Lokale w centrum przesiadkowym wciąż stoją puste. Będzie próba wyłonienia najemców

Lokale w centrum przesiadkowym, po niemal czterech miesiącach od uruchomienia obiektu, niezmiennie stoją niezagospodarowane. Puste pomieszczenia znajdujemy zarówno w wieży ciśnień, w budynku głównym, jak i pomocniczym. Nie działa też zaplanowana w obiekcie restauracja.

5 kwietnia odbędzie się przetarg ustny na wysokość stawki czynszu za najem lokali użytkowych znajdujących się w budynkach przy ul. Składowej 8, 8A, 8B. Do zagospodarowania na działalność gospodarczą są niemal wszystkie pomieszczenia.

Dotychczas w budynku głównym tego obiektu udało się zlokalizować punkt obsługi pasażera ZTM, natomiast w budynku pomocniczym biuro obsługi klienta SPP, zaś od maja br. ma wprowadzić się tam Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej.

Pozostałe lokalizacje na razie stoją puste. Czy wkrótce stan ten ulegnie zmianie? Trudno powiedzieć.

Stawki najmu pomieszczeń są na tym samym poziomie, co wyznaczone pod koniec listopada. Dodatkowo, już w trakcie użytkowania, w budynku głównym zaczęli pojawiać się bezdomni, którzy traktowali nowy obiekt jak noclegownię. Fakt ten mógł być zniechęcający zarówno dla potencjalnych klientów jak i przedsiębiorców. Warto jednak zauważyć, że problem ostatnio nie jest już tak widoczny – być może wpływ na to miały poprawiające się warunki pogodowe. Z piętra zniknęły też krzesełka oblegane wcześniej przez osoby bezdomne.

Stawki bez zmian

Aktualnie do wynajęcia są 3 lokale w budynku pomocniczym, 4 pomieszczenia na I piętrze w budynku głównym, a także restauracja na parterze. Do wynajęcia jest także pomieszczenie biurowe w wieży ciśnień (17,2 m2, z WC).

Od listopada nie zmieniły się stawki – w budynku pomocniczym cena wywoławcza 1 m2 wynosi 59 zł, zaś minimalne postąpienie w przetargu to 5,9 zł. Lokale mają zbliżony metraż – około 46-47 m2.

W budynku dworca autobusowego jest drożej – stawka minimalna to 68 zł/m2, zaś wielkości pomieszczeń oscylują między 35,7 a 37,5 m2. Najdrożej wyceniono najem restauracji – tu stawka wywoławcza to 86 zł/m2, zaś lokal ma blisko 100 m2. Z kolei chętni na otwarcie biznesu w wieży ciśnień zapłacą tam minimum 63 zł/m2.

Oględziny już za kilka dni

Budowę centrum przesiadkowego zakończono w II połowie 2022 roku, zatem wszystkie pomieszczenia (poza tym w wieży ciśnień) to lokale nowe, których stan techniczny określono jako bardzo dobry (biura w wieży też, jednak ta nie jest nowa, lecz po modernizacji).

Nieruchomości zostaną udostępnione w celu oględzin we wtorek, 21 marca. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w ogłoszeniu Śląskiej Sieci Metropolitalnej: Ogłoszenie – przetarg – lokale w centrum przesiadkowym.

(żms)

44 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Jorg
16/03/2023 11:03

Ja wiem, że kto inny tym zarządza. Jednak, jak atrakcyjne są takie lokalizacje w Gliwicach pokazuje smutny dworzec PKP. Nawet Rossmann tam nie wyrobił.
Europa Centralna i jej obłożenie też o czymś świadczy. Gliwice, to nie centrum aglomeracji, ale jej zachodnie peryferia. Prawda jest bolesna.
Tak więc: podnosić czynsze i brać więcej i więcej. Z pewnością najemcy będą walić drzwiami i oknami…

SS3
16/03/2023 12:20
W odpowiedzi na  Jorg

No i liczysz na cud i to, że ktoś zacznie myśleć na poziomie aglomeracji i kolejne centrum biurowe powstanie nie w Gliwicach a w Pyskowicach?

PS: a tak przy okazji nie dość, że skraj to jeszcze komunikacja w kierunku południowym jest kiepska jak nie gorzej i nie ma widoków na radykalną poprawę.

Cook
16/03/2023 13:06
W odpowiedzi na  Jorg

Niestety w przypadku kilku dekad działań gliwickich tzw. „władz”, sprawdziło się powiedzenie „wyżej $ra niż d… ma”.

Xsenofob
17/03/2023 15:43
W odpowiedzi na  Jorg

My tu sobie gadu-gadu, a niedługo starówka może zostać „niezagospodarowana”.
W co drugim lokalu zbierają podpisy w sprawie wycofania się z głupiego pomysłu władz, by zamknąć starówkę dla ruchu samochodowego.
Już po ostatnim przymknięciu kilku ulic okoliczne firmy zarejestrowały zmniejszone obroty. Jak zamkną całkiem to będzie dramat – bo w najbliższej okolicy już brakuje miejsc parkingowych.

Janek
18/03/2023 20:25
W odpowiedzi na  Xsenofob

A do sklepiku czy straganu musi sie dojechac pod drzwi? Nie można przejść 100 m? A jak sobie poradzili w Krakowie, Wrocławiu czy Poznaniu? Centra (stare miasta) wymarły?

Gwoli ścisłości
20/03/2023 08:56
W odpowiedzi na  Xsenofob

Łączenie spadku zainteresowania „atrakcjami” starówki z zakazem ruchu jest nieporozumieniem.
Za spadek atrakcyjności starówki odpowiada jedynie spadek atrakcyjności starówki. Brud, smród, brak poczucia bezpieczeństwa, hałas, pozbawienie jej klimatu poprzez totalną destrukcję stylistyczno-architektoniczną, poprzez śmietnik wizualny.

pasażer Z CP
20/03/2023 14:53
W odpowiedzi na  Jorg

W ostatnim czasie kilka razy zostałem beneficjentem centrum przesiadkowego i tylko utwierdziłem się w przekonaniu że program funkcjonalno użytkowy to w zasadzie całkowita porażka. Jedynie co można uznać za plus to parking na oczekujące na dojazd do peronu przystankowego autobusów. Z drugiej strony patrząc to jego obszerna powierzchnia zlokalizowana w centrum miasta też jest porażką zarządzających miastem. Jedynym wyjściem jest pól powierzchni wynająć Pan Anttoniemu na magazyny ,drugą połowę przeorganizować, tak by możliwie skrócić ciągi pasażerskie , rozkłady jazdy powodowały zajętość peronów przystankowych 75-80%. To co jest to woła o pomstę do nieba -przez 40 min. 18 przystanków pustych, a… Czytaj więcej »

Misza
20/03/2023 17:52
W odpowiedzi na  pasażer Z CP

Nie wiem, dlaczego uznajesz za plus plac postojowy dla autobusów. Owszem, dość obszerny i to wszystko co można dobrego o nim napisać. Jeżeli jest zapełniony i autobus jedzie w poszukiwaniu wolnego miejsca do zaparkowania to dojeżdża do końca i nie ma jak wyjechać bez cofania. Inaczej zorganizowany jest mniejszy plac np. w Tarnowskich Górach, gdzie można przejechać wokół miejsc postojowych. Drugą sprawą jest odległość od sanitariatów, co przy krótkich przerwach i opóźnieniach (kasowanych z czasu przerwy kierowcy) powoduje postoje autobusów w zatokach przystanków do wysiadania i blokowanie ich. Czy budując za duże pieniądze tak reprezentacyjny i duży obiekt, nie można… Czytaj więcej »

pasażer Z CP
21/03/2023 11:34
W odpowiedzi na  Misza

Masz 200% racji ,chciałem choć mały plus znaleźć dla tej porażki w centrum miasta jakim jest CP

Rozsądny
16/03/2023 09:46

Wystarczy pojechać na katowicki dworzec i zobaczyć jaka jest różnica pomiędzy średnim miastem, a prowincjonalną dziurą w której przyszłość jest tu

DD
16/03/2023 11:53
W odpowiedzi na  Rozsądny

Hasło „Przyszłość jest tu” jest celowo nie dokończone zatem brakuje mu na końcu trzech kropek aby każdy mógł wstawić własny komentarz. Tak jest z reklamami, krótkie głupie nastawione na kasę. W latach 70-tych na prezydium wisiało hasło „Chemia Żywi, Leczy, Buduje” a komentujący dokładali słowo -i truje. Obecnie można dołożyć słowa -„a Onkologia się rozbudowuje”

Zorka 5
16/03/2023 09:10

Idealne miejsce dla Wydziału Komunikacji Urzędu Miejskiego i ZDM.

Oburzony
16/03/2023 13:50
W odpowiedzi na  Zorka 5

Doskonały pomysł i jeszcze biuro prezydenta

Bogna
17/03/2023 08:36
W odpowiedzi na  Zorka 5

A może NFZ, który zniknął z Robotniczej. Jest bardzo potrzebny w Gliwicach.

Tak szczerze?
16/03/2023 08:18

Kto by chciał mieć biuro na dworcu? Będą tam upychać pomniejsze ustroje decyzjami odgórnymi z bezmyślnych łapanek. Jak ten PTTK.

on
16/03/2023 09:22
W odpowiedzi na  Tak szczerze?

ktoś, komu zależy na dobrym skomunikowaniu biura zarówno dla klientów, jak i dla pracowników

Cook
16/03/2023 09:39
W odpowiedzi na  on

Rejon dworca, wbrew obiegowej opinii, z dobrym skomunikowaniem ma tyle wspólnego co fasolka po bretońsku z Bretanią, ryba po grecku z Grecją, albo pierogi ruskie z …

SS3
16/03/2023 12:27
W odpowiedzi na  Cook

Pierogi ruskie są jak najbardziej ruskie (od Rusi), nie mają nic wspólnego z Rosją i nie nazywają się rosyjskie/moskiewskie/radzieckie.

PS: już lepiej było zaryzykować z karpiem… ;-]

PPS: i tu się kłania krótkowzroczność władzy, za mała zmian nastąpiła więc dalej mimo totalnego rozgrzebania ulicy (co powinno być jak najrzadsze) zmarnowano okazję i nie przedłużono tunelu na drugą stronę.

pasażer Z CP
20/03/2023 14:59
W odpowiedzi na  Cook

Jedynym ratunkiem dla takiego CP jak w Gliwicach jest wprowadzić na nim wewnętrzna komunikację przez darmowe dorożki i riksze i spodziewam się że przynajmniej ci co kochają konie będą z niego korzystać i jest szansa by wokół pomysłu dorożek konnych powstały knajpy i magazynki z paszą dla koni

Misza
20/03/2023 17:55
W odpowiedzi na  pasażer Z CP

Hehe, kto kocha konie to nie pozwala ich męczyć katorżniczą pracą. Może raczej podwieszana pod dachem kolejka krzesełkowa.

Misza
16/03/2023 11:18
W odpowiedzi na  Tak szczerze?

Przewoźnicy.
Żenujące jest to, że na dużym dworcu (CP), nie można kupić niczego do picia, jedzenia, poczytania, o biletach już nie wspomnę.

DD
16/03/2023 11:38
W odpowiedzi na  Misza

Jakieś konkretne wnioski, dlaczego w planowaniu pominięto tego typu usługi?

AndrzejD
16/03/2023 11:51
W odpowiedzi na  Tak szczerze?

Te pustostany w CP jak również na pobliskim dworcu PKP oraz w centrum, pokazują jak „atrakcyjne” są Gliwice. Trudno się temu dziwić skoro ekipa Frankiewicza zrobiła z tego miasta magazyn i nic po za tym.

Cook
16/03/2023 13:02
W odpowiedzi na  AndrzejD

Gliwice podzielą los Detroit chyba szybciej niż planowano.

prawda
16/03/2023 10:50

W tym kraju zaorano calkowicie klase srednią. Unicestwiono firmy technologiczne .Nie oplaca sie w ogole prowadzic dzialalnosci gospodarczej. Lepiej nic nie robic , brac darmowe pieniadze od rzadu i miec wszystko gdzies.

DD
16/03/2023 12:10
W odpowiedzi na  prawda

Przecież entuzjastycznie przyjęliśmy hamerykańską demokrację, o której Arystoteles się wypowiedział że „Demokracja jest najgorszym z możliwych ustrojów, bowiem są to rządy hien nad osłami” (skopiowane z internetu). Aby nas za mocno nie obrażać to jego wypowiedź skrócono prewencyjnie.

Ostatnio edytowany 12 dni temu przez DD
Cook
16/03/2023 13:14
W odpowiedzi na  DD

Przejąć coś a umieć z tego korzystać to dwa różne aspekty. Jak dasz małpie wędkę to nie oczekuj, że od razu złowi rybę.
Cytatów o nas jest bardzo wiele np. „Dajcie Polakom rządzić, a sami się wykończą” Otto von Bismarck.
albo
“Niewiele jest zalet, których Polacy by nie mieli, i niewiele jest też wad, których umieliby się ustrzec” Winston Churchill.

Kamrat
16/03/2023 16:28
W odpowiedzi na  Cook

A to znasz? „Polacy najdzielniejsi z dzielnych rządzeni przez najpodleszych z podłych „

AndrzejD
17/03/2023 19:24
W odpowiedzi na  Kamrat

….rządzący sami się nie wybrali. Skoro 50 % Polaków ma wybory w dudzie i nie uczestniczy w nich, a 30% to oszołomy które wybrały prawaków, to czego się spodziewasz?

Gliwiczanin
16/03/2023 19:00

Może senator by tam sobie biuro otworzył? Mógłby tam opowiadać mieszkańcom o swoich osiągnięciach w parlamencie.

Ach, jak cudownie
16/03/2023 17:14

Lokale otwiera się tam, gdzie regularnie pojawiają się ludzie, najlepiej dużo ludzi i najlepiej gotowych wydawać pieniądze. A CP? Niczego się tam nie zwiedza, nie jest to miejsce „po drodze”, nie ma tu żadnego osiedla. Pojawiają się tylko przesiadający się – a im się raczej nie pali do zwiedzania w międzyczasie sklepów. Powstanie pewnie buda z hotdogiem i sokiem, i to wszystko.
Ale za to bezdomni sobie chwalą.

dron44
16/03/2023 19:06

Mały biznes został zniszczony i przez lata nie odbuduje się. Władza postawiła na oligarchizację gospodarki. Brawo My!

Oburzony
16/03/2023 13:46

Od początku było wiadomo,że będzie to martwe miejsce.No i teraz próbują je reanimować.Następne pieniądze w Gliwicach wyrzucone w błoto!!A szpitala nadal nie ma i nie będzie jak znów wygrają wybory!!

hanek mały
16/03/2023 09:04

Zatorze to nie centrum, ale nawet w samym centrum puste lokale straszą.

Blofeld
16/03/2023 19:42

Jak suweren poszedł w spontan i chciał mieć elegancką noclegownię to fuj, bo ludek bezdomny śmierdzi. A towarzysze z magistratu myśleli, ze dla przesiadkowiczów biegnących z autobusu na autobus Ritz tam otworzy restaurację a Cartier butik?

gliwa
16/03/2023 23:51

Reaktywowac „Balcerka” w tych pomieszczeniach.Przciez „ktos” dekade temu obiecal przeniesc targowisko w te okolice :)

Katastrofa
16/03/2023 15:30

Za darmo nie wezmę tam lokalu

Perez
17/03/2023 07:57

wieze zmarnowali, a moglo byc tak pieknie

Neptunder
21/03/2023 18:25

Na ożywnienie CP wystarczy rozpowiedzieć , że na pustym szkle witrynowym pojawiła się postać
Molestyna Kremówki z Wadowic i koniecznie też o „cudzie” , jaki dokonał się na jednym z bezdomnych , mianowicie to , że po zjedzeniu krupnioka z pobliskiej „restauracji” i wypiciu wina marki wino , zaczął uprawiać sport , w tym przypadku sprint 100 m a pątników będzie bez liku .W jednym pomieszczeniu odpust zupełny za 1000 zł w innym odpust za 500 zł a w innych lokalach wadowickie kremówki i medaliki .
Trza tylko biskupa Odrę zapytać .

Motyla noga
16/03/2023 08:09

Nie biją się o miejsce w wieży ciśnień? Chrońmy wieże ciśnień! Wrzućmy kilkadziesią milionów w pofabryczne baraki. Może za 10-20 lat ktoś wynajmie wyremontowany absurd.

SS3
16/03/2023 12:21
W odpowiedzi na  Motyla noga

Nie to co nowoczesna Arena która tak obrosła wszelkimi usługami i sklepikami, że nie długo bez przewodnika nie da do niej się trafić ;-]

konserwator
16/03/2023 18:46
W odpowiedzi na  SS3

A stadion, albo nowe Gliwice to są dopiero kury znoszące złote jaja. Wincy dziedzictwa!

SS3
17/03/2023 10:06
W odpowiedzi na  konserwator

Stadion był a koszt strefy VIP to jednak nie ten rząd wielkości co pieniądze utopione w Arenie.
Nowe Gliwice – dziedzictwa tu mało, sama skorupa nic kompletnie nie przypomina o funkcji jaką pełniło to miejsce nawet muzeum jest odlewnictwa. No i wiatr tam jednak nie hula (wietrząc żula) bo miejsce uczelni zajęła firma od robotyki. Zaś problem tego miejsca nie leży w nim samym tylko w planowaniu przestrzennym. Betonuje do absurdu się centrum, zamiast nowe osiedle postawić w tamtym rejonie czy nawet Bojkowie.

pucio
22/03/2023 09:23
W odpowiedzi na  SS3

Jest za to dziedzictwo Wizjonera.