Kłodnica przekroczyła poziom ostrzegawczy, obsuwa się hałda. Deszcz nie przestaje padać

W wyniku intensywnych opadów Kłodnica przekroczyła stan ostrzegawczy o kilkanaście centymetrów. Naporu wody nie wytrzymała również hałda przy ulicy Pszczyńskiej, gdzie od poniedziałku prowadzone są prace związane z jej zabezpieczeniem.

 
Jeden pas ruchu tej drogi został wyłączony. We wtorek rano na miejscu ponownie pojawili się robotnicy. Deszcz ma padać co najmniej do środy.

IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenie 2 stopnia dotyczące intensywnych opadów deszczu , obowiązujące od godz. od godz. 11:00 dnia 31.08.2021 do godz. 08:00 dnia 01.09.2021 – poinformowało Centrum Ratownictwa Gliwice.


Ostrzeżenie meteorologiczne nr 154 przewiduje opady deszczu o natężeniu okresami umiarkowanym lub silnym. Prognozowana całkowita wysokość opadów miejscami od 40 mm do 60 mm

– czytamy w komunikacie CRG.

We wtorek o godzinie 7:00 rano poziom wody w Kłodnicy na wodowskazie w rejonie ulicy Berbeckiego wyniósł 175 cm (wartość ostrzegawcza wynosi 160 cm, natomiast alarmowa 220 cm). Przepływ operacyjny osiągnął 16,6 m3 wody/s (dla porównania w sobotę, 28.08 o 7:00 rano parametr ten nie wynosił nawet 2 m3/s). Niestety na stronie Hydro-IMGW odczyty podawane są z kilkugodzinnym opóźnieniem, a deszcz cały czas pada nieustannie zasilając ciek nowymi dostawami z kanalizacji deszczowej i dopływów.

Gdy sprawdziliśmy więc poziom wody na wodowskazie w centrum Gliwic osobiście, około godziny 10:00 we wtorek Kłodnica miała wysokość blisko 180 cm. Wody Polskie nie wydały jeszcze komunikatu o bieżącej sytuacji hydrologicznej na obszarze administrowanym przez RZGW Gliwice.

(żms)
fot. 24gliwice.pl/ŻMS, scr. ITS Gliwice

3000
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
DarB

Na dnie Kłodnicy zalega od 15 do 40 cm mułu węglowego. Trzeba rzekę odmulić i pogłębić. Wpłynie to również na poprawę czystości wody i odnowę całego ekosystemu wokół rzeki. Płuczki węglowe, które kiedyś zamulały rzekę już nie istnieją. Czas najwyższy pomyśleć o jakiejś inwestycji w tym kierunku. Wiem, ze robiono jakieś obliczenia i przymiarki do takich prac. Warto dokończyć sprawę.

Tomek

Mul na dnie Klodnicy w obrebie miasta nie zalega. Dno jest kamienne (utwardzone). Wez kij i spróbuj wbic w dno to zobaczysz. A poglebiac zamierzasz do samego morza bo chyba byla pała z fizyki.

nurek kłodnicki

Było się uczyć. Teraz już za późno.

pogłębiarka

Dno Kłodnicy w Gliwicach było pogłębiane o 2 metry już ponad 100 lat temu.

Informacja Turystyczna

O ekosystem woku rzeki to zadbali tak, że najpierw wycieli drzewa a ostatnio wykarczowali nawet krzewinki i trawę wygolili do ziemi. Oj pokusa wybetonowania widać mocno ich dręczy…

Zygfryd de Löwe

Może trzeba zacząć się modlić o zatrzymanie deszczu do nowych totemów za 80 tysięcy?

gmG

Na ul. Daszyńskiego przy salonie Nissana studzienka kanalizacyjna znowu działa jako fontanna. Pytanie do Zarządu Dróg Miejskich i do Wydziału Gospodarki Wodnej (bodajże) czy macie tego świadomość? Czy w jakiś sposób wpływa na to zsypywanie dolinki Ostropki (właśnie Nissan a teraz kamieniarze). Czy jest dopuszczalne podnoszenie rzędnej terenu względem sąsiednich posesji w dolinkach zalewowych i nie tylko?. Odnoszę wrażenie że inwestorzy mają kompleks małego siusiaka i liczą że z górki nasikają dalej. Czy służby miejskie zatrzymają ten proceder czy potem będą kombinować gdzie wybudować zbiorniki retencyjne.

666

Najpierw robią potem myślą, tak samo jak powierzchnia im śmieci, no to śmieci lądują na powierzchni przed blokami. Następny koncept to śmiecąca woda, może im przepłucze zamulony rozum.

Kibic Piasta

Więcej rewitalizacji … betonowych.

serp

Odczyty na stronie nie są wcale podawane wcale z kilkugodzinnym opóźnieniem. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce frazę ‘monitor hydro’, która przekieruje nas do serwisu map z danymi hydrologicznymi, aktualizowanymi maksymalnie co 30. minut.

Mas

Może pogłębić Kłodnice w końcu

Marek Caryca Siuśki

Aby więcej wody zmieściło się w rzece należy ją pogłębić, poszerzyć lub w ostateczności wydłużyć.

nurek kłodnicki

oj matołek, matołek

PAKer

Napisałem oddzielny komentarz, myślę, że niektórych zmylił fakt, że strona Hydro-IMGW podaje czas UTC, czyli właśnie 2h wcześniejszy. Do tego dochodzi pewnie nieduże opóźnienie i np. o 10 rano ostatni pomiar na wykresie mógł być z godziny 7:00 (UTC). Tyle tylko, że 7 UTC latem to 9 czasu polskeigo i zapewne krótko po 10 pojawił się pomiar z 8:00 UTC (czyli “naszej” 10:00).

PAKer

Redakcjo, to nieprawda, że ” Niestety na stronie Hydro-IMGW odczyty podawane są z kilkugodzinnym opóźnieniem, a deszcz cały czas pada nieustannie zasilając ciek nowymi dostawami z kanalizacji deszczowej i dopływów.”. Chyba, że rano była jakaś awaria albo przestój. Natomiast na stronie Hydro-IMGW podawany jest czas UTC, czyli latem przesunięty o 2 godziny wcześniej względem czasu w Polsce (zimą o 1h). Obecnie (16:48) ostatni punkt na wykresie i w tabeli na dole strony jest z godziny 14:00UTC (czyli 16:00 czasu polskiego) – 178cm, natomiast w tabeli na górze podane są informacje: Aktualny stan wody: 199 cm (2021-08-31 14:30 UTC), Poprzedni stan… Czytaj więcej »

Marian Jabłoński

Posty p.powodziowe ukazują się regularnie jak tylko zaczyna padać. Podpowiem tez, jeśli można – niech słuzby “wodne” bardziej otworzą jaz na Portowej, woda spłynie. Potem trzeba bardziej otworzyć jaz na Kłodnicy w Rzeczycach przed zalewem Dzierżno Duże. Woda SPŁYNIE. Aha, nie oglądć się (chwilowo) na elektrownie wodne przy tych jazach oraz na zasilanie portu Gliwice.

Stary

Puścić Kłodkę DTŚ-ką… :))

Ala

Niestety rośnie 209 cm o 20:50.

Ala

Na szczęście opada 195 cm o 6:00

drągal

Komu opada, temu opada
hehe

wykop

Dobra,dobra, za ten pomysł nie zażądam wynagrodzenia! Ludzie przecież wystarczy rozgałęzić kłodnice…i problem z głowy

666

Proponuję puści rozgałęzienie z drugiej strony prezydium.

Lola

Nieszkodzi

Neptunder

Dorsza juz nie zlowisz w Baltyku , niestety DarB ma racje dno jest zamulone a tzw.twarde dno to efekt
osadow z pluczek weglowych i innych odpadow przemyslowych ,ktore “dostarcza” m.in.Bytomka a “urodziwa”Ostropka dostarcza za to super nawozy, ktore splywaja z pol Wojtowej Wsi .
Te twarde dno , jest tylko w kilku miejscach w Gliwicach .
Ktos du napisal o fizyce, niech wroci ten ktos do szkoly podstawowej ,ale mysle ze min.Edukacji i Szkolnictwa Wyzszego wyjasnic te sprawe w koncu to fachowcy