Kierowcy muszą na kilka godzin przeparkować auta. To jedyny sposób, żeby posprzątać jezdnię


Pomysł nie jest nowy, ale właśnie teraz Zarząd Dróg Miejskich postanowił z niego skorzystać. Mieszkańcy ulicy Tuwima będą musieli usunąć samochody z ulicy na czas jej sprzątania.

Jak posprzątać ulicę kiedy stoją na niej zaparkowane samochody? ZDM sięgnął po rozwiązanie tej kwestii ustawiając zakaz zatrzymywania na czas prac. Rodzi się jednak drugie pytanie, czy kierowcy zechcą ten znak respektować?

– Na ul. Tuwima w Gliwicach, aby posprzątać w miejscu, gdzie zwykle stoi sznur samochodów, bez względu na porę dnia, ustawiono znak informujący o zakazie zatrzymywania, dacie oraz godzinie jego obowiązywania – przekazała Jadwiga Stiborska, rzeczniczka ZDM.


– Pracownicy Zarządu Dróg Miejskich, odpowiedzialni za utrzymanie czystości w mieście liczą, że w dniu przewidzianych prac, wykonawca, który w najbliższy czwartek, 28 listopada w godzinach między 8:00 a 14:00 pojawi się na ul. Tuwima będzie mógł bez najmniejszych przeszkód wykonać swoją pracę – dodaje Stiborska.

ZDM zwraca się z prośbą do kierowców o zastosowanie się do oznakowania i usunięcie w wyznaczonym dniu swoich pojazdów.

To na razie testowane rozwiązanie

Działania Zarządu Dróg Miejskich na ulicy Tuwima mają charakter testowy. Dzięki temu drogowcy dowiedzą się, czy postawienie znaku okresowego zakazu zatrzymywania się spełni swoją rolę.

– Znak z założenia ma formę tymczasową, “wędrującą”, tzn. będzie ustawiany w lokalizacjach (na terenie całego miasta), które będą tego wymagały, aby wykonawca mógł posprzątać. Znaki pojawiać się będą z kilkudniowym wyprzedzeniem. Trudno mówić o jakiejś konkretnej częstotliwości. Sprzątanie prowadzone jest w miejscach, które tego wymagają – wyjaśnia Stiborska.

Czy wobec kierowców, którzy w czwartek nie usuną swojego pojazdu z ulicy Tuwima, interweniować będzie straż miejska? Jak przekazuje Stiborska, przepisy dają wykonawcy taką możliwość. ZDM ustawił znak z informacją na kilka dni przed sprzątaniem, więc każdy miał możliwość zapoznania się z zawartą na nim treścią. Lepiej więc nie ryzykować i w godzinach między 8:00 a 14:00 postarać się przestawić samochód do innej lokalizacji.

(zms)/ZDM Gliwice
fot. ZDM Gliwice

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Ben

Wystarczy co drugi dzień, lub w wybrane dni, parkowanie organizować po drugiej stronie ulicy. To jest stosowane w krajach cywilizacji zachodniej. Mimo, że do tej cywilizacji Polska nie należy, można by skorzystać z tych udogodności. Ale pewnie się nie da.

BRAWO TY !

No patrz ! Jakie to genialne rozwiązanie ?
A służby Pana Moszyńskiego nie wpadły na ten pomysł.
Pewnie konieczna byłaby Firma Doradcza.

mieszkanka Gliwic

Jak widać, wszystko się da , jak się chce.Szkoda,że dopiero teraz,po zmianie władzy sprzątać chcą nie tylko środek ulicy, a właścicieli pojazdów też łatwo zdyscyplinować odpowiednimi karami………. niestety do części społeczeństwa inaczej trafić nie jesteśmy w stanie.

:)

To niebywały sukces, który dotyczy JEDNEJ ulicy. Co z pozostałymi? Żeby je wysprzątać, ZDM zakupi tysiące nowych słupków, znaków i tabliczek? Samochody, których niefrasobliwi kierowcy nie usuną, będą odholowywane, czy omijane przez sprzęt czyszczący jezdnię? Bywam świadkiem sytuacji, kiedy sprzątający pojazd objeżdża np. taksówkę, bo kierowcy nie chce się ruszyć.

ZATROSKAMIESZKANKA

Na ulicy Mickiewicza codziennie stoją źle zparkowane samochody niszczą zieleń i drzewa, stwarzają zagrożenie dla ruchu – wiszą nad pasem jezdni, zastawiaja chodnik (MATKA z wózkiem nie przejedzie !).
Pan Moszynski na pierwszej konferencji SAM wywołał temat ulicy Mickiewicza!
I co?. I nic ! .A Straż Miejska ledwie kilkuset metrów dalej !
Miasto rdzewieje od dwóch miesięcy !
Hasełka wyborcze i obiecanki cacacnki !
Przecież można chyba przez dwa miesiące zrobić porządek z tak banalnymi problemami !
No nie wiem czego tu potrzeba ?
Firm Doradczych ?

:)

Zrobienie porządku wymaga znacznie więcej, niż obiecanie, że czegoś się nie zrobi, prawda? A i tak wystarczyło, żeby niektórym poziom endorfin podskoczył do wcześniej nie odczuwalnego poziomu.

karolina

przeciez to nie bedzie przestrzegane , wystarczy popatrzec na sławetną ulice byłą wieczorka .Mająca z 300m a straż miejska ma wielki problem z utrzymaniem ładu.

...

To prawda. Teraz wszystkie cwaniaki robią sobie skrót przez pustą ulicę, podczas gdy reszta jeździ na około.

Też kierowca.

Nieprzestrzeganie przepisów w parkowaniu wynika ze słabości gliwickiej straży miejskiej. Zobaczcie jak jest w innych miastach np.Rybnik.

Straż miejsca sama od siebie porządku nie przywraca, niekiedy, ale nie zawsze reaguje na wezwanie.

Głowackiego

to samo powinno być na Głowackiego – jedn pas jezdni od dawna nie sprzątany

zxc

Na tej ulicy przydałby się też tzw. mijanki. Wiem, że tam ciasno i każdy ma po dwa samochody ale 3 takie miejsca usprawniłyby ruch na tej ulicy.

Photoshop

A mnie się bardzo nie podoba, że ZDM zbyt lekką ręką “ozdabia” wspólną przestrzeń miejską miliardem znaków, których wcale być nie musi. Przestrzeń miejska jest zawalona wszelkiego typu tablicami, znakami, reklamami, witrynami a spółki miejskie jeszcze dokładają od siebie.
PS.
Nie sądziłam, że posprzątanie jednej uliczki trwa 7 godzin. Gdy dojadą do końca, początek jest już zaśmiecony i muszą zaczynać od nowa.

papa smerf

To prawda, od tych wszystkich znaków i reklam można dostać oczopląsu.

''

Czy ta ulica będzie regularnie co tydzień sprzątana, jak również czy będą regularnie co tydzień sprzątane pozostałe kilkaset ulic w mieście i czy jest taka potrzeba ? Odśnieżana będzie też tylko w czwartki czy zaraz po opadach śniegu ?

Latarnia Uliczna

Ciekawe jaka będzie egzekowalnośc tego ‘wynalazku’? Bo przestrzegalnośc bliska zeru chyba, że mieszkańcom zależy na czystości jezdni przed ich domami, ale to też byłoby dziwne jak na zwyczaje tubylcze.

Gliwiczanin

Każdy miał kilka dni na zapoznanie się ze znakiem. Super, a co z właścicielami aut, którzy od kilku dni tam po prostu nie byli? A może ktoś pojechał na urlop czy do pracy za granicę? Stawiałem auto – zakazu nie było.

''

Ciekawe czy takie znaki z tabliczkami pojawią się również na wszystkich pozostałych gliwickich ulicach i czy przy okazji sprzątania ulic zostaną również posprzątane wraki samochodów ? A może za Moszyńskiego sprzątanie będzie wirtualne ?

''

Dlaczego pod moim wpisem widnieje godz. 11:11 a o tej godz. mój wpis się jeszcze nie pojawił i dlaczego szanowna redakcja tym sposobem okłamuje forumowiczów ? Ładnie to tak i etycznie dziennikarsko ?


MOD: Godzina widniejąca przy komentarzu odnosi się do czasu wysłania postu przez autora, to logiczne i stosowane przez wszystkie portale. Z innym rozwiązaniem nigdzie się nie spotkaliśmy. Jeśli mimo wszystko czuje się Pani/Pan oszukiwany przez system, cenzurowany itp. zachęcamy do przekierowania swojej nadaktywności na inne gliwickie strony. Skorzystamy na tym wszyscy. Pozdrawiamy :-)

...

Kierowcy nie muszą przestrzegać, zasilą tym budżet.

''

Oszczędności wynikające z likwidacji straży miejskiej zasilą budżet jeszcze bardziej.

Obserwujący

Normalna rzecz,w innych miastach rzecz oczywista.W glajwicach niestety, gdzie auteczkowcy mają status “panisk” taka prośba zostanie zignorowana.Każdy musi porzecież wjechać pod same drzwi tym swoim złomem.No bo przecież to wielka ujma i dyshonor posłuchać zakazu.

''

Rowereczkowi przecież wpychają swój złom w same drzwi i taszczą go jeszcze do góry do mieszkania.