Kto zasypał drzewa obok budowanej obwodnicy? ZDM: wykonawca zapewnia, że nic tam nie wywoził

fot. foto-hollanda.pl

Drzewa w okolicy Wilczych Dołów zostały zasypane ziemią. Nie wiadomo, kto za tym stoi. ZDM zapewnia, że nie wykonawca obwodnicy Sikornika. W takim razie czyja to sprawka?

Pod koniec maja na grupie “Ratujmy Wilcze Doły” w serwisie facebook.com opublikowano zdjęcia prezentujące pozostawione szkody.

Dziś z rana (…) zrobiłam dokumentację zasypywanych drzew przy obwodnicy i tych obok osiedla Nowe Wiśniowe, tych w dołkach. Z tego co wiemy, zasypywanie drzew może te drzewa “udusić”, co spowoduje ich śmierć do około 1-1,5 roku. Jeszcze to konsultujemy z dendrologami. Jeśli tylko wiecie gdzie można to zgłosić, gdzie ma to sens, zróbcie to. Im więcej będzie takich zgłoszeń, tym większe szanse, że coś z tym zrobią i zaprzestaną tego procederu zasypywania – napisała gliwiczanka, która udostępniła zdjęcia.


Sprawą zainteresowała się Rada Dzielnicy Sikornik. Przewodniczący
Zarządu Dzielnicy wystosował do Zarządu Dróg Miejskich zapytanie na ten temat. Po około dwóch tygodniach ZDM przesłał odpowiedź.

– Informuję, że Wykonawca robót realizowanych w ramach zadania “Budowa odcinka drogi od ul. Daszyńskiego do ul. Rybnickiej – zachodnia część obwodnicy miasta” kategorycznie zaprzecza jakoby przedstawiona sytuacja zaistniała za jego przyczyną – napisała Anna Gilner, dyrektor ZDM.

Przypomnijmy, że budowę zachodniej obwodnicy Gliwic realizuje konsorcjum firm EUROVIA-PRUiM.

– Wskazana lokalizacja oddalona jest od placu budowy o ok. 200 m i według zapewnień przedstawiciela konsorcjum realizującego ww. kontrakt nigdy nie wywożono tam żadnych mas ziemnych z budowy obwodnicy – kontynuuje Gilner.

– Obecnie budowa zmierza ku końcowi, zasadnicze roboty ziemne związane z przygotowaniem podłoża, korytowaniem i budową nasypów miały miejsce w ubiegłym roku. Blisko półtora roczna współpraca z wykonawcą nie daje podstaw do posądzenia go o działanie na szkodę środowiska – widnieje dalej w piśmie.

Nieprawdopodobne! Takie ilości ziemi, drzewa się duszą i za chwilę zaczną usychać i ziemia sama się tam pojawiła. Normalnie skandal. I żadne 300 m od obwodnicy tylko tuż obok obwodnicy. Jak w urzędowym piśmie można tak rozmijać się z prawdą? – komentuje gliwiczanka, która zamieściła w Internecie zdjęcia zniszczeń.

(red.)
fot. foto-hollanda.pl (JZW)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Słoneczny poranek

Od jesieni ub roku ciężarówki z budowy “obwodnicy” zwoziły ziemię na “kucjasowe górki”. Drzewa zasypali w pierwszych tygodniach maja br przy okazji równania terenu. Pojawiał się tam taki sam sprzęt (mini-koparka), jaki można zobaczyć przy budowie drogi. Wykarczowali też część młodych drzew i krzaków. Myślę, że za te zmiany ukształtowania terenu na Wilczych Dołach odpowiada Obca Cywilizacja.

Tymon

No to ktoś przyoszczędził… Ręce opadają żeby robić takie numery… może jednak nici znajomości między organem kontrolującym, a wykonawcą wykraczają poza kontrakty służbowe..kto wie kto wie, to tylko felietonistyczne gdybanie…

anzelm bohatyrowicz

jadzia jedziesz w soczystej mowie z tłumaczeniem – to nie WY – WY zawsze macie czyste ręce, Gliwice są jak kotlet mielony 3 kategorii pomielony razem z budą

Robert

Przypomnijcie sobie dialog “Kuba” (Michnikowski-Dziewoński). Tutaj także idzie o kasę. Jakiś tam zbiornik potrzebny Gliwicom jako to “Koloseum”. Fakt, tzw. roboty publiczne czyli kopanie dołów, wycinanie drzew, etc. daje bezrobotnym szanse załapania się na jakąś robotę.
Ale, jak dla USA potrzebny jest wariant jugosłowiański, tak dla Polski konieczny jest wariant rumuński.
Ten “węzeł gordyjski” trzeba jakoś przeciąć. Tutaj młodzi powinni pomyśleć o swojej przyszłości i przyszłości swoich dzieci.

Fene

Rozumiem – wg urzędników, takie ilości ziemi to kosmici tylko mogli zrzucić na te drzewa. Rozumiem, okej, urzędnicy gliwiccy od dawna moim zdaniem zapomnieli co znaczy działać na rzecz obywateli, a działać na rzecz sitwy. Na pewno nie za darmo zamykają oczy na sprawy ważne i logiczne, a otwierają na sprawy nielogiczne ale im opłacalne. Nie rozumiem jednak najważniejszej kwestii: zostało zgłoszone, iż ziemia dusi drzewa. że mogą uschnąć. Czy ktoś ruszył więc na ratunek drzewom, czy ludzie się się skoncentrowali na szukaniu winnego, a resztę pieprzą jak leci? Obiecali coś chociaż? Ktoś? Ktokolwiek? Ktokolwiek, kogo to oburza wziął taczki,… Czytaj więcej »

Bosy-w-ostrogach

Gilner do zwolnienia. Za obrażanie inteligencji obywateli miasta swoimi infantylnymi i naiwnymi tłumaczeniami. „Ciemny lud” nie wszystko kupi !!!

Rafał

Winnych brak, a za rok drzewa będą do wycięcia. Tak się to załatwia w Gliwicach.

Ja.

Poaza ZDM warto by jeszcze spytać deweloperów pobliskich “super osiedli”

ZakSciska d..

No niemozliwe protegowany franka dziala w stylu franka…

Ampuła

Urzędowy rwetes podniesiony dla niepoznaki.
Zapewne to sami wielbiciele wilkołaczych uroczysk usypują nocami wał ziemny, wzmacniany rosnącym starodrzewem.
Usypany, zostanie uklepany i obłożony gruzem, żeby wzmóc jego trwałość i odporność na zębiska buldożerów.
Wilkołacza kraina to nie najmo-noclego-blokowisko dla UPAińców czy karło-szerego-apartamenty z widokiem na rondo.
Tu nie pasuje druciane wygrodzenie pod klucz, z elektro-szlabanem i prefabrykowaną wartownią.
Tutaj musi być wał.

Tosiek

To zrobiła niewidzialna ręka

Kris

Czy to przypadkiem nie wina Tuska?

Tosiek

Taśmę że tak

rudolf

Może działkowicze z najbliższych działek przy wiosennych porządkach przywieżli taczkami tyle ziemi i zasypali drzewa. Czekam na komentarz urzędników miasta. Chyba , że urzędnicy pozwalają na taką samowolę .

Pan Demia

Obraz współczesnego społeczeństwa: – Wilcze Doły zabudowywane, nikną w oczach, – Aaaa!!! Tam tylko gruz, ziemia i komary. Z chałup ludzie gruz i śmieci wywożą! – Ktoś nawiózł sporo ziemi i zasypał drzewa, niemożliwe żeby to zrobiła jedna osoba taczkami, – (My nie…. My też nie), – To weźcie to i sami posprzątajcie. Niektóry mają wywalone na to co się dzieje na ich własnym podwórku, ale już w kraju…. Ło panie! Źle się dzieje! Nurt tumiwisizmu nie pozwala zauważyć, że jeśli ktoś miał wywalone na wszystko na dole piramidy, to będzie miał też wywalone na szczycie. I nikt nie potrafi… Czytaj więcej »

Niepodam

Proceder zwożenia ziemi w tamte okolice trwa od kilku lat. Już dawno pojawił się problem z przejściem na przełaj z okolic Głowackiego na osiedle Sikornik. Duże samochody z pełnymi wannami wjeżdżają np. w Głowackiego potem skręt za kościołem w stronę Hłaski i w prawo przez pola. Wyładunek i gotowe.

Niepodam

Na googlach można zobaczyć jak od lat ktoś ten teren wykorzystuje do wywożenia ziemi zasypując całą dolinkę. Link: https://www.google.pl/maps/@50.2769389,18.6434664,103m/data=!3m1!1e3
Po lewej widoczna zawartość kilkudziesięciu ciężarówek, a po prawej zasypany i rozplantowany drugi spory obszar.

silverariel

Może w pobliżu jest monitoring, może jakiś mieszkaniec Sikornika zrobił zdjęcia z balkonu? Aż nie chce się wierzyć,że można coś takiego zrobić bezkarnie….Płakać się chce….ile jest sposobów na likwidacje drzew w tym mieście….Teraz zarządca terenu powinien bardzo się starać by drzewa ratować, by nikt mu nie zarzucił celowego działania…..

Budowa

To może zaproponuję inny kierunek śledztwa… sypaliśmy sobie spokojnie w szczerym polu górkę – aż to nagle złośliwi ekolodzy dla wstrzymania prac powtykali nam w górkę drzewa. Ot i co

hanek mały

Przypomniało mi się powiedzenie “Łże elity”

Cliper

Podobno,jest ponad 1000 osób które murem stoją za tym od dawna wysypiskiem-proponuję-zróbcie zbiórkę w tym miejscu-niech co 10 zabierze ze sobą sprzęt typu grabie-łopatki-zróbcie ornung i pokażcie światu że wam naprawdę zależy!

Obserwujący

Dobra, dobra..jakiś cwaniaczek postanowił wysłać koparkę/spychacz żeby zasypał drzewa.Teraz udają niewiniątka.

Jula

Przecież to wykonawca w tym przypadku PRUIM o zamawiający ZDM Gliwice odpowiada za plac budowy. To jest teren budowy i jego bezpośrednie sąsiedztwo. Żarty jakieś. Pani dyrektor ZDM kiedyś twierdziła że w Gliwicach nie ma korków więc jej bym nie wierzył.

Lolek

Dupni obrońcy Wilczych Dołów. Tą ziemię to ja już widziałem w kwietniu, a pewnie jeszcze dłużej ją tam zawozili. To dobitnie świadczy o tych “obrońcach”. Robią tylko dużo hałasu, z nadzieją że coś wyszarpią od inwestorów, albo dla samej atencji i rozgłosu.

eol

W okolice Wilczych Dołów od lat wywożona jest ziemia z budów prowadzonych na Wójtowej Wsi i być może to któryś z tych nowobogackich jest za to odpowiedzialny.

Kominiorz

Wow. Teraz człowiek jest nowobogacki, jak sobie postawi chałupę 120 m2, za 800 000 zł, na którą wziął kredyt hipoteczny na 30 lat.

Wuj Tarabuk

Bo tak jest. Przedstawiciele starych fortun mieszkają w blokach.

Laszlo_egesz

Bez przesady, to nie zaszkodzi tym drzewom.

eol

Z całą pewnością się nie znasz na rzeczy. Każde drzewo czy to sadzone czy już rosnące nie może być przysypane ziemią powyżej pierwotnego poziomu. W przypadku zasypania nawet 10 cm drzewo umiera w niedługim czasie dusząc się.

Kolik

A co to za oskarżenia? Dowody! Zdjęcia, filmiki i do prokuratury. A płacz po zasypanym drzewie, pod którym sikał twój pies, nic nie pomoże!