Kolejne utonięcie w zbiorniku wodnym w Czechowicach. Mieszkaniec Zabrza miał 33 lata


Tegoroczny sezon kąpielowy w Gliwicach okazuje się wyjątkowo tragiczny. W sobotę, 10 sierpnia, zaledwie 2 dni po utonięciu 15-latka w zbiorniku wodnym w Czechowicach, w podobny sposób życie straciła tam kolejna osoba.

33-letni mieszkaniec Zabrza w Ośrodku Wypoczynkowym przy ulicy Ziemięcickiej przebywał wraz z dwójką znajomych. W pewnym momencie mężczyzna postanowił popłynąć wpław w miejscu, które nie było strzeżone przez ratowników wodnych. Gdy zniknął pod wodą jedna z towarzyszących mu osób zawiadomiła służby ratunkowe. Zgłoszenie przyjęto około godziny 16:30.

Zabrzanina nie udało się uratować. Przybyły na miejsce specjalistyczny zespół poszukiwawczy wydobył jego ciało z wody po 3 godzinach.

Do znalezienia zwłok użyto sonaru. Znajdowały się one w odległości około 50 metrów od brzegu.


Według informacji zgromadzonych przez śledczych, mężczyzna w dniu zdarzenia, a także dnia poprzedniego miał spożywać alkohol. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi prokuratura.

Wyjątkowo tragiczny sezon

W Ośrodku Wypoczynkowym w Czechowicach w 2019 roku utonęły 3 osoby. 11 czerwca życie stracił tam 21-latek. Stało się to na kilka dni przed rozpoczęciem sezonu kąpielowego i – tym samym – pełnienia tam pieczy przez ratowników wodnych.

Do drugiej tragedii doszło w czwartek, 8 sierpnia. 15-latek wraz z dwoma kolegami postanowił popływać w niestrzeżonej części jeziora. Pomysł ten zakończył się dla niego tragicznie.

Miejski Zarząd Usług Komunalnych, w którego administracji znajduje się ośrodek przy ulicy Ziemięcickiej, w planach ma wypłycenie znajdującego się tam zbiornika wodnego. Trwa przygotowanie dokumentacji projektowej dla tej inwestycji, w dalszym biegu ma zostać ogłoszony przetarg, który być może wyłoni wykonawcę. Jeżeli tak się stanie, prace związane z inwestycją rozpoczną się najwcześniej po zakończeniu tegorocznego sezonu kąpielowego.

(żms)
fot. T.W.

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Beton

Po co wypłycenie ? Utonąć można nawet przy 2 metrach głębokości. Woda to żywioł i trzeba o tym pamiętać.

Mona

Wczoraj w Siemianowicach wyciagnieto zwłoki mężczyzny z fontanny w centrum miasta,głębokość to może z 30 cm.Jak to mówią i w szklance wody się utopisz

Anomin

Mi mawiano, że w 2 łyżkach…i to się pamięta i szanuje, woda to nie ludzi żywioł…

krzysztof

Miejski Zarząd Usług Komunalnych, w którego administracji znajduje się ośrodek przy ulicy Ziemięcickiej, w planach ma wypłycenie znajdującego się tam zbiornika wodnego.Co to ma wspólnego z głupotą ludzi, urzędasy zostawcie bajoro w spokoju.

Xsenofob

Ludzie głupi będą zawsze. Dlatego lepiej żeby zbiornik w Czechowicach, jak i inne obiekty były możlwie jak najbardziej idiotoodporne.

Jest faja

Nie, nie mają być idiotoodporne.
Tę zasadę można stosować gdy istnieje możliwość, że ktoś przez swoją głupotę i bezmyślność może wyrządzić krzywdę innym.
Jeżeli konsekwencje głupiego zachowania ponosi jedynie sam głupiec, to jest to jego wyłączny problem i nie ma co się tym zajmować.

Xsenofob

W przypadku śmierci młodego człowieka najgorsze konsekwencje ponoszą jego najbliżsi – rodzice, rodzeństwo. Dla umarłego śmierć już nie jest problemem.

Bogna

Wypłycenie spowoduje nieodwracalne zniszczenie zbiornika.

gość

by nie wystarczyło dziury zasypać żeby nie było wirów i wciągania

Ewa

Coś trzeba z tym robić. Dobrze że są takie plany. Młodzi ludzie są często lekkomyślni nie oznacza to że nie należy chronić cb ich życia i zdrowia. Nie znam zbiornika gdzie było by tak wiele tragedii co tam.

borówka

No to po wypłyceniu skakanie na główkę stanie się sportem ekstremalnym w szczególności po browarkach …

ja234

Pamiętajcie, rozwaga, rozwaga, myślenie, myślenie. I przede wszystkim NIE pić alkoholu.Wóda gubi.Przez wódę można się utopić.(1348)

The Tiger@

30 lat pływam w sezonie praktycznie codziennie wieczorem z jednej strony na drugą i uważam, że spłycanie zbiornik by uszkodziło jego strukturę – byłoby mniej ryb i więcej mułu, a przez to woda gorszej jakości. Śmierci są tragiczne, ale spowodowane głupotą ludzką, więc jest to rodzaj naturalnej selekcji.

Darek

Czemu wyplycenie tego zbiornika ma służyć? Są miejsca wyznaczone do korzystania z tego zbiornika , odpowiedzialny ktoś jest , może wprowadzić Policję wodną by dopilnowala porządku . Chyba że komuś zależy gdy w czasach zanikania zbiorników wodnych przyspieszyć go w Czechowicach ,?

VAkk

W Bałyku też się ludzie topią. Gdyby był tam nasz MZUK to też by próbował “wypłycić” nasze morze?

aku

W drugiej linijce normalnego, drobnego tekstu autor napisał: „… postanowił przepłynąċ się wpław … Po jakiemu to jest?

Xsenofob

To jest po polsku. Można przepłynąć jeszcze kajakiem, pontonem, łódką itp. Wtedy to nie jest wpław.

heniek

pieprzysz głupoty , pijak pływał na plaży nie strzeżonej ,co Frankiewicz go miał pilnować !!! pajacu jeden , dzięki Panu Frankiewiczowi Gliwice są w czołówce pisowski pachołku albo referendysto , dostaliście kopa w zad to nie mozecie przeboleć , ty możesz co najwyżej drzwi otwierać albo buty czyścić Panu Frankiewiczowi !

Łukasz

a może po prostu zwiększyć strefę chronioną przez ratowników? wszystkie utonięcia miały miejsce w miejscach niestrzeżonych …