Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego. Miasto zaprasza do zwiedzania Łabęd

W dniach 15-17 września w Łabędach będzie się działo wiele ciekawych rzeczy. Od poznawania historii tej dzielnicy, po udział w grze miejskiej i rejs po Kanale Gliwickim.

Muzeum w Gliwicach, które jest organizatorem Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego przygotowywanych w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, zaprasza gliwiczan do Łabęd.

Dzielnica ta miała swoje początki w czasach zamierzchłych. Przeszłość obecnej dzielnicy Gliwic jawi się jako mozaika wielu kultur zasiedlających te tereny na przestrzeni epok. Od paleolitu, przez średniowiecze, kiedy to po raz pierwszy pojawia się o Łabędach pisemna wzmianka, aż po czasy XIX-wiecznej prosperity, gdy Łabędy stają się ważnym punktem na przemysłowej mapie Śląska.

Aby przybliżyć historię tej dzielnicy, Muzeum zaprasza do udziału w przygotowanych z okazji Dni Dziedzictwa Kulturowego atrakcjach. Wśród nich znajdzie się rejs po Kanale Gliwickim.

Oprócz tego zobaczyć będzie można wystawę “Łabędy – Od wsi rycerskiej do przemysłowej dzielnicy Gliwic”, zwiedzić niedostępną na co dzień Hutę Łabędy, wybrać się na spacer po Starych Łabędach, posłuchać wykładu ks. Piotra Góreckiego “Dzieje Łabęd w zarysie” (nie tylko kościelnie), wziąć udział w grze miejskiej z nagrodami.

Dla najmłodszych przygotowano warsztaty, podczas których poznają historię kanałów Kłodnickiego i Gliwickiego i – wykorzystując specjalnie na ten cel zaprojektowane kartonowe klocki – zbudują potężną makietę śluzy wodnej i statku wycieczkowego. Zapraszamy do odkrywania wielowątkowych dziejów Łabęd, które choć bliskie, niejednym mogą nas nie tylko zaskoczyć, ale i zafascynować.

Udział we wszystkich wydarzeniach w ramach XV edycji Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego jest bezpłatny. Osoby niepełnoletnie mogą brać udział w zwiedzaniu, warstatch oraz rejsie wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

PROGRAM GLIWICKICH DNI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO


15.09.2017 (piątek)

Huta Łabędy – wczoraj i dziś – oprowadzanie: Jakub Nowak
Bezpłatny przejazd autokarem
Grupa I zbiórka 08.45 (plac Piłsudskiego 9), powrót około 11.20
Grupa II zbiórka 10.45 (plac Piłsudskiego 9), powrót około 13.20
Uwaga: Na zwiedzanie obowiązują wcześniejsze zapisy. Zgłoszenia będą przyjmowane w terminie 05-09 września w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej Kino Amok – Scena Bajka (ul. Dolnych Wałów 3, czynne od wtorku do soboty w godz. 10.00-18.00, przerwa 13.00-14.00, tel. (32) 231 38 55, e-mail: gddkrezerwacje@gmail.com ).
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc jedna osoba może zarezerwować maksymalnie 4 bilety. Zgłoszenia wysłane przed 5 września nie będą brane pod uwagę.

16.09.2017 (sobota)

Spacer po Starych Łabędach – oprowadzanie: dr Dagmara Wójcik, Andrzej Drągowski
Grupa I zbiórka 9.00 (kościół pw. Wniebowzięcia NMP), zakończenie około 12.00 (kościół pw. św. Jerzego)
Grupa II zbiórka 15.00 (kościół pw. Wniebowzięcia NMP), zakończenie około 18.00 (kościół pw. św. Jerzego)
Proponowana trasa: kościół pw. Wniebowzięcia NMP, Szkoła podstawowa nr 29, kapliczka przydrożna św. Nepomucena, zabudowania gospodarcze dawnego pałacu Welczków, Śluza Łabędy na Kanale Gliwickim, dawny Dom Kultury, kościół ewangelicki Marcina Lutra, kościół pw. św. Jerzego.

Centrum Sportowo-Kulturalne „Łabędź” (ul. Partyzantów 25)
11.00–16.00 Historia Kanału Kłodnickiego i Gliwickiego – warsztaty dla dzieci połączone z budowaniem makiety śluzy wodnej i statku wycieczkowego
Godziny warsztatów:
Grupa I – 11.00–13.00
Grupa II – 14.00–16.00
Uwaga: Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006. Rezerwacja miejsc jest możliwa od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00-16.00.

16.00 Dzieje Łabęd w zarysie (nie tylko kościelnie) – wykład ks. dr. Piotra Góreckiego

Łabędy – od wsi rycerskiej do przemysłowej dzielnicy – wystawa planszowa towarzysząca GDDK, oprac. Monika Michnik i Anna Kulczyk

17.09.2017 (niedziela)

Rejs statkiem
Trasa rejsu: Marina Gliwice – Śluza Łabędy – Kanał Gliwicki w okolicy Huty Łabędy–Bumaru Łabędy – Śluza Łabędy – Marina Gliwice
Rejs trwa ok. 1 godz.
Grupa I – 10.00 75 osób (Marina Gliwice, ul. Portowa 28)
Grupa II – 12.00 75 osób (Marina Gliwice, ul. Portowa 28)
Uwaga: Ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują wcześniejsze zapisy na bezpłatny bilet. Osoby niepełnoletnie mogą uczestniczyć w rejsie tylko z rodzicami bądź opiekunami.
Rezerwacja i odbiór biletów: 05–14 września w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej Kino Amok – Scena Bajka (ul. Dolnych Wałów 3, czynne od wtorku do soboty w godz. 10.00-18.00, przerwa 13.00-14.00, tel. (32) 231 38 55, e-mail: gddkrezerwacje@gmail.com ).
Jedna osoba może zarezerwować maksymalnie 4 bilety. Zgłoszenia wysyłane przed 5 września nie będą brane pod uwagę.

Łabędzki odkrywca – miejska gra terenowa
Czas trwania: 17 września w godzinach 10.00–16.00
Gra przeznaczona dla dzieci w wieku szkolnym i osób dorosłych. Warunkiem startu jest pobranie formularza zawierającego mapę z zaznaczonymi punktami terenowymi i zadaniami do wykonania.
Pobór formularzy: Punkt Organizacyjny GDDK (Centrum Sportowo-Kulturalne „Łabędź”, ul. Partyzantów 25) 17 września w godzinie 09.00–12.00
Prawidłowo wypełnione formularze oznaczone pieczątką Strażnika Wiedzy wezmą udział w losowaniu 50 nagród. Warunkiem odbioru nagrody jest obecność podczas losowania.
Nagrody: bilety na rejs po Kanale Gliwickim w sezonie 2018
Losowanie: 17 września, godz. 17.00, Punkt Organizacyjny GDDK (Centrum Sportowo-Kulturalne „Łabędź”, ul. Partyzantów 25)

(żms)/Muzeum w Gliwicach

fot. arch. 24gliwice.pl

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
krzysztof
krzysztof

To takie dziedzictwo Francy. Idą wybory.

rrolch
rrolch

Czemu zwiedzanie huty w takich po****anych godzinach? Ok mogę wziąć ostatecznie dzień urlopu, ale chętnie zabrałbym syna, ale on w szkole.

ja
ja

A czy będzie można zwiedzić urząd? Bo patrząc na PRL-owskie podejście władz miasta do mieszkańców, to po prostu wielki skansen.

zzz
zzz

Coś bardzo krótkie te dziedzictwo…..

ja234
ja234

No bo w glajwicach jest tylko parę rzeczy ciekawych do zwiedzania, reszta jest w Zabrzu, Katowicach, rudzie śląskiej. Z resztą glajwice to jeden wielki skansen.

Tomasz
Tomasz

Jacy mieszkańcy takie miasto