Jest chętny na budowę odcinka obwodnicy Sowińskiego-Daszyńskiego. Zaskoczenia nie ma


Jest spora szansa, że już przy pierwszej próbie zostanie rozstrzygnięty przetarg na budowę odcinka obwodnicy Sowińskiego-Daszyńskiego. W postępowaniu złożona została tylko jedna oferta – przez konsorcjum firm PRUiM S.A. i Eurovia Polska S.A.

Obie firmy odpowiedzialne są już za realizację będących właśnie w budowie, pozostałych odcinków obwodnicy miasta: Bojkowska-Pszczyńska, Rybnicka-Daszyńskiego.

Oferta konsorcjum znakomicie znanego gliwickim drogowcom może sugerować, że jej wybór będzie tylko formalnością. W całej sprawie jest jednak jedno “ale”. Choć otwarcie ofert nastąpiło 4 września, procedura przetargowa nadal trwa. Problemem jest cena zaproponowana przez potencjalnego wykonawcę. Konsorcjum szacuje koszty inwestycji na 42 mln 249 tys. złotych. Miasto zamierzało na zamówienie przeznaczyć prawie 7 mln złotych mniej – dokładnie 35 mln 500 tys. złotych.


– Będziemy musieli się ciężko zastanowić czy można wydać ponad 6 mln złotych więcej niż planowaliśmy aby domknąć tę obwodnicę

– mówił na czwartkowej sesji Rady Miasta prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.

O planach wobec złożonej oferty na razie nie chce też informować Zarząd Dróg Miejskich. Jeśli jednak szukać odpowiedzi w historii podobnych postępowań w Gliwicach, wiele wskazuje, że ZDM zwiększy kwotę zamówienia. Tak przynajmniej zdarzyło się w przypadku odcinka Bojkowska-Pszczyńska w lutym tego roku, kiedy kwota została podniesiona o 9,5 mln złotych (z 44 mln złotych oczekiwanych przez miasto do 53,5 mln zaproponowanych przez PRUiM i Eurovie). Teraz różnica finansowa jest mniejsza, a stawka wykonania zadania ogromna, bo po wielu latach może doprowadzić niemalże do finału budowy obwodnicy Gliwic (pozostanie do wykonania jedynie odcinek Rybnicka-Pszczyńska).

Przypomnijmy, że finalizowany właśnie przetarg obejmuje realizację inwestycji w systemie “zaprojektuj i wybuduj”. Zwycięzca będzie więc odpowiadał za projekt drogi (może wesprzeć się na już istniejącej dokumentacji projektowej), wybudowanie obwodnicy, ale także uzyskanie wymaganych decyzji i zezwoleń, w tym decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Termin realizacji to 24 miesiące od czasu podpisania umowy. Inwestycję mogą opóźnić jednak protesty mieszkańców ul. Daszyńskiego, którzy od lat sprzeciwiają się budowie drogi w pobliżu ich domów.

Michał Szewczyk

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Mom

Dziwny te biznes w Gliwicach … miasto chce skonczyc obwodnice wiec oglasza przetarg…. zglasza sie spolka miejska z cena … miasto wybrzydza ze za drogo…. ale moze zaplaci… chore jednym slowem… miasto buduje, miasto placi a kto zyskuje??? Ten kto dostal posadke w PRUIM… skorumpowane miasto …

Imiu

zysk garstki kosztem Rzeszy. Jest EKOnomicznie uzasadnione dla tych osób i ich popleczników.

kkk

Trzeba było wystartować w przetargu a nie ***** głupot…

Imiu

Wystartować? Widać że NIGDY nie startowałeś w ŻADNYM przetargu publicznym.
Jak kiedyś spróbujesz albo najpewniej ktoś z Twoich znajomych-znajomych to zobaczysz ile razy będą go sprawdzać, minimum z 5x a i tak nie wygra a jeśli już to może wygrać na zakup Nocnika dla czyjegoś PUBLICZNEGO Bombelka z zarządu itp.

Biko

Nieomylny zastanawia się,… 6 milionów, to koszt fiskalny dla miasta, opóźnienie to koszt społeczny i ekonomiczny dla mieszkańców. Więc nadmądrość zastanawia się czy kosztem mieszkańców “zaoszczędzić” na następny wielki projekt,… który trafi do kosza – jak projekt nowego szpitala miejskiego.

rysiek

przecież mogłeś się zgłosić do przetagu ze swoją firmą i zaproponować niższą cenę?

krzysztof

jaka inna firma ma wystartować w przetargu jak wiedzą że w Gliwicach jest KLIKA i panują układy wzajemnej adoracji

Smutek

Spektakl na potrzeby gawiedzi?

black_horse

Ktoś kto wydał 450 milionów więcej niż planowaliśmy, ma obiekcje o jakieś głupie 7 milionów ? Groteska. Najwyżej za trzy lata nie wyremontujecie kolejny raz skrzyżowania Toszecka-Myśliwska. Że jeszcze remont trwa ? To za 3,5 roku.

Imiu

to jest Polska właśnie a Gliwice to tylko jeden z licznych przykładów więc nie jest to żaden przypadek ani odchylenie od NORMY w tym Kraju. Standard musi być zachowany.

Ostatni Sprawiedliwy

@Imiu. Wszędzie na świecie tak było, jest i będzie. Poczytaj np. o historii motocyklów Indiana i Harley Davidson. Który był lepszy a który został wybrany dla amerykańskiego wojska.

Gliwicjus

Z kasą na piasta nie miewali takich wątpliwości…

Alex

Przy tych scenach jak z opery mydlanej i kurtuazyjnym rozmijaniu się o kilka milionów warto zadać pytanie czy za (powiedzmy) pięć lat “obwodnica” w proponowanej formie (2 pasy) i przebiegu będzie jeszcze zdolna przejąć znaczącą część ruchu, czy będzie drogą na lata czy też będzie potwierdzeniem prawa Lewisa-Mogridge’a.

:)

Jeszcze nigdzie na świecie nie zbudowano takiej drogi, której kierowcom nie udało się zakorkować. W cywilizowanych miastach to już powszechna wiedza, dlatego przestano ułatwiać życie kierowcom, a zaczęto je świadomie utrudniać. No ale tu jest Polska, dokładniej Gliwice z filozofią wodza, który tak zmanipulował mieszkańców, żeby nie domagali się super komunikacji miejskiej, tylko sami ponosili absurdalne koszty przemieszczania się w granicach niedużego miasta. Ciekawe jak długo przetrwa i kiedy usługa AutoHOP wyniesie się z Gliwic, jak wcześniej wyniosła się usługa samochodu wypożyczanego na minuty, bo przecież w mieście, które za chwilę osiągnie światowy rekord liczby samochodów na mieszkańca, pomysły na… Czytaj więcej »

Imiu

mądrzy już kupują hulajnogi od Xiaomi a inni czekają na coś od Konkurencji ;-)
Wiadomo w zimę Autobusem będą zmuszeni ludzie jeździć DROŻYZNĄ w postaci teraz ZTM a kiedyś było tak samo tylko nazwa była inna. Myślą że w zacofanym regionie/kraju od razu będą liczyć hajsy za Dekomunikację, bez wcześniejszego skomunikowania.

Czy zmartwiony?

Brakujące 6 mln. wyda się na wykup domów “opornych” właścicieli. Wziąłem w cudzysłów, bo też oni mogą mieć rację.

Miasto źle przygotowało operaty środowiskowe, bo takich w Gliwicach mamy fachowców, teraz musi zapłacić. Niestety z pieniędzy podatników, a nie swoich.

kanalia52

Zaskoczenia nie ma. Wygrali znajomi królika.

Arek

PRUiM i Eurowia to partacze. Zobaczcie jak zrobili DTŚke w Zabrzu oddana pięć lat temu i już ją poprawia SKANSKA

Laszlo_egesz

to jest słynny na całą Polskę odcinek “fallicznym” zwany

Bart

Bądźmy precyzyjni. SKANSKA poprawia swój odcinek, który położony jest w Gliwicach a nie w Zabrzu.

Jula

Przetarg jest do unieważnienia. To aż 20% więcej od szacunku. Z drugiej strony pojawia się pytanie kto robił szacunek i jak rzetelnie. Porównując do innych postępowań ZDM widać że z szacowaniem wartości mają duży problem. Widać takie kadry teraz w urzędach. Mała płaca – niskie kompetencje. Co do Jagiellońskiej o której ktoś tu na forum wspomniał to czy ktoś wie w jakim trybie zostało to zlecone pruimowi??? Przetargu ZDM na tą ulicę nie ogłaszał.

JAś

Widać efekty tej firmy na Jagiellońskiej ledwo zrobiona a już latania bo woda po deszczu stała robione szybko i byle jak a o chodnikach nie wspomnę zapraszam wszystkich na spacer zobaczycie jakie wszystko krzywe jednym słowem porażka

Axel F

To nie jest obwodnica tylko droga która umożliwi dojazd do nowych inwestycji.
Powinno być połączenie pomiędzy Kresową – Sowińskiego i Bojkowską – Panewnicką wtedy tranzyt na strefę omijał by Rybnicką, Kościuszki, Andersa i rozładował korki DTŚ -DK88.
Po wybudowaniu będą większe korki na Rybnickiej

Ampuła

Przerwać tę budowę natychmiast. Szkoda miejskich pieniędzy.
Matełe Morawicker obwieścił, że wyprodukuje nie tylko 1.000.000 elektrycznych samochodów w Państwowych Zakładach Przemysłu Ciągnikowego URSUS, postawi nie tylko 100.000 mieszkań w Państwowych Zakładach Przemysłu Budowy Mieszkań URSUS, zmontuje nie tylko 1000 transporterów pionowego startu i głębokiego zanurzenia Borsuk w Państwowych Zakładach Przemysłu Zbrojeniowego URSUS, ale wybuduje też 100 obwodnic.

SG

Jezeli to jest miasto z najnowoczesniejszym systemem drog to jestem za obwodnicą

Siemiczorek

Jest taka koncepcja, żeby po zbudowaniu obwodniczki i ustawieniu wzdłuż niej domeczków, co 200 metrów ustawić doniczki z zielem, ławeczki i stoliczki. Taką drogę wonerfów zrobić trzeba i strefę zamieszkania wprowadzić należy. Po dwóch latach zamknie się ulicę na wniosek mieszkańców.

NajbardziejWkurzającyKomentarz

Wyprowadźcie się 5km za obwodnicę, jeśli wam za drogo.

mieszkanie-gliwic

rozumiem że jeden pas w jednym jeden w drugim kierunku bez uwzględnienia dla drogi dla rowerów bo raczej nikt tamtędy nie będzie chciał przejeżdżać na rowerze

Helena

A będzie tą drogą jeżdził jakiś autobus albo tramwaj?

ja234

Najlepiej niech sobie dadzą spokój z tym cyrkiem pt. budowa obwodnicy.
Swoją drogą to ciekawe, na piasta-porażkę, lekką ręką wywalają 7 mln a tutaj sknerzą dodać te “grosze”.(1019)