Miejsca parkingowe tylko do ładowania „elektryków”, ale stacje… nie działają. Wkrótce ma się to zmienić

W blisko 40 miejscach na terenie Gliwic Tauron wybudował stacje ładowania samochodów elektrycznych. Od wielu miesięcy stoją tam urządzenia, wydzielono na ten cel część miejsc postojowych, ale… nie można naładować auta.

 
Radny Krzysztof Kleczka zwrócił się ostatnio z zapytaniem o tę kwestię do zastępcy prezydenta Gliwic. Wystąpił także z propozycją, by tablice, jakimi oznaczono te lokalizacje, zasłonić, a koperty przywrócić, chociaż tymczasowo, do funkcji parkingowych. Chyba nie będzie to już potrzebne.

Tauron sprzedał ładowarki… Tauronowi

Spółka Tauron Dystrybucja zainstalowała w Gliwicach 39 ładowarek, które w ubiegłym roku wystawiła na sprzedaż w przetargu (wyłączono z niego trzy lokalizacje). Właścicielem 36 urządzeń została spółka Tauron Nowe Technologie. Stało się to dobrych kilka miesięcy temu, ale do niedawna stacje były nieczynne. Sytuacja ta wkrótce ulegnie jednak zmianie.


9 lutego rozpoczęliśmy procedurę uruchamiania urządzeń i sukcesywnego włączania ich do systemu. Z pierwszych stacji użytkownicy mogą już korzystać, kolejne będą oddawane w najbliższych tygodniach, a niemal wszystkie będę w pełni funkcjonalne do końca marca

– informuje Gracjan Respondek z Biura Komunikacji i Marketingu Tauron Nowe Technologie w odpowiedzi na nasze zapytanie.

Rzecznik wyjaśnia także, jak korzystać z urządzeń, które właśnie wchodzą do użytku.

Nasze ładowarki są urządzeniami ogólnodostępnymi, czyli każdy posiadacz pojazdu elektrycznego może załadować na nich swój samochód. Należy pobrać aplikację eMap od TAURONA, za pomocą której możliwe jest rozpoczęcie procesu ładowania. Dla klientów biznesowych mamy udogodnienie z postaci karty RFID, która umożliwia szybkie uruchomienie ładowarki bez konieczności każdorazowego korzystania z aplikacji – przekazuje Respondek.

Z informacji na stronie Optimalenergy wynika, że w Gliwicach mamy dostępnych 48 stacji ładowania (stan na 14 lutego br.).

W sumie w mieście, we wszystkich stacjach, dostępnych jest 56 punktów, które zawierają 117 pojedynczych gniazd. Dokładne lokalizacje ładowarek można znaleźć tu. W zestawieniu znalazły się te, których operatorem jest Tauron Nowe Technologie. Oprócz tych, należących do spółki, stacje ładowania występują (głównie) pojedynczo przy różnych podmiotach – więcej niż jedną posiada Green Way Polska (3), a także Lidl (2). Sieć sklepów Biedronka od pewnego czasu także montuje ładowarki przy swoich marketach, w przyszłości więc liczba miejsc do ładowania pojazdów ulegnie powiększeniu.

(żms)

36 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze