Kolejny azyl dla pieszych powstaje obok szkoły podstawowej. Łącznie w tym roku pojawi się ich dziewięć

Zarząd Dróg Miejskich tworzy kolejne azyle dla pieszych. W ostatnim czasie dwa już powstały, na ul. Daszyńskiego oraz Tarnogórskiej. Kolejny aktualnie realizowany jest na ulicy Jasnogórskiej.

 
Przy skrzyżowaniu z ul. Orlickiego, gdzie znajduje się Szkoła Podstawowa nr 6, na wniosek dyrekcji tej placówki rozpoczęto we wtorek prace wprowadzające nowe elementy bezpieczeństwa ruchu drogowego i oznakowania poziomego.

Azyle to specjalnie oznaczone miejsca na jezdni, umożliwiające przechodniom bezpieczne, dwuetapowe przejście na drugą stronę ulicy. Tylko w tym roku w Gliwicach powstanie dziewięć tego typu rozwiązań drogowych.


Rozwiązania te jednak mają również swoich przeciwników. Zwężenie jezdni, jeśli obok nie ma drogi rowerowej, może stwarzać niebezpieczne sytuacje dla wyprzedzanych rowerzystów. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

3000
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
404

Te azyle są bezcelowe, jeżeli kierowcy nie wiedzą z czym się to wiąże. Dopóki kierowcy nie skumają, że mogą traktować takie przejścia jako dwa odrębne i nie muszą hamować z piskiem, gdy na drugiej jezdni ktoś zamierza przejść, to ich instalowanie jest tylko działaniem pod publiczkę i wprowadza więcej zamieszania niż pożytku. Patrz adekwatne przejścia z azylami na Wyszyńskiego i Piłsudskiego. Wprowadzenie dwuetapowości poprzez wysepki miały usprawnić ruch likwidując niepotrzebne zatrzymania samochodów na tak długich przejściach, ale niewiedza kierowców generuje niemałe korki w godzinach szczytu.

Kek

Dobrze byłoby rozdzielić jezdnię chodnikiem i stworzyć krótką, autentyczną drogę dwujezdniową. W układzie takim jak na zdjęciu, nie dziwię się że kierowcy i piesi nie wiedzą jak się zachować.

Jan

Kierowcy o tym wiedzą. Niestety nie wiedzą o tym piesi, że są to dwa przejścia i mają obowiązek upewnić się się czy mogą bezpiecznie wejść na każde z nich

Nie, nie wiedzą.

Gdyby kierowcy o tym wiedzieli, to nie byłoby codziennie takich korków na Wyszyńskiego i Piłsudskiego.
Do tego, gdyby nauczyli się wykorzystywać całą długość prawego pasa (skręt w prawo ze Zwycięstwa w Wyszyńskiego) + jazda na suwak na jego końcu przy skwerze Doncaster nie korkowałoby się skrzyżowanie Strzody/Zwycięstwa/Wyszyńskiego.

wykop

Kolejne super określenie “Azyl”, to słowo kojarzy się raczej z bezpieczeństwem, a czy stojąc na tym waszym azylu jesteście pewni, że nie zostaniecie potrąceni przez pojazd jedno bądź dwuśladowy???

Kolik

Które dziecko wie o tym że teraz auto nie musi się zatrzyać gdy on wchodzi na to podwójne przejście z lewej strony od pojazdu? Było dobrze widać pojazdy, a kierowcy widzieli z daleka dzieci! Ale jakiś idiota wymyślił coś co tylko utrudnia sprawę i rodzi niebespieczeństwo.

Taki mamy klimat

Dużo żółto-czarnego, kolorowego, pasiastego, migającego, wystającego, … to większe bezpieczeństwo.
Ktoś tak postanowił i tak zostało.

geniuszchin

Takie azyle powinny już dawno być zbudowane gdzie się tylko da, a jeśli ich jeszcze do tej pory nie ma powinny powstawać bez tego śmiesznego rozgłosu, bo to naprawdę nie jest żadna nowość, tylko zachodni standard.

µwykład

Takie azyle buduje się na szerokich, ruchliwych arteriach z reguły kilkupasowych, na których pieszy może mieć trudność z pokonaniem całej szerokości jezdni w krótkim czasie, a z jakiś względów nie bierze się pod uwagę instalacji świateł. Zresztą nawet na przejściach ze światłami mogą być azyle i zdarza się, że po przejściu pierwszego etapu pieszy dostaje czerwone i czeka na wyspie (Dworcowa). Na drogach dwujezdniowych są obowiązkowe. Więc aby nie tamować niepotrzebnie ruchu samochodowego dla obu kierunków podczas takiego długiego przechodzenia tworzy się azyle. Ale nie takie coś jak w Gliwicach, bo to jest jakaś “chimera”. Ktoś w ZDM czegoś nie… Czytaj więcej »

xyz

na calej dlugosci ulic powstaną azyle i laziki będą przechodzić gdzie będą chcieli

You

Na Kochanowskiego na wysokości Tesco niech w końcu ja tym przejściu SWIATLA ZROBIA, BO gownarzeria sobie starymi gratami wyścigi robi

zenon

Czy w planach jest azyl na PSzczyńskiej obok hałdy i Agaty? Tam sa cztery pasy do przejscia

Tom

Kolejny sprzeczny z przepisami ruchu drogowego

Piotr

W tej w okolicy brakuje co najmniej dwóch przejść, nie mówiąc o wysepkach. Przez Jasnogórską przy skrzyżowaniu z Młyńską oraz przez Wyspiańskiego przy skrzyżowaniu z Mielęckiego. Przez Jasnogórską jest przejazd rowerowy, ale nie ma zebry. A do przystanku na Wyspiańskiego nie prowadzi żadne przejście.

Ludzie

Czytajcie przepisy a wszystkim będzie lżej.
Gdybyś pogrzebał w przepisach, to byś wiedział, że:

Art. 13.
2) Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.
3) Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych, o którym mowa w ust. 2, jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni.

Egon

Warto zwrócić uwagę zarówno pieszym i kierowcom by zastanowili się co znajduje się na drodze w obszarze powierzchni wyłączonej z ruchu.

Przekaz zdania: umożliwiające przechodniom bezpieczne, dwuetapowe przejście na drugą stronę ulicy kłuci się z tym co można zobaczyć na zdjęciu powyżej tej informacji.

Egon

Minusy biją ignoranci, którzy nie dostrzegają pewnego niuansu w malowaniu pasów. Będziecie mądrzy po szkodzie. Mam wrażenie, że do mojej wypowiedzi idealnie pasuje wypowiedź @404.

Naprawdę?

Oczekujesz od ZDM prawidłowego oznaczenia azylu? Chyba oczekujesz zbyt wiele. Kierowca nie widzi z samochodu, czy między szykanami są pasy, czy ich nie ma. Widzi tylko azyl, czyli dwa odrębne przejścia.

Egon

Pisząc swoją wcześniejszą wypowiedź chciałem ludzi zainteresować tematem, bo przez nieznajomość tematu piesi mają błędne przekonanie o swoich przywilejach. Kierowcy również niejednokrotnie nie potrafią zachować się odpowiednio. Wymyśl tego co napisałeś zgadzam się z Tobą i trzeba przyznać, że instytucje takie jak ZDM również przykładają do tego rękę. W poniższym artykule częściowo jest zwarta problematyka. https://wiadomosci.ox.pl/pieszy-w-ruchu-drogowym-kiedy-pieszy-moze-wejsc-na-pasy,68180 W nawiązując do wywołanego przez @404 przejścia pieszych, powiedz mi, czy faktycznie mamy do czynienia z przejściem dwuetapowym czy zwykłym przewężeniem (szykaną) ? https://goo.gl/maps/6RePx9MbMg1yY2mZ8 Analogiczna sytuacja powstaje na omawianym przejściu, które redakcja opisała jako dwuetapowe (czyżby błędnie ?). Po świeżości farby wnioskują, że pasy… Czytaj więcej »

WRD

Przepisy mówią wyraźnie, że tam gdzie jest rozdzielenie ruchu pojazdów po przez znaki mamy doczynienia z dwoma przejściami dla pieszych! Odrębnymi, tak samo jak na drodze dwujezdniowej. Artykuły od 11 do 14 PoRD. Przeczytać i stosować, a nie tylko to co pasuje w necie.

Naprawdę?

Tu jest o tym więcej. Polecam lekturę ZDM-owi. Może się czegoś nauczą.
https://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/polski-kierowca/news-podstepne-wysepki,nId,2573374

Obserwując

Najlepiej byłoby wlepiać mandaty ałteczkowcom jeżdżącym szybko i nieuważnie. Czyli większości z was.
Taki azyl niewiele daje i tak i tak trzeba uważać na świrów za kierownicą.

Xsenofob

Nie mogłem się doczekać takiej właśnie wypowiedzi głównego specjalisty od mandatów :-)

Egon

Chciałem zauważyć, że Obserwujący wyjątkowo nie sięgnął do taryfikatora i jak by nie było napisał coś dosyć oczywistego i prawdziwego. ;)

BezpieczneGliwice

W Gliwicach nie ma Policji? Samochody parkuje się gdziekolwiek, przekracza prędkość i brak jest wymaganej reakcji Policji.
https://www.facebook.com/Bezpieczne-Gliwice-104580111783805/

Jacek

Wyksztalcone mamuśki i ich debilowate gówniarze .nie pojmujący podstawowych zasad ruchu