Lekcje na temat mowy nienawiści w gliwickich szkołach? “Zagadnienia są poruszane przez cały rok szkolny”

PB

Po tragedii w Gdańsku, w wielu szkołach w Polsce zaplanowano godziny wychowawcze o mowie nienawiści, która z roku na rok przybiera coraz większą skalę. Szczególnie jest to widoczne w internecie.

Wszystko wskazuje na to, że Gliwicach jednak nie będzie specjalnych, zleconych odgórnie, lekcji wychowawczych w szkołach na temat nienawiści i tzw. “hejtu” w przestrzeni publicznej. Takie zajęcia, wskutek inicjatywy lokalnych włodarzy, zapowiedziano m.in. we Wrocławiu, Łodzi, Bydgoszczy i powiecie kłodzkim.

Jak dowiadujemy się z Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Gliwicach, zgodnie z Prawem oświatowym, osobą odpowiedzialną za realizację wszelkich programów dydaktyczno-opiekuńczo-wychowawczych w placówkach oświatowych, jest Dyrektor szkoły (zespołu/przedszkola).

– Z informacji otrzymywanych przez Wydział Edukacji z gliwickich miejskich jednostek oświatowych wynika, że w ramach programów profilaktyczno-wychowawczych, które zostały zgodnie z prawem przyjęte do realizacji na początku roku szkolnego, szkoły realizują również przedsięwzięcia (spotkania, tematy godzin wychowawczych, omówienia, mini-projekty, itp) przeciwdziałające zagadnieniom “hejtu”, “mowy nienawiści” i wszelkich negatywnych zachowań, o których głośno jest w ostatnim czasie w mediach – mówi nam Mariusz Kucharz, naczelnik Wydziału Edukacji.

Działania te są prowadzone przez cały rok szkolny, gdyż z doświadczeń pedagogów przynoszą one bardziej pożądane skutki, niż wszelka “akcyjność” na kanwie bieżących wydarzeń

– dodaje Kucharz.

Ostatnie tragiczne zajścia nie zostaną jednak zupełnie pominięte. – Oczywiście zrozumiałym jest, że wydarzenia ostatnich dni, stanowią podstawę do korekty lub podkreślenia ważności omawianych zagadnień i nauczyciele – w każdej grupie wiekowej, na każdym poziomie nauczania – starają się uwrażliwiać dzieci i młodzież, na ww. – zapewnia Naczelnik Wydziału Edukacji.

Dobór materiałów zależy od nauczycieli

Inicjatywy miast, które zdecydowały się na przeprowadzenie specjalnych lekcji wychowawczych na temat mowy nienawiści, już zdążyły wzbudzić w pewnych grupach zaniepokojenie. Przeciwko ich organizacji protestuje m.in. fundacja Ordo Iuris, a także Kaja Godek, polska działaczka pro-life. Wśród wskazywanych przez aktywistów przyczyn sprzeciwu, są mówiące o tym, że w ramach przeprowadzanych zajęć, uczniowie będą indoktrynowani m.in. w zakresie tolerancji wobec osób należących do środowiska LGBT. Taki zarzut kierują wobec materiałów, jakie mają zostać zaprezentowane w warszawskich szkołach.

W naszym mieście nie został opracowany żaden klucz, poradnik czy broszura, według którego mają być prowadzone zajęcia dotyczące hejtu i mowy nienawiści. – W gliwickich szkołach dobór materiałów dydaktycznych zależy od osób realizujących programy profilaktyczno-wychowawcze – informuje Mariusz Kucharz.

(żms)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
kop
kop

Lekcje na temat mowy nienawiści powinni odbyć przede wszystkim politycy i dziennikarze, a nie dzieci.

Brat Łata
Brat Łata

Taaa, dzieci niech sobie słuchają polityków i dziennikarzy, księży i przede wszysykim rodziców hejterów. Im nie trzeba niczego wyjaśniać. Same są przecież aniołkami, które obserwując i słuchając co i jak mówi się w domu, przedszkolu, szkole, na ulicach i w mediach wcale nie nasiąkają jak skorupka. To myślenie warte głupka.

kop
kop

Napisałem, przede wszystkim, zresztą chyba nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi… Jeśli w szkole będą mówić o czymś, co nie ma żadnego odniesienia do rzeczywistości to nie przyniesie to żadnego efektu.

Emilia
Emilia

Gliwice to b. romantyczne i zadbane miasto, nigdy nigdzie nie spotkałam się z mową nienawiści, wręcz przeciwnie – raczej z mową miłości. Dlatego wybrałam to miasto na mój pierwszy raz, choć jestem opolanką. Po drinkach we wspaniałej Caffe w gliwickiej palmiarni, poszliśmy na spacer tuż obok do parku Chopina i tam późnym wieczorem (pamiętam jak dziś o 21:50) z inteligentnym chłopcem z Politechniki na ławce pod kasztanami przestałam być panienką. 35 lat temu to było, ach łza się w oku kreci. To miasto kochanków, Gliwice to polska Werona.

Joe
Joe

Wszystkie osoby które zminusowały komentarz Emilii powinny być reedukowane na okoliczność klików nienawiści.

Joe
Joe

Ja w ogóle myśle, że ten tekst powinien trafić na materiały promocyjne miasta Gliwic (oczywiście, jeśli pani Emilia się zgodzi). To jest dużo lepsze niż wydawanie pieniędzy na nowe logo.

HAL
HAL

@kop

Mowa nienawiści z dorosłego świata nie przenika do dzieci i młodzieży? Śmiała hipoteza. Przemyśl to jeszcze raz, drugi… Proponujesz “ewangelizację” polityków i dziennikarzy, jednocześnie banalizując potrzebę “ewangelizacji” młodzieży szkolnej, jakby tej młodzieży nienawistny język był obcy. Pomyśl, kogo łatwiej będzie naprostować, tych, którzy są już okrzepli w stosowaniu hejtu i przemocy, czy tych, którzy się tego dopiero uczą?

kop
kop

Oczywiście, że przenika i dlatego trzeba z nią walczyć u źródeł. Nawet najlepsza szkoła i super nauczyciele nie pomogą jeżeli dziecko po powrocie ze szkoły na każdym kroku będzie spotykało się z przemocą, agresją, hejtem itd. Szkoła pozostawiona sama sobie nic nie zmieni. O ile polityków mógłbym sobie podarować to uważam, że największym problemem są media. I nie chodzi o to co pokazują tylko jak.

HAL
HAL

kop, dzieci budzą się i kładą spać z hejtem doznawanym i oddawanym innym. Ciągle tego nie rozumiesz, czy próbujesz tę oczywistość zamieść pod brudny dywan swoich uprzedzeń i wymówek przed samym sobą? Ile jeszcze słów potrzebujesz, żebyś zrozumiał, że nie da się wyplenić mowy nienawiści “przede wszystkim” edukując polityków i media? Młodzież ma lepsze rozrywki niż ich rodzice, jak ty. One nie wgapiają się w Pawłowicz, Ziemca, Rachonia czy Godek, a w hejttuberów i tysiące innych rówieśników, od których dowiadują się, że aby mieć popularność i kasę wystarczy być radykalnym pustakiem lub towarem, który sukces osiągnie sprzedając się bogatemu troglodycie,… Czytaj więcej »

kop
kop

@HAL A skąd się biorą hejttuberzy? Czy to czasem nie media ich “wypromowały”?

HAL
HAL

Masz na myśli Cejrowskiego, Pawłowicz, Rachonia, Makowskiego? A może dzieci uczą się od Kaczyńskiego lub Pietrzaka? Lepiej, może od Owsiaka, Modzelewskiego, Jandy i Dymnej… Nie, może od polskich księży – pełno ich w mediach kościelnych i pańswtwowych. Ustalmy, jakie media masz na myśli, będzie łatwiej określić, czy jesteś ciągle analogowy.

kop
kop

Jakie? Wszystkie, bez wyjątku. Dzieci oczywiście nie uczą się, ale ich rodzice owszem. Konsekwencji, mam nadzieję nie muszę Ci tłumaczyć.

HAL
HAL

Młodociani hejterzy i zabójcy być może wiedzą co masz na myśli. Ja nie.

Azota
Azota

Jednym uchem wejdzie a srugim wyjszie u tyle z nauki

realista
realista

Wiekszosci ludzi potrzeba troche oleju w głowie a nie lekcji o nienawisci.

Emilia
Emilia

więcej poezji i współczucia:
A jak umarł Pan bogaty
To mu nieśli wieńce, kwiaty
Order dali mu po śmierci
By mu złocił się na piersi
A jak umarł chłop z fabryki
Nie płakali, bo był nikim
Odszkodowań nie ma wtedy
Trumnę trzeba brać na kredyt
A jak padło dziecko z głodu
Nie ruszyło to narodu
Dalej po bogaczu kwilił
Taki to był nastrój chwili.

Stach
Stach

Jest jedna często nagradzana w Polsce nauczycielka z Gliwic, która organizuje wspólne lekcje online dla uczniów z Polski oraz krajów Afryki i Azji. Od dawna robi świetną robotę dla tolerancji wśród uczniów. Czyli robi więcej niż się zwykle oczekuje i więcej niż stanowi program dla taktownego wypowiadania się o ludziach, których dzieci dzięki głupim dorosłym być może się boją, nie lubią, a na pewno nie znają. I jest z tego powodu szykanowana przez dyrekcję, o czym zadowolony z siebie pan naczelnik chyba nie ma bladego pojęcia. W takim razie o czym wy tu kochani ciemnogrodzianie opowiadacie? Naprawdę uważacie, że wasze… Czytaj więcej »

kop
kop

Po raz ostatni tłumaczę niektórym komentatorom. W moim pierwszym wpisie użyłem określenia “przede wszystkim”, a więc nie napisałem, aby dzieci nie edukować, bo nadmiar edukacji jeszcze nikomu nie zaszkodził. Chodzi o to aby robić to mądrze i były tego efekty. Niestety świetnie znam system edukacji i mogę zagwarantować, że takie lekcje nic nie dadzą dopóki nie będą to działania kompleksowe. Długotrwałe działania. Zresztą, sądząc po niektórych sformułowaniach użytych przez komentujących (“ciemnogrodzianie”, “myślenie warte głupka”) sądzę, że im również przydałyby się lekcje na temat kultury wypowiedzi, czyli takiego delikatnego hejtu. Pozdrawiam i życzę miłego wieczoru.

Stach
Stach

Szkoda, że zamiast tyle razy brnąć w coraz pokrętniejsze tłumaczenie swojego komentarza – oczywistego dla dziecka – starannie unikasz próby zrozumienia co napisali inni. To może być objaw impertynencji. A może tylko ograniczenia.

kop
kop

@Stach Ok,, rozumiem, że moja argumentacja Cię nie przekonuje. Niestety nic na to nie poradzę. Masz prawo się ze mną nie zgadzać i wyrażać swoje opinie, ale czy musisz mnie przy tym obrażać?

Stach
Stach

Nic nie poradzę, że podejrzenie o impertynencję lub ograniczenie niepozwalające ci zrozumieć argumentów innych niż własne jest dla ciebie obraźliwe. To już sfera twoich uczuć niezależnych ode mnie. I jak widać od ciebie też, co prowadzi do wniosku… Nie, nie napiszę tego, bo znowu poczujesz się obrażony, choć to nie miałoby miejsca. :)

kop
kop

@ Stach Ja te argumenty doskonale rozumiem, ale się po prostu z nimi nie zgadzam, przynajmniej w tej części dotyczącej mediów. Problem w tym, że Ty usiłujesz mi coś udowodnić, argumentując tym, że jestem po prostu głupi. Myślę, że z takim podejściem zrobiłbyś wielką karierę w telewizji publicznej…

3 Małpki
3 Małpki

W gliwickich szkołach jest bezpiecznie pod każdym względem i żadne specjalne akcje uświadamiające nie są potrzebne. —————– Naruszanie sfery seksualnej przez 12-latka wobec małoletnich miało miejsce – przyznał Mariusz Kucharz, naczelnik wydziału edukacji w UM. Dyrektorka została ukarana karą porządkową, a wojewódzki rzecznik dyscyplinarny umorzył postępowanie wyjaśniające. Śledztwa brak. Taki jest finał sprawy serii incydentów z udziałem 12-latka, który zabierał kolegów do ubikacji i namawiał do dotykania miejsc intymnych. Bulwersująca sprawa miała miejsce w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5 w Gliwicach w 2016. ———————— Dziś mówi pan naczelnik, że w gliwickich szkołach dobór materiałów dydaktycznych zależy od osób realizujących programy profilaktyczno-wychowawcze.… Czytaj więcej »

HAL
HAL

Dobre. Konkretny przykład jak działa system pedagogicznej ochrony dzieci w Gliwicach i Zonk! Hejterzy antyszczepionkowi i fanatyczni obrońcy katolickiego modelu życia przed LGBT nie wiedzą jak zareagować. Argumentów zero. A jak przypomnieć zabrzański ośrodek wychowawczy siostry Bernadetty, z zakonu boromeuszek? Nie jakiejś sekty poza kontrolą państwa i kościoła, ale conajmniej 100% katoliczek, które żyły i edukowały dzieci na koszt polskiego państwa.

Nauczyciel
Nauczyciel

@3Malpki – I bardzo dobrze, że urząd nie narzuca szkołom, z jakich materiałów mamy korzystać! Od kiedy to urzędnicy są lepszymi specjalistami od pedagogów w zakresie dydaktyki? My sami uważamy, że największy wpływ na dziecko ma dom rodzinny! Nikt nie podnosi kwestii wpływu domu rodzinnego, rodziców na wychowanie.
Czy TYLKO szkoła jest odpowiedzialna za kształtowanie myślenia i postępowania dzieci? Chyba jedynie po to, aby później właśnie na szkołę można było zrzucić odpowiedzialność za niewłaściwe postępowanie dzieci. Oczywiście “przy okazji” wspominając nauczycielom 18-godzinny etat, 3 miesiące urlopu i …. przeładowanie programy nauczania.

Anonim
Anonim

Nareszcie głos rozsądku. Pan Kucharz mówi jak jest. Krótko, na temat i w sedno. Pan Trzaskowski niestety nie ma za bardzo pojęcia co dzieje się w szkołach stąd takie zamieszanie. To nie za dobrze świadczy o Jego kompetencjach, ale to już problem warszawiaków.

Brat Łata
Brat Łata

Mariusz Kucharz, naczelnik Wydziału Edukacji, nie powinien mieć powodów do zadowolenia ale być może nie wie o wydarzeniach w II LO w Gliwicach, kiedy po próbie przełożenia studniówki na inny termin w szkole rozpętała się fala hejtu skierowana w polityków, żałobników, w samą żałobę, a nawe w dyrektora. Pisały o tym krajowe media, ale jak się czyta tylko MSI, to mogło umknąć. Środowisko piastoholików też chyba uczyło się i nadal uczy w gliwickich szkołach i trudno uwierzyć, że coś wyniosło “z działań prowadzonych przez cały rok szkolny”, pomimo, że “z doświadczeń pedagogów przynoszą one bardziej pożądane skutki, niż wszelka “akcyjność”… Czytaj więcej »

Piri
Piri

A tę trumnę to niósł prywatnie czy służbowo? Bo spotkanie z żywym obywatelem gminy Gliwice było mu bezzasadne. Cóż wasala można zignorować.

Eryk
Eryk

A to Wydział Edukacji i Kucharz mają się teraz zajmować studniówkami?
Dobre….

Wuit
Wuit

Indoktrynowani w zakresie tolerancji wobec osób lgbt? Wtf? A to im się nietolerancja należy?

Joe
Joe

Termin mowa nienawiści pochodzi z “Roku 1984” Orwella. Tak tylko przypominam bo wydaje mi się, że zaczyna się jakaś nowa masowa histeria. Co miałoby wynikać z lekcji o mowie nienawiści – nienawiść do mowy nienawiści? Nauczyciel pisior potępi nienawiść PO, nauczyciel peowiak, nienawiść pisiorów?

renka67
renka67

Księża Józef i Krzysztof Litwa i Krzysztof Polewka nie uprawiali seksu z kimś spoza zaufanego grona?
wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/po-tym-zabojstwie-przes talem-wierzyc-w-boga-czy-to-ksieza-zabili-roberta-wojtowicza /jgk7cjs 

Olo
Olo

Wejdźcie na forum Rybnik com pl. Artykuły o Adamowiczu, szok jakich mamy sąsiadów

Żoliborska kanalia
Żoliborska kanalia

Kto to jest ta Kaja Gniotek, że wszystkie szkoły mają robić to, czego ona chce?

chank
chank

Na zdjęciu w artykule jest azjatycka szkoła…

Gość
Gość

Przede wszystkim należy monitorować ośrodki mowy nienawiści i w miarę możliwości likwidować. Zacząć należy od własnego podwórka i skasować siedlisko nienawiści jakim jest nienawiść-arena piasta-porażki. To tam są lżone i obrażane osoby, które są normalne tyle, ze nie wpisują się w tok myślenia (sic!) piastohulików lub po prostu wspierają inną drużynę.
To zbiorowisko ciemnogrodzian z podejściem średniowiecznym blokuje im umysł aby otworzyć się na innych.

STOP PIENIĄDZOM Z MIASTA DLA PORAŻKI-PIASTA

Gliwiczanin
Gliwiczanin

piastoholicy i żabole, to dobre dla was!

Alex
Alex

Kiedyś nazywano rzecz po imieniu: “chamstwo”, “prostactwo”. A jak to już określił w swoim skeczu “majster” Kobuszewski – “Chamstwu w życiu należy się przeciwstawiać siłom i godnościom osobistom”. Określenie “mowa nienawiści” jest bardzo rozmyte, gdyż obejmuje ono również prywatne, niewygodne dla rządzących poglądy i zasłużoną krytykę, a często jest wręcz posunięte do granic absurdu, jak w przypadku wierszyka “Murzynek Bambo” czy postaci Kalego z “W pustyni i w puszczy” Sienkiewicza. Agatha Christie też (za granicą) została wskazana jako osoba o rasistowskich poglądach. A stąd już tylko krok do powrotu pełnej cenzury. Mowa nienawiści jest pojęciem sztucznym. Problemem nie jest to,… Czytaj więcej »

realista
realista

Budowa NWO weszła w nową fazę. Obywatelu, masz prawo wiedzieć, mówić, robić i myśleć tylko to, co władza ustawodawcza, medialna, samorządowa i ta, o której nie wolno mówić, uzna za stosowne. Koniec z mową nienawiści, teraz będzie dozwolona tylko mowa miłości. Pamiętacie, w której to książce ustanowione zostało ministerstwo miłości?

Zadowolony z życia
Zadowolony z życia

Mowy nienawiści powinni się przede wszystkim uczyć opozycja i KOD-ziarze, który cały czas nie pogodzili się z wynikiem demokratycznych wyborów z 2015r.

Slązok
Slązok

Lekcje o nienawiści ,o hejcie w internecie są bardzo potrzebne..coś uświadomią młodzieży.. Natomiast lekcje religi ..tej religi która głownie uczy nienawiści i nietolerancji są bardzo niewskazane dla młodieży

kredo
kredo

Mowa nienawiści? Nie ma czegoś takiego. To sformułowanie wymyślili LEWICOWI politycy i aktywiści. Jak myślicie po co, w jakim celu?

Na te pytania odpowiedzcie sobie sami.

ja234
ja234

Lekcje o hejcie jak najbardziej muszą odbyć się w glajwickich szkołach. Wyjaśnienie istoty hejtu jak również jego genezy, przeciwstawianiu mu się obowiązkowo musi znaleźć się w materiałach dydaktycznych.
Jednakże potrzebne zmiany pożądane są na szczeblu wyżej, w mediach, polityce.Mowa nienawiści jest siana przez polityków.Od siebie powinni zacząć.Jest to praca systemowa na dekady i wiele pokoleń.

Żoliborska kanalia
Żoliborska kanalia

Przy okazji jeszcze. Wszyscy mówią hejt, dziennikarze, politycy.
A ja się pytam, gdzie przez te trzy lata oceanu hejtu wyprodukowanego przez telewizję publiczną był Kościół katolicki?
Dlaczego, zgodnie z nauką Chrystusa, ostro nie przeciwstawiał się i nie protestował przeciwko przemysłowej propagandzie nienawiści ?

I chyba sam sobie odpowiem: liczył chciwie rzucone mu judaszowe srebrniki…

w pogoni za octem
w pogoni za octem

a gdzie ty byłeś jak palikot i sikorski chcieli dożynać watahę?

Żoliborska kanalia
Żoliborska kanalia

Dla przypomnienia, szczególnie tym, którzy jak widać mają “kłopot” z przypomnieniem, z której to strony lała się w TVP lawa jadu, albo są płatnymi internetowymi kurtyzanami na usługach PiSu – mały słowniczek inwektyw produkcji jedynie słusznej partii, rzucany od trzech lat gdzie się tylko da, w wiadomym kierunku: awanturnicy, bojówki KOD, bolszewicy, broniący układu, bydło, chuligani, ci, którzy nie cieszą się z tego, że Polska jest niepodległa, ci, którzy się dali uwieść propagandzie, ci, którzy stoją tam, gdzie stało ZOMO, ci, którzy utracili władzę, przywileje i wpływy, ciemny lud, depczący wszystko co dla Polaków święte, donosiciele, dzicz, element animalny, element… Czytaj więcej »

Ampuła
Ampuła

Akurat tak medialne wydarzenie, jak zadźganie nożem osoby publicznej podczas finału WOŚP, jest bardzo dobrym momentem, żeby poruszyć sprawę hejtu wśród dzieci i młodzieży. Zabijają się dorośli, ale dyskusja o przyczynach powinna być fachowo przeprowadzona wśród młodego pokolenia. Wczesne ostrzeganie to forma zapobiegania, a wiadomo, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Czy chować w bazylikach.
Utrwalacze kato-ciemnoty, jak Orda Jurystów i Kaja Godek, która zwalcza aborcję za dietę z rady nadzorczej państwowych Warszawskich Zakładów Mechanicznych, podnieśli rwetes, bo wszystko im się kojarzy z pedałami.
Zupełnie jak gliwickim terrowerystom radzieckim.

Anonim
Anonim

Ampuła i “język miłości”… Widzę, że stawiasz tamę nienawiści…

Urko
Urko

Ohh … Ampuła ich nie nienawidzi. On się z nich nabija.

Tomasz
Tomasz

A kto to jest ” terrowerysta”? To jakiś przykład szczeniackej nowomowy? Przeszukałem słowniki i nie znalazłem takiego słowa…..

prosty_gliwiczanin
prosty_gliwiczanin

To powinno chyba brzmieć “terrowerzysta” – czyli rowerzysta który na chama wymusza pierwszeństwo.

Urko
Urko

Bo widzisz, Tomaszku , żeby zrozumieć znaczenie tego słowa , nie wystarczą słowniki i wikipedia . A co jest konieczne Tomaszku ? Otóż, Tomaszku, konieczna jest inteligencja .

HAL
HAL

“uczniowie będą indoktrynowani m.in. w zakresie tolerancji wobec osób należących do środowiska LGBT” – ten zarzut wynika z programowej (uważanej za cnotę) ignorancji, która jest elementem wychowania środowisk ultrakatolickich i jest indoktrynacją ideologiczną w czystej postaci, w istocie antychrześcijańską. A jak w czymś bierze udział Ordo Iuris i Kaja Godek, to można się albo załamać, albo już tylko śmiać, bo to takie same “autorytety” jak Jerzy Zięba czy Kaszpirowski. Oczywiście apel fundamentalistów religijnych spotka się z jakimś śladowym poparciem rodziców, bo ludzi opętanych głupotą i nienawiścią nigdy nie zabraknie. Wypada tylko współczuć ich dzieciom, które w dorosłym życiu mają duże… Czytaj więcej »

Piri
Piri

Zapędziłeś się poza granice własnych możliwości analitycznych. Zapamiętaj swój wpis a niedługo dowiesz się dlaczego zwracam ci uwagę.