Od dzisiaj wracają godziny dla seniorów w sklepach. Rząd zaleca też osobom starszym samoizolację

px

Godziny dla seniora w sklepach, aptekach i drogeriach – od czwartku, między 10:00 a 12:00 w dni powszednie zakupy mogą robić tylko osoby powyżej 60. roku życia. To jedna z ogłoszonych kilka dni temu przez rząd nowych regulacji mających chronić seniorów przed epidemią.

Ta grupa społeczna jest najbardziej narażona na ryzyko zakażenia koronawirusem. Dlatego też apelujemy o szczególną ostrożność, stosowanie zasady „dezynfekcja – dystans – maseczka” i solidarność z seniorami – czytamy w komunikacie na stronie gov.pl.

Dbamy o seniorów

Przed zakażeniem koronawirusem powinniśmy szczególnie chronić osoby starsze. Dlatego też strona rządowa wprowadza zasady, które ograniczają ryzyko zakażenia – m. in. dobrze znane godziny dla seniora w sklepach.


„Dążymy do ustabilizowania sytuacji związanej z koronawirusem, aby dynamika wzrostu zakażeń była jak najmniejsza” – powiedział w sobotę szef rządu.

Godziny dla seniora od 15 października

Od 15 października wprowadzone zostają godziny dla seniora. Od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 12:00 w sklepach, drogeriach i aptekach zakupy będą mogły zrobić jedynie osoby powyżej 60. roku życia. Pozwoli to na ograniczenie ryzyka potencjalnego zakażenia.

To jednak nie jedyne rozwiązanie, które pomoże chronić osoby starsze. Oprócz tego:

– zaostrzone zostały zasady epidemiczne w domach pomocy społecznej i placówkach opieki,
– rząd zaleca maksymalne ograniczenie kontaktu z osobami powyżej 70. roku życia.

Przede wszystkim – solidarność między pokoleniami

Ochrona seniorów nie uda się bez międzypokoleniowej solidarności społecznej. Dlatego też apelujemy o niesienie pomocy i wsparcia osobom starszym i samotnym. Każdy może włączyć się w takie działanie poprzez zwykłe zrobienie zakupów, wykupienie leków w aptece czy odebranie przesyłki na poczcie.

„Musimy mieć świadomość, że reguły, które wyznaczamy są wskazówkami i zaleceniami, które powinny być przestrzegane przez seniorów – to może ocalić życie”

– mówił premier.

Podkreślił też, że w ramach solidarności międzypokoleniowej, przestrzegając zasad, chronimy zdrowie i życie seniorów.

System wsparcia dla seniorów opiera się na działaniach wolontariuszy, organizacji społecznych oraz samorządów i państwa. W pomoc osobom starszym włączają się m. in. harcerze i organizacje pozarządowe.

(żms)/gov.pl
fot. px

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Cxz

Patrząc na to ilu szanownych seniorów nie stosuje się do obostrzeń efekt może być odwrotny od zamierzonego. Te godziny są kompletnie bez sensu i dezorganizują pracę sklepów. Wystarczyłaby kasa z pierwszeństwem w tych godzinach.

Bogna

Nie zrozumiałeś istoty godzin dla seniorów.

Cxz

Nie rozumiem tych zasad bo minister zdrowia nie tak dawno mówił, że maseczka w niczym nie chroni, Premier RP powiedział, że epidemia jest w odwrocie a Prezydent RP powiedział, że nie ma sensu szczepić się na grypę.

dm

A to ktoś musi Ci powiedzieć co robić??? Proponuje włączyć własne myślenie i przestać słuchać tych bzdur. Przecież trzeba było mówić, że nie ma już epidemii bo inaczej wyborów by nie było i marionetka by nie wygrała. A teraz zamiast zrobić cokolwiek dla ludzi, to naraz zniknął. Jak była kampania to było go wszędzie pełno, a teraz? gdzie jest? ma nas gdzieś, ważne że wygrał.

Cxz

Nikt mi nic nie musi mówić ale to Panowie wymienieni powyżej wprowadzają te obostrzenia, które są dla mnie i pewnie wielu innych są nielogiczne a ponadto wprowadzają kary za łamanie tych obostrzeń

Laszlo_egesz

Włącz myślenie, wyłącz respirator.

treya50

W sobotę i niedzielę te godziny nie obowiązują. Seniorzy mają się zaopatrzyć w piątek, czwartek itp. A świeże bułeczki w sobotę. Te godziny są bez sensu !

Otto

Przecież ten najważniejszy w państwie senior do 12:00 śpi!!!

Cxz

Zastanawiające jest to, że wspomniany senior o epidemii nic nie mówi a jak coś to zna się na wszystkim, nawet na deweloperce…

Laszlo_egesz

Wspomniany senior ma mandat demokratyczny, żeby w imieniu suwerena zachorować i osobiście pokazać, że nie ma się czego bać bo wirus jest w odwrocie.

Xsenofob

Świeża informacja:
“Sąd w Gliwicach uznał za nielegalny przepis nakazujący wszystkim Polakom noszenie maseczek w miejscach publicznych.”
źródło: https://innpoland.pl/162725,czy-trzeba-nosic-maseczki-slaski-sad-zdecydowal-o-legalnosci-mandatow
Epidemiolodzy mówią, że noszenie maseczek przez cały dzień jest szkodliwe dla zdrowia, sąd, że nakaz ich noszenia jest nielegalny.
I bądź tu mądry . . .

Cxz

Mandaty nakłada się w trybie ustawy. Proste…

Alex

Rozporządzenie powołuje się na ustawę, która nakłada obowiązek noszenia maski przez osoby chore i podejrzane o zakażenie – co jest zgodne z rekomendacją WHO, by osoby zdrowe nie nosiły masek. Niedoróbka prawna polega na nakazie noszenia masek przez wszystkich, co nie ma już pokrycia w ustawie. Tyle prawo. Zdroworozsądkowo jednak używanie zasłony ust i nosa przez wszystkich jest uzasadnione, gdyż nosiciel może być bezobjawowy lub skąpoobjawowy, można też zarażać zanim wystąpią objawy. Jakaś to prewencja jest, bo raczej nie da się codziennie wymazywać połowy kraju i sprawdzać kto zarażony, a kto nie.

Cxz

Nie mam nic przeciwko zasłanianiu ust i nosa. Ale karanie za nieprzestrzeganie tego nakazu nie ma podstaw prawnych i tyle w temacie.

Obserwujący

Znowu te bezsensowne godziny dla seniorów..którzy w sumie mają je w nosie.Chodzą,kiedy chcą, narażając siebie i innych. Niestetry, widać wyraźnie,że jest to kolejna grupa uprzywilejowana społecznie. Porażka.