Kompleks biurowców dawnej TP S.A. od dawna jest na sprzedaż. Mogłyby tam powstać mieszkania

Nieruchomość z potencjałem na mieszkania – tak Orange Polska zakwalifikowało budynki po dawnej siedzibie Telekomunikacji Polskiej S.A. przy ulicy Bernardyńskiej 14. Kompleks biurowy od dawna stoi pusty – do końca lipca można go nabyć w cenie 4,5 mln zł netto.

 

W skład obiektu wchodzą trzy budynki (A, B i C) o łącznej powierzchni blisko 5,8 tys. m2, zaś powierzchnia gruntów to ponad 9,8 tys. m2.

Budynki A i B są dobrze wyeksponowane względem ulicy Bernardyńskiej – położone są w 1 linii zabudowy. Za budynkami znajduje się duży utwardzony plac. Wjazd na teren nieruchomości od strony ul. Bernardyńskiej i Świętojańskiej. Ilość miejsc parkingowych w obrębie nieruchomości: 35-40 – czytamy na stronie Nieruchomości Orange.

Budynek A jest podpiwniczony, posiada 6 kondygnacji nadziemnych. Znajdują się tu pomieszczenia biurowe, użytkowe, komunikacyjne, sanitarne. Piwnica została zagospodarowana na cele magazynowe. Budynek B jest 3-piętrowy, podpiwniczony. Posiada podobny układ jak w budynku A – piwnica jako powierzchnia magazynowa, pozostałe piętra są biurowo-użytkowe.

Budynek C jest obiektem parterowym, podzielony na pomieszczenia techniczne, użytkowe, garażowe i magazynowe.

Kompleks budynków pod mieszkania

W kwietniu br. Orange Polska ruszyła z nową koncepcją sprzedaży swoich nieruchomości. Poszeregowano je według możliwości przyszłej adaptacji. Ta położona w Gliwicach przy ulicy Bernardyńskiej trafiła do puli mieszkaniowej. Na stronie właściciela znalazły się nawet wizualizację, jak budynki te wyglądałyby, gdyby dobudować do nich m.in. balkony.

Sposób zaszeregowania biurowców nie był z resztą przypadkowy, bo jak dowiadujemy się z materiałów Orange, zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego nieruchomość położona jest na terenie oznaczonym symbolem 7U, dla którego przeznaczeniem podstawowym są usługi różne, w tym komercyjne.

Przeznaczeniem uzupełniającym może być zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna i wielorodzinna, gospodarcza (garaże, budynki pomocnicze), dojścia, dojazdy i parkingi, sieci infrastruktury technicznej, zieleń urządzona.

Zbędny majątek

Przypomnijmy, że w okazałym biurowcu przy ulicy Bernardyńskiej 14 niegdyś mieściła się Telekomunikacja Polska S.A. Później, po fuzji do której doszło w grudniu 2013 roku z PTK Centertel, oba te podmioty występowały pod nazwą Orange Polska.

Połączenie nastąpiło poprzez przeniesienie całego majątku PTK Centertel na TP. Nową firmą kierować będzie dotychczasowa struktura zarządcza Grupy Orange Polska – dowiadujemy się z materiałów prasowych właściciela kompleksu z tamtego okresu. Połączenie miało poprawić efektywność działań i usprawnić obsługę klientów.

Od dawna na sprzedaż wystawiane są też zbędne nieruchomości. W całym kraju jest ich bardzo wiele, natomiast w naszym mieście pozostała jedna – ta przy ulicy Bernardyńskiej. Z kolei w Zabrzu są dwie – przy ulicy Legnickiej 13 (za 290 tys. zł) oraz Targowej 2 (za 1,5 mln zł). Obiekty należące do Orange znajdziemy też w innych miejscowościach na terenie Śląska.

– Orange Polska (wcześniej jako Telekomunikacja Polska) od 2001 r. prowadzi program sprzedaży nieruchomości. W ofercie są budynki mieszczące niegdyś centrale telefoniczne, biurowce i ośrodki wypoczynkowo-konferencyjne – dowiadujemy się z portalu Telepolis.pl.

(żms)
fot. Nieruchomości Orange

55 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
out
27/07/2022 08:30

Sprzedaż TP SA podmiotowi zagranicznemu to więcej niż zbrodnia, to błąd. Ci co sprzedali siedzą teraz w Brukseli i dalej kombinują jak szkodzić Polsce

The Tiger@
27/07/2022 09:31
W odpowiedzi na  out

To ani błąd, ani zbrodnia. To biznes.

Yy
27/07/2022 13:28
W odpowiedzi na  The Tiger@

Zły biznes to zbrodnia

The Tiger@
27/07/2022 21:56
W odpowiedzi na  Yy

Nie, zwłaszcza jak alternatywa był jeszcze gorszy biznes.

Yy
27/07/2022 13:33
W odpowiedzi na  out

Tepsa to jeszcze pół biedy. Ot operator świadczący usługi, ale zniszczenie całego polskiego przemysłu elektronicznego i AGD z podległymi im dziedzinami, jaki by on wtedy nie był, to była zbrodnia. W fabrykach całego kraju zrzeszonych pod szyldem Unitry pracowały miliony ludzi, w tym również w jednostkach badawczych. Teraz Polska jest elektroniczną, a co za tym idzie technologiczną czarną dziurą w 100 % skazaną na technologie zachodnie i japońskie.

Perez
27/07/2022 13:56
W odpowiedzi na  Yy

W zyciu tyle prawdy ile matematyki. Biznes to biznes, trzeba bylo kupic i rozwijac, zarabiac….a nie pisac ze to zly biznes sprzedac :)

W PRL sie kierowalo biznesem…jak wyszlo, chyba jeszcze pamietamy. Teraz to znowu powraca, miedzy innymi przy doplatach do wegla :)

Ampuła
27/07/2022 15:13
W odpowiedzi na  Yy

Miliony w Unitrze, miliony w kopalniach, miliony w stoczniach, miliony w różnych Bumarach, miliony w fabrykach samochodów małolitrażowych, w fabrykach keksów, krzeseł, krempliny i kolejowych podkładów. W dziedzinie przerostu zatrudnienia przy produkcji wybrakowanych bubli PRL był faktycznie na czołowym miejscu w skali świata.
PiSocjalizm katolicki z determinacją idzie za tym wzorcem.

Yy
27/07/2022 20:39
W odpowiedzi na  Ampuła

Jak te „buble” z PRLu porównasz z dzisiejszymi wytworami inżynierii księgowej, to słowo bubel nabiera trochę innego znaczenia.

AndrzejD
27/07/2022 19:23
W odpowiedzi na  Yy

@Yy
…z tym zniszczeniem UNITRY to nie do końca tak było. Jeżeli masz odpowiednio dużo lat, to przypomnij sobie co ludzie chcieli kupować i kupowali na początku lat 90-tych po upadku komuny – nowe polskie Neptuny i Heliosy czy sprzęt zachodni ?
Będąc wtedy studentem, dorabiałem popołudniami w serwisie RTV – przestrajaliśmy wtedy z systemu PAL na SECAM gigantyczne góry używanych telewizorów i magnetowidów przywożonych z zachodu. a polski sprzęt lądował w piwnicach. Do tego jeszcze dochodziło przestrajanie tunerów w wieżach czy boomboxach z pasma CCIR na OIRT
To wolny rynek położył te firmy.

Yy
27/07/2022 20:42
W odpowiedzi na  AndrzejD

Nie twierdzę, że to nie wolny rynek, ale szanowne „państwo” niezbyt się starało aby coś uratować.

AndrzejD
27/07/2022 21:05
W odpowiedzi na  Yy

@Yy Państwo nie bardzo miało jak się starać ponieważ było spłukane – pamiętasz tą gigantyczną inflację po kilkadziesiąt procent w latach 90/92 ? Oczywiście nie twierdzę że nie dało się jakichś pojedynczych zakładów uratować. Natomiast faktem jest – i to jest największa można by rzec – zbrodnia, że w żaden sposób nie zostały choć w minimalnym stopniu ochronione, zasoby w dużej mierze dobrze wykształconych techników i inżynierów. (choć nie bardzo sobie wyobrażam jak w tamtych czasach taka ochrona miała by wyglądać) …niestety – nikt w historii nie ćwiczył wcześniej przejścia z socjalizmu do kapitalizmu, więc nikt nie wiedział jak to… Czytaj więcej »

Yy
27/07/2022 21:24
W odpowiedzi na  AndrzejD

Niestety już nie popolemizujemy o czasach minionych. Za niepotrzebną, zbyt daleko idącą cenzurę nakładam na 24gliwice kwartalnego bana.
Do zobaczenia w listopadzie.

Cerveza y Latifondo
28/07/2022 10:35
W odpowiedzi na  AndrzejD

To jednak nie do końca tak, że nic nie dało się zrobić. Inne „demoludy” poradziły sobie z tym problemem, poszukując odpowiednich inwestorów i zawierając z nimi odpowiednie umowy, dzięki którym udało się ochronić markę. Przykłady to głównie zakłady czeskie: Skoda, Tatra (obecnie Czechy), Zetor, Tesla. Dobrze też poradziła sobie rumuńska Dacia ze wsparciem Renault, która jest obecna w wielu krajach zarówno pod marką Dacia jak i Renault (np. Duster). Procesy przekształceniowe też nie były łatwe. Pomijając spore problemy z umiejętnością zarządzania gospodarką, Polska nie była krajem zacofanym technologicznie w sensie możliwości wyprodukowania nowoczesnych dóbr, a siermiężność wynikała ze sztucznego sterowania… Czytaj więcej »

Przemo
31/07/2022 10:39
W odpowiedzi na  Cerveza y Latifondo

I co z tego że zostały marki, jak właściciele to zagraniczne koncerny. Dowód: Skoda jest teraz tak samo czeska jak nasz fiat polski. Zobacz Franek ściągnął do Gliwic Opla i to dało u nas impuls Zostały marki a nie przemysł narodowy. Tesla? A to chyba nie ta Tesla od Elona Muska ;) Tamtej nie ma od 1989 roku. U nas też masz Jelcza, a o Tatrze to słychać tylko w Czechach i tak jak z naszym Jelczem lub Starem dzięki kontraktom wojskowym. Fajnie tak być teraz mądrym. Gdybym wiedział wtedy to co teraz to w 2019 otworzyłbym fabrykę z maseczkami… Czytaj więcej »

Burghauptmanns Schenck
28/07/2022 09:47
W odpowiedzi na  Yy

Designed in EU, made in PRC.

Orange revolution
28/07/2022 19:49
W odpowiedzi na  out

Mało że zagranicznemu, to jeszcze państwowemu. Ot, taka prywatyzacja po polsku.

Obserwując
01/08/2022 12:18
W odpowiedzi na  out

To była konieczność.Francuzi doskonale wiedzieli co robią.Efekty widać dzisiaj,koszą kasę aż miło.
Poza tym, wówczas nie było nikogo na tyle bogatego i z pomysłem by kupić takiego molocha.
Ci co sprzedali,dalej rozglądają się za okazjami biznesowymi.W brukseli nie muszą kombinować jak zaszkodzić polsce,świetnie robi to pisiowski komunistyczny reżim.

ktos
27/07/2022 09:29

Dłuższy czas temu w ofercie sprzedaży tego budynku był zapis że Orange nadal będzie dysponowało prawem powierzchni pod aparaturę łączności umieszczoną na tym budynku. Już to widzę jak każdemu się marzy, aby mieć na dachu swojego budynku mieszkalnego jebitny maszt telekomunikacyjny.

Emilja
27/07/2022 12:02
W odpowiedzi na  ktos

bezpieczniej pod takim masztem niż obok

Perez
27/07/2022 13:57
W odpowiedzi na  Emilja

bo?

AndrzejD
27/07/2022 19:27
W odpowiedzi na  Perez

@Perez
..bo anteny na takich masztach to są anteny kierunkowe/sektorowe a nie dookólne – nie wysyłają wiązki pola E-M w dół tylko na boki, więc pod takim masztem natężenie pola (lub inaczej – gęstość strumienia mocy) jest najniższa.

Perez
28/07/2022 15:50
W odpowiedzi na  AndrzejD

Pan od 5G?

AndrzejD
28/07/2022 22:22
W odpowiedzi na  Perez

@Perez
Nie – Pan mgr inż.

Ostatnio edytowany 16 dni temu przez AndrzejD
Im Ju
27/07/2022 07:30

Jakby to miasto sprzedawało, to nie za 4,5 banki a za 1,5. I kupiłby jakiś gliwicki fundator gdzie ulokowały by syna, albo jakiś chory na serce skazaniec. I tak uwłaszczyli by się na majątku państwowym czyli niczyim (ale w gestii magistratu czy też biura z naprzeciwka)…

Informacja Turystyczna
29/07/2022 13:53
W odpowiedzi na  Im Ju

Dla zainstalowanej na sąsiedniej działce mafii cena to nie 4.5 ani 1.5 tylko 0.5 albo 0.15 bańki.

Achacy
27/07/2022 07:56

Przecież tam była cała centrala Siemens obsługująca Gliwice, co się z nią stało?

Komóra
27/07/2022 08:25
W odpowiedzi na  Achacy

Postęp

Anonim
27/07/2022 10:32
W odpowiedzi na  Achacy

Urządzenia nadal są i działają:-)

Oli
27/07/2022 11:17
W odpowiedzi na  Anonim

I pewnie zajmuje 1/100 powieści tych pomieszczeń

Marcin
27/07/2022 20:48

Zainteresowanie pewnie znikome. Bo w Gliwicach wolą budować się w polu, w miejsce istniejących skwerów, zieleńców itd. Tak, żeby zminimalizować powierzchnię terenów zielonych, a zmaksymalizować powierzchnię zabetonowaną.

arteush
28/07/2022 05:37

twierdza bernardyńska najlepiej pasuje na Urząd Miasta
to na pewno pomysł do rozważenia

Urko
27/07/2022 06:33

Moim zdaniem ? Biurowce z lat 80 -tych, zwłaszcza o tej kubaturze , średnio nadają się do adaptacji na mieszkania. Chyba, że adaptacja polega na ich wyburzeniu i postawieniu nowych budynków. Ale kto wie? Miasto i oba ZBM-y nie zainteresowane ? Mamy za dużo mieszkań socjalnych , komunalnych chronionych ?

Irek
28/07/2022 12:04
W odpowiedzi na  Urko

zakres robót przeogromny. Trzeba naprawde dużo zainwestować i zaryzykować, ale może to byc opłacalne.
Tak na szybko szacując jest szansa na uzyskanie po remoncie ok 70 mieszkań o metrażu 50 – 70 metrów kwadratowych. Przy średniej cenie 300 tys za mieszkanie daje to obrót na poziomie 21 milionów.
Nieruchmość kosztuje 4,5 miliona, jeśli dałoby się to wyremontować w kwocie 10 milionów to można myśleć o zysku powyżej 5 milionów złotych.

Andy
27/07/2022 16:56

Jeszcze lepiej jakby tam był kolejny hipermarket …

!?
27/07/2022 20:13

Powinni to straszydło wyburzyć, żeby nie zasłaniać kościoła św. Bartłomieja.

Informacja Turystyczna
29/07/2022 13:54
W odpowiedzi na  !?

Lepiej na odwrót.

Tuio
30/07/2022 10:21
W odpowiedzi na  Informacja Turystyczna

Jak długo będziemy mieli takich speców od wyburzania jak Ty to nic się nie zmieni

Mały Kaziu
27/07/2022 09:40

Zburzyć i uwolnić oś widokową ul. Styczyńskiego. Kiedyś, celowo w tym miejscu, wybudowano to paskudztwo aby „coś” zasłonić.

Rudolf
27/07/2022 10:50
W odpowiedzi na  Mały Kaziu

Pamiętam , piękny widok z tego miejsca na kościół. Komuna nie mogła tego znieść i postawiła kurtynę .

Kazimierz Wielki
27/07/2022 10:57
W odpowiedzi na  Mały Kaziu

To drugie, to już chyba dodałeś tak od siebie żeby tchnąć w temat odrobinę dramatyzmu. Stoję właśnie na Osi Schabika i widzę twój kościół doskonale. Nic go nie zasłania bo i tak horyzont stanowią drzewa. Można by się ewentualnie przyczepić tych anten.

Ferdek
27/07/2022 12:05
W odpowiedzi na  Mały Kaziu

Każdy powód dobry żeby chlasnąć coś o komunie. Można jej takie rzeczy teraz przypisać, że się fizjonomom nie śniło.

Kazimierz Wielki
27/07/2022 14:33
W odpowiedzi na  Ferdek

W Polsce nie było żadnej komuny, jak już to socjalizm, ale nie, nie powiem. To były parszywe czasy, choć pod pewnymi względami miały swoje plusy a nawet były lepsze. Wymienić parę? Proszę bardzo: – wytworem ówczesnych „komunistycznych” uczelni byli doskonali fachowcy, wytworem obecnych są ludzie typu „pójdziecie do pracy, tam was nauczą” – „komuna” kształciła lepszej jakości fachowców (architektów, inżynierów, robotników), wypluwała ich zdatnych do użytku. – przywiązywała większą wagę do kultury, wypoczynku, relacji międzyludzkich – wytworem ówczesnych „komunistycznych” mediów byli ludzie wielcy, wytworem obecnych są ludzie maluczcy. – przynajmniej próbowała rozwijać krajową kulturę, naukę, myśl techniczną i przemysł, a… Czytaj więcej »

Ostatnio edytowany 17 dni temu przez Kazimierz Wielki
Sośniczanin
27/07/2022 04:08

Miasto powinno zakupić tę nieruchomość ,utworzyć tam część szpitalną.

Wrzodzisław
27/07/2022 05:14
W odpowiedzi na  Sośniczanin

Bzdura – to się w ogóle nie nadaje na szpital. I nie da się tego wewnątrz przerobić tak, żeby się na szpital nadawało.

Informacja Turystyczna
29/07/2022 13:56
W odpowiedzi na  Wrzodzisław

Wystarczy poustawiać łóżka na korytarzu i można otwierać psychiatrię dziecięcą.
Węzeł łączności bardzo się przyda, bo jak już lekarze wyjadą to terapią będą tylko teleporady.

Dokładnie
27/07/2022 07:28
W odpowiedzi na  Sośniczanin

Święta racja, ale prędzej zrobi tam filię Politechniki, bo to jest bardziej zyskowne.

Marcin
27/07/2022 21:07
W odpowiedzi na  Dokładnie

Politechnika to się akurat też likwiduje, przez brak studentów powoli wszystko zamykają.
Miasto przegapiło ten okres „uczelnianego prosperity”, żeby zadbać o prawdziwą dzielnicę akademicką. Nawet budowa przystanku autobusowego na Konarskiego okazała się zbyt trudna.

Szon
28/07/2022 10:42
W odpowiedzi na  Marcin

Ostatnia dekada to niestety bessa dla uczelni wyższych. Złota farba z reformy Gowina odłazi płatami, ukazując dyktę i papendekel.

olo
27/07/2022 07:30
W odpowiedzi na  Sośniczanin

Ty sie zajmij swoja Sośnicą

Im Ju
27/07/2022 07:34
W odpowiedzi na  Sośniczanin

E no wtedy miasto musiało by wyłożyć gotówkę i nikt nie zarobił by na budowie.
A jak będą 10 lat budować szpital to i paru urzędników przytuli, jakiś dom na wsi powstanie przy okazji, paru gliwickich przedsiębiorców wzbogaci się na miejskich przetargach.
W tym państwie już dawno przestało chodzić o dobro wszystkich, ważne jest dobro niektórych którzy mają władzę i koneksje.
No, ale ta bańka kiedyś pęknie i ktoś się bardzo boleśnie o tym przekonać.

Irek
27/07/2022 08:00
W odpowiedzi na  Sośniczanin

i uwazasz, że wyszło by taniej niz budowa szpitala od zera w Sosnicy?
Najpierw trzeba wydać 4,5 miliona żeby kupić stary budynek od kilku lat nieużywany, pewnie tez nieogrzewany zimą, więc i w kiepskim stanie
Potem trzeba by wydac kilka milionów na adaptacje na potrzeby szpitala o ile to w ogóle mozliwe

Niedasizm
27/07/2022 08:29
W odpowiedzi na  Irek

Czyli, jakie widzisz wyjście, bo swój mikro-wykład zapomniałeś okrasić wnioskami.

Irek
27/07/2022 12:54
W odpowiedzi na  Niedasizm

a musze widzieć wyjscie?
Ten kompleks budynków to problem Orange nie mój i nie ja powinienem sie martwic co dalej.
Nawiasem mówiąc jak jeszcze mieszkałem w poblizu to przygladałem się tym budynkom pod kątem adaptacji na lokale mieszkalne. To pewnie znacznie prostsze niz zdaptacja na szpital, nie mniej jednak tez wymaga sporych nakładów. Trzeba mieć sporo kasy na start, jeszcze więcej na remont żeby mieć nadzieję na zyski.

Niedasizm
27/07/2022 13:46
W odpowiedzi na  Irek

Do stawiania diagnoz i opisywania stanu zastanego tu jest każdy. Do leczenia i określenia co dalej nikt się nie garnie.

Informacja Turystyczna
29/07/2022 13:59
W odpowiedzi na  Niedasizm

Nie każdy kwalifikuje się do programu pałacyk+ ;-/