Miejski Sylwester w Gliwicach? UM: „w ostatnich latach imprezy cieszyły się coraz mniejszą popularnością

Bywały różne koncepcje na miejskiego Sylwestra w Gliwicach. Mieliśmy więc koncerty na placu Krakowskim, namioty taneczne z muzyką DJ, była też impreza w hali Arena Gliwice, a także pokazy fajerwerków. Niestety, w tym roku miasto nie przewiduje żadnych atrakcji.

 

Sylwester na placu Krakowskim, fot. Mosquidron

Trzeba przyznać, że – w zależności od rozmachu organizowanych atrakcji – na wydarzenia te przychodziła najczęściej umiarkowana liczba mieszkańców. Wyjątek stanowi Sylwester w hali przy ulicy Akademickiej, gdzie wystąpiła m.in. Reni Jusis (2018/2019).

Sporym zainteresowaniem cieszyła się też impreza rok później. Tę zorganizowano na placu Krakowskim niemal na ostatnią chwilę. Ustępujące władze miasta, ze względu na objęcie przez prezydenta Zygmunta Frankiewicza mandatu senatora, zarządziły, że Sylwestra miejskiego nie będzie.

Następca – pełniący obowiązki prezydenta miasta do czasu uzupełniających wyborów Janusz Moszyński – postanowił, że koncerty na placu Krakowskim jednak się odbędą. Później rozpoczęła się pandemia, która uniemożliwiała wszelkie masowe aktywności.

Dopiero na przełomie 2021 i 2022 roku miasto podjęło się organizacji Sylwestra, jednak już bez zapraszania muzycznych gwiazd. Odbył się pokaz pirotechniczny i laser show.

Co z miejską imprezą w tym roku?

Nie, nie planujemy. Oczywiście z powodu okoliczności, ale też trzeba powiedzieć że miejskie sylwestry w Gliwicach w ostatnich latach cieszyły się coraz mniejszą popularnością. Z pewnością odpowiednio duże wydarzenie z gwiazdorską obsadą mogłoby przyciągnąć tłumy, koszty organizacji takiego przedsięwzięcia byłby jednak gigantyczne. A tak się składa, że regularnie w naszym regionie organizowany jest ten czy inny „Sylwester marzeń”, z którym nie ma sensu konkurować za miejskie środki – wyjaśnia Łukasz Oryszczak, rzecznik prezydenta Gliwic.

(żms)
fot. główne: Mosquidron

67 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
29/12/2022 04:20

Miejski sylwester był porażka bo jak miasto organizuje taka imprezę bez toalet i możliwości witania nowego roku w bezpiecznych warunkach to ludzie uciekają i pozostaje tylko śmietanka meneli .
Kolejny problem małego zainteresowania była słaba obstawa zespołów , mało znane a czasem wcale i to miało przyciągnąć tłumy ?
Kolejny problem to taki ,ze nasze kochane miastu nie promuje imprezy wcześniej , tak aby ludzie wiedzieli co i kto będzie .
A i najważniejszy mankament , konkurowanie z Katowicami gdzie Katowice robią ful imprezę a Gliwice wiejska biesiadę .

Beton
29/12/2022 07:05
W odpowiedzi na  Jan

Warto jeszcze dodać, że na miejskiego sylwestra nie można dojechać żadnym tramwajem. Tu upatrywałbym głównego powodu niskiej popularności takich imprez w Gliwicach

SS3
29/12/2022 09:33
W odpowiedzi na  Jan

Do tego dodajmy, że to była jedyna taka impreza bo nie ma „dni Gliwic”, więc na tą chwilę przegrywamy nawet nie z Katowicami a Pyskowicami.

PS: nie wpadł jeszcze nikt na pomysł jazzowego sylwestra? ;-]

Stan
29/12/2022 12:46
W odpowiedzi na  SS3

Cie porąbało całkiem,chcesz jazzu to idź na koncert,a na Sywestra z jazzem to chyba tylko ty przyjdziesz.

Równaj w dół !
29/12/2022 14:42
W odpowiedzi na  Stan

Z jazzem jest jak ze szpinakiem, trzeba do niego dorosnąć. Gliwice swój potencjał jazzowy straciły wraz z ostatnim instytutem i Operetką. Gliwicki jazz jest jak teatr Victoria a potrzeba zaistnienia w Gliwicach jazzu jest m/w taka, jak potrzeba zakorzenienia się w Gliwicach prawdziwego teatru.
Zerowa czyli.

SS3
30/12/2022 09:54
W odpowiedzi na  Stan

Jeden dzień wiosny i już słonko główkę przegrzało?
Na Sylwestra z jazzem przyjdą tłumy, wszak taka ilość jazowych imprez w mieście jak nic wynika z ogromnego umiłowania tego gatunku muzyki przez wszystkich mieszkańców.

Cliper
29/12/2022 16:27
W odpowiedzi na  SS3

Byłeś na Palmjazz?
Świetna impreza,bardzo profesjonalna sala koncertowa, wybitni muzycy a w środku z organizatorami 27 osób!

SS3
30/12/2022 09:57
W odpowiedzi na  Cliper

JwR mi wystarczył, rewelacyjna sala koncertowa przyciągnęła zwłaszcza oko ;-]

jarząbek gliwicki
29/12/2022 16:13
W odpowiedzi na  Jan

Ja uważam że nasz mądry Prezydent wie co robić dla dobra i satysfakcji mieszkańców

MW
29/12/2022 06:01

I bardzo dobrze, tego typu imprezy to zbędny wydatek dla wąskiego grona uczestników.

SS3
29/12/2022 09:25
W odpowiedzi na  MW

Za to jeszcze węższe grono władz bawi się za nasze wyśmienicie.

!?
29/12/2022 22:39
W odpowiedzi na  SS3

Niby kto i gdzie? Jakieś konkrety czy bełkot „z głowy” czyli z niczego?

Zwój
29/12/2022 09:24

Ile tych milionów poszło na halę Frankiewicza? 450? 480? Bez odsetek.
Ile milionów idzie na jej utrzymanie, czyli naprawy bieżące, sprzątanie, wodę i kanalizację, oświetlenie, ogrzewanie, ochronę, wypłaty dla pracowników bo są tam chyba jacyś pracownicy, którzy muszą otrzymywać wypłaty prawda? Są, są i to całe stadko.
Jeszcze pytanie.
Hala płaci za śmieci, jak wszyscy od metrażu?

Wobec kuriozalnych podwyżek na szczycie magistratu, nie przyjmuję argumentu o braku pieniędzy w miejskiej kasie. Z drugiej strony wiadomość o braku, przynajmniej miejskich fajerwerków, odbieram wraz z moim psem jako wspaniałą wiadomość.

Soop
29/12/2022 11:56
W odpowiedzi na  Zwój

Skąd wziąłeś te kwoty?

Dziadek
29/12/2022 13:33
W odpowiedzi na  Soop

Z rocznych sprawozdań z wykonania budżetu miasta Gliwice w latach 2006-2021.

Cliper
29/12/2022 16:33
W odpowiedzi na  Zwój

Wybierz się chociaż na jedną imprezę w arenie,każdy coś trafi dla siebie.TLumy które przyjeżdżają na imprezy są pod wrażeniem hali

Michał
29/12/2022 18:55
W odpowiedzi na  Cliper

Ale jaki jest koszt utrzymania tej wielkiej hali i to płaci gliwickie społeczeństwo. Przy tak małej ilości imprez, niejednokrotnie mało atrakcyjnych dla szerszej publiczności, saldo hali zawsze będzie ujemne. Tak przy okazji. Dlaczego władze miasta nie opublikują szczegółowego budżetu hali ze wszystkimi przychodami i wydatkami. Społeczeństwo Gliwic ma do tego prawo, wszak idzie to z ich podatków!

!?
29/12/2022 22:43
W odpowiedzi na  Michał

Ale bełkot, twierdzenia z „umysłu”, slogany i wytarte socjalistyczne zwroty.

Mark
30/12/2022 10:43
W odpowiedzi na  !?

Bełkot to masz w swoim pustym łbie

!?
29/12/2022 22:42
W odpowiedzi na  Cliper

Ci którzy są przeciw, dla zasady, nie chcą wiedzieć, co tam się dzieje.

Zwój
30/12/2022 18:16
W odpowiedzi na  Cliper

I żeby raz na 5 lat wstrzelić się w mój gust, warto było wydać pół miliarda?

Jot
31/12/2022 07:20
W odpowiedzi na  Zwój

A jaki jest ten Twój gust? Disco polo?

Samozaoranie?
31/12/2022 16:46
W odpowiedzi na  Jot

Gdyby tak było nie byłoby problemu z tym wstrzeleniem. Nie sądzisz?
Daj znać jak będzie coś, choć w 1/4 pokroju Toto, albo U2. Dla muzyki biesiadnej, albo dawki drgawek, jak dotąd w zupełności wystarczała łąka … znaczy lotnisko. Nie trzeba było budować hali za pół miliarda.

!?
29/12/2022 22:40
W odpowiedzi na  Zwój

Ale Cię boli, że inwestycja jest dobra.

Nie, nie jest
31/12/2022 16:49
W odpowiedzi na  !?

W sensie duża taka i w ogóle?
Napisz jeszcze, że do jej budowy wbito pierdylion pali, zużyto pierdyliard ton cementu i kwadrylion metrów kwadratowych szkła.

Dziadek
31/12/2022 21:55
W odpowiedzi na  !?

Gdyby „władcy ” Gliwic mieli w sprawie budowy hali w naszym mieście tz. zdrowy rozsądek …to wzięli by pod uwagę,że miasto jest …niestety grajdołem i nie może się równać z Krakowem,Gdańskiem ,Łodzią,Wrocławiem a nawet z Katowicami(Spodek jaki jest kązdy widzi ,ale ma już międzynarodową renomę…..jeżeli spytamy przeciętnego Angola,Francuza ,Włocha ,Hiszpana,Niemca… itd …..o Gliwice….to wzruszy ramionami…i tyle.Miasto nasze się wyludnia….za 10 lat będzie liczyć prawdopodobnie ~130 tyś .mieszkańców,w związku z tym baza hotelowa i restauracyjna nie będzie rosła.Wielu Gliwiczan zadaje sobie pytanie dlaczego koszty całkowite budowy Hali są tak horrendalnie wysokie?Spełnienie warunku możliwości organizacji Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce zaważyły… Czytaj więcej »

tubylec
29/12/2022 13:16

To miasto upada. Rządzący nim boją się podejmować samodzielnych decyzji by się nie narazić. Przecież gliwiczanie mogą jeździć bawić się czy np;leczyć do Rybnika,Pyskowic czy też Katowic. Przecież już pomału słychać że Pol.Śląska będzie miała siedzibę w Katowicach a nie w Gliwicach.
„Przyszłość jest tutaj”

!?
29/12/2022 22:44
W odpowiedzi na  tubylec

Jak upada to uważaj, żeby Ci głowy nie przygniotło.

Gliwiczanin
29/12/2022 14:46

To może w takim razie władze miasta zajęłyby się budową szpitala?

!?
29/12/2022 22:40
W odpowiedzi na  Gliwiczanin

Zajmują się. Gliwiczaninie, jesteś do tyłu.

Dziadek
31/12/2022 22:03
W odpowiedzi na  !?

Zajmują się….zajmują…..zajmują….znam takiego gostka który od 60 lat zajmuje się biciem ko..ia..ale dzieci jak nie było tak nie ma ;)

SS3
30/12/2022 10:03
W odpowiedzi na  Gliwiczanin

Po co skoro mamy niż demograficzny? ;-]

Tomek
29/12/2022 16:13

Kluczem do sukcesu na tego typu imprezach jest muzyka na żywo znanych i lubianych i odpowiednio wcześniej promowanie takiego wydarzenia.w zakopcu disco polo które jest podobno kiczem przyciąga tłumy w Chorzowie polska muzyka i znani wykonawcy i też zawsze są tłumy.

Rozkradli
29/12/2022 20:09

Pinindzy ni ma i tak już będzie

Anna8
30/12/2022 09:05

Gliwice upadaja zamiast imprezy Noworocznej to beda wyzsze premie dla Urzedu Miasta. Cala smietanka to pozre

Plastuspl
29/12/2022 11:51

Bzdura miasto nie umie zorganizować sylwestra!!zawsze tak było a nie niska frekwencja!bo przecież PO linii partyjnej nie mogą być konkurencja dla Katowic tak jak było z budowaniem hali

!?
29/12/2022 22:45
W odpowiedzi na  Plastuspl

A może by tak każdy zorganizował sobie takie Sylwestra, jaki mu odpowiada, a nie impreza dla niektórych za pieniądze wszystkich.

SS3
30/12/2022 10:08
W odpowiedzi na  !?

Niektórzy nie mogą bo im policja przeszkadza ;-]

Zibi
29/12/2022 17:12

Bo portfel miasta pusty

Genotyp
31/12/2022 13:09

Gdzie będzie najlepszy pokaz fajerwerki?

bardia
29/12/2022 10:56

Sylwester jak i wszystko jest tak tandetne, jak KO!

Pola
29/12/2022 14:17

Szczyt. Parkomaty aż czerwone z opłat, a urząd miasta nie ma na zorganizowanie Sylwestra.Nic dla ludzi nie robią. PO rządzi w Gliwicach.

!?
29/12/2022 22:49
W odpowiedzi na  Pola

Dla ludzi, mówisz?

Idź spać
29/12/2022 23:02
W odpowiedzi na  !?

Piłeś, nie pisz.

borysek
29/12/2022 10:19

PO tu rzadzi wiec tylko stawki za wszystko podnosza, zeby dla siebie wiecej ukrasc. Nie spodziewajcie sie niczego dobrego. ZA PO NAWET NIE BYLO TRANSMISJI MECZOW NA MISTRZOSTWACH JAK GRALA NASZA REPREZENTACJA.

Zwój
29/12/2022 10:39
W odpowiedzi na  borysek

Licytacja „która partia dzisiaj kradnie mniej?” jest bez sensu.
To jak pojedynek „Wsiadając do jakiego auta zamieniasz się w większego buca, BMW czy Audi?”

olo
29/12/2022 10:46
W odpowiedzi na  Zwój

i to niemieckie i to niemieckie PO to tez niemieckie :)

Stan
29/12/2022 12:50
W odpowiedzi na  Zwój

Zdecydowanie bmw,z małymi wyjątkami,takimi autami jeżdżą zakompleksione aroganckie buce.

AndrzejD
29/12/2022 12:01
W odpowiedzi na  borysek

Przez 7 lat rządów PO – moje opłaty za mieszkanie wzrosły o 19%. Przez 7 lat rządów PIS opłaty za to samo mieszkanie wzrosły o 124 % – więc nie kłam PIS-owski politruku.

Tomasz
29/12/2022 13:44
W odpowiedzi na  AndrzejD

Fajnie tak pisać, ale skąd wiesz ile by w obecnej sytuacji wzrosły, gdyby PO rządziła? Może znacznie więcej, a może mniej, chociaż znając liberalne podejście tej partii wydaje mi się, że jednak byłoby to więcej.

AndrzejD
29/12/2022 15:01
W odpowiedzi na  Tomasz

Za PO inflacja była na poziomie 0 do 1% a momentami była nawet deflacja. Za PIS-u rzeczywista inflacja wynosi od 30 do 70%. I ta inflacja nie zaczęła się wraz z wybuchem wojny tylko dużo wcześniej – przez gigantyczne rozdawnictwo pieniędzy. Co to za chore dywagacje ile by wzrosły ceny gdyby rządziła PO ?! Od 7 lat rządzi PIS i przez to że prowadzą kompletnie nieodpowiedzialną politykę gospodarczą mamy to co mamy. To nie PO osłabiła złotówkę tylko PIS (konkretnie Glapiński) i dlatego że dolar kosztuje przez to 4.50PLN to benzyna kosztuje 6.50PN przy cenie baryłki ropy i obniżonym VAT-cie.… Czytaj więcej »

RSP
29/12/2022 15:40
W odpowiedzi na  AndrzejD

Żeby rządzić trzeba mieć wiedzę ,umiejętności, doświadczenie a nie być pisowskim matołkiem z doktoratem na jakiś dziwny temat gotowym dla władzy i kasy zrobić WSZYSTKO .

Adam
30/12/2022 07:51
W odpowiedzi na  RSP

Tak jest mocherowe berety

Adam
30/12/2022 07:50
W odpowiedzi na  AndrzejD

Super zgadzam się w100 procentach

Heniek
30/12/2022 16:08
W odpowiedzi na  AndrzejD

Zaciemniony i….o,gdzie ty żyjesz, w urzędzie miejskim?

Pola
29/12/2022 14:22
W odpowiedzi na  AndrzejD

W Gliwicach rządzi PO. Miasto ustala czynsze i podatki od nieruchomości.

AndrzejD
29/12/2022 19:16
W odpowiedzi na  Pola

Ceny materiałów w sklepach, ceny usług, ceny energii i paliwa też ustala PO ? W TVP Info jeszcze ci nie powiedzieli że w Polsce od 7 lat rządzi PIS i oni są odpowiedzialni za tą ruinę którą widzimy wokół ?

!?
29/12/2022 22:47
W odpowiedzi na  Pola

Ale bzdury! Skąd ty to człowieku bierzesz? Z TVP?

Gliwiczanin
29/12/2022 12:44
W odpowiedzi na  borysek

No zapomniałeś dodać że po sprzedało tego sylwestra Niemcom

Obywatel
29/12/2022 13:41

Dlatego ja właśnie z Gliwic się wynioslem
Czasem czytam co tu się dzieje
Wygląda na to że miałem nosa co do Gliwic
Sama jazda przez to miasto to od 20 lat KPINY
Ale za to w ramach oszczędności w nocy działa sygnalizacja drogowa

Realista
29/12/2022 15:32
W odpowiedzi na  Obywatel

Człowieku, jakbyś w tym mieście wyłączał na noc sygnalizację świetlną, to nikt by nie spał. Tylko syreny policji, pogotowia i straży wyłyby na okrągło. Gliwickie nieogary zapomniałyby o oddychaniu, gdyby głos w słuchawkach im nie podpowiadał wdech … wydech… wdech … wydech… . Ty byś chciał żeby wzorem cywilizowanych miast, takich jak Wąchock, mieszkańcy przeżyli przejście przez jezdnię, albo przejazd przez skrzyżowanie bez świateł?! Tutaj mieszkańcy nie są w stanie wykminić, że te żółte „Dotknij aby przejść” to są czujniki indukcyjne i wystarczy zbliżyć do nich wierzch dłoni a nie napi……ć w nie 10 razy. Tutaj kierowca parkuje zawsze, ale… Czytaj więcej »

!?
29/12/2022 22:48
W odpowiedzi na  Obywatel

Wiesz może, co chciałeś powiedzieć? A może tylko chciałeś się popisać, jak umiesz kogoś zjechać? Nie umiesz.

Marta
29/12/2022 10:38

Jako organizator takie imprezy……

Marta
29/12/2022 10:39
W odpowiedzi na  Marta

Jaki*

Roman Ukulele
29/12/2022 10:27

Nareszcie bez zbędnych fajerwerków i straszenia zwierząt.

!?
29/12/2022 22:49
W odpowiedzi na  Roman Ukulele

I wyrzucania pieniędzy.

Sffre
29/12/2022 12:33

Brak pokazu fajerwerków to krok w złą stronę. Taką piękną i barwną tradycje powinno się kultywować.