Jedno- i dwugroszówki do likwidacji? Poseł z Gliwic pyta, ministerstwo odpowiada


Mogę być winna grosik? To jedno z najczęstszych pytań, jakie słyszymy przy okazji płacenia za zakupy. Jedno- czy dwugroszówki to kłopot dla wszystkich; dla sklepów, również dla klientów, którzy muszą wypychać portfele i kieszenie prawie bezwartościowym drobiazgiem.

Pomysł zrezygnowania z najniższych nominałów wraca od czasu do czasu jak bumerang. Niedawno interpelację w tej sprawie do ministra finansów złożył gliwicki poseł PiS, Jarosław Gonciarz.

“Szacuje się, że wartość monet jedno i dwugroszowych będących obecnie w obiegu wynosi łącznie ponad 10 mld złotych, przy czym koszt ich produkcji przewyższa samą nominalną wartość każdej z monet. Powyższy fakt nie umyka również zainteresowaniu wyborców, którzy zwracają mi uwagę, że jedno i dwugroszówki nie są preferowanymi przez nich środkami płatniczymi, głównie ze względu na fizyczne obciążenie portfela” – czytamy w piśmie parlamentarzysty.


Poseł zwraca uwagę, że obrót najniższymi nominałami w innych europejskich krajach także znalazł rozstrzygnięcie w postaci wycofania ich z obiegu. Tak się stało m.in. w Belgi, Danii, Szwecji, czy Holandii (przyp. red).

Okazuje się, że Ministerstwo Finansów nie planuje wycofania monet o najniższych nominałach.

W odpowiedzi na interpelacje gliwickiego posła, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Piotr Nowak nie zostawia wątpliwości. “Zarówno Ministerstwo Finansów jak i NBP (…) nie prowadzą obecnie prac w zakresie wycofania z obiegu (…) monet o najniższej wartości nominalnej”.

Ministerstwo potwierdza jednak, że podejmowane są natomiast działania mające na celu obniżenie kosztów emisji monet poprzez zmianę stosowanego stopu metali. Już w 2014 r. NBP w sposób istotny ograniczył koszty emisji monet powszechnego obiegu o najniższej wartości nominalnej tj. 1 gr, 2 gr i 5 gr w następstwie zmiany stopu, z którego monety te były produkowane tj. z mosiądzu manganowego na stal powlekaną mosiądzem.
Stal powlekana mosiądzem jest stosowana jako materiał do produkcji monet w blisko 100 krajach, w tym w strefie euro. Materiał ten jest wielokrotnie tańszy od mosiądzu, a jego funkcjonalność w produkcji monet jest praktycznie taka sama.

Wygląda więc na to, że jeszcze jakiś będziemy skazani na ceny z tworzącymi iluzję taniości końcówkami “99”, a z portfeli i kieszeni na razie nie znikną monety, za które i tak niczego nie można kupić. (mf)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
krzysztof

zapytanie godne posła,nie ma już ważniejszych celów od monet które ciążą , a jak wy mi ciążycie na moim budżecie tego się już nie pytacie,kawał roboty odwalił poseł

4WD

Odpowiadający na zapytanie posła również wykonali kawał roboty. Wprawdzie zarabiają krocie, więc łaski nie robią, to jednak z tonu odpowiedzi wynika, że chyba robią – “Zarówno Ministerstwo Finansów jak i NBP (…) nie prowadzą obecnie prac w zakresie wycofania z obiegu (…) monet o najniższej wartości nominalnej”.
PS.
To niech prowadzą.

Wrzodzisław

Słusznie. Niedługo nawet 50 groszy nie będzie nic warte. Inflacja, dzięki mściwie panującemu Jarosławowi i pomysłom jego szalonej bandy, galopuje z kopyta. GUS oczywiście podaje, że nic się nie dzieje, jednocześnie zmieniając zawartość tzw koszyka (w którym pewnie teraz znajduje się Porsche Cayenne, które rzeczywiście potaniało), ale przecież w sklepach widać, że wszystko drożeje na potęgę.
I WCALE przyczyną nie jest susza, jak to wciska wszystkim durnym TVPiS: w zeszłym roku, przy wzroście gospodarczym 5% (w co już mało kto wierzy), emisja pieniądza wzrosła o 15%, czyli TRZY RAZY WIĘCEJ, niż powinna.
Żegnajcie grosze. Znów będziemy milionerami, przy cenie kajzerki 800,00 zł

Cookie Monster

Były już czasy kiedy aluminiowe złotówki ludzie używali jako podkładki pod śruby, bo podkładka w sklepie kosztowała więcej niż 1 zł i na dodatek jej nie było. Inflacja się rozpędza. Dlatego płaca minimalna 3000 na koniec 2023 może być w sile nabywczej niższa niż obecna.

Monika

Nie podoba się w Polsce Pisu to się wyprowadź do innego kraju, nikt za tobą tęsknić nie będzie

treya50

A cóż to za arogancja ? Dlaczego Polak ma opuszczać kraj ojczysty ? Podobno mamy wolność słowa i każdy może krytykować to co mu się nie podoba, a władzę w szczególności. Władzy trzeba patrzeć na ręce i od tego jest “czwarta władza”, której próbuje się utrudnić tę działalność i rzuca kłody pod nogi blokując dostęp np. do informacji publicznej !

Ps

Pewnie bezrobotna żyjąca na garnuszku innych się odezwała – dlaczego ludzie którzy tu żyją i płacą podatki mają się wyprowadzać? Stuknij się w ten pusty pisowy łeb

treya50

Jedno i dwugroszówki powinno się wywalić. Niedobrze mi się robi, kiedy widzę cenę np. 29,99. To jest chore, niech kosztuje 30 i basta. Irytują mnie też sprzedawczynie, które nie mają wydać 1 czy 2 groszy.
I tak sobie zbierają, grosz do grosza i będzie napiwek Zawsze staram się mieć przy sobie groszaki, aby nie dać satysfakcji takiej pańci.I

treya50

Co za głupol minusuje ten wpis. Przecież to oczywista prawda jest, inflacja zaczyna szaleć i susza nie ma tu nic do rzeczy !

ewa

Więcej opłat robię kartą lub przelewem, grosze mi wtedy nie ciążą. A gdyby je zlikwidować to miesięcznie oskubano by nas na parę złotych

ja234

” “Zarówno Ministerstwo Finansów jak i NBP (…) nie prowadzą obecnie prac w zakresie wycofania z obiegu (…) monet o najniższej wartości nominalnej”. Słowo kluczowe to “nie prowadzą obecnie”…u pisiorów wszystko zmienia się jak w kalejdoskopie.Po wyborach może się okazać, że jednak prace są prowadzone.Tak samo jak “nie są prowadzone prace” nad dodatkowymi “opłatami”=podatkami,które to zostały już cichaczem wprowadzone oraz którymi to suweren zostanie uraczony, oczywiście, po wyborach.I oczywiście spłynie to po suwerenie jak woda po kaczce.Wzrośnie cena prądu, wraz z nią ceny co pociągnie wzrost inflacji…a kto wie nad czym pisiory “pracują”….no i pewnie będzie masowe bankructwo miast/samorządów…ciekawe czy… Czytaj więcej »

Imiu

“Poseł z Gliwic pyta” – jak każdy poseł w Polsce.

4WD

Ot wielka polityka. Jeden odpowiada drugi pyta.

Ampuła

Nawet taki niejaki informatyk dołowy Gonciarz Jarosław dostrzega już, że doganianie Zimbabwe przez Polskę nabiera ślepego rozpędu. Stąd jego – lekko zawoalowana – potrzeba dowiedzenia się, czy warto stawiać na groszaki. Chciałby gromadzić je w rajstopach Sobeckiej, których tyle zalega mu w pokoju poselskim.

Sasha

Jeżeli praca sprzedawczyni to (załóżmy) 12 zł za godzinę, to minuta jej pracy kosztuje 20 groszy, a każde 3 sekundy kosztują jeden grosz. Jeśli wyszukiwanie monety jednogroszowej przy wydawaniu reszty trwa dłużej niż 3 sekundy, to strata czasu przewyższa wartość tego nominału. Strata jest nawet podwójna, bo czas tracą obie strony transakcji (klient też czeka dłużej na wydanie reszty)

:)

Prawda, że pan poseł dba o was jak nikt? Zadaje pytania na takie ważne tematy, które gliwiczanom spędzają sen z powiek i martwi się, że Polakom w kieszeniach brzęczy zamiast szeleścić. Wybory za pasem, więc trzeba o sobie przypomnieć. Dlatego polecam stronę internetową posła, gdzie oprócz masy błędów językowych znajdziecie wiele zdjęć dokumentujących jego ofiarną działalność na polu odwiedzin imprez i uroczystości. Mam też nadzieję, że kiedy poseł znowu zada jakieś równie dramatyczne pytanie w interpelacji, np. “czy masło może mieć mniej tłuszczu?”, to redakcja bez zwłoki o tym poinformuje, bo to przecież żadna reklama, tylko rzetelne dziennikarstwo.

Dziadek

Zakładają,że 35 mln ludzi nosi w portmonetkach 20 monet jednogroszowych i 20 monet dwugroszowych,wyniesie to:
35 mlnx20=700 mln monet jednogroszowych i 35mlnx20=700 mln monet dwugroszowych.
Razem daje to wartość 21mln złotych!
Gdyby wartość monet jednogroszowych i dwugroszowych w obiegu wynosiła by 10 mld złotych to przeciętnie 35 mln ludzi musiało by w portmonetkach nosic po ~10 tyś. monet jednogroszowych i ~9,1 tyś monet dwugroszowych.

Imię

Może chodzi o wszystkie wybite do tej pory.

Kermit

Kalkulacja godna posła. Zapomniałeś tylko ze niemowlęta nie chodzą na zakupy a co najmniej 25% osób uprawnionych do transakcji zakupowych w ogole nie używa gotówki a tylko i wyłącznie kart płatniczych, telefonów, kodów blik itp. A zapomniałeś jednocześnie o zapasach w bankach i monetach dobrej pory wybitych..

MisioPatysio

A gdyby za halo-arenę gliwice zapłacić jednogroszówkami potrzebnych byłoby kilkadziesiąt tysięcy ton monet!

Laszlo_egesz

Ktoś wpadł na genitalny pomysł żeby utytułować posła Gonciarza staropolską “pytą”. Pyta – słowo już dziś prawie zapomniane, oznaczające męski organ płciowy – podaję za Słownikiem Języka Polskiego.

DD

To jest chore z tymi punktami w górę i w dół. Było wyzerowane, po kliknięciu na zielonym wyskoczyło 3 a na czerwonym -1. W innym przypadku na zielonym 1 i -2 oczywiście równocześnie. Czy tak ma być czy ja się dopiero budzę. Kaaawy, wy!!!!

ja234

Coś ci się pokićkało.Pij lepiej tę kawę.(1306+60)

treya50

Ktoś po prostu też akurat klika, nie ma co szukać od razu jakiegoś spisku !

DD

To już wiecie kogo nie wybierać na posła, kasę zeżrą nic nie osiągną. Maj