Jak głosować w niedzielę? Sprawdź zasady i listy kandydatów

W niedzielę, 16 listopada, w godzinach od 7:00 do 21:00, w całej Polsce odbędą się wybory samorządowe.

W Gliwicach o głosy mieszkańców powalczy sześciu kandydatów na prezydenta i prawie 300 chętnych do Rady Miasta. Uprawnionych do głosowania jest 147.093 osób

Miasto zostało podzielone na cztery okręgi wyborcze.

Pierwszy – Czechowice, Kopernik, Łabędy, Wojska Polskiego, drugi – Obrońców Pokoju, Szobiszowice, Śródmieście, Zatorze, Żerniki, trzeci – Baildona, Ligota Zabrska, Politechnika, Sośnica i czwarty – Bojków, Brzezinka, Ostropa, Sikornik, Stare Gliwice, Trynek, Wilcze Gardło, Wójtowa Wieś, Żwirki i Wigury.

W wyborach do Rady Miasta wystartują kandydaci siedmiu komitetów wyborczych: PO, SLD, PiS, Koalicji dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza, Gliwice to my z Małgorzatą Tkacz-Janik, Gliwiczanie Dariusza Jezierskiego i Nowa Prawica.

Warto dodać, że swój głos oddamy także na kandydatów do Sejmiku Województwa. Jak w tym wszystkim odnaleźć się przed urną wyborczą? Zadanie ułatwić mają różnokolorowe karty do głosowania.
Kandydatów do Rady Miasta znajdziemy na kartach białych, do Sejmiku niebieskich, a karta z kandydatami na prezydenta będzie koloru różowego.

Lista kandydatów i obwodów w Gliwicach.

Żeby głos był ważny, należy w kratce przy wybranym kandydacie postawić znak X.

Dotyczy to zarówno karty do głosowania na prezydenta, kart na radnych miasta i sejmiku. Na każdej karcie wybieramy JEDNEGO kandydata.

Cisza wyborcza rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania, tj. w dniu 15 listopada 2014 r. od godz. 0.00 i trwa do zakończenia głosowania, tj. do godz. 21.00 w dniu 16 listopada 2014 r., jeżeli żadna z obwodowych komisji wyborczych, w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń, nie podejmie uchwały o przedłużeniu głosowania.

Naruszenie zakazu prowadzenia agitacji wyborczej w okresie ciszy wyborczej stanowi wykroczenie, a naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów ? występek. Zatem ocena czy w konkretnym przypadku doszło do naruszenia tego zakazu nie będzie należała do Państwowej Komisji Wyborczej, lecz do organów ścigania i sądów.
(msz)