Kiedy przejedziemy odcinkiem obwodnicy od ul. Sowińskiego do Daszyńskiego? Nowy termin

Jeśli ktoś uwierzył w słowa wiceprezydenta Gliwic, że zachodnia obwodnica miasta będzie gotowa pod koniec tego roku, informujemy: nie będzie. A wiceprezydent powiedział to… sarkastycznie.

 
Najwyraźniej nie wszyscy zrozumieli chwyt, jakim podczas jednego ze spotkań prezydenta Gliwic w dzielnicach posłużył się jego zastępca Mariusz Śpiewok. Wiceprezydent powiedział wtedy mieszkańcom, że zgodnie z umową, zawartą w 2019 roku, zachodnią obwodnicą przejedziemy pod koniec roku 2022.

Na to, by droga była gotowa w tym terminie, nie ma najmniejszych szans – tu nie trzeba być ekspertem.

Gdy więc obietnica poszła w świat, wiceprezydent musiał się tłumaczyć. Co zrobił zresztą podczas ostatniej sesji rada miasta.

Wówczas okazało się, że nie wszyscy wychwycili jego gryzącą ironię.

– Powiedziałem to w sposób sarkastyczny – zapewnia Śpiewok. – Dodałem, że ciągle występują problemy administracyjne. Ale mam nadzieję, że w najbliższym czasie procedury przyspieszą.

Chodzi o brakujący odcinek pomiędzy ulicami Daszyńskiego a Sowińskiego, którego budowy mieszkańcy wyczekują od dawna. Miał powstać już w 2011. Potem, według Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Gliwice, w latach 2015-2017. Inwestycja cały czas czeka jednak na dopełnienie formalności administracyjnych.

Przypomnijmy: najpierw z wydaniem postanowienia zwlekała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, a po odwołaniu mieszkańców ul. Daszyńskiego – Samorządowe Kolegium Odwoławcze, które w końcu przychyliło się do stanowiska gliwiczan. Tak sprawa ruszyła od nowa.

Podczas ostatniej sesji Mariusz Śpiewok zdradził nowy termin oddania brakującego odcinka – koniec lipca 2023 r. I nie był to już sarkazm.

Kolejny termin zastępca prezydenta podał jednak „na dzień dzisiejszy”, zaznaczając, że miasto nadal nie posiada prawomocnej decyzji środowiskowej. A to oznacza tylko jedno: data znów może ulec zmianie.

Nie przyzwyczajajmy się więc do myśli, że brakującym odcinkiem obwodnicy zachodniej pojedziemy w drugiej połowie przyszłego roku.

(sława)

23 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
kalasanty
15/05/2022 10:27

Od 2011 roku w Polsce wybudowano setki km autostrad, dróg ekspresowych, wiele pięknych mostów czy tuneli Do Świnoujścia przebito tunel pod dnem rzeki, w Warszawie metro itd. A w Gliwicach doprowadzenie do wybudowania 1,5km drogi przerasta możliwości U.M.Do 2019 r prezydentem miasta był Z.Frankiewicz.Jego zastępcą od 2006r był A.Neuman który od 2020r. jest prezydentem miasta.Z tych dat wynika że temat znają doskonale.Przecież to graniczy z nieudolnością.Jeżeli nie potraficie to ….. Ratusz szczyci się hasłem- -Przyszłość jest tu. Tu rzeczywistość skrzeczy.

Biko
15/05/2022 19:34
W odpowiedzi na  kalasanty

Nieudacznicy UM – miasto się rozwija dzięki nam obywatelom…

Obiad
16/05/2022 10:42
W odpowiedzi na  Biko

RDOŚ to akurat Katowice, pisząc UM miej świadomość ze to urząd ale w Zabrzu jako Gmina zastępcza wydająca decyzje środowiskową. W tym przypadku nie zawiniły Gliwice

gliwicjus
15/05/2022 12:59

Od teraz każda wypowiedź przedstawicieli UM będzie wymagała objaśnienia, czy czasem nie miała charakteru sarkastycznego.

Marcin
16/05/2022 14:32
W odpowiedzi na  gliwicjus

Ciekawe czy takie samo podejście mają do obietnic wyborczych. A po 5 latach od wyborów: to był sarkazm, wcale nie zamierzaliśmy tego realizować.

Jan
15/05/2022 14:54

Jak traktować przedstawicieli podatników, którzy nie są w stanie realizować swoich własnych założeń? Czy czasem takie słowo jak niekompetencja nie ciśnie się sarkastycznie na usta.
Moim zdaniem to my jesteśmy winni bo płacimy cały czas pensje ludziom, którym się ona poprostu nie należy.
Pamiętajmy, że ta droga była naniesiona na mapy jako planowana jeszcze w zeszłym stuleciu.
I nie ma już wytłumaczenia, nawet nie można rozłożyć rąk i zrzucić na brak środków, bo są i to z Unii.

Już starożytni Grecy mieli definicje takiego działania.
Nazwali to pajdokracja ( zapraszam do Wikipedii )

Wybory samorządowe coraz bliżej.

Pytanie
15/05/2022 08:01

– Powiedziałem to w sposób sarkastyczny – zapewnia Śpiewok. –

Czy z-ca jest poważny,czy leci w kulki? Jak UM przygotowuje decyzje środowiskowe. Brak słów.

A obwodnica czeka, czeka i czeka.

Obiad
16/05/2022 10:44
W odpowiedzi na  Pytanie

Decyzje przygotowuje UM Zabrze jako gmina zastępcza, RDOŚ wyłącznie opiniuje.

WD-40
15/05/2022 12:27

Czy ZDM ma pojęcie jak ukształtuje się sytuacja w rejonie skrzyżowań, do których obwodnica zostanie przyłączona? Mowa o skrzyżowaniu koło Lidla na Andersa i poniżej na Kozielskiej. Obecnie w godzinach szczytu jest tam armagedon a korki tworzą się niemal na kilometr w każdą ze stron. Naprawdę „tęgie” ZDM-owskie głowy myślicie, że wlanie do tego tygla samochodów z kolejnej odnogi coś wniesie do sprawy? Wniesie, ale kolejne samochody, które powinny być skierowane dalej, aż do drogi na Kozłów albo na Wyczółkowskiego na strefie ponieważ tam jest cel ich podróży i temu służy obwodnica. Jak sama nazwa wskazuje ma otaczać miasto i… Czytaj więcej »

Tomasz
15/05/2022 17:51
W odpowiedzi na  WD-40

Jak powstał plan obwodnicy, to strefa była tylko marzeniem. Teraz fakt, że przydałoby się tam coś niezależnego dociągnąć. Jednakże głupoty piszesz, że zyska tylko Sowińskiego. Te wszystkie auta, które na strefę pojadą ominą Daszyńskiego, a i część z tych, które Andersa obecnie jadą też znikną. Co do korka to będzie tam taki sam. Chyba, że jeszcze parę zakładów na strefie wybudują. Szkoda, że nikt o kompleksowej komunikacji zbiorowej na strefę nie myśli, tylko łata przedłużaniem niektórych kursów, co powoduje długie krajoznawcze wycieczki, dla tych co mają cierpliwość tak dojeżdżać.

POPiS
16/05/2022 05:46
W odpowiedzi na  WD-40

Przecież im o niegospodarność głównie chodzi, miliardy same się nie wydają. Tzn. mogłyby się wydać gdyby były pomysły i fachowość, ale w naszym rządzonym przez dyletantów kraju to obce pojęcia.

Ręka
16/05/2022 11:40
W odpowiedzi na  WD-40

Pierwotnie tam miał być tunel, ale ponoć mieszkańcy osiedla Gwardii nie zgodzili się. No to maja, to co mają.

Futurysta w spak
16/05/2022 17:48
W odpowiedzi na  Ręka

W projekcie z końca XX w. obwodnica i Andersa była w 2 poziomach ale była kolizja z obiektem gospodarczym SM. W życiu miasta zmieniono na skrzyżowanie z sygnalizacją oraz możliwość zakupu w markecie produktów na grilla. Ostatecznie i tak dzieki mądremu Panu Prezydentowi wracamy na koniec XIX wieku Oto kończy się budowa wielkiej hali fabrycznej obok dworca oraz sadzą drzewa, by zaznaczyć miejsca gdzie należy jeździć pojazdami w zamiecie śnieżne aby nie urwać osi

Hmm
16/05/2022 11:54
W odpowiedzi na  WD-40

Powodem tego korka na skrzyżowaniu z Kozielską od strony DK88 jest też wspólny pas lewoskrętu i na wprost, a osobno dla prawoskrętu. Samochody skręcające w lewo blokują jadących na wprost. Niektórzy omijają skręcających jadąc prosto z prawego pasa, ale to niezbyt bezpieczne, jest dość sporo kolizji. Ktoś potrafi wytłumaczyć czemu to jest tak zrobione akurat tam?

Sabotaż
16/05/2022 12:02
W odpowiedzi na  Hmm

Wytłumaczenie „czemu tak zrobiono” jest stosunkowo łatwe – bo zrobili go dyletanci. Trudniejsze jest wytłumaczenie czemu przez tyle lat tego bubla nie poprawiono?

Kaziu
15/05/2022 16:09

Gliwice mają pecha do swoich,,włodarzy” ale…SAMI SIĘ NIE WYBRALI.Ważne usiąść na stołku i…

Daniel
15/05/2022 15:46

Przestańcie już opisywać pomysły które i tak będą do bani
Zapytajcie gdzie ten nowy szpital

noico
15/05/2022 10:35

popatrzcie na wykonawców! oni niczego nie musza.

Cliper
15/05/2022 13:34

Demokracja i niejasne przepisy pozwalaja byle komu blokować ważne inwestycje

Uzupełniam
15/05/2022 15:14
W odpowiedzi na  Cliper

Co znaczy byle komu?

Przecież tam mieszkają ludzie.

„Niejasne przepisy” są takie same dla obu stron, czyli dla UM, jak i mieszkańcom.

Poza tym, pierwotny plan obwodnicy miał iść polami za cegielnią Ostropa.

Urząd wybrał wersję po taniochu, i wszyscy cierpią.

Cliper
15/05/2022 16:02
W odpowiedzi na  Uzupełniam

Blokują bo Blokują..dla zasady,inni dla większych zysków..Część mieszkańców już kilka lat temu opuściła swoje domy i w ciszy i spokoju mieszkają na ostropie

Arak
15/05/2022 16:09
W odpowiedzi na  Cliper

A co ma do tego demokracja boli cię że ktoś może mieć inne zdanie o partii rządzącej czy samorządowej .

jurek
16/05/2022 08:48

Prezydent taki sam jak poprzedni ma gdzieś dobro ogółu tylko liczy się prywata