Komu przeszkadzają sadzonki drzew w Gliwicach? Ktoś celowo zniszczył młode klony

Drzewa w Gliwicach to temat budzący sporo emocji, zwłaszcza gdy dotyczy wycinki czy nowych nasadzeń. Te ostatnie nie są w stanie od razu zastąpić starych, dużych drzew. Na to potrzebne są lata. Tym bardziej trudno zrozumieć, co mogło kierować osobami, które zniszczyły nowe sadzonki.

 
O sprawie poinformował Zarząd Dróg Miejskich, na którego zlecenie w pasach drogowych intensywnie sadzone są drzewa (w tym roku pojawi się ich blisko 3 tysiące sztuk).

W centrum Gliwic, kilka godzin po przeprowadzonych nasadzeniach drzew, rośliny zostały uszkodzone – przekazuje rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich Jadwiga Jagiełło-Stiborska. – W mijającym tygodniu, przy ul. Sienkiewicza, na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich rozpoczęto odtwarzanie historycznego szpaleru rosnących tam klonów. Rośliny, dopiero co umieszczone w pasie drogowym, pod osłoną nocy zostały okaleczone. Świadkiem zdarzenia był przedstawiciel Rady Dzielnicy Śródmieście, który widząc osoby niszczące drzewo podjął interwencję – kontynuuje rzeczniczka.

W młodych klonach przy ul. Sienkiewicza usunięte zostały przewodniki czyli główne pędy, które są podstawą do zbudowania przez drzewo prawidłowej korony

– dodaje Stiborska. – Ponadto, w trakcie dewastacji, rośliny zostały przygięte w kierunku gruntu, co mogło skutkować uszkodzeniem ich systemu korzeniowego. W najbliższym czasie drzewa będą musiały zostać usunięte.

(żms)/ZDM Gliwice
fot. ZDM Gliwice