorcy. Rzuci się im betonowe koło ratunkowe, żeby firmy mogli zamknąć nie od razu, a za dwa miesiące. Że już pominę tych, co wbrew ogólnonarodowej histerii #zostańwdomu, po prostu pracować muszą, co chyba na złość mediom starają się dalej napędzać gospodarkę. Im po prostu podniesie się po wszystkim podatki. Bo przecież pandemia…. bo przecież kryzys…… bo przecież tak “myk”… Czytaj więcej »

Damian

Czy wracając z trasy po Europie gdzie bywałem w krajach jak Francja Włochy Niemcy Belgia Holandia Luxemburg Austria Czechy mam prawo się przebadać?? Jestem kierowcą zawodowym pracujący na trasach Europejskich do zjazdu zostało mi 1.5 tygodnia.

Honorata

Człowieku Ty powinieneś tam być natychmiast przebadany bez dyskusji…

Obserwujący

@Damian,OBOWIĄZKOWO masz odbyć kwarantannę domową wraz z rodziną.
Najpierw poinformuj sanepid.

Ampuła

Szpitale same kupują testy w Korei, żeby badać i diagnozować pacjentów. Rząd oficjalny kupuje poparcie, organizując konferencje prasowe i zawierzenia narodu podrobom bóstw.

Lop

No to skoro jest taka duża wykrywalnosc 30/3, to może trzeba to ująć w statystykach na Gliwice..
Lepszy obraz będzie tego jak postępuje wirus

Hmmm

Mam pytanie kto wymyślą by próbki jeździły do Gliwic z Tychów Raciborza Cieszyna czy Chorzowa… Nie można zrealizować lab gdzieś gdzie boby to szybsze choćby w transporcie… Chyba że ślady dna lub próbki krwi są dostarczane zdalnie.. Wtedy nie mam putan

Agnieszka

Kto może skorzystać z takich badań?

Janda

Osoby których próbki pobrały szpitale wymienione w tekście

parKing

Na pewno nie losowi paranoicy.

gość

więc i na pewno nie osoby na kwarantannie, nie przyjmowane do szpitala, ale rozsiewające zarazki na najbliższą rodzinę, która potem podaje dalej

Obserwujący

Tylko i wyłącznie osoby podejrzewane o bycie chorym na koronowirusa.Próbki są pobierane i wysyłane przez pracowników służby zdrowia.
Nie ma możliwości zrobienia testów prywatnych, na zasadzie “zobaczę czy jestem chory/a”.
W ogóle to siedź w domu i się nie plącz bez celu.

Obserwujący

No i dobrze.Czas najwyższy.
W końcu się do czegoś przydadzą.
Mają w końcu duże ,niewykorzystane moce przerobowe.