“Kierowcy sami nie chcą nauczyć się nowych zasad”. Policja i straż miejska mają dużo pracy (Film)

Chaos na niedawno oddanym do użytku tzw. “woonerfie”, czyli miejskim podwórcu, w dużym stopniu wynika ze złych nawyków kierowców i niestosowaniu się do oznakowania – tłumaczy gliwicka policja.

Do tej pory jeżdżący i parkujący woonerfie kierowcy byli traktowani ulgowo, ale okres “promocji” powoli się kończy i policjanci, którzy patrolują ulicę Siemińskiego zaczynają wystawiać mandaty, a straż miejska odholowuje samochody.

REKLAMA

– Jak widać kierowcy sami nie chcą nauczyć się tych zasad – komentuje oficer prasowy gliwickiej komendy, nadkomisarz Marek Słomski. – Tablice mówiące o strefie zamieszkania jednoznacznie wskazują, że można tu jeździć z prędkością do 20 km/h, że piesi mają bezwzględne pierwszeństwo – dodaje nadkomisarz.

Nawet małe dzieci, które nie ukończyły 7 roku życia i nie mogą samodzielnie poruszać się po drogach publicznych, w przypadku woonerfu mają prawo znajdować się na jezdni bez opieki.

Rzecznik policji zauważa też, że np. istniejące wzdłuż ulicy słupki mogą wprowadzać kierowców w błąd.

– Słupki dezinformują, wprowadzają chaos. Kierowca, który jedzie środkiem, jest tutaj warunkowo, a widząc te słupki może być przekonany, że piesi powinni chodzić po chodnikach, co nie jest prawdą. Tutaj piesi mogą chodzić całą szerokością i mają pierwszeństwo przed pojazdami

– przypomina Marek Słomski. – Kierowca nie może tu na nikogo trąbić, ani przyspieszać, piesi są tu w swoim azylu. Jednakże kierowcy na razie tego nie rozumieją.

(żms)

REKLAMA
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Ania

Po co w ogóle to coś powstało i komu ma to służyć. Nie wiem, czy chciałabym jeść lody lub popijać kawę przy smrodzie wydobywającym się z rur wydechowych.

Yuris

Trzeba zakazać ruchu i po temacie! Autobus i dojazd do posesji.

Walczący z wiatrakami.

@Yuris, bez autobusu.

On tam się nie mieści.

Zresztą kretyński rozwiązanie i tyle.

Gandi

Ponoć firma projektowa zaprojektowała coś innego (np. przesunięty przystanek) i byłoby wszystko ok… ale ZDM zrobił… po swojemu!

Joe

Mi się wydaje, że takie coś ma sens na starówkach gdzie ludzie i tak chodzą tabunami ale całkowicie ruchu nie da się zamknąć (dostawy, dojazdy do posesji). Gdzieś na dole ktoś wkleił link do czegoś takiego w Lublinie. Ale robienie tego podwórca na siłę na ulicy Wieczorka wydaje sie bez sensu bo 1) nie była to ulica spacerowa 2) ruch samochodowy nie był wcale sporadyczny 3) jest dużo lepszych miejsc, choćby deptak przed starym teatrem, czy niektóre uliczki na starówce.

Joe

Jęśli idea tego podwórca jest taka, że mamy pić kawę wdychając spaliny to prościej byłoby ustawić te wszystkie świetne stoliczki na deptaku przed Starym Teatrem (na przykład) i wynająć jakiegoś starego trabanta albo syrenkę, żeby jeździły w koło i smrodziły.

ja234

Najlepiej gdyby wywalić stamtąd auteczka.
Poza tym, te siedziska są do kitu.Ten kto to “projektował” powinien wylecieć z zawodu architekta.
Dzisiaj rano, byłem świadkiem jak jeden baran zakorkował ulicę, nie chciał przepuścić jadącego z naprzeciwka, wywiązała się pyskówka.Dodam, że baran blokujący strzelił focha.
Niech lepiej nie zabierają się za robienie kolejnego wnerwu na zwycięstwa.

Sobieski

Zdaje się, że ta sama firma projektuje woonerf na Zwycięstwa. A nie można zatrudnić specjalistów?

Ampuła

Zagęścić znakami i uspokajać mandatami. Taka jest moja koncepcja. Las znaków drogowych. Świeża bryza spalin wolno sunącego korka. Dzieci ulicy bawiące się na ulicy. Szarlotka pokryta kurzem. Dzięcioł walący w boazerię. Azyl wariatów na Siemiczorka.

Walczący z wiatrakami.

Rzadko daję Ci plusy, ale dzisiaj (+), trafne spostrzeżenie.

rocki

Kto to wymyślił i po co? No i kto to zatwierdził? To jest zły pomysł. Siemińskiego do tego się nie nadaje. Chcą aby ludzie siedzieli na ulicy to niech zamknął dla ruchu niektóre uliczki Starówki gdzie jest najwięcej knajpek np. Plebańską, Raciborską

Piotr

Dziecko do 7 roku życia na jezdni po której jeździ autobus… Nawet samochód osobowy potrafi zabić podczas cofania z garażu. Jak to się kiedyś skończy? W sądzie się skończy.

pieszy

Taką organizację ruchu na tej ulicy, czyli strefę zamieszkania, mógł wprowadzić tylko wariat.

Ampuła

– No dzień dobry, panie kierowco, aspirant Kiełbasa Gracjan Anzelm, Straż Miejska – Dzień dobry, zróbcie coś, panowie… – Panie kierowco pan mnie nie poucza, kiedy ja podejmuję kroki wobec pana, dobrze? – Kroki? – Zapytuję pana panie kierowco dlaczego na odcinku wonerfu się pan zatrzymał? – A co nie widzi pan? Stoję ja, stoją inni, bo jakiś dzieciak na środku drogi naprawia rowerek! – Proszę się nie podnosić głosem, to niczego nie ułatwi panu… – Ja się nie unoszę, jakbym się mógł unieść, to bym nad tym gnojem przeleciał – Pouczam pana, że za słowa pan odpowiada jak dorosły.… Czytaj więcej »

Krzysztof

Woonerf można zrobić zna mało ruchliwej ulicy, gdzie po ulicy chodzi dużo pieszych a jeździ mało samochodów. Na woonerfie nie ma podziału na jezdnię i chodnik.
Czy na Siemińskiego ktoś sobie wyobraża drogę bez podziału na jezdnię i chodnik.
Od tego trzeba było zacząć. Krupnicza, Plebańska, Raciborska, to są ulice gdzie można zrobić woonerf.

gliwicjus

Człowieku, nie znasz się, to byłoby zbyt proste! :)

Tom

a może pod Twoimi oknami?

black_horse

Jeżeli nowe zasady są głupie, niedostosowane do sytuacji w mieście, utrudniające i tak nie najlepiej rozwiązane prowadzenie ruchu samochodów (auteczek dla ja234) to trudno żeby to funkcjonowało dobrze. Nawet jeżeli przy każdym kręgu betonowym od studni stał policjant z pałką.

krzysztof

coś słabo jest przekonany ten policjant tą ideą swojego wodza frankiewicza jak sam określił mylące słupki czyli frankiewicz dał ze swoimi urzędasami DUP……..Y. za kasę mieszkańców. Najlepiej w Gliwicach wychodzą GNIOTY.

Gandi

Franiewicz nie jest wodzem policjantów tylko (obecnie) jakiś minister z rządu PIS, Błaszczak albo inny.

krzysztof

racja to nie wódz to RAK i to nad wyraz złośliwy KTÓRY TOCZY GLIWICE

lorl

W wypowiedzi p. policjanta jedno zdanie szczególnie dało mi do myślenia. Wonderf NIE robi się na ulicach tranzytowych. No tak teraz dla mnie wszystko jasne. Kumam dlaczego w Niemczech, Francji jadąc wonderfem było ok, a w Gliwicach jakaś masakra. Ani nasi kierowcy nie są specjalnymi rajdowcami, ani nasi piesi nie są tak głupi by robić za pachołki drogowe. Wieczorka jest ulica tranzytową i nic tego nie zmieni. Wonderf jest organicznie skazany na porażkę. To tak jakby dla uspokojenia ruchu na 1 km autostrady ułożyć snopki siana , postawić ograniczenie do 40 km i dziwić się, że nikt się nie stosuje.… Czytaj więcej »

Majki

“Pomysł dobry tylko wykonanie beznadziejne np będąc w Anglii nawet w małych miejscowościach są takie woonerfie czyli deptaki gdzie wstęp mają tylko piersi a co do samochodów to tylko rano i wyrocznie dostawcze. A jak tu tak to już wygląda to boje się po przemianie Zwycięstwa

Marek

Nie można tego zinterpretować i ocenić inaczej jak to,że na obecny stan rzeczy jest to ABSURDALNA lokalizacja (np ul.Plebańska ku temu IDEALNA) , a także fatalne realizacja, bo jeżeli deptak,podwórze to po jakie licho te setki sterczących słupków jednoznacznie stwarzających wrażenie podziału na strefę jezdną i pieszą!?! Jak “ktoś” chce się na siłę przy tym upierać ,to wywalić te słupki i stworzyć płaszczyznę jednoprzestrzenną!

Cliper

Z tym puszczeniem małych dzieci na rowerek w miejscu gdzie jeżdżą polscy kierowcy to pan komisarz dowalił! nasi kierowcy nie uznają żadnych zasad i dlatego trzeba ich porządnie edukować mandatami

Latarnia Uliczna

W Ciemnogrodzie autobus musi być, tam gdzie tramwaj, gdzie były naturalne szlaki komunikacyjne XXw. A samochodem w Ciemnogrodzie należy się każdemu dojechać wszędzie. I zaparkować wszędzie.

Urko

Takie podejrzenie mam. Cały ten woonerf wygląda na wspólny spisek UM w Gliwicach i policji .
Ci drudzy mają okazje podnieść statystyki wykrywalności wykroczeń a ci pierwsi powołując się na “wkurf” kierowców, powód do pokazania środkowego palca wszystkim zwolennikom zamykania, ograniczania i “woonerfowania” ulic w centrum. Takie podejrzenie mam :-)

śledź

145/170 wszystko wyjaśnia. W 2010 były zarejestrowane 85 263 samochody. Po 8 latach od likwidacji tramwaju i nie inwestowaniu w komunikację zbiorową samochodów jest już 145 tys. Dla ciekawych: w 2010 miasto miało 187 569 mieszkańców, a obecnie ok. 170 tys. w Berlinie jest ok. 320 samochodów na 1 tys. mieszkańców, w Wiedniu 390, a we Frankfurcie 440. Wniosek: bogatsi wcale nie mają więcej samochodów. Bogatsi mają dobrą komunikację publiczną, w tym szynową. W Gliwicach będzie tylko gorzej, co chyba powoli ale wciąż opornie zaczyna docierać do urzędników zachwycających się migoczącymi gadżetami drogowymi. Tylko nie widać żadnych działań dla poprawy… Czytaj więcej »

treya50

Obejrzałam ten filmik i zdębiałam. Facet siedzi na siedzisku, coś popija, kobieta liże lody, a obok cały sznur śmierdzących aut i autobuso-tramwaj A4, który smrodzi do kwadratu. Kompletnie poroniony pomysł. TO JEST ULICA TRANZYTOWA, CZY NIKT Z POMYSŁODAWCÓW NA TO NIE WPADŁ?

śledź

Kierowcy nie znają przepisów albo je świadomie ignorują. Karać! Karać! I jeszcze raz karać! Na buców działa jedynie kara finansowa. Przy okazji możemy się przekonać, że idea wnerwu na Wieczorka to bubel społeczny, prawny i organizacyjny.

Łon

Karać, karać kolejny gliwicki kasjer:) Śledź zastanawiam się skąd się tutaj wziąłeś? może z Kłodnicy, bo jakiś zmarnowany i zamulony jesteś. Ponieważ rozpoczął się już tzw. sezon kafejko-wy należy natychmiast zamknąć ten zwariowany smrodzący tranzyt, wywieszając z każdej strony znaki zakazu wjazdu, z wpisem za wyjątkiem elektrycznych autobusów i auteczek przynależnych mieszkańcom tego nieszczęśliwego “woonerfa” i jest po tym zaplanowanym problemie, ale tu jak widać chodzi tylko o kasę. A więc, dalej nie myśleć o ludziach i ich przyjemnościach tylko karać, nie śledziu?

Szalik Value

Polski Naród powstały z kolan, który wsiadł do poniemieckich klekotów, bo tam są już niemile widziane, nie będzie przestrzegał polskich przepisów opresyjnego państwa, które dobry socjalistyczno-narodowo-katolicki rząd PiS przejął w spadku po latach niewoli i biedy od liberalnych elit prawniczo-chłopskich. I naprawia na każdym odcinku, ale nie od razu da się wszystko obsadzić swoimi geniuszami w kaloszach. Dlatego suweren nie zapłaci mandatu ani grzywny, bo kasjerom mówi stanowcze NIE! Nie zapłaci nawet za szpitalny parking, ani za przejazd autostradą. Ma IQ 60-80 więc konsekwentnie nie przestrzega wszystkich norm i przepisów, a jak się komu nie podoba, to wryj dać może… Czytaj więcej »

Łon

Jak na śledzia w szaliku value dałeś popis patriotycznej miłości w kierunku wieloletnich nieudaczników, którzy nawet nieskomplikowaną wizualizację spieprzą a teraz poniesione koszta próbują sobie odbić na kierowcach. Wiesz trollu co? jestem z ciebie bardzo dumny, naprawdę:) Resztę twoich dyrdymałów nie komentuję, bo twoją łysinkę wyraźnie słoneczko przegrzało;)

Urko

Posumował cię Łon-iaczku – Polaczku . “Touche!” Jak mawiała moja francuska guwernantka :-)

Łon

Mnożysz się urkowy trollu tu-kej, że hejjjja i żadna Gubernata nawet francuska z tego twojego śmietnika cię już nie wyciągnie:::)

Urko

Hmmm .. Ciekawe , że nawet głupi WinMerge pokazuje zgodność w 87 % konstrukcji treści postów niejakich ” Łon-iaka”, “piętki” i “pokory”. Zgadza się fleksja, frazeologia, stylistyka i nawet w 52% interpunkcja . Zapewne to czysty przypadek , prawda Łoniaku ? :-)

Łon

Mam wymieniać troll-owe asy z twojego śmietnika urkowy? tylko po co. Obie wymienione przez ciebie * GWIAZDY* lubię ale szkoda, że występują tak rzadko. Widocznie Moderator-cenzor uważa, że są dużym zagrożenie dla twojego pajacowania i hejtowania tutaj. A może tak po ludzku obawia się o twój niezrównoważony stan psychiczny? Przyznaję , że powoli ale i ja zaczynam Go rozumieć;:::)

Urko

Gwiazdą mojego śmietnika jest tylko i wyłącznie jego patron . Ale dla ciebie miejsce też się znajdzie . Jak byś chciał się przespać albo pomieszkać albo coś przekąsić :-)

bynio

W sobotę byłem ostatni raz na byłej Wieczorka (jakoś tam teraz inaczej). chu.j.nia to mało powiedziane. Pozwalamy rządzić idiotom.

gliwicjus

Już to słyszeliśmy w czasach “słusznie minionych”: “system jest dobry, tylko ludzie nie dorośli”.

Majki

Czytając oby 2 artykuły i komentarze na temat woonerfie większość się zemną zgodzi że pomysł dobry ale nie w tym miejscu bo raz że blokuje płynność ruchu drogowego dwa brak w obecnej lokalizacja punktów sprzyjających wypoczynku typu kawiarenek lodziarni i tp trzy widoki odpoczywając mam paczyć na zk czy na sąd gdzie mało przyjemny widok a cztery to ruch uliczny woonerfie inaczej deptak wyklucza poruszanie się po nim aut z wyjątkiem służb ratowniczych i porządkowych oraz aut dostawczych w pranych godzinach gdzie puranę to miedzy 5-8

black_horse

Piesi maja pierwszeństwo, maluchy mogą hasać bez opieki ? Miejski podwórzec ?
Zorganizujmy 27.04.2018 na ul. Siemińskiego dawnej wieczorka turniej w dwa ognie i inne gry podwórkowe. Moja propozycja jest taka:
14:00 rozpoczęcie turnieju
15:00 przerwa w turnieju – wyścigi rowerowe slalomem na dystansie 200 m.
15:15 Pokaz retro gier podwórkowych: gra w kapsle i skoki na gumie.
15:30 dwa półfinały
16: 00 Finał
Zgładzenia chętnych drużyn proponuję wysyłać bezpośrednio na adres mailowy ZDM.

Krzysiek

Dodam jeszcze, że autobus na takim “podwórcu” to totalne nieporozumienie. Jeśli już, to pasowałby tam tramwaj, najlepiej taki odrestaurowany wagon jeżdżący wahadłowo przez Zwycięstwa-Wieczorka, albo wręcz przeciwnie nowoczesny, bo przecież “przyszłość jest tu” ;)

Karol

Niestety tory poszły na złom.

gliwice gora

a dlaczego to sie nazywa woonerf? teraz czerpiemy slowka z holenderskiego juz nie angielskiego? bo przeciez mamy taki ubogi jezyk…. porazka

Cookie Monster

Przepisy sa dla ludzi czy ludzie dla przepisow????

Nina

Karać mandatami ile wlezie , pouczenia nie dają żadnego skutku.

ja234

Pisałem już wcześniej, że glajwiccy kierowcy nie dorośli mentalnie do czegoś takiego jak wnerw.
Z pewnością widzą znaki, ale NIE CHCĄ się do nich stosować.Pieszy mający mieć, o zgrozo, pierwszeństwo przed auteczkami powoduje atak histerii u glajwickich kierujących.
Tak więc trzeba tresować kierowców mandatami, do skutku.