Masz problemy z płytkim snem? Sprawdź, jak im zaradzić!

Płytki sen to pierwsza faza snu właściwego. Według amerykańskiej organizacji National Sleep Foundation optymalna dobowa długość snu dla osoby dorosłej w wieku 18-64 lata to 7-9 godzin. Ponad połowa czasu snu to płytki sen (określany jako NREM). Co jednak gdy ta faza snu utrzymuje się przez dłuższą część nocy? Jakie są przyczyny płytkiego snu i jak radzić sobie z tego typu zaburzeniem?

 

Jakie są przyczyny płytkiego snu?

Płytki sen to moment przygotowania organizmu do snu głębokiego (oznaczonego jako stadium N3, dorosły człowiek pozostaje w tej fazie tylko przez ok. 20% czasu snu). To właśnie w tej fazie (NREM) ustaje ruch gałek ocznych, zwalnia serce i spada temperatura naszego ciała. Co sprawia, że snem płytkim śpimy dłużej, niż powinniśmy? Często jest to spowodowane silnym stresem i przeżyciami, jakich doświadczyliśmy w ciągu dnia. Inny możliwy czynnik sprawczy to przemęczenie. 

U części osób źródłem problemu są różne jednostki chorobowe. Przejście do fazy snu głębokiego może utrudniać np. reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Kolejna przyczyna to obecność wielu rozpraszaczy w otoczeniu (wieczorem powinieneś starać się wyciszyć). Być może w twojej sypialni panują nieodpowiednie warunki, np. jest w niej zbyt wysoka temperatura lub wpada do niej światło latarni, które powoduje, że w pomieszczeniu jest za jasno (najlepiej śpi się w całkowitej ciemności). Płytki sen i częste wybudzanie mogą powodować też hałasy dobiegające z zewnątrz. Niekiedy źródłem trudności jest po prostu niewygodny materac.

Jakie są skutki płytkiego snu?

Należy w tym miejscu zaznaczyć, że niewystarczająca realizacja potrzeby snu może skutkować:

  • pogorszeniem funkcji poznawczych, 
  • problemami z koncentracją,
  • mniejszą wydajnością w pracy,
  • zmęczeniem,
  • bólem głowy,
  • podatnością na stres,
  • rozdrażnieniem,
  • zmianami nastroju, 
  • sennością w ciągu dnia.

Zakłócony sen uniemożliwia pełną regenerację organizmu. Tak więc, jak zapewnić sobie wystarczającą długość snu głębokiego?

Sposoby na płytki sen

Jeśli chcesz zadbać o jakość snu, nie jedz przed pójściem do łóżka ciężkostrawnych posiłków, zamiast tego spożyj np. lekką sałatkę. Unikaj też picia kawy popołudniem (kofeina ma działanie pobudzające i przez to może potęgować twoje problemy ze snem). Zrezygnuj również z palenia papierosów oraz picia alkoholu (szczególnie wieczorem). Unikaj korzystania z urządzeń cyfrowych (smartfon, komputer, telewizor) minimum 2 godziny przed planowanym snem. Sprzęty te emitują światło niebieskie, które pobudza mózg, zamiast go uspokoić, co sprzyja zaburzeniom snu. Kup porządny materac i zadbaj o to, aby temperatura w sypialni oscylowała między 16 a 19 stopniami Celsjusza. Codziennie wietrz pomieszczenie, gdyż świeże powietrze ułatwia zasypianie.

Spróbuj ćwiczeń oddechowych przed snem, zapoznaj się z różnymi technikami relaksacyjnymi. Staraj się minimalizować sytuacje stresowe w życiu codziennym i pamiętaj o regularnej aktywności fizycznej. Znajdź sport, który lubisz, pamiętaj jednak, aby nie przesadzać z intensywnością ćwiczeń, gdyż wzrasta wówczas kortyzol (hormon stresu), który może utrudniać zasypianie.

Pomocniczo możesz zastosować lek, który zwiększa głębokość i jakość snu, taki jak np. Senamina. Jest to produkt, który nie uzależnia, skraca czas zasypiania i eliminuje objawy krótkotrwałej bezsenności. Oczywiście pamiętaj, że jeśli zmagasz się z zaburzeniami snu, powinieneś skonsultować się lekarzem – nic nie zastąpi rozmowy ze specjalistą!

Źródła:

  • https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/bezsennosc/143659,zdrowy-sen.

Senamina, 12,5 mg doksylaminy wodorobursztynianu. Lek OTC
Wskazania do stosowania: Krótkotrwałe, objawowe leczenie sporadycznie występującej bezsenności u osób dorosłych.
Podmiot odpowiedzialny: Adamed Pharma S.A.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

OTC/15218/02/23

materiał partnera