Ile kosztują przedterminowe wybory prezydenckie w Gliwicach? Kto za to zapłaci? Sprawdziliśmy…


Przedterminowe wybory prezydenckie w Gliwicach będą organizowane nieco ponad rok po wyborach samorządowych, w których większość mieszkańców wskazała na prezydenta Zygmunta Frankiewicza.

Zmiana politycznych planów byłego prezydenta, to oprócz sporego zamieszania w samorządzie, również niemały wydatek związany z organizacją wyborów.

Jak poinformowało Krajowe Biuro Wyborcze, planowane wydatki na przygotowanie i przeprowadzenie wyborów przedterminowych (przy założeniu ponownego głosowania tzw. II tura) wynoszą 665,5 tys. zł.

Składa się na to m.in. druk kart do głosowania – kwota 41,5 tys. zł (pierwsza tura), kwota 20,8 tys. zł (ponowne głosowanie), diety dla członków terytorialnej i obwodowych komisji wyborczych – 320,3 tys. zł (dwie tury), koszty sporządzenia spisów wyborców 34,5 tys. zł, koszty druku i plakatowania obwieszczeń o numerach i granicach obwodów oraz o listach kandydatów – 8,1 tys. zł.


Przedterminowe wybory prezydenckie w Gliwicach na szczęście nie obciążą bezpośrednio budżetu miasta.

Termin wyborów 5 stycznia jest już pewny. Jeżeli do wyłonienia przyszłego włodarza miasta potrzebna będzie II tura, odbędzie się ona 2 tygodnie później – w niedzielę, 19 stycznia.

Przypomnijmy, 13 października w wyborach parlamentarnych mandat senatora uzyskał dotychczasowy prezydent Gliwic, Zygmunt Frankiewicz. Zwolnił on swój urząd po 26 latach nieprzerwanego kierowania miastem.

(żms)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
black_horse

Fakturę za wybory należy wysłać za potwierdzeniem odbioru na adres domowy Zygmunta Frankiewicza.

Imiu

ponad 26 lat NIC cię nie nauczyło? Fakturę możesz wystawić każdemu, Franek nie musi za NIC płacić, Muu się należy XD

dirty dancing

To wygląda na schizofrenię. Chcieliście żeby odszedł w każdy możliwy sposób, a kiedy dopięliście swego, jeszcze chcielibyście go obarczyć kosztami.

AAA

Zapowiadał, że nie będzie kandydować na prezydenta i skłamał, to teraz niech buli.

:)

Za wybory chcą wystawiać rachunek, ale samochody służbowe kupują władcom bez zmrużenia powieki. Pokłosie feudalizmu.

kolik

A faktury za referenda o odwołanie Frankiewicza powinni zapłacić agitatorzytej akcji, a nie miasto!

papcioSmerf

@kolik Wyborcy mają prawo, rozumiesz ? Maja prawo odwołać prezydenta, jeżeli ich zdaniem swoją funkcję sprawuje źle. Natomiast tutaj miała miejsce inna sytuacja. Startując w wyborach, Frankiewicz zawarł ze swoimi wyborcami umowę społeczną, że przez 5 lat będzie pełnił urząd Prezydenta Miasta. To że postanowił sobie porzucić tą funkcję i miał kaprys zostać senatorem, to jego prywatny wybór. Dlatego powinien pokryć koszty. Czaisz bazę ?

Beton

@papcio, kaprys może i miał, ale to społeczeństwo go w tym kaprysie silnie poparło. Teraz społeczeństwo zapłaci.

witamy w bananowie

bo spoleczenstwo uznalo to za dobra inwestycje

taki kop do senatu
byl mniej kosztowny niz utrzymywanie kacyka

ale wszystko przed nami
glupota gliwiczan jest powszechnie juz znana

Zonk!

Przed utratą stanowisk w UM Tomala i Neumann dostali lukratywne synekury w spółkach miejskich i śmieją się w żywe oczy. Może to oni powinni zapłacić? Ale co się stało ze Śpiewokiem, który nie załapał się na spółkę miejską?

Cookie Monster

Dlatego powinno się albo: 1. losować kandydata – kilka kapsułek z Kinder-niespodzianki z kartkami z nazwiskami, stary słoik po śledziach jako urna i losowanie kandydata 2. urządzić licytację kto zostanie prezydentem za mniejsza pensję.

Trzcina

Skoro wydajemy już 665,5 tys. zł to chyba warto od razu zmienić na lepszy model ;-)

kolik

Tylko lepszego jak narazie nie widać.

Trzcina

Ja chyba pierwszy raz w życiu zagłosuję na osobę zwiazną z PiS. Poglądy polityczne odkładam na bok. Dla mnie liczy się wizja miasta… a tu do Moszynskiego jest mi znacznie bliżej niż do Neumanna!

Hmm

Ja też coraz bardziej skłaniam się ku kandydaturze Moszyńskiego.

:)

A gdzie zobaczyłaś tę wizję? Gdzie jest jego program?

Laszlo_egesz

A ja nie będę dokarmiał pisowskich namiestników, poszukam mniejszego zła.

Hmm

Mnie nie obchodzi, czy ktoś jest z PiS czy z PO. Zagłosuję na osobę.

Gąska Balbinka

Jak znasz jego wizje to ujawni i podziel się ze wszystkimi. Na razie to bełkot.Na ul. Mickiewicza nadal stoją zle zaparkowane samochody, niszcza zielen i drzewa,o które się tak niby martwi. Podległe służby nie działają.

Hmm

Trudno wymagać, żeby ktoś w tak krótkim czasie ogarnął cały ten bałagan. W dodatku sam. Nie zazdroszczę Panu Moszyńskiemu sytuacji, bo raczej na wsparcie urzędników nie ma co liczyć. Ps: Nie patrzę na tę kandydaturę bezkrytycznie, ale wolę poobserwować działania i wyciągnąć własne wnioski, niż sugerować się czyimś zdaniem (zwłaszcza komentarzami użytkowników o coraz bardziej fantazyjnych nickach) lub dać się zastraszyć „złym PiSem”. Pożyjemy, zobaczymy. Póki co decyzje J.M. oceniam na plus i z ciekawością będę się przyglądał dalszym poczynaniom.

Gąska Balbinka

Nie ma wsparcia ? To czemu nie powołuje wice prezydentow ? Chce ukryć swoje Pisowskie zaplecze przed wyborcami ? Patrz artykuł o ogloszeniu startu w wyborach /komentarz nick Mokra Włoszka/. To są fakty a nie jakieś wymyślone złośliwe komentarze.

Dziadek

@Gąska Balbinka!Powołanie wiceprezydentów?A od kiedy to Komisarzowi pełniącemu obowiązki Prezydenta Miasta można powoływać zastępców?Czyżby Ustawę zmieniono?

Edukacja

Ma !

Edukacja

pełne prawo jak prezydent z wyboru.

ti ti ta

Niechżesz pani coś POczyta na temat tego co wolno, a czego nie wolno komisarzowi!

ta z sikornika

NIE ROZUMIEM JAK MOZNA KIEROWAC SIĘ PARTIĄ ??? DLACZEGO NIE PATRZYCIE NA OSOBE I JEJ PROGRAM ??? Ile doswiadczenia w kierowaniu miastem ma kandydat z PiS u ? Co ma do zaoferowania ?

Dziadek

Niech zgadnę!Ty pewnie jesteś za wyborem “bezpartyjnego”….kandydata Andrzeja Neumana na Prezydenta Miasta?

Dziadek

Może się pomyliłem?Drugi “bezpartyjny” to Kajetan Gornig..stawiam na obu …po 50%…;)))

ta z sikornika

a dla ciebie dziadku ktora partia wazna ?

Dziadek

@ ta z sikornika!Nie jestem dziadkiem,”Dziadek “to mój login
Dzielę ludzi na mądrych…i na tych nieco mniej mądrych,na
uczciwych i takich… z odwrotnymi skłonnościami,prawdo-
mównych i kłamczuszków,mających czyste ręce i takich z nieco
lepkimi rączkami,odważnych i tchórzliwych,na takich dla których
dane słowo..nie ulata z wiatrem …a partia…ŻADNA dla mnie nie
jest ważna,głosuję zawsze na mniejsze zło!

Czystość i rozwój

Mimo wszystko warto było :)

Ampuła

Koszty powinno oficjalnie ogłosić Krajowe Biuro Wyborcze. Na miesiąc PRZED terminem pierwszej tury głosowania na prezydenta. Pokrycie tych kosztów powinno należeć do startujących w wyścigu. Jeżeli wybory zostaną rozstrzygnięte w I turze, wtedy wybraniec jest zwolniony z płacenia, a WSZYSCY pokonani pokrywają solidarnie tę kwotę ogłoszoną przez KBW. Z tym, że odwrotnie proporcjonalnie do procentowego wyniku w głosowaniu. Czyli im lepszy wynik, tym mniej się zapłaci. W przypadku konieczności przeprowadzenia II tury wyborów zmienia się tylko to, że OBAJ przechodzący do drugiej tury są zwolnieni z płacenia. Reszta przegranych dzieli między siebie koszty – znów odwrotnie proporcjonalnie do uzyskanego wyniku.… Czytaj więcej »

Joe

W Wielkiej Brytanii coś podobnego jest w wyborach do parlamentu. Każdy startujący na posła wpłaca kaucję (kilkaset funtów). Jeśli uzyska poparcie poniżej kilku procent to znaczy, że nie był kandydatem poważnym, niepotrzebnie zawracał ludziom głowę i kaucja przepada. Doskonale zniechęca to miernoty i zastępuje cyrk ze zbieraniem podpisów. (Żeby wystartować wystarczy 10 podpisów!!!!!!!!!!!)

To co proponujesz jest słabe bo jeśli wystartują 3 osoby, to trzeci zapłaci za całe wybory nawet jeśli dostanie 33% głosów.j

Ampuła

I doskonale. To eliminacja gołodupców, ufających w przypadek ślepoty wyborczej u głosujących. W GB możesz liczyć, że tanio prześliźniesz się jednym głosikiem nad poprzeczką. U mnie tego nie ma. Musisz być gotów zapłacić za porażkę. Górną granicę znasz. Nie stać cię – nie startuj.

Kipuś.

Pomysł Ampuły nadawałby się do zastosowania dla piszących komentarze i sugerujący,że ten co pisze, jest obiektywny i niezależny politycznie.Przymiotnik “niezależny” w życiu społeczno- politycznym stracił sens.Ale, trzeba pamiętać,że system partyjny jest podstawą demokracji,a większość piszących mimo wszystko sugeruje się przynależnością partyjną kandydata a nie jego osiągnięciami zawodowymi itd.co powinno w takich wyborach mieć rację bytu.

:)

“doskonale zniechęca to miernoty i zastępuje cyrk ze zbieraniem podpisów”. Z tych bardziej znanych w Polsce, to Nigel Farage i Boris Johnson i na nich lista się nie kończy. Józiowi się wydaje, że w UK kilkaset funtów jest kwotą zaporową. No boki zrywać, jaka tam bieda, aż piszczy. W Polsce politycy płacą kilkadziesiąt tysięcy za miejsce na liście. Np. poseł Gonciaż wpłacił ponad 26 tys. (dopuszczalne maksimum to 31,5 tys.) a jego partia tylko w woj. Śląskim zebrała od wiernych rekordowe w skali kraju 2,5 mln na fundusz wyborczy. W całym kraju to było 21 mln. To kasa obok subwencji… Czytaj więcej »

demokracja prawdziwa

powinien placic ten co wygral takie rozwiazanie doskonale sprawdza sie na wyspach pacyfiku gdzie zostanie wodzem to zaszczyt i prestirz i to wodz musi goscic swoich poddanych ciezko pracujac na uprawe i zbior surowcow na przyjmowanie gosci i urzadzanie uczt poniewaz kazdy moze miec to samo co wodz w swoim ogrodzie i w swojej lodzi konkurencja jest ostra i wygrywa najbardziej gospodarny szczodry i pelen cnot czlowiek

JAś

Jak to kto my wszyscy z naszych podatków to idzie i nie pisać glupot że nie Gliwiczanie

Aloha

Kaprys peowca frania zdrowo kosztuje. Z taką troską martwił się biedaczek o stan finansów miasta .
RŻNĄL GLUPA WIEDZĄC PRZED WYBORAMI SAMORZĄDOWYMI O STARTOWANIU NA SENATORA.
TERAZ POwinien jak każdy uczciwy POwiec spłacić wybory. Jak tam z odpowiedzialnością i honorem ?

Wuj Tarabuk

Tak prawdę mówiąc, niewiele więcej miał kosztować klozecik w Parku Chrobrego. Więc za 1,5 klozecika mozemy mieć nowego klozetowego. To taki gliwicki Black Sunday 5. stycznia.

Obserwujący

Oczywiście suweren zapłaci.Ciekawe czy suweren tłumnie pójdzie na wyborach…po świętach…po sylwestrze i w dodatku przed bombelkowymi feriami…
Nie byłoby ponownych wyborów, gdyby zygmunt nie zwiał do senatu.
Druga tura będzie potrzebna.

:)

O ile za wybory zapłaci skarb państwa, to my chyba będziemy musieli znowu zapłacić za nową limuzynę dla nowego prezydenta, który z pewnością będzie miał własne upodobania i potrzeby co do marki, modelu, koloru i wyposażenia. Chyba że wybierzemy rowerzystę lub pieszego, który nie boi się korzystać z komunikacji miejskiej, wspaniale zorganizowanej przez poprzedniego prezydenta.

Imiu

Koszt Nowego Passata itd. to NIC w porównaniu z KOSZTAMI złych decyzji włodarzy od 30 lat.
To nawet nie są okruchy. Niestety swojego złego podejścia do Stołków nie zmieniają Cisi za naszego Życia i następnych Pokoleń kilku-kilkunastu.

:)

Który z kandydatów na prezydenta był przeciwny np. budowie Hali Arena? Który z nich postulował, żeby najpierw albo zamiast hali wybudować nowy szpital, polepszyć komunikację miejską, stworzyć sieć profesjonalnych dróg rowerowych, wyrugować ze wszystkich budynków w zasobach miasta piece na drewno i węgiel? Tak, nagradzaj ciemnotę samochodem, bo to okruchy z twojego Pańskiego stołu. Stać cię.

Latarnia Uliczna

Odpowiedź jest prosta- żaden. Bo każda kiełabasa wyborcza opierała się na wytykaniu złego i roztaczaniu wizji rodem domów ze szkła

Imiu

zadajesz pytania które nie wymagają odpowiedzi XD Tak bezczelnie ujmujesz wszystkich Kandydatów ;-) Aż im się przykro zrobi, przestań!

:-)

A kto przy obecnym układzie miał protestować, kazda petycja i tak laduje nie rozpatrzona w niszczarce to jak bys chcial głową przebić mur, powodzenia

:)

O czym ty do mnie rozmawiasz? Wszyscy byli za, żaden się nie zająknął, że można inaczej, chociaż wielu ludzi biło na alarm, że to niepotrzebna kosztowna bzdura i oni o tym doskonale wiedzieli. Dziś nagle każdy z nich deklaruje dialog z mieszkańcami, bo to fajnie wygląda przed wyborami. Po wyborach wróci wrośnięty w nich “niedasizm”.

amen

oj tam oj tam
macie pretensje do kandydatow

a lykacie na ministra finansow kolejnego fircyka z londynu
polska gnije od warszawki

dyzmy dyzma poganiaja

The Tiger@

Nie, nie będzie zmieniał samochodu służbowego. Chyba, że zrobi to pod publikę i sprzeda ten, a kupi coś tańszego. Chociaż myślę, że nie podejmie takiej suboptymalnej decyzji.

:)

Jeżeli już wiesz, kto zostanie prezydentem, to po co te kosztowne wybory?

Obserwujący

Może jakiś polityk, którego “zna” mu powiedział.Albo wydaje mu się, że wie.Pewnie sam się gubi w tych swoich “analizach”.

lobo

Frankiewicz! Domek na sprzedaż …. I zapłać rachunek ! To przecież Ty za tym stoisz! To przez Ciebie ta sytuacja. Trzeba było wtedy zrezygnować a nie zawracać d**** mieszkańcom! Jak Ci tak bardzo zależało na Gliwicach masz okazję zapłacić za swoje kolejne “cudowne” decyzje!

jerzy

Ja jak czytam te komentarze to zastanawiam się dlaczego ludzie mądrzy , którzy mają coś do powiedzenie nie pisza . Piszą jedynie miernotki ,które piszą aby pisać .

Dziadek

@ jerzy!
Witam wśród miernotek!

amen

zrobmy go prezesem jerzym I
tak jak unia wolnosci wiecznie zywa zrobila z frankiewicza rezydenta

Obserwujący

Jerzy, jak na osobę, wybitną ( w swoim mniemaniu) napisałeś słaby komentarz.Pokaż swoją mądrość.Dawaj.