Kłodnicę od drogi rowerowej odgrodzi siatka. Po co? – Dla bezpieczeństwa – tłumaczą urzędnicy

– Miejscami droga rowerowa wygląda jak wydzielone tunele dla rowerzystów – krytykują internauci. – Chodzi o względy bezpieczeństwa – wyjaśniają urzędnicy z gliwickiego magistratu.

Na wysokości Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Śląskiej, od strony skarpy na brzegu Kłodnicy zamontowano siatki ogrodzeniowe. Mają one wyeliminować teoretyczne ryzyko upadku rowerzystów do wody. Wygląda to niezbyt estetycznie, wśród krytyków pojawiają się też wątpliwości czy taka kosztowna nadgorliwość ma w tym miejscu sens.

Budowę trasę rowerowej, która ma połączyć osiedle Sośnica z centrum Gliwic, rozpoczęto w marcu tego roku.
Nie obyło się bez kontrowersji. Panele stanowiące podbudowę na skutek braku zabezpieczenia były niszczone przez wandali. Niezadowolenie części mieszkańców budziło też tempo prac, zwłaszcza na odcinkach w centrum. Istotny ciąg komunikacji pieszej na długo został wyłączony z ruchu, a na budowie tygodniami nikt się nie pojawiał. Z krytyką spotkało się również poprowadzenie drogi po… schodach, czy wymieszanie ruchu pieszego z rowerowym na Alei Przyjaźni.

Do tej listy zastrzeżeń doszło nowe. W rejonie Politechniki Śląskiej odgrodzono nabrzeże Kłodnicy od drogi dla rowerów. Wzdłuż trasy pojawiła się siatka, która teoretycznie ma zapewniać bezpieczeństwo, ale przy okazji odcina użytkowników od wizualnie atrakcyjnego nadbrzeża.

Podobne trochę do spacerniaka, z taką jednak różnicą, że dopuszcza ruch rowerów. Gliwicki projekt jest unikatowy i nie wymyślono dla niego jeszcze nazwy

– komentuje Jakub Kowalski z serwisu Gruba Tektura.

– Jak więc powinno mieć na imię nasze niewiadomoco? Macie jakieś pomysły? Autor najbardziej kreatywnej propozycji zostanie odpowiednio uhonorowany. W nagrodę nie musi jechać do więzienia – ironizuje Kowalski.

Budowę trasy realizuje Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów w Gliwicach, jednak wykonawca nie zabiera głosu w tej sprawie. Informacji udziela Wydział Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta lub rzecznik Prezydenta Miasta, Marek Jarzębowski.

Wygrodzenie trasy rowerowej Centrum-Sośnica siatką od strony Kłodnicy zostało zainstalowane ze względów bezpieczeństwa użytkowników ciągu pieszo- rowerowego. Celem jego zastosowania jest zabezpieczenie przed upadkiem ze stromej skarpy do rzeki

– wyjaśnia Jarzębowski.

Na ile ryzyko upadku do rzeki jest realne? W ciągu ostatnich 5 lat policja nie odnotowała żadnej takiej sytuacji. Funkcjonariuszom znany jest jeden przypadek, gdy w 2011 roku w rzece utonął młody mężczyzna, student Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej. W 2014 roku, podczas Igrów funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie od rybniczanina, który znajdował się w wodzie. Nie potrafił on jednak wskazać konkretnego swojego położenia. Po przeprowadzeniu poszukiwać, mężczyzna odnalazł się mokry na stacji paliw przy ulicy Rybnickiej. Okazało się, że wpadł do rowu melioracyjnego w okolicy lotniska, gdzie w owym czasie odbywały się imprezy.

Równie dobrze można by zamontować siatki wzdłuż ulic, żeby ludzie nie wpadali pod samochody

– komentuje sprawę nadkomisarz Marek Słomski, oficer prasowy gliwickiej policji.

Internauci na pomyśle z siatką nie zostawiają suchej nitki. – To wszystko z troski o mieszkańców, którzy masowo przemieszczają się na tej trasie z imprez masowych (oraz Kulturalnych! w przyszłości również z Podium, aby wiatry nie porwały ich nie-daj-Bóg w bok! – pisze internautka. – Jakiś korytarz eksterytorialny księstwa asfaltu – żartuje inna użytkowniczka portalu facebook.com.

(żms)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Beton
Beton

Czasami zastanawiam się, czy urzędnicy Gliwiccy, czując nadchodzący kres istniejącej monarchii miejskiej, przypadkiem nie robią mieszkańcom miasta na złość. Zostawić trochę tandetnych pamiątek, teoretycznie nie przeszkadzających a kłujących w oczy i stale przypominających o obecnych włodarzach – bezcenne. Jeżeli na prawdę powód postawienia tej siatki jest taki jak przedstawia go artykuł, to świadczy to o maksymalnym stopniu zbaranienia niektórych decyzyjnych osób i powinien być wystarczającym powodem do wysyłania urzędników na obowiązkowe badania psychiatryczne. Poza tym, wydaje mi się, że na budowę ogrodzeń potrzebne są zgłoszenie, lub nawet pozwolenie na budowę. Czy urzędnicy dopełnili formalności ? A może zamiast zajmować się… Czytaj więcej »

asd
asd

“Czasami zastanawiam się, czy urzędnicy Gliwiccy, czując nadchodzący kres istniejącej monarchii miejskiej, przypadkiem nie robią mieszkańcom miasta na złość.”

Moim zdaniem nadchodzący kres istniejącej monarchii miejskiej jest świetną okazją, aby dać jak najwięcej zarobić swoim ludziom. Po przegranych wyborach nie będzie już okazji, aby krewni i znajomi królika wygrali w dedykowanych im przetargach i ustawianych inwestycjach.

heli1b
heli1b

Dawanie zarobić każdej firemce, która ma taką potrzebę aż kłuje w oczy.

heli1b
heli1b

Dobrze, że w Holandii nie wpadli na taki pomysł.

Rozum
Rozum

Ano nie wymyślili .W Holandii jak wiadomo każdy chodzi naćpany.A u nas w urzędzie w dniu podjecia tej decyzji były……………………………………….imieniny.

Jan
Jan

Firma produkują siatki to pewnie koleżanki od Frankiewicza.

JaJko
JaJko

Bez obaw. Lokalni kolekcjonerzy metali już nie długo rozwiążą problem.

asd
asd

Zwłaszcza, że w tamtej okolicy monitoringu nie ma.

ceramika
ceramika

Jest

ja
ja

Ale taki działający?

asd
asd

Jeżeli ktoś się przewróci na tej pseudościeżce rowerowej, to prędzej pokaleczy się o siatkę ogrodzeniową niż wpadnie do rzeki. Ktoś musiał zarobić i tyle, bo innego wytłumaczenia nie ma…

Wasz Franek
Wasz Franek

Cud ,ze nie wymyślili aby siatką ogrodzić Ostropkę.W celu zapobieżeniu skutkom powodzi

Tomek Halman

kolejny kretynski pomysł ludzi nie mających pojęcia o rzeczach za które się biorą

Tomek Halman

podatników więc i moje. Może ty lubisz jeździć otoczona siatką jak na spacerniku w więzieniu ale to raczej odosobniony przepadek, aczkolwiek bardzo ciężki

Klaudia Joanna

Człowieku kawałek siatki założyli a ty juz narzekasz jakby conajmniej kilometr drogi za twoją kasę asfaltem zalali tak samo są twoje jak i wszystkich gliwiczan z podatku ale takiego pieniacza nie widziałam

ja
ja

Pani jest koleżanką Frankiewicza? Bo on stosuje taką samą argumentację – “przeciwko mnie są tylko awanturnicy, pieniacze i oszołomy, którym chodzi tylko o skok na kasę”. Brakuje jeszcze tylko oskarżeń o SB-ctwo, lewactwo i co tam jeszcze można wymyślić.

Tomek Halman

niech zalewają nawet 100 km jeśli jest taka potrzeba, natomiast tu tej potrzeby nie ma

Justyna Halina Matylda

Tomek jak bedziesz mial okazje przechodzic/ przejezdzac tam z dziecmi, bardzo prosze idz druga strona. Gdzie nie ma siatki :)

Tomek Halman

ok, mieszkalem tam od dzieciństwa i bardzo czesto jedną i drugą stroną spacerowalem z rodzicami, nigdy nikt tam nie wpadł

ja234
ja234

No cóż, jak zawsze za co zabiorą się urzędasy wychodzi im tyłem do przodu i na wstecznym. Z tą siatką to przesadzili.

Xyz
Xyz

I jeszcze wyglada to.paskudnie.
gdzie maja te zakute lby???? Idioci do.potęgi.

gliwicjus
gliwicjus

Co za urzędasowski debilizm. Jedyna nadzieja w złomiarzach.

Stanisław Bąkowski

Siatka jest dla bezpieczeństwa rowerzystów jeżdżących po pijaku :D

Stanisław Bąkowski

Faktycznie jest bezpiecznie :D siatka, barierka jeszcze tylko przejść dla jeży brakuje : )

heli1b
heli1b

Jak ktoś wsiada po pijaku na cokolwiek za wyjątkiem … nieważne, to kąpiel w Kłodnicy będzie miała charakter edukacyjny.

Jolanta
Jolanta

“kąpiel w Kłodnicy będzie miała charakter edukacyjny.”

10/10 !! :):):):):)

Grzegorz Pałosz

Czyli dla Ciebie

Stanisław Bąkowski

siatki są niebezpieczne więc omijam to miejsce : )

Aleksandra Sałamacha

Co za bzdurne rozwiązanie. Może dla jeszcze większego bezpieczeństwa zróbcie tam tunel z siatki. A potem życzę miłej przejażdżki.

ja234
ja234

Byle jak robią czyli jak wszystko w tym mieście.
No, ale to przecież miasto sukcesu zwijanego… gdzie szpitali już nie ma a przyszłość była tu.

Analityk
Analityk

Ogrodzenie uważam za zasadne.W mieście dobrobytu mieszkańcy coraz bardziej łakomym wzrokiem spoglądają w stronę rzeki słynacej z pływającej sraczki.Dokładnie spogladają na pływające w niej kaczki.Czy to głód ? Czy to niechęć polityczna do wiadomego wodza mordy zdradzieckie nad rzekę z łukami zagnała.Nie mi to oceniać.Wiem że gliwiccy zieloni odebrali raport o odstrzeleniu z procy w pobliskim Buku wiewiórki.Ciekawe z kim wiewiórkę skojarzyli ? A może jednak tylko o głód tu chodzi.

Xyz
Xyz

Tak obserwuje to nasze miasto,ten jego pseudo rozwoj i zastanawiam sie dlaczego u nas nie można zrobic czegos fajnego, jakiegos sensownego a sa tylko rozwiazania.idiotyczne.
Czy ludzie od wizerunku Gliwic to sa kompletni imbecyle??Czego sie nie tkna to okazuje sie dnem.
Dno i.mul…tyle jest w tych Gliwicach.A niby drugie miasto naj po Ktw.Bzdura!! Nawet Zabrze czy Ruda Sl. zaczynaja wypadac lepiej.
Gdzie ja zyje??? W jakim.zasyfialym miescie gdzie nic nie może sie ulepszyc, tylko rozwiazania jak.dla prymitywow.

Ja
Ja

Zamiast narzekać i marudzić chodzić wiecznie niezadowolony nie prościej zmienić miejsce zamieszkania ?

XYZ
XYZ

Zmienilem, ale to nie oznacza ze jak wracam do Gliwic to mnie krew nie zalewa.

heli1b
heli1b

Nie, nie prościej. Ja tu byłem pierwszy. Głupota przyszła później.

Marian Nastałek

Proponuję tym pomysłodawcą wizytę w Hadze(gdyby nie wiedzieli gdzie tooo Holandia) kanał kanałem popedza i bez jakiejkolwiek siatek ,płotów , ekranów czy nawet barierek…ale kto bogatemu zabroni

Janusz Borowicz

Siatka na komary :-)

kop
kop

Niesamowite – gliwickie urzędasy zaczynają troszczyć się o bezpieczeństwo rowerzystów. Szkoda, że w takim stylu.

Wasz Franek
Wasz Franek

Myślimy nad gąbkowymi osłonami okalającymi pnie drzew przy trasach rowerowych.Analizujemy rynek wykładzin gąbkopodobnych materiałów.

Ola Bośniacka

jak się wpadnie, do Kłodnicy, można się rozpuścić

Ewa
Ewa

już nie, kaczki pływają

Piotr Spiewak

Kasa kasa ktos prowizje dostanie

Adrian Misch

Zeby brzydki zapach z kłodnicy sie nie ulatniał :D

x. Adam
x. Adam

Odkąd Frankiewicz skumał się z pisowcami idiotycznych decyzji jest zdecydowanie więcej

MAC
MAC

A co z wspomnianymi panelami? Bo jak na dziś widzę asfalt? No i czy termin do końca lipca będzie dotrzymany?

ja234
ja234

Wspomniane panele pokryte zostały asfaltem.Nie wiadomo czy dotrzymają terminu.

ja
ja

Biorąc pod uwagę, że budowa w wielu miejscach nadal stoi, a często nawet nie widać budowlańców, którzy by cokolwiek robili… to sądzę, że realnym terminem będzie nie koniec lipca, a koniec listopada.

Łukasz Magda

to jest po to zeby ktos znow nie wrzucil magicznej walizki :)

Halina Halina

A jak dojdzie do napadu to którędy uciekac ????????????

HA HA HA
HA HA HA

Na drzewo .kochany na drzewo .

imię moje
imię moje

A rower? Przecież nie umie chodzić po drzewach, chyba że mocno pochyłe.

ja234
ja234

Przed siebie, przed siebie.