Gliwicka wieża Radiostacji najwyższym drewnianym obiektem na świecie? Już nie

„Najwyższa drewniana konstrukcja na świecie” – tak mówi się zwykle o gliwickiej Radiostacji. Tymczasem okazuje się, że od 2007 roku to już nieaktualne.

Mało kto o tym wie, ale gliwickiemu zabytkowi wyrosła konkurencja… w Chinach.

Świątynia Tianning w Changzhou nieopodal Szanghaju to kompleks, który wyróżnia się wybudowaną w 2007 roku najwyższą na świecie pagodą. Ma dokładnie 153 metry i 79 centymetry wysokości. To prawie 43 metry więcej niż gliwicka Radiostacja. Wykonana jest z birmańskiego i nowogwinejskiego drewna. Szczyt pokryto 75 tonami mosiądzu i złota.


– Chińska pagoda jest wyższa, ale o Radiostacji w dalszym ciągu możemy mówić jako o najwyższym drewnianym maszcie na świecie – mówi Jacek Owczarek ze Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach.

Pagoda z Changzhou powstała w latach 2002-2007. Koszt budowy wyniósł 300 mln juanów, czyli ponad 150 mln złotych. Jak podkreśla Jacek Owczarek, na Dalekim Wschodzie drewno nadal jest jednym z głównych materiałów budowlanych wykorzystywanych przy budowie nowych konstrukcji. Wydaje się jednak, że na razie nie ma na świecie innych równie wysokich obiektów z drewna.

Pagoda to rodzaj wielokondygnacyjnej wieży, która w architekturze sakralnej Dalekiego Wschodu jest tradycyjnym miejscem do przechowywania relikwii. Najczęściej stanowi jeden z budynków buddyjskiego klasztoru.

(msz)
fot. Jakub Hałun