Jak powinna wyglądać dieta osoby leżącej?

Opiekunki osób starszych dbają o swoich podopiecznych. Do ich obowiązków należy często również przygotowywanie posiłków. Dlatego warto wiedzieć jak powinna wyglądać dieta osoby leżącej: jakie produkty powinny się w niej znaleźć oraz jakich zasad przestrzegać, układając dzienny jadłospis.

  

Czego nie wprowadzać do diety osoby leżącej?

Odpowiednio ułożona dieta przyczynia się do poprawy samopoczucia. Sprawia, że osoba leżąca funkcjonuje lepiej. Układając jadłospis, należy pamiętać nie tylko o tych produktach, które w diecie powinny się znaleźć, ale też o tych, których nie powinno w niej być. Menu osoby leżącej nie powinno zawierać:
– pieczywa razowego;
– świeżego pieczywa;
– rogalików francuskich.

Niewskazane są grube kasze, a także grube makarony. Wystrzegać należy się też tych produktów, które mogą wywoływać zatwardzenia. Pozycja leżąca i tak sprzyja spowolnieniu pracy jelit, co może skutkować problemami z wypróżnieniem. Jeśli do tego dołożymy jeszcze produkty nasilające tą dolegliwość, osoba starsza może mocno się męczyć.

Jakich zasad przestrzegać?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, aby dzienne pożywienie osoby leżącej podzielić na minimum cztery posiłki. Optymalnie, jeśli jest ich pięć. Warto zadbać o to, aby serwowane były one o stałych porach. Kolacja nie powinna przypadać później niż o godzinie 19. Jeśli podajemy potrawy ciepłe, zawsze trzeba sprawdzić ich temperaturę – nie mogą one być gorące. Wskazane są posiłki o płynnej bądź przynajmniej półpłynnej konsystencji, co ułatwia proces trawienia. Niedopuszczalne jest podawanie osoby leżącej produktów twardych, niedogotowanych. Suchary nie są więc wskazane. Podobnie twarda marchew. Wyjątkiem jest ta starta na tarce o drobnych oczkach.

Posiłki, które serwujemy osobom leżącym powinny być lekkostrawne. Nie mogą one obciążać żołądka. Nie należy więc podawać potraw smażonych, tłustych i zawiesistych sosów, zagęszczanych mąką zup. Ograniczyć trzeba również cukier i sól, a więc te produkty, które sprzyjają obrzękom. Osoby leżące i tak są na nie narażone i nie należy tego ryzyka zwiększać.

Bardzo ważne w żywieniu osób leżących jest ich odpowiednie nawadnianie. Trzeba zadbać oto, aby podopieczny wypijał dziennie około 2 – 3 litry płynów. Najlepszym rozwiązaniem jest niskosodowa woda mineralna (niegazowana), ale z powodzeniem sięgać można również po soki i kompoty (niesłodzone). Wskazane są też jogurty i kefiry, które zasiedlają układ pokarmowy dobrymi kulturami bakterii, usprawniając jego pracę.
 

Co robić w razie wątpliwości?

Jeśli nie wiemy, jakie produkty warto podawać seniorowi, zawsze można skonsultować się z dietetykiem bądź lekarzem. Podpowie on, jak zbilansować dietę, aby leżąca osoba starsza otrzymywała wszystkie niezbędne składniki pokarmowe, a jednocześnie nie borykała się z zaparciami.

Dieta osoby leżącej nigdy nie powinna być przypadkowa. Zawsze należy dokładnie układać posiłki, pamiętać o kilku prostych zasadach. Dzięki temu senior będzie dobrze odżywiony, jego samopoczucie będzie lepsze, a organizm będzie otrzymywał wszystkie potrzebne mu składniki.
ATERIMA MED – Zapoznaj się z naszymi ofertami pracy dla opiekunek osób starszych.

(materiał partnera)