Komu przeszkadzają sadzonki drzew w Gliwicach? Ktoś celowo zniszczył młode klony

Drzewa w Gliwicach to temat budzący sporo emocji, zwłaszcza gdy dotyczy wycinki czy nowych nasadzeń. Te ostatnie nie są w stanie od razu zastąpić starych, dużych drzew. Na to potrzebne są lata. Tym bardziej trudno zrozumieć, co mogło kierować osobami, które zniszczyły nowe sadzonki.

 
O sprawie poinformował Zarząd Dróg Miejskich, na którego zlecenie w pasach drogowych intensywnie sadzone są drzewa (w tym roku pojawi się ich blisko 3 tysiące sztuk).

W centrum Gliwic, kilka godzin po przeprowadzonych nasadzeniach drzew, rośliny zostały uszkodzone – przekazuje rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich Jadwiga Jagiełło-Stiborska. – W mijającym tygodniu, przy ul. Sienkiewicza, na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich rozpoczęto odtwarzanie historycznego szpaleru rosnących tam klonów. Rośliny, dopiero co umieszczone w pasie drogowym, pod osłoną nocy zostały okaleczone. Świadkiem zdarzenia był przedstawiciel Rady Dzielnicy Śródmieście, który widząc osoby niszczące drzewo podjął interwencję – kontynuuje rzeczniczka.

W młodych klonach przy ul. Sienkiewicza usunięte zostały przewodniki czyli główne pędy, które są podstawą do zbudowania przez drzewo prawidłowej korony

– dodaje Stiborska. – Ponadto, w trakcie dewastacji, rośliny zostały przygięte w kierunku gruntu, co mogło skutkować uszkodzeniem ich systemu korzeniowego. W najbliższym czasie drzewa będą musiały zostać usunięte.

(żms)/ZDM Gliwice
fot. ZDM Gliwice

29 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
prawda
01/04/2022 19:23

Ciagle problemy z wandalami.CO ROBI STRAZ MIEJSKA?ZA CO BIORA PIENIADZE.?

gliwicjus
01/04/2022 20:37
W odpowiedzi na  prawda

„nie było zgłoszenia nie było zgłoszenia nie było zgłoszenia nie było zgłoszenia nie było…”

SS3
03/04/2022 17:40
W odpowiedzi na  gliwicjus

Nie zapominajmy o „to nie jest w naszej kompetencji”.

Gość
02/04/2022 07:21
W odpowiedzi na  prawda

Ogarnij się ****. Co ta Straż jest duchem świętym, z kąd niby mieli wiedzieć o dewastacji. Kilku Strażników na całe miasto które ma przeszło 150 tyś mieszkańców.

mark
02/04/2022 10:07
W odpowiedzi na  Gość

Problem w tym, że nie słychać o żadnej spektakularnej akcji w ich wykonaniu. Nad miastem smog, z wielu kominów leci czarny, duszący dym, a mimo to nie słychać o jakichś interwencjach, mandatach. Budynki zabazgrane sprayem „szlachta Gliwic” itd., ale nie słychać nic o ukaraniu sprawców. W centrum miasta od wielu lat problemem są żule i ten problem jakoś nie znika. A teraz mamy kolejną sprawę – osoby walczące z zielenią. Oczywiście z tym również nie da się nic zrobić.

SS3
03/04/2022 17:41
W odpowiedzi na  mark

Przecież SM (niestety) chroni żuli.

gmG
03/04/2022 13:59
W odpowiedzi na  Gość

Jeśli nie mogą to po co są?

mms
04/04/2022 14:33
W odpowiedzi na  Gość

a na starówce jest ich pełno, sumiennie egzekwują zakaz wjazdu wlepiając mandaty

to ja
05/04/2022 17:38
W odpowiedzi na  mms

też zniknęli na Starówce. Nie widać ich od piątku. Może coś świętują?

MW
02/04/2022 07:58

To samo kilka lat temu działo się na ul. Knurowskiej między Knurowem a Bojkowem. Nasadzone drzewka co jakiś czas były łamane przez wandali. Z resztę nie tylko tam, ale w tamtym miejscu było to szczególnie widoczne. Efekty zostałī do dziś kiedy część miejsc po drzewach została pusta, a część drzewek które przetrwały rosną jako tzw. dziczki.

Światła
02/04/2022 09:12

Straż miejska jeździ pod onkologie
Tam ludzie walczący o życie robią co mogą żeby zaparkować

mark
02/04/2022 10:21
W odpowiedzi na  Światła

A dla niektórych możliwość zaparkowania tuż przed wejściem to sprawa życia i śmierci. Daj spokój, pod Onkologię autobus podjeżdża co 20-30 minut. Jest też prywatny przewoźnik, który oferuje usługę za 2,99 zł (nie będę reklamował firmy). Można przez aplikację zamówić przewóz z domu pod Onkologię. A pacjenci, którzy nie potrafią chodzić, nie dojeżdżają do Onkologii, tylko mają pobyt na miejscu. I uwierz mi, wiem co piszę. Jedna z osób w mojej rodzinie (w wieku emerytalnym) musiała korzystać z tego szpitala (operacja, chemia, naświetlanie). Pewnie, że parking jest wygodny, dlatego budują nowy, wielopoziomowy. Ale brak miejsc albo opłaty za parking nie… Czytaj więcej »

REALISTA
02/04/2022 11:24
W odpowiedzi na  mark

Czy Pan wie co pisze ? Wydaje mi sie ,ze nie.

mark
03/04/2022 10:44
W odpowiedzi na  REALISTA

A czy Pan przeczytał mój komentarz w całości? Wydaje mi się, że nie. Zacytuję więc: „Jedna z osób w mojej rodzinie (w wieku emerytalnym) musiała korzystać z tego szpitala (operacja, chemia, naświetlanie).” Bardzo dobrze wiem jak wygląda leczenie onkologiczne i z jakimi trudnościami trzeba się mierzyć. Ale wiem też, że takie leczenie nie uzasadnia parkowania byle gdzie i byle jak – bez szacunku do przepisów drogowych, innych ludzi czy publicznej własności (np. zieleni). I tłumaczenie, że „przecież oni walczą o życie, więc wolno im niszczyć drzewka, wolno im rozjeżdżać trawniki, wolno im parkować na całej szerokości chodnika” jest moim zdaniem… Czytaj więcej »

SS3
03/04/2022 17:44
W odpowiedzi na  mark

Bluźnisz przeciw auteczkom, jakakolwiek herezje przeciw prawu auteczek do wszystkiego będzie przez wyznawców kultu auteczka z automatu tępiona.

Batalion Parasol
01/04/2022 22:42

Pewnie jakiś prymityw połamał, bo potrzebował miejsca parkingowego.

Pilarz
02/04/2022 05:15
W odpowiedzi na  Batalion Parasol

Mieszkanka tej ulicy i miala pecha bo jakas kamera ja przyłapała

covidowa paranoja
02/04/2022 12:31
W odpowiedzi na  Pilarz

Ale na szczęście była zamaskowana maseczką jednocześnie chroniącą przed wirusem celebrytą jak również wścibskim okiem kamery.

Basia
04/04/2022 15:58

A ja zgłaszalam wiele razy dymiący, czarny gryzący dym z komina sąsiada i nic. Jak smrodzil, tak smrodzi.

Kasia
04/04/2022 16:06
W odpowiedzi na  Basia

A co miałoby się stać ?

Sasiad
05/04/2022 10:51
W odpowiedzi na  Basia

At o ci smród…

eM
07/04/2022 13:56

Złapać, uciąć łapy przy samej d.. to więcej nie zniszczą. Trza przestać bawić sie z wandalami w uprzejmości, bo to stan umysłu. Tego się nie da wyleczyć, ani stłumić.

marta
01/04/2022 22:20

Od sadzenia drzew jest las. Miasto nie jest dla drzew, tak samo jak dla rowerzystów czy innych nienormalnych. Normalni inaczej przeprowadźcie się z waszymi drzewami do lasu!

Batalion Parasol
01/04/2022 22:39
W odpowiedzi na  marta

Ciekawe, czy faktycznie jesteś taka *****, czy tylko udajesz?

Fene
02/04/2022 04:23
W odpowiedzi na  Batalion Parasol

To trol.

Gość
02/04/2022 07:23
W odpowiedzi na  Batalion Parasol

Ewidentnie ***** hehe

SS3
03/04/2022 17:46
W odpowiedzi na  Batalion Parasol

To chyba jedna z tych co z przybytku w Toszku krzyczy przez okno do ludzi na zewnątrz „dużo was tam jest w środku?” ;-)

404
02/04/2022 09:41
W odpowiedzi na  marta

Nakreśl nam wizję swojego miasta, aż usycham z ciekawości. Masz w ogóle taką?

mark
02/04/2022 10:23
W odpowiedzi na  404

To pewnie wizja miasta z betonu i asfaltu. Które zresztą są czyszczone raz na pół roku, bo na częstsze sprzątanie ulic nie ma kasy w mieście sukcesu.