Jak przebiegają Święta Wielkanocne w areszcie śledczym? Osadzeni tworzą koszyczki dla swych bliskich

Święta Wielkanocne to najstarsze i najważniejsze święta chrześcijańskie. Ich symbolika – odrodzenie się, zmartwychwstanie, nowe życie – w zakładzie karnym nabiera szczególnego znaczenia. Jak przebiegają te dni w areszcie śledczym?

Czas przedświąteczny w gliwickim areszcie wiąże się z wytężonymi działaniami. Zwiększona zostaje liczba widzeń i zakupów w kantynach. Wzmożona jest praca wychowawców, psychologów i więziennych kapelanów.

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]To Ci funkcjonariusze najmocniej wspierają osadzonych w spędzaniu i przeżywaniu świąt w więzieniu. Kolejną odsłonę miał również w ostatnim czasie program „Rodzina jest najważniejsza”.[/perfectpullquote]

Jego uczestnicy uczą się jak mogą utrzymywać dobre relacje ze swoimi rodzinami podczas pobytu w więzieniu. Czasem próbują później odbudować od podstaw więzi ze swoimi najbliższymi.


Tym razem, oprócz duchowego przygotowania się na ten szczególny w roku czas, więźniowie tworzyli podczas zajęć swoje własne koszyki wielkanocne. Będzie to unikalny prezent dla ich bliskich. Skazani przekażą swoje upominki podczas przedświątecznego widzenia ze swoimi rodzinami.

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Pod tymi pracami kryje się jednak coś więcej niż tylko wielkanocna symbolika.[/perfectpullquote]

Poprzez ich tworzenie, skazani mieli okazję powiedzieć swoim bliskim te słowa, które czasem najtrudniej im wypowiedzieć – „dziękuję”, „kocham”, „przepraszam”. To sprawia, że dla niektórym więźniów przedświąteczne spotkanie stanowi początek nowej drogi w ich życiu.

Tekst i zdjęcia: st.szer. Natalia Szarapow/Służba Więzienna