Mieszkańcy wybrali remont, miasto go sfinansowało. Przydrożna kapliczka odzyskała dawny blask

Zakończono prace konserwatorskie przy kapliczce św. Jana Nepomucena w Bojkowie (ul. Rolników). Inwestycja została zrealizowana ze środków z Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego na 2019 rok.

Na renowację XIX wiecznej kapliczki przeznaczono 98 tys. zł. Prace, w uzgodnieniu z Miejskim Konserwatorem Zabytków, prowadziło biuro Konserwacji Zabytkowej Architektury dr. arch. Bronisława Mzyka.

– Prace w kapliczce prowadzone były od fundamentów, które odkopano i oczyszczono. Wykonano m.in. naprawy murowe, podmurowania i izolację, skuto tynki i położono nowe, a powierzchnie muru oczyszczono i zdezynfekowano. Zniszczone i osłabione wiązania murowe naprawiono metodą przemurowań miejscowych, a spękania scalono – wyjaśnia Mariola Pendziałek, naczelnik Wydziału Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Z polichromowanej rzeźby świętego Nepomucena zdjęto dawne pokłady łuszczącej się farby przywracając kolorystykę i fakturę naturalnego drewna. Figurę zabezpieczono, nawoskowano i ustawiono na dębowym postumencie.

Uzupełniono ją o atrybut świętego – krucyfiks trzymany w dłoni.

Tynki kapliczki pomalowano w kolorze starej bieli i zabezpieczono. Zrekonstruowano i zabezpieczono więźbę dachową, a dach z ceramicznych dachówek ułożono na nowym łaceniu. W kapliczce wyłożono klinkierową posadzkę, a ozdobne kraty oczyszczono, zabezpieczono przed korozją i pomalowano w kolorze grafitowym.

(żms)/UM(mf)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Klon
Klon

**** za 100 tysięcy? Ludzie! czy wy Bojkowie mieszkacie na groźnych odpadach chemicznych?

LOL
LOL

Nie dość, że uwięzili świętego za kratami, to jeszcze zasłaniają mu widok na piękną ulicę tandetnym wazonem.

Klon
Klon

Od kiedy wyrażenie “domek dla lalek” trzeba cenzurować? Czy wyście w tej redakcji doznali udaru cieplnego?


MOD: Redakcja otrzymała oficjalną skargę dot. obrazy uczuć religijnych z prośbą o usunięcie całego komentarza. Po przeanalizowaniu treści wpisu, uznaliśmy, że skarga jest uzasadniona w odniesieniu do części komentarza, która została “wygwiazdkowana”.

jerzy
jerzy

To proszę wyjaśnić zwrot “uczucia religijne”,co on oznacza,bo według opinii prokuratorów” katolik nie może obrazić katolika”,cytat z odmowy wszczęcia postępowania w sprawie grobu wielkanocnego w pewnym kościele !

SG4604
SG4604

Nooo, to było potrzebne!
Jak rybie rower!

KK
KK

Nie każdą krzywiznę da się wyprostować.

Jan
Jan

Państwo wyznaniowe w pełnej krasie. Dookoła byle co, ale kapliczka wylizana za prawie 100 tys. Ręce i nogi opadają…

Imiu
Imiu

badałem kiedyś temat. W Bojkowie jest najwięcej kapliczek i krzyży w Gliwicach, mają nawet jeden w środku pola niedaleko Auchan. Niektóre tam inwestycje w przyszłość jednej Kapliczki kosztowały nawet 160 000 PLN NETTO i to chyba niedaleko “przychodni”. Ręka Boska ich prowadzi oraz Wiara/mamona.

ers
ers

Te kapliczki i krzyże wszystkie jeszcze pochodzą z czasów gdy Bojków nazywał się Schönwald i są jednym z nielicznych już wspomnień po dawnych mieszkańcach tej miejscowości. Jestem ateistą, ale uważam że dobrze się dzieje, że są remontowane i utrzymywane.

LOL
LOL

Cena na bogato, jakby remont odbywał się pod nadzorem konserwatorskim, a stopień skomplikowania wymagał wiedzy z zakresu fizyki kwantowej. Pewien ostatni taki sprawiedliwy twierdzi, że tego typu rzeczami zajmują się wierni, a jak trzeba, robią kwesty i samodzielnie finansują trelemorele. Bojkowska społeczność zamiast, np. nowych chodników czy ścieżki rowerowej, wolała remont kapliczki za absurdalną kwotę pozwalającą postawić rząd takich domków i mam dziwne przekonanie, że miejscowy proboszcz odegrał w tym cudzie kluczową rolę. To tylko pokazuje w jakim miejscu stoją mieszkańcy, a nie jest to miejsce blisko kaganka.

Imiu
Imiu

Masz rację Bojków ma historie o której mieszkańcy Gliwic nie wiedzą ale są chyba też priorytety.
To tak jakby stawiać Zamek nie mając pieniędzy na dom, w sumie w Gliwicach wybudowano Porażkę Cyrk Arenę nie mając pieniędzy na potrzebniejsze tańsze inwestycje.

Jan
Jan

Dokładnie. Natura nie toleruje próżni. Niech będą kapliczki zamiast meczetów albo burdeli.

''
''

To żeby tak było, to każda zdrowa Matka Polka Katoliczka powinna rodzić przynajmniej po troje zdrowych dzieci, tak jak Arabka rodzi średnio po 4 dzieci a Żydówka po 3, a nie jak dzięki pincet plus, dzietność Polek wzrosła z 1,3 do 1,4. Taka sytuacja panuje nie tylko w Polsce ale w całej Europie i grozi więc jej wymarcie. Ratujmy więc kapliczki kiedy jeszcze są i można bo zaniedługo będą tylko meczety i synagogi a burdel już jest. Chyba że naród polski dostanie dopływ świeżej krwi: arabskiej, żydowskiej, wietnamskiej, murzyńskiej czy jeszcze jakiejś innej, jest to jakieś rozwiązanie ?

LOL
LOL

Polską racją stanu jest dziecioróbstwo. Najlepiej w obrębie jednej rodziny, wtedy uniknie się błędu, że ktoś spłodzi Polaka z niepolskiej krwi. Ideałem będzie Polska Nowaków, najlepiej o imionach Janusz i Janina.

''
''

Janusz i Grażynka.

gość
gość

Nowak to XVIII wieczny przechrzta jak Naimski, Piątkowski, Marzec, Niedzielski, powinno być raczej Janusz i Janina Kowalski

hanek mały
hanek mały

W ramach jednej rodziny rozmnażali się właśnie mieszkańcy Schoenwaldu, aż zaczęły się z powodu “inzuchtu” rodzić kaleki. Dopiero ksiądz ich pogonił !

Imię
Imię

Tereny Bojkowa zamieszkiwała kiedyś bardzo hermetyczna społeczność, na tyle hermetyczna, że wszyscy byli “kuzynami”, a przy okazji byli pobożni na swój sposób.

Kazmirz
Kazmirz

“Tereny Bojkowa zamieszkiwała kiedyś bardzo hermetyczna społeczność, na tyle hermetyczna, że wszyscy byli “kuzynami”, a przy okazji byli pobożni na swój sposób.”

Tak, po 1945.

Imiu
Imiu

Racja, Niemcy kiedyś tam robili dzieci z kuzynostwem i pewnie z bliższą rodziną też, Aryjczycy tak majo :-D Szkoda że to tak zapomniana największa dzielnica Gliwic oraz zaniedbana przez Pana Wodza France.
Głosowania w BO są pewnie manipulowane przez nagabywaczy jak prawie wszędzie w takich inwestycjach. Wystarczy sprawdzić nazwiska oraz kontrakty itp.

ja234
ja234

Tamtejszy kościół powinien był sfinansować remont kapliczki.A wierni powinni byli się zrzucić.
Ale gdzie tam, glajwicki podatnik zapłacił, podczas gdy kler śpi na forsie.Takie rzeczy tylko w glajwickim pislandzie.(11:55)

KK
KK

Ja też mam serdecznie dość ciągłego okradania mnie z podatków. Niech szlag trafi takie decyzje za, które płacę a korzyści z nich nie mam.

Nobody
Nobody

No faktycznie niezbędny wydatek. Tak się zastanawiam czy na tego typu fanaberie nie powinni się zrzucac tylko wierni. Te pieniądze powinny być wykorzystane dla dobra wszystkich.

Ampuła
Ampuła

100 000 zł z kasy miasta na polny domek dla drewnianej figurki. Funkcja i potrzeba taka sama, jak stajenka z różowego plastiku dla brokatowego jednorożca, którą dobry dziadek stawia wnusi na działce. Między silosami mszycowych trucizn a kompleksem kompostowych grzęzawisk. Jednak kwota każe bić na alarm, zamiast bagatelizować. To był domek. Przyszłe remonty mega-kloców ambasad Watykanu – od fundamentów po czubki dzwonnic – będą kosztować miasto miliardy. Ekonomowi w kurii wysunęły się pazury i błysnęły kły.

''
''

Każdy grosz nie przeznaczony na Piasta, to grosz stracony.

Mieszkaniec
Mieszkaniec

Dosłownie każdy grosz przeznaczony na ten czerwono-niebieski blaszak jest stracony.

Imiu
Imiu

i po kiego H to?
Piast, wiadomo, sport, niech grają jeśli chcą grać a nie dla pieniędzy, jeśli będą dobrze grać to i pieniądze popłyną i to nie małe.
Racja lepiej kapliczka niż dla Piasta ale wiesz, to tak jakby wybierać między Auschwitz a Treblinką…niby jakaś różnica jest ale jaka?
Oczywiście nie można powiedzieć że postępu brak bo postęp jest ale jaki?
Niestety priorytety nie mają znaczenia dla niby Polaków bo dla ludzi myślących mają, niestety nie dla Decydentów w Gliwicach i całej Opłakanej Polsce.

''
''

Istnieją inne dyscyplinny sportu oprócz piłki kopanej dla kretynów ? Jak to w Piascie wygląda obecnie a jak to wygladało kiedyś ?

Janusz
Janusz

Dodaj komentarz…Nie obrażaj innych nie lubisz piłki nożnej bo nie pojmujesz przepisów gry,tylko zastanawiam się czy to za trudne czy za dużo,no nie myśl tyle bo będzie Cię głowa boleć i na dodatek się zmęczysz!

SG4604
SG4604

Gdybym już miał wybierać, to bym dał to na tego Piasta: z tego przynajmniej byłby jakiś pożytek.

Imię
Imię

Bojków można określić jako zagłębie krzyży i kapliczek. Niewielkie, ale pod względem ilości wyjątkowo obfite.

Kazmirz
Kazmirz

Biorąc pod uwagę, że Bojków został zasiedlony przez dość prymitywne chłopstwo z kresów nie powinno dziwić, że ta dzielnica jest skansenem kulturowym. Niemcy podczas zwiedzania miasta zawsze są pod wielkim wrażeniem, jak niewiele się zmieniło w ich dawnej wsi. Poza stopniowym niszczeniem gospodarstw i śmiałymi architektonicznie przebudowami zmiana polega głównie na nachalnej manifestacji wyznania i dobrze widać, że tymczasowi mieszkańcy niemieckich gospodarstw katolickimi totemami usiłują zakrzyczeć protestancką historię dzielnicy.

hanek mały
hanek mały

Nie myśl, że Schoenwald zamieszkiwali grafowie i profesorzy niemieccy !

Imiu
Imiu

Bojków jest to druga największa dzielnica Gliwic a nawet i na równi z pierwszym miejscem.

KK
KK

Toteż niewątpliwie przetrwa wszystkie potencjalne kataklizmy bez szwanku. Trzeba tam się przenieść bo czasy mamy niebezpieczne.

RAF
RAF

Może i wygląda lepiej. Ale za takie pieniądze to można zrobić kapitalny remont mieszkania, a nie *****.

Imiu
Imiu

za 50 000 PLN odmalowali jednego Niemieckiego Lwa niedawno spod BurbEllo BoomBoom więc kapliczka od gruntu “odnowiona” misi trochu więcej kosztować, na gorzko ale zawsze w smak mieszkańców Bojkowa ;-D

Imiu
Imiu

z tego co wiem to za Domkiem Świętego jest rów/skarpa na kilka metrów 2-3m. Zaraz za tym odnowionym “budynkiem” co ma może 2 na 2 metry i jego odnowienie kosztowało tak skromną i zarazem symboliczną kwotę. Barierki to pewny koszt 60 000 PLN i jestem w stanie od ręki wykonać tę inwestycję dla bezpieczeństwa Bojkowian/Gliwiczan i Przyjezdnych którzy będą chcieli odwiedzić ów Kapliczkę. Mam nadzieje że nikt taniej się nie zgłosi bo przetarg mam już ustawiony a nie w zwyczaju jest mi się przesuwać XD Zaznaczam, rurki i profile mam już na kupie złomowej na podwórku (miało jechać na skup… Czytaj więcej »

Imiu
Imiu

no i to jest przyszłość i potrzebna inwestycja dla ludu.
Oby chociaż kosz był w pobliżu bo za 100.000 PLN NETTO chyba byłoby to w cenie.
Bojkowianie dobrze gospodarują pieniędzmi XD

RealistA
RealistA

Pięknie to się chwali – odremontowano zabytkową kapliczkę. Towarzystwu wzajemnej adoracji, które zwalcza Kościół już regularnie na tym portalu warto nadmienić, że horendalnie większe pieniądze miasto Gliwice wydaje na reklamy w prasie!!! W mojej ocenienie nie jednego krytykanta mającego “obsesję na punkcie Kościoła” powinno się deportować do dzielnic islamskich na 1 rok w jednym z krajów Europejskich. Po powrocie do Polski śpiewali by kompletnie inaczej… A tak to się mądrzą siedząc przed klawiaturą… Kapliczka im przeszkadza, dramat… Czytając te efeje forumowiczów zaczynam rozumieć powiedzenie weź tu się nie napij…

Imiu
Imiu

Masz w głowie stary bigos.
Ludzie krytykujący tę inwestycję pewnie są Anty Jezusowego Wyznania albo są z Islamu.
Zauważają po prostu priorytety.
Jak złamiesz kiedyś rękę to lecz się od razu na głowę bo wtedy będziesz mógł wynaleźć lek na raka a dopiero później zajmij się leczeniem ręki o ile wcześniej nie umrzesz…no ale to zawsze inwestycja w lepszą przyszłość XD

Lolek
Lolek

O ile jeszcze można zrozumieć, że pospólstwo zdecydowało o remoncie tej kapliczki, to nie można zrozumieć skąd aż tak wysoka cena tego remontu. Mam nowy dom i niewielką działkę, kosztowało mnie to wszystko nieco ponad 600 000 zł. A tu remoncik kapliczki, mniejszej niż moja altana śmietnikowa, zamyka się w kwocie 98 tys. zł. I tradycyjnie, prawdziwy Polak Katolik lepszego sortu, nie wie co napisać, to bredzi coś o islamistach.

Imiu
Imiu

Niestety Bóg Jeden Wie za co to. Oby to nie była Kara Boska ale na Rękę Boską to nie wygląda.

Ampuła
Ampuła

Kiedy w Polsce będzie 11 000 (jedenaście tysięcy) meczetów, to być może sprawy islamskie zaczną być dla mnie zauważalne, a nawet istotne. Póki co, tyle jest w Polsce ambasad Watykanu. Operetkowego państewka wyznaniowego, które praktycznie na zasadach okupacyjnych coraz nachalniej ogałaca Polskę z pieniędzy. Ta wzmożona nachalność może być sprawą wyścigu. Skoro amerykańscy żydzi – równie sieroco bezspadkowi, co bezlitośnie bezczelni – wyciągają rękę Trumpa w stronę Polski po 300 miliardów dolarów, to Watykan musi zdążyć wcześniej wyciągnąć swoje długie, lepkie, podsiębiernie zdegenerowane łapy. Kto zabierze pierwszy, ten lepszy. 11 000 mega kloców kościołów katolickich, łaknących urzędowego otwarcia jak najszerszego… Czytaj więcej »