Miasto szuka chętnych do działalności w Centrum Przesiadkowym. Znamy wywoławcze stawki za wynajem lokali

W budynku głównym i pomocniczym, a także w wieży ciśnień na terenie Centrum Przesiadkowego znajdują się lokale użytkowe, które już wkrótce będzie można wynająć. Miasto szuka przedsiębiorców chętnych na prowadzenie tam działalności.

 
Uroczyste otwarcie obiektu, połączone z koncertem utalentowanej Sary James, zaplanowane zostało na 10 grudnia. Od tego terminu dzielą nas już tylko niespełna 3 tygodnie. Wydaje się, że to niewiele czasu na znalezienie najemców gotowych przenieść się tam ze swoim biznesem lub rozpocząć go od podstaw.

Do przetargu na wysokość stawki czynszu lokali użytkowych zlokalizowanych w Centrum Przesiadkowym zostały przeznaczone:

  • 4 lokale komercyjne w budynku pomocniczym,
  • 4 lokale komercyjne (1 piętro) oraz lokal gastronomiczny (parter) w budynku głównym,
  • fot. D. Nita-Garbiec / UM w Gliwicach

  • 1 lokal komercyjny znajdujący się w Wieży Ciśnień.

W najbliższym czasie zostaną ogłoszone przetargi na wysokość stawki czynszu dla tych lokali. Po ich ogłoszeniu zainteresowani najemcy będą mogli zgłaszać swoje uczestnictwo w przetargu na dany lokal komercyjny – zapowiada rzecznik prezydenta Gliwic, Łukasz Oryszczak.

Powierzchnia lokali dostępnych w budynku pomocniczym, jest zbliżona i wynosi około 46-47 m2. Stawka wywoławcza czynszu każdorazowo wynosi 59 zł/m2 netto, oznacza to, że za wynajem potencjalny przedsiębiorca będzie musiał zapłacić minimum ponad 2,7 tys. zł.

W budynku głównym lokale są mniejsze – mają metraż od 35,7 do 37,5 m2, wyższy jest natomiast czynsz – będzie to min. 68 zł/m2. Najmniejszy lokal będzie kosztował miesięcznie ponad 2,4 tys. zł netto.

Najwyższe opłaty będzie musiał wnosić najemca restauracji. Ta ma powierzchnię prawie 100 m2 (97,79 m2) i składa się z kilku pomieszczeń – jest tam Coffee Bar, kuchnia, magazyn spożywczy, pomieszczenie socjalne, przedmagazyn, pomieszczenia do mycia nowalijek oraz do dezynfekcji jaj (osobne), magazyn i biuro. Stawka wyjściowa czynszu w tym wypadku wynosi 86 zł/m2 netto, za całość trzeba więc będzie płacić miesięcznie minimum 8,4 tys. zł.

Oprócz tego do wynajęcia będzie też mały lokal w wieży ciśnień, którego powierzchnia to nieco ponad 17 m2 (wyjściowa stawka czynszu to 63 zł/m2 – ok. 1084 zł netto miesięcznie za całość).

Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć tu: Centrum Przesiadkowe – Wykaz nieruchomości do wynajęcia PM_6688_22

Cztery lokale mają już przeznaczenie

Dwa lokale użytkowo-biurowe oraz dwa o charakterze komercyjnym zostaną zagospodarowane w formie bezprzetargowej. Znajdą się tam: Punkt Obsługi Pasażera, Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, część wspólna (komunikacja, WC i pomieszczenia socjalne), a także pomieszczenia dla kierowców.

(żms)
fot. scr. PRUiM/Youtube.com (Krzemiński Foto), D. Nita-Garbiec, 24gliwice

34 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Beton
23/11/2022 07:47

Teraz szukają? Na kilka dni przed otwarciem? Prywatni inwestorzy budujący hale targowe, centra targowe, lub innego rodzaju obiekty w których zamierzają dzierżawić komuś powierzchnie, szukają chętnych już od momentu rozpoczęcia budowy !

Marian
23/11/2022 08:56
W odpowiedzi na  Beton

często też już w trakcie budowy dostosowują okreslone powierzchnie pod inwestora. To sie odbędzie teraz gdy jest czysto.

senior
23/11/2022 12:01
W odpowiedzi na  Beton

Ooo jak siermiężnie jest w środku czysty PRL druga połowa lat 70 XX wieku tylko brakuje plakatów Wiwat Prezydent bardzo mądry człowiek i opiekun mieszkańców

stary dziad w eterze
23/11/2022 09:45

Jak wszystko dobrze pójdzie to będzie można kupić na podróż wodę w cenie jak na Okęciu.

John.
23/11/2022 07:35

PKO BP, Alior Bank, ING i Millenium

404
23/11/2022 16:14
W odpowiedzi na  John.

Zapomniałeś o „Apteka Zdrowit”.

Borys
23/11/2022 10:57

Kiedyś na Piwnej była taka speluna, „Śląska”. Otwierali to bardzo wcześnie, o szóstej czy piątej nawet i zawsze tam był tłum ludzi od samego otwarcia. Wracający z nocnej zmiany podczas przesiadki na Placu Piastów wstępowali tam na (niejedno) piwo, jadący do roboty też pewnie czasami. Ogólnie pełne obłożenie. Więc w centrum przesiadkowym też się taki biznes sprawdzi.

gliwa
23/11/2022 13:43
W odpowiedzi na  Borys

Zadna speluna ,tylko jak mowil moj s.p.ojczulo,punkt „wymienno-zalatwialny”.
A towarzystwo bylo mieszane:od zlodziejaszka,ubeka,alfonsa do robociarza czy 1 sekretarza z pobliskiej huts.

gliwicjus
23/11/2022 18:10
W odpowiedzi na  Borys

I to było prawdziwe centrum przesiadkowe, bo przesiadywali tam od rana do wieczora.

WD-40
25/11/2022 08:04
W odpowiedzi na  gliwicjus

Tu też będą czekając na jakieś skoordynowane połączenie.

Wrzodzisław
23/11/2022 07:44

W dalszym ciągu nie wiadomo, które linie autobusowe będą tamtędy jeździć, nie można więc oszacować, ile ludzi będzie się tamtędy przewijać. Kto z normalnych przedsiębiorców będzie się pchał w biznes, nie wiedząc, jakie są warunki jego prowadzenia?

Gregor
24/11/2022 12:41
W odpowiedzi na  Wrzodzisław

Przecież jest informacja https://rj.metropoliaztm.pl/news/i/2588/

Czas płynie a deszcz pada
23/11/2022 07:49

Ech, ileż to lokali komercyjnych zmieściłoby się w wieży ciśnień na Sobieskiego.

iro2@poczta.fm
23/11/2022 08:29

Tylko kto do tego ma dopłacać?
Koszt remontu liczony w milionach,koszty ogrzania obiektu liczone w setkach tysięcy rocznie.
Ile razy w roku wybierzesz się do restauracji na szczycie wierzy wiedząc,że tam jest dużo drożej niż np w ścisłym centrum?

Podatnik
23/11/2022 09:29
W odpowiedzi na  iro2@poczta.fm

A do tej z 4-go zdjęcia kto będzie dopłacał? A do wieży we Wrocławiu, w Bydgoszczy, w Modlinie, w Piszu, w Gołdapi kto dopłaca? A tak w ogóle, to kto dopłaca do zabytków i jakim prawem miasto ich nie chroni?

iro2@poczta.fm
23/11/2022 16:24
W odpowiedzi na  Podatnik

Porownujesz miasta turystyczne z miastem,które stawia przede wszystkim na biznes,produkcję,przemysł.
Byłem w wieży ciśnień w Gołdapi,zgadza się,robi wrażenie
Obawiam się jednak,że gdyby się okazało,że miasto zapłaci kilka milionów za remont wieży,a potem setki tysięcy rocznie na utrzymanie,to będziesz w pierwszym rzędzie tych pieprzacych o rozrzutności urzędników.

Podatnik
23/11/2022 19:53
W odpowiedzi na  iro2@poczta.fm

Piotrków Trybunalski też jest miastem turystycznym? Dla ciebie każde czyste i zadbane miasto, to miasto turystyczne?
Jeżeli miasto to stan umysłu, to Gliwice nigdy takim nie będą.

iro2@poczta.fm
23/11/2022 20:00
W odpowiedzi na  Podatnik

Mi też jest szkoda że taki obiekt niszczeje,ale jestem w stanie zrozumieć,że lepiej jest wybudować nowe mieszkania ,niż ładować kasę w obiekt,który będzie skarbonka bez dna.
Tu nie chodzi tylko o remont.
Koszty utrzymania wieży po remoncie trzeba szacować na setki tysięcy złotych I małe są szanse,by znaleźli się najemcy,którzy byliby w stanie pokryć te koszty i jeszcze coś do tego zarobić.

Podatnik
24/11/2022 08:00
W odpowiedzi na  iro2@poczta.fm

Może kiedyś dowiemy się, czy koszty utrzymania hali Frankiewicza chociaż w drobnej części pokryte są z zysków, które generuje hala a raczej ten parking przed nią. A może coś powiesz o kosztach utrzymania Piasta G.? Z tymi mieszkaniami też nie do końca się zgodzę. Nie zawsze i nie wszędzie mieszkania to samo dobro. Widzisz, niektóre rejony są bardziej urokliwe od innych właśnie dzięki brakowi tam mieszkań. Ten rejon jest najładniejszym rejonem Gliwic właśnie dzięki temu, że przeważa tam stara, niska zabudowa i masa zieleni. Z przyczyn mi nie znanych gliwiccy urzędnicy to ignorują i nie dostrzegają niczego złego w swoich… Czytaj więcej »

Minister
23/11/2022 19:38
W odpowiedzi na  iro2@poczta.fm

Po drugiej stronie Pl. Grunwaldzkiego znajdują się lofty, z których przed remontem zacnie waliło grzybem, a dachu nie było. Da się?

Co się tyczy częstości wizyt w lokalach odległych od centrum, to w pobliżu funkcjonuje ich kilka, nie jest w nich (cyt.) „dużo drożej”, a widok ze szczytu wieży jest naprawdę zacny w porównaniu z doznaniami estetycznymi z „poimprezowego” centrum.

Terere
23/11/2022 13:52

Tych pyskowickich dziadów powinno się wywłaszczyć

Z ręki do ręki i reset czasu
23/11/2022 16:19
W odpowiedzi na  Terere

Tu już chyba nieaktualne. Ostatni był warszawski dziad.

Minister
23/11/2022 19:16

Wieża ciśnień w Kołobrzegu jest dobrym przykładem rewitalizacji budowli podobnego typu jak gliwicka, przy ul. Sobieskiego.

przedszkolak
23/11/2022 15:37

Na tym ostatnim zdjęciu do sadzenia 1 drzewka potrzeba tylu ilu „mundurowych” do wkręcenia żarówki do lampy w suficie 1 trzyma żarówkę i stoi na stole a 4 trzyma każdy za jedną nogę stołu i kręcą stołem, ważne by w tym samym kierunku

stary dziad w eterze
23/11/2022 17:23
W odpowiedzi na  przedszkolak

Ci wykształceni wiedzą, że Ziemia się sama kręci więc wystarczy stać i trzymać żarówkę.

przedszkolak
23/11/2022 18:58
W odpowiedzi na  stary dziad w eterze

ale w przypadku drzewka to zielonym do góry ?

Ania
23/11/2022 16:58

Może ktoś mi w ogóle wytłumaczyć po co w ogóle budowano te centrum przesiadkowe? Nie lepiej pieniądze było przeznaczyć na inne bardziej potrzebne inwestycje, np. budowa miejskiego szpitala?

Minister
23/11/2022 20:00
W odpowiedzi na  Ania

Centrum przesiadkowe to mają w partnerskim mieście Doncaster: Frenchagte Shopping Center / Frenchgate Interchange. I na tym powinni byli się wzorować.

Prześliczna kosztorysantka
24/11/2022 08:06
W odpowiedzi na  Ania

Ja mogę.
Bo pieniądz musi być w ruchu.

Mara
24/11/2022 09:26

A może by pomyleć gdzie przeniść przychodnię dermatologiczną , bo tam gdzie jest to trudno nazwać lokalem słuzby zdrowia. To jest jeden syf .Tłum ludzi ściśnięty w ciasnym korytarzu między gabinetami a kiblem. Duchota i latające zarazki. Gdzie jest pytam SANEPID????? Ponadto tam się czeka godzinami na wizytę. PANOWIE RADNI ,SANEPID I URZĘDNICY MIEJSCY .PODOBNO MACIE DBAĆ O MIESZKAŃCÓW NO TO ZNAJDŹCIE ODPOWIEDNI LOKAL, BO STOI ICH WIELE I CZEKAJĄ NIE WIADOMO NA CO!!!!!

Ciemna ma ... teria
24/11/2022 13:39
W odpowiedzi na  Mara

Monopol na ładne, wyremontowane budynki ma tylko administracja, czyli te obiekty, przy wejściu których wiszą stosowne czerwone tablice z białą obwódką, mające treść zaczynającą się z reguły od „Sąd … w Gliwicach” albo „Urząd … w Gliwicach” albo „Starostwo … w Gliwicach” albo „Wydział … w Gliwicach”. Budynki służby zdrowia się nie załapują. Podam przykład, pomocnym może być widok z lotu ptaka, ale nie drona Neumanna, bo tam za dużo cukru w cukrze jest. Ptaka. Wiec przykład: Budynek Szpitala Wojskowego i budynek Sądu okręgowego na Kościuszki. Dwa identyczne (bliźniacze) budynki zbudowane w tym samym czasie, tyle że w odbiciu lustrzanym,… Czytaj więcej »

4WD
24/11/2022 20:42
W odpowiedzi na  Ciemna ma ... teria

Te dwa budynki różnią się jedynie tabliczkami przy wejściu i zawartością. W jednym ludzie walczą o zdrowie a w drugim o pieniądze.

Cezary Pilnin
26/11/2022 10:08

Obawiam się że przedsiębiorcom miasto powinno dopłacic za uruchomienie tam działalnosci, a nie rządać czynszu….

Ostatnio edytowany 1 dzień temu przez Cezary Pilnin
pik
26/11/2022 09:51

Wieża to super miejsce dla strażników SM.