Jaka przyszłość czeka budynek huty szkła Scharffa? Miasto oczekuje na wydanie pozwolenia na budowę

Niegdyś miał tu zostać przeniesiony „Balcerek”, jednak ostatecznie nic z tego nie wyszło. Od tego czasu budynek po Hucie Szkła Scharffa stoi pusty. Co mogłoby tu powstać? Wielopoziomowy parking, biurowiec, a może obiekt hotelowy?

 

Miasto od czasu do czasu publikuje materiały na temat postępu prac przy realizacji największej obecnie w mieście inwestycji, jaką jest budowa Centrum Przesiadkowego. W kilku ostatnich tego rodzaju opracowaniach wspomina o trwającym procesie projektowym dotyczącym budynku dawnej Huty Szkła Scharffa. Jaka przyszłość go czeka? Zapytaliśmy o to urzędników i jak się okazuje, przeznaczenie huty nie jest na razie znane.

Przyszła funkcja obiektu nie została jeszcze określona. Tak jak informowaliśmy „przy okazji” realizacji centrum postanowiono, że warto nie wyburzać tego ciekawego obiektu i przeprowadzić jego renowację. Toczące się prace projektowe dotyczą tylko konstrukcji obiektu

– informuje rzecznik prezydenta Gliwic Łukasz Oryszczak.

W ramach zawartej umowy wykonawcy została zlecona do realizacji przebudowa konstrukcji dachu z terminem realizacji do 27.11.2022 r. Obecnie rozpatrywana jest oferta wykonawcy na dodatkowe prace wzmacniające konstrukcje obiektu nie objęte przedmiotem umowy – słupy, wymiana stropu ostatniej kondygnacji, wzmocnienie stropu nad I kondygnacją – kontynuuje rzecznik.

Po wykonaniu ekspertyzy stanu technicznego konstrukcji obiektu stwierdzono konieczność wzmocnienia istniejącej konstrukcji. Prace projektowe w tym zakresie zostały zakończone – oczekujemy na wydanie pozwolenia na budowę – podsumowuje Oryszczak.

Przypomnijmy, że w obiekcie, który od lat stoi niezagospodarowany, miała mieścić się siedziba zlikwidowanego w związku z budową DTŚ targowiska „Balcerek”. Ostatecznie adaptacja budynku do funkcji handlowej nie doszła do skutku – więcej na ten temat pisaliśmy w materiale: Miasto zmienia plany. Niedoszły „nowy balcerek” na razie nie na sprzedaż

Przemysłowe zabudowania huty szkła Scharffa powstały w XIX wieku. Są ujęte w gminnej ewidencji zabytków miasta Gliwice.

Zanim jeszcze przystąpiono do budowy Centrum Przesiadkowego, obok widocznego na zdjęciach gmachu istniała dobudówka, którą wyburzono w początkowej fazie inwestycji. Teraz przebiega tamtędy jedna z dróg wjazdowych na teren przyszłego dworca autobusowego.

(żms)
fot. arch. 24gliwice.pl, ŁG

24 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
maluczcy
30/05/2022 08:00

„… informowaliśmy „przy okazji” realizacji centrum postanowiono, że warto nie wyburzać tego ciekawego obiektu”
Ludzcy panowie. Gdańsk, Toruń, Elbląg, Łódź, Wrocław przywracają miastu każdy cm2 swojej historii, potrafią odrestaurowywać pojedyncze nieczynne już słupy latarni ulicznych, każdy klimatyczny, wartościowy architektonicznie budynek czy kawałek kostki granitowej wyrywają ze szponów urzędniczego tumiwisizmu a gliwicki urzędnik łaskawie sugeruje nie wyburzać co 10 zabytku.

pan władeczek
30/05/2022 10:43
W odpowiedzi na  maluczcy

pomyśl lepiej jakby miasta wyglądały jakby od średniowiecza nie można było ruszyć co już jest zbudowane i tylko „odrestaurowanie”

Stary
30/05/2022 12:51
W odpowiedzi na  pan władeczek

Takie miasta są i zajmują pierwsze miejsca we wszystkich turystycznych przewodnikach. Można urządzić i dopasować średniowieczną zabudowę do współczesnych potrzeb tylko trzeba …, ech szkoda słów. Proszę zwrócić uwagę jak szybko starzeje się tzw. nowoczesna architektura, natomiast porządne stu-, dwustuletnie budynki w rękach prawdziwego gospodarza mają się świetnie. Niestety, nie w Gliwicach.

Reichsadler
31/05/2022 13:54
W odpowiedzi na  Stary

No to jak Niemcy bronili swojego miasta Gliwic, że ruscy zrujnowali im całą starówkę i nie tylko ?

maluczcy
30/05/2022 13:04
W odpowiedzi na  pan władeczek

Nikt nie mówi żeby nic nie ruszać. Chodzi o to żeby zarządzaniem zajmowały się osoby (instytucje) kompetentne a nie amatorszczyzna. Ale póki co gliwicki stan umysłu nie pozwala ruszyć budynku Teatru Victoria. Nie pozwala go ruszyć od 1946 roku. Tak jak go zostawiła armia radziecka, tak stoi do dziś.

Irek
30/05/2022 11:40
W odpowiedzi na  maluczcy

porównujesz miasta turystyczne do Gliwic? Na pewno?
Juz nie raz tu pisałem, że mniejszy problem to remont, większy to bieżące urzymanie.
Tak długo, jak nie znajdziesz sposobu na zagospodarowanie obiektu, tak długo nie będzie komu go utzrymać i kasa wywalona w remont za pare lat idzie w diabły

maluczcy
30/05/2022 12:50
W odpowiedzi na  Irek

Wrocław, Łódź miastem turystycznym? Miasta stają się turystyczne poprzez swoją wartość architektoniczną między innymi a nie z jakiegoś nadania czy decyzji „od dziś będziemy miastem turystycznym”. Gliwice są XIII w grodem. Starszym, większym i z ciekawszą architekturą niż Zamość. Byłeś w Zamościu? Zagospodarowanie, eksploatacja, remonty, utrzymanie to system naczyń połączonych i razem powiązane powinny stanowić OCHRONĘ. Problem powstaje, gdy tak jak w Gliwicach wszystkie te aspekty leżą i kwiczą. Począwszy od braku wizji albo idiotycznej wizji, poprzez destrukcyjną eksploatację, brak remontów, opieszałość, tumiwisizm, brak bieżących napraw na niewystarczającej ochronie konserwatorskiej skończywszy. Typowym przykładem na niszczycielską działalność miasta są niezwykle wartościowe… Czytaj więcej »

Ostatnio edytowany 1 miesiąc temu przez maluczcy
Urko
30/05/2022 06:09

„Jaka przyszłość czeka budynek huty szkła Scharffa” ?
Ano pewnie taka, jak willi przy ul. Jasnogórskiej

Pio
31/05/2022 04:58
W odpowiedzi na  Urko

Oby…

Scharff
31/05/2022 13:49
W odpowiedzi na  Urko

Willa przy Jasnogórskiej była własnością Komagu nie miasta.

Jan
30/05/2022 06:18

Tu tylko parking wielopoziomowy powinien powstać , obok centrum przesiadkowe a miejsc parkingowych będzie pewnie z 20 .
Ale oczywiście za dobrych pare lat ktoś wpadnie na pomysł budowy parkingu . Teraz to zbyt drastyczny plan .

Werk
30/05/2022 07:17
W odpowiedzi na  Jan

Ale po co? Wierzysz, że ludzie będą zostawiać samochody, żeby przesiąść się do autobusu i dojechać np. do centrum? Hahaha

Beton
30/05/2022 09:20
W odpowiedzi na  Jan

Centrum przesiadkowe powinno z założenia umożliwiać również przesiadkę z samochodu na autobus lub pociąg. Tylko jak to zrobić, skoro nie ma gdzie zaparkować?

Sz
30/05/2022 14:34

A co z wieżą ciśnień na terenie byłej huty 1 Maja?Która niszczeje i rosną na niej drzewa. Wieżą na ul. Sobieskiego też w stanie opłakanym.

Scharff
31/05/2022 13:51
W odpowiedzi na  Sz

Można zrobić tak jak to zrobili w Zabrzu, wyciąć palnikami i wywalić na złom zabytkowy zbiornik na wodę a w środku urządzić kawiarnię.

Klaps
30/05/2022 06:00

Obiekt jest niefunkcjonalny? Jest ruiną? Zróbmy w nim kolejną instytucję kultury. Po stracie magicznych ruin Starej Fabryki Drutu miasto odczuwa wyraźny deficyt magii.

Stary
30/05/2022 12:55
W odpowiedzi na  Klaps

Filię Teatru Viktoria… razem z wieżą ciśnień na Sobieskiego.

Obserwując
30/05/2022 12:27

Taaaa….wyburzą i postawią jakiegoś klocka klejonego.Urzędasom szybko zmienia się perspektywa.

AndrzejD
30/05/2022 17:55

Czyli wywalamy ileś milionów na nowy dach i strop, i potem dalej będzie to sobie stało i nieogrzewane niszczało ? Naprawdę nie ma w tym mieście (w którym jest Wydział Architektury Pol Sl.) ani jednego architekta który miałby pomysł (dający się zmonetyzować ) na ten piękny obiekt ?
To oddajcie ten budynek za złotówkę OPAL-owi lub DL Invest Group. Oni już doskonale będą wiedzieli co z tym zrobić – mamy przykłady w Gliwicach jak fantastycznie poradzili sobie ze zrujnowanym budynkiem giełdy zbożowej i poczty głównej.

Mistrzowie-Parkowania-Gliwice
30/05/2022 10:47

Już po otwarciu tego obiektu będzie można zauważyć samochody parkujące w miejscach niedozwolonych. Ale zarówno Straż Miejska jak i Policja nie będą reagować.
(brak miejsc parkingowych!)

Pinokio
30/05/2022 21:01

Skąd my to znamy. Ale lepiej o tym nie wspominać, bo SM pozwie nas o stratę wizerunku…

Cliper
30/05/2022 20:23

Jeśli architekci nie schrzanią roboty a konserwator będzie elastyczny,może to być prawdziwa perła i duma dla miasta..

Bywalec hosteli
30/05/2022 17:00

A ja proponuję obserwatorium astronomiczne i muzeum Kopernika.

Kibic Piasta
01/06/2022 10:32

najbardziej chciałbym zobaczyć w tym miejscu niemiecki sklep z towarem drugiej kategorii !!!