Magistrat: “wojewoda zabiera nam jedyną karetkę z lekarzem”, J. Wieczorek: to nieprawda


W środę rano magistrat poinformował, że decyzją wojewody śląskiego Gliwice zostaną pozbawione pomocy jedynej karetki specjalistycznej z lekarzem na pokładzie. Kilka godzin później wojewoda Jarosław Wieczorek zaprzeczył tym doniesieniom, a miasto obwieściło sukces.

Skąd całe zamieszanie? Wiele wskazuje, że nie jest przypadkowe i wcale nie musi stać za nim troska o zdrowie mieszkańców, a prosta polityka.

Zmiany na które wskazywali urzędnicy z Gliwic miały być skutkiem nowelizacji Wojewódzkiego Planu Działania Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego.


– W 2017 r. wojewoda śląski, wbrew opinii władz Gliwic, nakazał przekształcić jedną z gliwickich „esek” na „P” (“S” to karetka specjalistyczna z ratownikami medycznymi i lekarzem w załodze – red.) – czytamy w informacji na stronie Urzędu Miejskiego. – Po dwóch latach taki sam los spotka drugą “S”. Ponad 170-tysięczne Gliwice zostaną tym samym pozbawione jedynej karetki z lekarzem na pokładzie. Władze miasta zaprotestowały przeciw likwidacji jedynej gliwickiej „eski”. Chcą utrzymania specjalistycznej karetki w mieście – dodają.

Do informacji Magistratu szybko odniosło się biuro prasowe Urzędu Wojewódzkiego. Jak twierdzi UW “wojewoda śląski, po otrzymaniu uwag od mieszkańców, parlamentarzystów i przedstawicieli samorządu zdecydował jednak, wbrew argumentom WPR, iż w Gliwicach powinna pozostać karetka z lekarzem, typu „S”. I taka też decyzja znajdzie się w gotowym już projekcie Planu, który zostanie następnie przesłany do ministra zdrowia”.

– Wszelkie informacje, które pojawiły się w mediach i mówią o tym, iż ambulansu z lekarzem nie będzie od września w Gliwicach są nieprawdziwe i wprowadzające w błąd opinię społeczną. Wojewódzki Plan zacznie obowiązywać dopiero po akceptacji ministra zdrowia, a takiej nie ma! – czytamy w komunikacie prasowym.

Co ciekawe, jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, od roku tylko dwa dni w tygodniu w gliwickiej “esce” jeżdżą lekarze (z innego źródła dowiedzieliśmy, że ostatnio lekarze nie jeżdżą w ogóle). Problemem są zaproponowane przez szpital stawki, które mają wynosić 60 złotych za godzinę i należą do jednych z najniższych w województwie.

Władze Gliwic na wojennej ścieżce z PiS

To nie pierwszy spór na linii Magistrat – Urząd Wojewódzki. W lutym tego roku rozgorzał konflikt w obronie kardiologii. Obie strony przekazywały mediom sprzeczne informacje, a miasto zorganizowało nawet centralnie sterowany “protest mieszkańców”. Relacje gliwickiego samorządu z administracją rządową od miesięcy pozostają gorące.

Magistrat wytyka PiS-owi antysamorządowe działania i forsowanie reform kosztem budżetu miasta (np. środki przeznaczone na “zerowy PIT” dla młodych, które uszczuplają budżet samorządów). Zygmunt Frankiewicz nie ograniczył się jednak do deklaracji, ale zaangażował się też na pierwszej linii politycznego frontu – w czerwcu wystąpił wraz z czołowymi politykami Koalicji Obywatelskiej na konferencji prasowej tej partii.

W kontekście nadchodzących wyborów trudno spodziewać się wygaszenie konfliktu. Szkoda, że zakładnikiem sporu zostali mieszkańcy. I to w wymiarze szczególnym bo dotyczącym ich zdrowia.

Michał Szewczyk

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
krzysztof

frankiewicz ile milionów wydałeś na dofinansowanie Piasta przez te wszystkie lata, a policz ile karetek by było , jaki byłby szpital z pełnym wyposażeniem, masz tupet wyjść przed kamerę i kłamać jak ty rozmawiasz z mieszkańcami i słuchasz o ich problemach i jak starasz się im pomóc,cała twoja prezydentura jest oparta na kłamstwie , ani razu jeszcze nie popatrzyłeś prosto w oczy,przeżyłem siedmiu prezydentów miasta wniosek jest jeden -jesteś najsłabszym z włodarzy tego urzędu

Walek Monot

TO dlaczego cwaniaku nie pójdziesz i mu tego prosto w oczy nie powiesz?! Bo jesteś zwykłym tchórzem, który się tu kryje jaczy . Jest tu was całkiem sporo, co wam szkodzi powiedzieć człowiekowi jaki jest on daremny, tylko tutaj wylewacie kwas!!!! TCHÓRZE!!!!

krzysztof

czekam aż wyjdzie do ludzi i mu to powiem , a ty dalej włazić mu w d,,,,,o będziesz

Równe prawa dla każdego!

Możesz to powiedzieć na sesji RM.

The Tiger@

Przecież jest dostępny.

Gliwiczanin

Trzeba było nie głosować na niego

Ostatni Sprawiedliwy

Do całej wesołej ferajny przy boku Frankiewicza brakuje byłego Komendanta Straży Miejskiej. Tego który wsławił się dwoma wyrokami z KK. Pobicie i kradzież 30 ton kostki brukowej (przeznaczonej na budowę Centrum Ratownictwa).
Dlaczego Frankiewicz nie wywalił go na zbity ryj z pracy, tylko futrował go w kolejnej spółce miejskiej?
To jest oblicze Frankiewicza i obraz całej tej bandyckiej zgrai którą popiera.

Pietia

Kariery pisowskich grzeszników dowodzą, że te same reguły obowiązują w PiS.

Beton

Dokładnie. Koryto te same, tylko świnie się zmieniają.

50 letni Gliwiczanin

Przeżyłeś siedmiu prezydentów Gliwic ?

krzysztof

tak i stwierdzam że miasto było o wiele czyściejsze niż teraz, pomimo że było więcej zakładów produkcyjnych w mieście,Zwycięstwa jak i inne ulice były zamiatane i myte-jeździły polewaczki i wygląd był o wiele lepszy miasta niż teraz,z takim budżetem miasto powinno lśnić.nasadzanie krzakostanu w donicach nie zmieni obrazu miasta jak i zrobienie dziwoląga z ul Wieczorka,jestem parę lat starszy od ciebie i te kilka lat różnicy wiele zmienia porównując tamte lata tylko do czystości naszego miasta – miasto było o wiele biedniejsze niż teraz , ale zadbane zielone i bardziej przyjazne mieszkańcom

The Tiger@

Nie, nie było bardziej przyjazne niż teraz. Bo tkwiło w innym systemie.

50 letni Gliwiczanin

Czyli od Józefa Antosz , w jaki jesteś wieku że potrafisz ocenić działania Antosza który odszedł w 1980. W dzieciństwie zajmowałeś się polityką ? Jesteś jak obecny Premier

kolik

płynie z ciebie krzysztof jad radia maryja!

silverariel

Jedna karetka? Czyli jeśli Walek Monot dostanie zawału a Ampuła wylewu to dla Ostatniego Sprawiedliwego zostanie taxi? Przepraszam za taki żart ale jedna karetka S w mieście, GDIZE JEST PRZYSZŁOŚĆ TO ŻADNA PRZYSZŁOŚĆ:(

dzidek krępak

Przyszłość jest jedynie w propagandowych materiałach urzędu miasta.

Gliwiczanin

No co wy chcecie to jest w końcu dobra zmiana w Gliwicach nie głosowaliśmy na pis to nam się karetka nie należy a poza tym trzeba oszczędzać bo paliwo do samolotu marszałka coraz droższe

as

Droższe od Hali Podium / Hali Gliwice / Areny Gliwice? Nie sądzę.

Relatywizm

4 miliony rocznie bez powodu, to tanio. Dobrze, że lata tylko na trasie sejm-dom-sejm i tylko w weekendy. Szydło też lubiła polatać i też najwięcej spotkań z wyborcami miała w weekendy i zawsze niedaleko chałupy.

DD

Złodziejstwo ma różne oblicza.

Gliwiczanin

Hala nie służy jednej osobie i jej rodzinie

Ostatni Sprawiedliwy

@Gliwiczanin. Masz rację, zatrudnionych i powiązanych podmiotów z Halą jest tam więcej niż jedna osoba. Wraz z rodzinami to spory i wierny elektorat.

wert

“Kilka godzin później wojewoda Jarosław Wieczorek zaprzeczył tym doniesieniom, a miasto obwieściło sukces.”

Czyli historia o tym jak urzędnicy wymyślili problem,a następnie go sami rozwiązali. W kilka godzin. Społeczeństwo zachwycone i ogłupione magistracką propagandą po raz kolejny idzie głosować na tego samego kandydata.

Jak było naprawdę, dowiedzą się tylko niektórzy.

ja234

No, pisiory oszczędzają na służbie zdrowia,cała kasa idzie na pińćet.To jest tylko przedsmak tego co być może będzie się działo na jesieni.Co będzie? służba zdrowia padnie całkowicie.
Nie dziwi mnie, że się kłócą, przecież zygmunt poparł koalicję obywatelską, być może otworzyły mu się oczy, do czego zmierzają “rzondy” pisiorów…a zmierzają do katastrofy.Przykład? kosztem zerowego pitu dla młodych nie powstanie wiele inwestycji w różnych miastach kraju,powstanie za to 7 mld braku kasy w budżetach miejskich…tak, tak
Swoją drogą urzędasy powinny w try miga kupić nowe karetki.(938)

JPKM

“…zaangażował się też na pierwszej linii politycznego frontu – w czerwcu wystąpił wraz z czołowymi politykami Koalicji Obywatelskiej na konferencji prasowej tej partii.” I tu padłem ze śmiechu. To zdanie może sugerować, że Frankiewicz zrobił to jako prezydent Gliwic, a tak nie jest. Wystąpił (a czy się zaangażował, to trudno stwierdzić), owszem, ale jako prezes Związku Miast Polskich. Jak mu wojewoda Wieczorek kazał zmienić nazwy ulic, to potulnie rozkaz wykonał. W wielu innych kwestiach też podziela światopogląd PiS. Zgrywanie przez niego “wielkiego opozycjonisty” autokratycznych rządów PiS może tylko śmieszyć. Kto w Gliwicach uwierzy, że to poświecający się miastu demokrata, który… Czytaj więcej »

Jan

Gorący przykład demokracji i samorządności obywateli wg Frankiewicza: zamknięcie dla ruchu ul. Siemińskiego, bez pytania mieszkańców o opinię. Wszystko wskazuje na to, że dla wygody kilku mieszkańców ulicy.

Maria

Dlaczego kłamiesz? Wojewoda kazał zmienić nazwy ulic A Frankiewicz wykonał? Kłamstwo! To wojewoda zmienił nazwy ulic bo ani prezydent, ani żaden z klubów radnych nie podjęli tego.

Errr

Taaa… Wojewoda przyjechał z drabiną i tablicami i wszystkie wymienił, a potem wystawił nowe dowody i dokumenty mieszkańcom i firmom. Któryś klub radnych protestował, taki dziarski prezydent poszedł do sądu?

The Tiger@

Wojewoda nakazał zmianę nazwy. I nie musi to robić osobiście, ale ma pewne środki by to zlecić magistratowi.

DD

Maria, zmiany ulic zleca IPN w zależności od bieżącego kierunku politycznego. Dla mnie to nie pierwszyzna. A ponieważ PiS za kierownicą a obok kler siedzi to ul. Mastalerza powinna wrócić do pierwotnej nazwy Wieczysta.

Ostatni Sprawiedliwy

@DD. “Zmiany ulic zleca IPN”. Ciekawe.
IPN co najwyżej może zaopiniować nazwę nowej ulicy.
Jeszcze Tobie przypomnę, bo lecytyny nie brałeś, że ustawa dekomunizacyjna została przyjęta prawie jednogłośnie.
Gdzie nauczyłeś się tak kłamać?

Zet

Z tym kłamaniem to bym stawiał na szkołę episkopatu albo latającego marszałka, którego rodzina zamieszkała w służbowym mieszkaniu.

Tutejszy

W sumie nie było by źle, całkiem udana nazwa

Ostatni Sprawiedliwy

@JPKM. Jesteś w błędzie i piszesz bzdury. Frankiewicz nie zmienił nazw ulic. Biernie poczekał, aż z mocy ustawy nazwy ulic zostaną zmienione przez wojewodę. Rozkazu nie wykonał, dzielnie walczył o zachowanie komuszych nazw ulic.

Relatywizm

Zdradź powód, dla którego klub radnych PiS raz jest w otwartej, a innym razem w cichej koalicji z Frankiewiczem.

:)

Jak na 4 lata rządów partyjnej prokuratury i prostytuowania prokuratorów i sędziów, to nie ma zapowiadanych zarzutów, procesów, wyroków… Frankiewicz się pisowcom opłaca.

Misiu

No cóż zamiast dobrego programu dla obywateli, to Franek włączył się intensywnie do tej kabaretowej orkiestry na fotce, jeżeli frau Dulkiewicz ośmiesza się w Gdańsku a Karnowski w Gdyni, to dlaczego ma być smutno w Glajwicach no nie portalowe smutasy?

Kazimierz

Fajnie pluć jadem na temat nie dotyczący artykułu……
A tak naprawdę stawka godzinowa dla lekarza specjalisty na karetce S jest ok. 2x mniejsza niż w szpitalu……
życie weryfikuje szybko takie sytuacje, każdy potrafi liczyć.
Po co utrzymywać lekarza na karetce za 100 zł za godzinę jak jego pracę (nie konieczne lepiej, ale z pewnością taniej ) wykona ratownik medyczny za 25zł.
A o stawkach dla lekarzy w Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym decyduje dyrektor obecnie Artur Borowicz nie Wieczorek, ani Frankiewicz. Tyle w temacie pozdrawiam

:)

Bądźmy szczerzy, jaki dobry lekarz dziś pełni dyżury na karetce? Ratownicy medyczni to najbardziej poszkodowana grupa. Zapieprzają ponad siły za drobne mając wiedzę niemal równą lekarzom, a umiejętności ratowania ofiar wypadków dużo większe. Ile karetek w Gliwicach jest czynnych do akcji po niedawnym rozbiciu jednej z nich? Cztery z pięciu? I co na to zatroskany zdrowiem mieszkańców prezydent? Kupił nową, zaproponował to radzie miejskiej, czy czeka aż taki postulat pojawi się w budżecie obywatelskim i o ile urzędnicy go klepną, to być może uda się go przegłosować? W opisanej w artykule sytuacji najmniej ważny jest pacjent. To tandetna rozgrywka między… Czytaj więcej »

50 letni Gliwiczanin

Typowa walka polityczna w którą politycy wszystkich stron /PIS w tym góruje/ próbują uwikłać POLAKÓW . Wieczorek chce pokazać ze słucha głosu obywateli ale chce przekazać że władze miast nie podległe PIS nie dbają o interesy Polaków

SG4604

Oczywiście żadnych konsultacji nie było, Wieczorek ***** i jak wszyscy w PiSie zresztą. Po prostu się zorientował, że to może zaszkodzić bandzie żoliborskiego faggota w wyborach i szybko się z decyzji wycofał.
Taka jest prawda.

rewer

P. Frankiewicz, przeprosił pan wojewodę za mówienie kłamstw. Nie??? No cóż taka taktyka PO-KO.

CHORY

przeciesz ta m—da kiedys wroci do gliwic to bedziemy pluc na jego widok

kanalia52

Fran*** woli dać na pseudopiłkarzy z Piasta niż zatrudnić lekarza w karetce.

Ba

Od razu było widać, że to wszystko grubymi nićmi szyte.