W kinie Amok zepsuł się projektor za 0,5 mln zł. Nie da się go naprawić, trzeba kupić nowe urządzenie

Projektor używany do wyświetlania obrazu w dużej sali kina Amok, trzeba wymienić na nowy – wystąpiła w nim usterka techniczna, która powoduje, że sceny z przewagą koloru białego są zażółcone.

Jak zapewnia obsługa kina, wada nie dotyczy re/transmisji MET Opera i Teatru Bolszoj oraz niektórych wydarzeń specjalnych.

– Jeżeli uznacie Państwo, że przeszkadza Wam to w odbiorze filmu, to do 15 minut od rozpoczęcia projekcji (nie licząc zwiastunów), można dokonać zwrotu biletu w kasie kina – informuje kino Amok.

Niestety, usterki nie da się usunąć. – Ten stan potrwa do czasu zakupu nowego projektora (około miesiąca), o czym Państwa niezwłocznie poinformujemy – zapewnia obsługa kina.

Lepiej kupić niż naprawić

Projektor funkcjonujący obecnie w kinie Amok został zakupiony w 2011 roku za około pół miliona złotych. Miał być w owym czasie najnowocześniejszym urządzeniem tego rodzaju w Polsce. Umożliwiał wyświetlanie filmów w formacie cyfrowym, w bardzo wysokiej rozdzielczości, a także w formacie 3D.

Archiwalne nagranie z 2011 roku.

Niestety, po 8 latach użytkowania uległ uszkodzeniu, które próbowano naprawić wzywając dwa niezależne od siebie serwisy. Oba orzekły, że część, która się zepsuła to tzw. ‘light engine’, odpowiedzialny za przesyły kolorów.

U nas konkretnie zepsuty jest przesył niebieskiego, co skutkuje tym, ze sceny z przewagą bieli są zażółcone

– informuje nas Urszula Biel z kina studyjnego Amok.

– Naprawa tego jest bardzo droga i realizowana tylko za granicą. Dlatego podjęto decyzję o zakupie nowego projektora, co kosztuje około 300 tys. zł. Pozyskanie takiej kwoty wymaga czasu. Złożyliśmy odpowiednie wnioski. W zeszłym tygodniu otrzymaliśmy na razie ustną decyzję Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej o przyznaniu do 50% dofinansowania. Resztę pokryje nasza firma Teatr Miejski w Gliwicach, którego organizatorem jest miasto Gliwice – dodaje.

Jak tylko kino Amok otrzyma decyzję PISF na piśmie, ogłosi przetargi na zakup nowego urządzenia.

(żms)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Rynek wtórny
Rynek wtórny

Co stanie się ze starym projektorem? Zostanie zlicytowany, kupi go jakiś elektronik, który wymieni tranzystor i kilka kondziołków za 15 zeta i będzie śmigać kolejne 8 lat?
Są tacy, którzy wyrzucają pralkę bo grzałka się przepaliła, ale to nie jest mądre.

black_horse
black_horse

Idę o zakład że każdy niezależny serwis elektroniki nie autoryzowany przez producenta poradzi sobie z tą usterką. Serwisy autoryzowane to tylko wymieniacze, które potrafią wymieniać tylko całe moduły w cenach z kosmosu. Ale mówimy o publicznych pieniądzach, które można wydawać do woli i bez jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Piotr
Piotr

Nawet nie jesteś w stanie sobie wyobrazić czym jest light engine i jak działa. Pisać o serwisach możesz ile chcesz, ale ten element projektora przekracza możliwości naprawy jakiegokolwiek serwisu.

Stach
Stach

Ale on i 17 osób wie lepiej, a konik nawet chce się założyć. Jest okazja puścić oszołoma w skarpetkach.

tak
tak

toż politechnika obok, inżynier na inżynierze, pracownie, laboratoria, granty i innowacje i nic?

Równaj w dół
Równaj w dół

I nic.

ja234
ja234

No właśnie, stada technicznych i nic. Ale co się dziwić, uczą ich wiedzą z lat 50 tych, nie ma się co dziwić, że innowacyjności zero.
Tak jak glajwice na wsteczym, wciąż tkwią w latach 40-tych ubiegłego wieku.

Area 51
Area 51

Toż to normalnie technologia obcych jest

Darek
Darek

No to przerżnąłeś zakład. Co było stawką? Twoj niebyt na tym portalu?Slusznie-spadaj

Rafał
Rafał

Ja bym polecał oddać ten projektor do jakiegoś małego serwisu gdzie często pracują pasjonaci. Ale jak już kupią nowy projektor. Nic nie będą ryzykować.

Rynek wtórny
Rynek wtórny

W Gliwicach się nie naprawia tylko kupuje nowe “wyglądem nawiązujące…”. Kupuje się i pozostawia własnemu losowi. Oświetlenie wokół Kościoła W.Św. Pamiętacie te reflektorki w kocich łbach? Ktoś pamięta jak długo świeciły? Ktoś pamięta żeby w ogóle świeciły? Fontanna na Pl. Krakowskim, ta poprzednia, nie obecny kicz. Ktoś pamięta jak długo działały jej wodne tryski i iluminacja?
https://mapy.eholiday.pl/galeria-gliwice-gliwice-gliwice,sort-uzytkownik,19935.html
https://mapy.eholiday.pl/galeria-janikowo-swarzedz-poznan,19936.html

Gliwiczanin
Gliwiczanin

ważne że firma królika zrobiła, ktoś przyklepał a reszta to ch… Nie ma to jak znajomości.

Edd
Edd

Dokładnie. Miałem analogiczne objawy z komputerem (brak niebieskiego). Poczytałem, wszystko wskazywało że coś się rozlutowało pod procesorem graficznym i wykonuje się w celu naprawy tzw. reballing. Ja zastosowałem amatorską metodę kuchenną. Zgodnie z przepisem wygrzewałem kartę w piekarniku przez 8 minut i 30 sekund w temperaturze 180 stopni. Karta działa do dziś :).

Emil
Emil

Tak , szwagier z kolegą po kielichu w garażu naprawię jeden z najnowszych projektorów cyfrowych…

DIY
DIY

Emil, jak pan Zenek od dorabiania kluczy miał w małym palcu telewizor Rubin, to i z cyfrą da radę. Znajomy górnik pan Marian z doświadczeniem w wyburzaniu ścian młotem, też da radę wybudować wieżowiec jak Liebeskind. Jaka to różnica? Obaj robią w budowlance. Z tutejszymi ekspertami jest ten kłopot, że oni wszystko wiedzą, mają świetne rady, ale do kina nie chodzą, a jeśli nawet, to nie zobaczą różnicy, czy to co ma być białe jest białe, żółte czy niebieskie.

BEKA
BEKA

Żeby tylko projektor się zmieścił w tym małym serwisie.

Adam Słodowy
Adam Słodowy

Również mialem podobną usterkę.Wystarczą 3 listewki,2 gwózdki,guma arabska oraz serpentyna w kolorze blue.4 minuty i usterka ustępuje.Więc wpisujący doradzający mają wiele racji.

Adam Słodowy ten prawdziwy
Adam Słodowy ten prawdziwy

Bzdura, wystarczy odcinek szprychy rowerowej i gumka recepturka. Pokazałbym to na filmie ale zgubiła mi się ta moja strzałeczka na patyku.

Kinoman
Kinoman

W parze z niepełnowartościową usługą powinno się obniżyć cenę biletów i czytelnie o powodzie takiej sytuacji informować dużymi literami przed sprzedażą, a nie udawać, że jak się ktoś zorientuje, to może zwrócić bilet. Co to za praktyka, żeby narażać klientów na stratę czasu, przeszkadzanie innym podczas projekcji i ceregiele ze zwrotami? To tak jakby w basenie była brudna woda, ale o ile komuś podczas kąpieli będzie przeszkadzała, to zanim upłynie 15 minut, można wyjść i odebrać zwrot za bilet wstępu. To jest łagodnie mówiąc nieprofesjonalne.

akwizytor
akwizytor

Bo wiedzą, że ludziom będzie wstyd wyjść. To częste praktyki

Ps
Ps

Niech kupią z zysków które przynosi Hala ARENA

kasiarz
kasiarz

Tak to jest, jak kupuje się rzeczy bez głowy. Wydać górę kasy na marketingową paplaninę o ‘najnowocześniejszym HD i 3D’ zamiast zastanowić się, kto i za ile będzie sprzęt serwisował.

ja234
ja234

Bo w zacofanych glajwicach na wstecznym wszystko musi być “naj”.Najdroższe, najlepsze…jak się kończy? tak jak na załączonym obrazku.Pewnie projektor zepsuł się po okresie gwarancyjnym.
Swoją drogą, dziwne, że nie kupili projektora za 10 mln od razu z 4D i 4UK. Przecież to nie ich kasa tylko podatników.

Gość
Gość

Jakby kupili projektor za 10 mln to byś krzyczał, ze droga i wydaja publiczną kase lekka ręką. Zdecyduj sie…

Zrób to sam
Zrób to sam

Tylu ekspertów marnuje się w internetach. Tyle złotych rączek, pomysłowych Dobromirów, Słodowych i MacGyver’ów. Jakby tylko dać im coś konkretnego do roboty, to świat wyglądałby jak… jak ruski robot bojowy “Igorek”. Przy użyciu kleszczy i młotka naprawią każdy mikroprocesor, a jak mają w piwnicy stary rzutnik do slajdów, to naprawią cyfrowy projektor. Z teleskopem Hubbla też sobie poradzą – wystarczy sznurek, kawałek drutu, denko z butelki i dużo szarej taśmy.

RAu
RAu

Przecież nie nikt nie pisze instrukcji jak naprawić, tylko aby oddać urządzenie do specjalisty. Ale nie takiego, co tylko potrafi wymieniać całe PCB, tylko takiego który będzie umiał zdiagnozować usterkę. I zdaję sobie sprawę, że bez schematu może być to trudne. Ale elektronik z doświadczeniem powinien sobie poradzić.

Zoltan
Zoltan

Bredzisz, mociumpanie, bredzisz…
Nie porównuj wyspecjalizowanych i najczęściej doświadczonych “nieprofesjonalistów”, którzy zwykle potrafią więcej niż “autoryzowane” serwisy wymieniające części za cenę zakupu nowego sprzętu.
To bynajmniej nie spragnieni czułości samotni bezsenni kochasie, którzy z braku – bądź słonych cen profesjonalnych usług “zrobią to sami”.

Zaś projektor prawdopodobnie jest do szybkiej naprawy, zapewne nieskomplikowanej oraz taniej. Ale zawsze łatwiej wydać nie swoją kasę na zakup nowego (czy lepszego?) – a, że “przetargowego” więc niewykluczone, że albo używanego, albo z tzw. “refurbish-u”.

BEKA
BEKA

Patrz, Zoltan, że jeszcze nikt nie wpadł na to, żeby samoloty i rakiety budowali doświadczeni nieprofesjonaliści itp znafcy z internetów. Pralka Samszwung made in piwnica chałupy w Bojkowie, konserwowy laptop Aplauz ze strychu w Szobiszowicach… Zamiast profesjonalnej lampy wkręcają żarówki samochodowe i nie widzą różnicy… Polak potrafi! A ty wpadłeś. Chcesz Nobla? Takiego polskiego, z paździerza?

__________
__________

Dla takich, u których pół domu to warsztat a drugie pół to pasja, u których półki uginają się od technicznej literatury a ściany są przesiąknięte zapachem kalafonii to coś naturalnego. Pokolenie MP3 nie zrozumie, że skoro ktoś coś zaprojektował i zbudował, to ktoś inny – doświadczony może to naprawić. Dla nich “prąd” to dodatek do drinka.

KrakuS
KrakuS

Techniczna literatura z lat 30-50 XX wieku potrafi namieszać w niejednej pustej głowie ledwie nauczonej czytania i pisania i nagle oświeconej żarówką i teraz są konsekwencje. Tania wiedza pradziadka wygrywa z nową wiedzą wnuka, bo nic nie kosztuje, a ten wnusio wgapiony w ekranik nic nie wie, bo nie czytał spisanej przy kaganku broszurki pradziadka. No to kup ojcze podręcznik wiedzy z 1950 i 2018 a poznasz swoją rangę i miejsce w szeregu. Nie kupisz, bo jak masz samochód za 3 tys zamiast 60 tys to dobrze wiesz, że oszuści chcą cię naciągnąć. Znowu są tego konsekwencje: antyszczepionkowcy, ruchy antyGMO,… Czytaj więcej »

Równaj w dół
Równaj w dół

I dlatego dzisiejszy inżynier jest wart 1/10 ówczesnego? Nie wiedziałem, że prawo Ohma czy Kirchhoffa było inne 50 lat temu. Lejesz wodę i pociskasz jakieś kocopoły o samochodach i GMO jak na współczesnej sesji przekonany do końca, że wydalasz z siebie coś mądrego. Tkwij w błędzie skoro dobrze się z tym czujesz.

Egon
Egon

Sentymentalna łezka w oku się zakręciła. Niestety w swoim komentarzu nie uwzględniłeś jednej zasadniczej kwestii, typowej dla obecnych czasów. Proces technologiczny już na etapie produkcji z pewnością wyklucza możliwość naprawy danego elementu. To, że posiadamy wiedzę jak dany moduł jest zbudowany i funkcjonuje, nie oznacza, że będziemy w stanie usunąć usterkę. Mało tego, coraz częściej jest tak, że kiedy sprzęt trafia do serwisu, niejednokrotnie wymienianych jest nawet kilak elementów, choćby z tego powodu, że by dostać się do tego problematycznego należy uszkodzić kilka innych, których blokuje dostęp.

AZIS
AZIS

ja bym go dal do urzedu miejskiego tam sa specjalisci od zasmiecenia miasta swiatlem. Na pewno znalezli by miejsce gdzie go zainstalowac pewnie gdzies kolo rynku bo tam najwiecej zoltej barwy ma byc. Kolo Aleji przyjazni to juz musi byc zimne wrecz niebieskie !!!

Imię
Imię

W pierwszych projektorach cyfrowych gdy przepaliła się “lampa” to niektórzy potrafili przerobić i wsadzić ksenon samochodowy, i dalej działało – wprawdzie bez takiego kontrastu, ale za ćwierć ceny się takie kupowało.

Najciemniej pod latarnią
Najciemniej pod latarnią

Prezydent jest elektronikiem na wysokim szczeblu przecież

krzysztof
krzysztof

ty wiesz ile by frankiewicz skasował za popsucie jeszcze większe tej maszynki, kino kupiło by z 3 takie projektorki

Były gliwiczanin
Były gliwiczanin

Ampuła,co Ty na to????

Imiu
Imiu

no i dobrze, nowe może będzie lepsze w jakości więc warto wydać skromne 300 000,00 PLN chyba brutto.
O wiele lepszy taki wydatek niż masa inny kiepskich Gliwickich zakupów i lewych przetargów.

Observer
Observer

Oby w “mieście sukcesu” – coraz bardziej pustym – nie brakło pieniędzy na kulturę, bo tutaj raczej dominuje cooltoura. Technokratyczne rządy pana na włościach takiego czegoś nie potrzebują. Spójrzmy na los Operetki Śląskiej/Teatru Muzycznego, a także zakusów na Szkołę Muzyczną etc. W Gliwicach nawet edukacja pada. GWSP jak skończyła, to chyba wszystkim wiadome.

MET
MET

Przy okazji projektora z defektem – jestem ciekawa kiedy ostatnio były czyszczone ekrany i z jaką częstotliwością się to robi w Amoku? Bo to, że są brudne widać podczas każdego seansu. Ale może dzięki usterce teraz tego nie widać…

Piotr
Piotr

Ekranów się nie czyści, ekrany się wymienia. Koszt to kilkadziesiąt tysięcy. Prześcieradło nie wystarczy. Projektory kosztują, nagłośnienie, ekrany również. Ogromne pieniądze dla niektórych, normalne dla branży.

:-)
:-)

Acha. Ekranu w tv też nie czyścisz? Jak zajdzie kurzem i brudem to kupujesz nowy. Normalne wśród kretynów.

Piotr
Piotr

Widzę samych ekspertów. Co ma wspólnego ekran tv z ekranem w kinie. Wrzuć w Google ekran kinowy, poczytaj co to za materiał. Jaki ma współczynnik odbijania światła, ile i jakich form na świecie takie produkuje itd itp. Serio, łatwo zgrywac fachure w sieci, jak się takiego ekranu nawet nie dotknęło. Jeśli, podkreślam, jeśli kiedyś będziesz w kinie to podejdź do ekranu i zobacz. Ino brudne paluchy z daleka!

Kolega
Kolega

Panie Piotrze, a jak Pan wyjaśni brak kurzu w kinie? I jakim cudem z widowni znikają śmieci po widzach? Jak to się dzieje, że wg Pana na ekranach kinowych kurz się nie odadza i przez dekady wcale się nie brudzą? Może być krótki wykład, byle nie z youtuba. Własnymi słowami.

Gliwiczanin
Gliwiczanin

jaki mózg zarządził aby kupić akurat taki ? Powinien teraz za naprawę płacić ze swoich. Tak to jest jak się zatrudnia odpowiedniego przedstawiciela handlowego który wie jak co sprzedać i jak “zagadać” K…wa prawo w tym chorym kraju istniej tylko teoretycznie.

Piotr
Piotr

Taki mózg, który wie, co jest standardem na rynku filmowym. Jakie są formaty współczesnych filmów, i jakim sprzętem się je odtwarza. Rozumiem, że kupujesz z promocji w Tesco i to jest Twój poziom życia, ale cyfrowe kino nie jest odtwarzalne w media playerze na Windowsie. Poczytaj, dowiedz się, idź nawet do kina i poproś, żeby Ci pokazali jak to działa. Mądrzejszy będziesz i wstyd Ci będzie znowu pisać takie bzdury.

///////////////////
///////////////////

I standardem na rynku filmowym jest projektor stojący na stoliku z IKEI?

Gliwiczanin
Gliwiczanin

chodzi o to że ktoś wyj..ł w błoto 500 tyś i tego się nie da napawić. Dlaczego inni wiedzieli co kupić a małe kineczko w Gliwicach musiało kupić coś hiper super gdzie trzeba kupić nowe jak się zepsuje. Dlaczego ktoś wiedział a tu jakiś pociotek Frakowicza zrobił taką kupę. ?

Piotr
Piotr

To mi wygląda na urządzenie Barco. Nie ma potrzeby używania dedykowanego podestu do niego. Tak, może stać na czymkolwiek. Nie chcę napisać, że gówno się znasz. Ale mógłbym. I tak, tyle one kosztują. Serwery do nich też. Lampy wymieniane co kilkaset, kilka tysięcy godzin również nie kosztują 100zl. Taka cena za kinowa jakość. Ale już widziałem, że ksenony z pasata montowali w projektorach, więc o czym i z kim mogę tu dyskutować?

///////////////////
///////////////////

To źle ci wygląda panie “fachowiec gawędziarz”, bo to jest urządzenie NEC. Dokładnie NC3240S
Znam wielu takich “audiofili”, którzy nie rozumiejąc techniki, o której mędrkują tworzą legendy i niestworzone historie o sprzęcie, który dla elektronika jest zwykłym średnio skomplikowanym urządzeniem rządzącym się swoimi elektronicznymi prawami. Dla laika podatnego na audiofilskie czy kinofilskie voodoo widok zielonej soldermaski na płytce i kilka scalaków to magia, a ktoś kto potrafi zlokalizować i wymienić przebity tranzystor to geniusz.

Gliwiczanin
Gliwiczanin

CZy teraz pustaki jak kupicie projektora za 500 tyś to także bezmózgi nie sprawdzicie jak sie go serwisuje, jakie są koszty serwisu i czy ma lecieć do Japonii do naprawy.
TAk to jest pociotki Frankiwicza

ja234
ja234

Może lepiej byłoby dać ogłoszenie do prasy dla jakiegoś pasjonata elektroniki, który zna się u umiałby to naprawić.A ile kosztuje naprawa?więcej niż nowy projektor za 300 tys?Może należałoby bardziej oszczędnie gospodarować kasą podatników???
Przecież mamy stada technicznych w tych glajwicach na wstecznym, zlecić im to zadanie naprawy.

Ewa
Ewa

Potrzebę te kino w ogóle jest? Tak pytam bez agresja, mam wrażenie że to takie ciepłe posady, bilety drogie, filmy puszczane sa dostępne prawie wszystkie na każdej platformie vod za mniejsze pieniądze, szału nie ma, mamy biblioteki, teatr, inne kina. Napiszcie firmy rosyjskie , czy warto ładowaac rocznie setki tysiecy na kilka filmów, ile tam osób chodzi

malinowy
malinowy

Polska język być za trudna?

Ewa
Ewa

Nie. Słownik wariuje parkuje

ers
ers

Takie kino jest bardzo potrzebne, ale ludzie oglądający filmy na smartfonie tego i tak nie zajarzą.

ja234
ja234

Ewa, naucz się pisać bez słownika.

Insta lator
Insta lator

Bilety drogie? A porównywała z cinema city?