Most w ciągu ulicy Wrocławskiej będzie rozebrany. Kierowców czekają ogromne utrudnienia

Zbliża się termin rozpoczęcia inwestycji, która na wiele miesięcy utrudni przejazd przez centrum Gliwic. Stan techniczny mostu w ciągu ulicy Wrocławskiej jest zły, a to determinuje decyzję o jego wyburzeniu i wybudowaniu nowego obiektu.

Jeszcze przed końcem roku ogłoszony zostanie przetarg, który wyłoni wykonawcę prac.

W ciągu ostatnich kilku lat szereg obiektów inżynierskich przeszło remont lub rozbiórkę i budowę w ich miejsce nowych. Pracom poddany został m.in. wiadukt w ciągu ulicy Tarnogórskiej, a rok wcześniej w ciągu ul. Toszeckiej nad DK88.

W ubiegłym roku wymieniono obiekt w ciągu ul. Dworcowej nad rzeką Kłodnicą przy kościele św. Barbary.

Teraz nieuchronnie zbliża się termin rozpoczęcia prac na ulicy Wrocławskiej. Obiekt wybudowany został na początku XX wieku. Jego aktualny stan techniczny determinuje decyzję o wyburzeniu.

– Przetarg, który wyłoni wykonawcę planowany jest w IV kwartale 2018 roku. Po przeprowadzeniu procedury przetargowej znane będą koszty związane z realizacją tego przedsięwzięcia – poinformowała Jadwiga Stiborska, rzeczniczka prasowa ZDM w Gliwicach.

Drogowcy już przygotowują się do tej inwestycji. Związany jest z nią, będący już prawie na ukończeniu, remont nawierzchni ul. Kłodnickiej, na odcinku pomiędzy ulicami Częstochowską a Dworcową.

Chociaż nawierzchnia w tym miejscu nie wydawała się mocno zużyta, Stiborska podkreśla, że prace były konieczne.

– Stan nawierzchni ulicy Kłodnickiej był wystarczający dla ruchu lokalnego, który tam się odbywa, jednak objazd na czas prac związanych z mostem i intensyfikacja ruchu z tym związana, mogłaby przyczynić się do szybkiej, postępującej degradacji istniejącej nawierzchni, co w konsekwencji uniemożliwiłoby jej użytkowanie i spowodowałoby uciążliwości związane z jej remontem podczas trwania objazdu – wyjaśnia Stiborska.

(żms)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
gliwicjus
gliwicjus

Aktualny stan techniczny mostu nie jest spowodowany tym, że ma on 100 lat, tylko, że od 1945 roku był pozostawiony sam sobie, bez jakichkolwiek remontów. Gdyby kryterium miał być wiek, to we Wrocławiu trzeba by wymienić wszystkie mosty.
A co z Wenecją? Tam to jest dopiero jest skandal! Taki np. Most Westchnień? Co, pani Jadziu?

Imię
Imię

Jeszcze pod koniec lat 90tych czytałem artykuł napisany w alarmistycznym tonie odnoszący się do stanu mostów i wiaduktów w Polsce. Śmiem przypuszczać, że stan tego na Wrocławskiej nie jest wyjątkiem, a raczej regułą.

Sierp
Sierp

Za kadencji Frankiewicza zbudowano postument pod rzeźbę lwa. Stała taka okropna z dziwnym murkiem i reflektorem przy płocie Willi Caro. Kiedy zdecydowano, że rzeźbę trzeba zdjąć i odnowić, to tak to zrobiono, że cały żelbetowy postument się rozpadł i teraz leży w kawałkach obok. Chyba długo poleży, bo przecież to też ładnie wygląda i świadczy o gliwickiej dobrej robocie i estetyce miejskiej na najwyższym światowym poziomie.

szukająca dziury w całym
szukająca dziury w całym

Bo przyszłość jest tu!!!!

ja234
ja234

Przyszłość na wstecznym.

Observer
Observer

Przyszłość z uciekającymi mieszkańcami… Gliwice za Frankiewicza wyludniły się tak jak nigdy wcześniej od 1945 roku. Tak to faktycznie mistrz w zarządaniu miastem! Gratulacje Panie Prezydencie!

AndrzejD
AndrzejD

To jest właśnie mentalność i “kultura techniczna” Karguli i Pawlaków, których tu przywieźli w 1945 roku.
Dostali od Niemców piękne niezniszczone i wysokorozwinięte miasto, o które nawet nie potrafili zadbać,
i tylko (jak zresztą na całym Śląsku) prowadzili rabunkową gospodarkę.
…i oni teraz uważają się za “Europejczyków” !
Do obywateli zachodniej europy, to wam brakuje jeszcze 5-ciu pokoleń (przy odpowiedniej edukacji)

mieszczuch
mieszczuch

Racja tylko nie dodałeś że Franek jest jednym z nich tzw. DESTRUKTOREM jak już ktoś kiedyś wsPOmniał.

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@AndrzejD. Ale masz odjazd tollu… Dostali od Niemców piękne niezniszczone i wysokorozwinięte miasto
Zapomniałeś dodać: z żydami żyjącymi w pełnej miłości symbiozie z pokojowymi niemieckimi mieszkańcami, z przepiękną synagogą. Wszystko to zmieniło się po zasiedleniu polskimi repatriantami. Żydów zabili, synagogę spalili, Haus Oberschliesen podpalili, Teatr Victorię puścili z dymem. Piękne kobiety niemieckie zgwałcili. Fabryki rozebrali i wywieźli w głąb prawdziwej Polski. To wszystko zrobili ci źli Polacy.

nico
nico

Nie oni(Niemcy) tylko ruscy, jak i wiele kamienic. Jeśli kogoś oskarżasz to najpierw sprawdź.

Observer
Observer

A teraz Franek pudła stawia. To jego smak w architekurze. O ekologii też ma pojęcie, wykastrowawszy miasto z tramwaju i wprowadzając autostradę do centrum miasta. To jest HORYZONT!

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@AndrzejD.cyt.:” Do obywateli zachodniej europy, to wam brakuje jeszcze 5-ciu pokoleń (przy odpowiedniej edukacji)
Do których obywateli zachodniej europy?
Belgów – którzy chętnie wstępowali do WaffenSS, zresztą co się dziwić -mają krew na rękach 10 milonów ludzi w Kongu Belgijskim za sprawą swojego króla Leopolda II (pierwszego ludobójcy)
Holendrów – którzy także zasilali Hitlera w oddziałach Waffen SS.
Austryjaków – Adolf Hitler, Adolf Eichmann, Franz Kutschera….. aż do współczesności: Josef Fritzl

Rzeczywiście dużo nam brakuje. Dzięki Bogu.

Urko
Urko

@Ostatni Sprawiedliwy
Dużo, oj dużo. Zostaliście na etapie szmalcownictwa, kapowania na trochę innych, może bogatszych sąsiadów i Goralenvolku . Poza tym nigdy nie mogliście do końca pokapować , która rękę należy podrzucić do góry w “tradycyjnym rzymskim salucie” :-)

AndrzejD
AndrzejD

@Ostatni Sprawiedliwy
…co oczywiście zupełnie wam nie przeszkadza żeby masowo wyjeżdżać do roboty – czyli wymiany pampersów Niemieckim emerytom, czy zapieprzania na Holenderskich plantacjach.
Podobnie zresztą nie przeszkadza wam sprowadzanie z niemieckich szrotów starych Volkswagenów, Audi czy BMW. W dziedzinie motoryzacyjnej myśli technicznej, to jedynym waszym osiągnięciem jest samochód osobowy marki Syrena 105 (i nawet nie do końca, bo silnik zerżnęliście z niemieckiej motopompy) Gdyby ci przebrzydli Niemcy, Holendrzy i Belgowie wywalili was z roboty na zachodzie, i wycofali z polski swoje fabryki, to mielibyście bezrobocie na poziomie 70%

Kotka
Kotka

@AndrzekD, do miasta oprócz krów przywieźli patent w postaci spluwaczek. Rozpowszechniły się w każdym urzędzie. Wraz z obecnym pokoleniem zaniknęły.

stary mieszkaniec
stary mieszkaniec

zygmunt f to marionetka w ręku PO czyli w mieście rżądzi klika marionetek partyjnych Tego chcecie mieszkańcy oddanie na nich głosu to kolejne 5 lat zmarnowanych w nieróbstwie i stagnacji urzędników.Oderwać ich od władzy

Autochton
Autochton

Gorole to żałosny naród… niestety przybyli do nas…

Jerzy
Jerzy

Jestem jednym z “tych goroli”. Do Gliwic nas WYGNANO w 1945r. Pamiętam jak zimą 1946 do ok.1955 śląscy kompani zabaw cieknące nosy wycierali rękawami kurtek. Moja mama (choć u nas się nie przelewało ) kazała mi zawsze po ślizgawce przyprowadzić jednego “hanysa” na pierogi albo placki ziemniaczane. My DEPORTANCI z Kresów nie napraszaliśmy się w te strony. Przydzielono nam mieszkanie, w którym aż roiło się od pluskiew.A ciebie Autochtonie z moją znajomością gwary śląskiej z “aufsdrukami” TO BYCH NA HOLZPATZU ZA BIKSA PO MAGGI WERFLACH SKALIŁ I ANI BYŚ TEGO NIE WIEDZIOŁ. Pyrsk!

Autochton
Autochton

@Jerzy; Ich schreibe nicht in Schlesisch nur auf Deutsch oder Polnisch. Wir haben zu Hause Deutsch gesprochen. Gliwice war eine deutsche Stadt, keine schlesische.

Fiku Miku
Fiku Miku

@Autochton. To teraz czas nauczyć się suahili. Tak na marginesie, “prawdziwi” Niemcy są w Argentynie. Nie załapałeś się na statek? Jak mi nie jest przykro.

antybrednia
antybrednia

Babranie się ze starym mostem mas sens, gdy ma on wartość historyczno-artystyczną. Jasne, że most Karola w Pradze, czy most w Kłodzku należy remontować za wszelką cenę, ale jakiś żelbetowy i nijaki mostek bez wyrazu nad śmierdzącą rzeczką po co? Mógłby w dłuższym czasie pochłonąć więcej środków niż nowy. W USA wysadza się 50 letnie wieżowce nie mówiąc o innych obiektach, więc po co przejmować się jakimś mostem. Jeżeli od ’45 nie był remontowany (post sugeruje, że powinien, a nie był) to jakie mamy oszczędności. Przez 70 lat ten brak remontów na pewno pozwolił zarobić na nowy most, który też… Czytaj więcej »

AndrzejD
AndrzejD

…rozumiem że jak zbudują nowy żelbetowy most który będzie miał barierki pospawane z profili stalowych przez jakiegoś mistrza Migomat-u (jak mostek za UM – ten obwieszony kłódkami) to nie będzie to raniło twojego poczucia estetyki w konfrontacji z pobliskimi zabytkowymi zabudowaniami straży pożarnej, laboratorium wydziału MT, budynkiem wydziału Chemii, czy zabudową ul. Częstochowskiej.
Gratuluję zatem poczucia estetyki.

black_horse
black_horse

To ile czasu ZDM chce prowadzić objazd ul. Klodnicką: 5 lat? Taka inwestycja powinna potrwać maksymalnie 3 miesiące. I jeszcze jedno: w wielu miastach są piękne zabytkowe mosty i nikt ich nie rozbiera tylko remontuje. To kto swoimi wieloletnimi zaniedbaniami doprowadził do katastrofalnego stanu obiektu? To miasto powoli traci swój charakter.

HAHAHA
HAHAHA

Powoli traci swój charakter??? To jeszcze ma jakiś charakter? Ja widzę i czuję, że PRL-owską wsią jedzie. Ale nic to, zaraz zamelduje się paranoik-grafoman i spuści codzienną litanię bzdur o swoich urojeniach na temat pewnego kandydata na prezydenta, rowerzystów, działkowców i kibiców. Bo to oni są wszystkiemu winni, a jego nieomylny szef jest bez winy jak mózg w słoiku.

black_horse
black_horse

Mówienie że nie ma charakteru było by głupotą. Ma, tylko nie jest wykorzystywany, a przez głupie i nie przemyślane decyzje powoli go zatraca.

Plastyk
Plastyk

Można jaśniej? Opisz jaki charakter ma to miasto.

Esmeralda
Esmeralda

z charakterem jest jak z pogodą – zawsze jest jakaś. Może się nie podobać ale jest.

kkk
kkk

“Taka inwestycja powinna potrwać maksymalnie 3 miesiące.”
A czemu nie tydzień?
*** XD

black_horse
black_horse

Tydzień? W Polsce? Chyba żartujesz. W USA wymiana mostu na autostradzie jak najbardziej ale nie w Polsce, a w szczególności w Gliwicach.

krzysztof
krzysztof

tak się doprowadza miasto do ruiny widzisz frankiewicz taki jesteś gospodarz,wychwalasz samego siebie w gazetach a prawda jest taka jaką widzą mieszkańcy.Każdy mieszkaniec Gliwic wytknie ci pa;uchem twoje i twoich urzędasów niedociągnięcia lecz ty się chowasz i do mieszkańców nie wyjdziesz a na takiego włodarza miasta to ja sr……m

Gliwicjiusz@
Gliwicjiusz@

a wiec korki na czestochowskiej beda jak sk…n Bo z tym mostem i odbiorami oni sie bedą pi..ć z rok czasu

______________
______________

dodaj trochę

Fiku Miku
Fiku Miku

@Gliwicjiusz@. Jesteś pewien że korki będą na ul. Częstochowskiej? Skąd weźmie się tam ruch jak ul. Częstochowska jest jednokierunkowa, główny napływ samochodów jest z ul. Wrocławskiej a tam przejazdu nie będzie bo most będzie rozebrany.
Chyba że miałeś na myśli ul. Dworcową, ale to inna ulica.

Beata
Beata

“Jego aktualny stan techniczny determinuje decyzję o wyburzeniu”
Rozumiem, iż decyzja została podjęta w oparciu o wykonaną ekspertyzę stanu technicznego przez osobę do tego uprawnioną (choć na stronie ZDM się takowej nie doszukałam – jeśli ktoś czytał, proszę o link).
W 2014 r przez ZDM został ogłoszony przetarg pn. “Wykonanie kompleksowej dokumentacji projektowej dla zadania “Budowa mostu nad rzeka Kłodnicą w ciągu ul. Wrocławskiej w Gliwicach”

Nazwa i adres wykonawcy, którego ofertę wybrano:
Pracownia Projektowa Mostpol sp. z o.o., Jagiełły 39, 46-020 Czarnowąsy z ceną 129 850,00 zł
http://zdm.bip.gliwice.eu/ogloszenia/zamowienia_publiczne,4571,0,7

Czy po raz kolejny będzie ogłoszony przetarg na wykonanie dokumentacji dotyczącej tego samego obiektu?

lolo
lolo

Znajac realia urzednikow z Zakladu Dewastacji Miasta i UM wykonawca otrzyma zdezaktualizowane mapy z roku, w ktorym odbyl sie przetarg, czyli sprzed 4 lat. Tym samym jest gwarancja, ze budow sie przeciagnie, bo odkryja podczas likwidacji mostu niezudentyfikowane bedace niczyja wlasnoscia rury, kable, itd.
Ostatnimi czasy wiele bylo przypadkow gdzie wykonawca bazowal na mapach dostarczonych przez UM, a te nie byly aktualne

Rozum
Rozum

Wyczytałem………………Przetarg zostanie (wynik niewiadomy) zostanie ogłoszony pod koniec roku……………………I dalej wyczytałem,że nasi drogowcy JUŻ PRZYGOTOWYWUJA SIE DO TEJ INWESTYCJI…………………Ej Jadzia,Jadzia już nawet o zebranie dokumentacji nie będę pytał. Zapytam o pojecie czasu ? Moze czasoprzestrzeni.

Putrament
Putrament

Most na pewno jest w porządku albo do niewielkiego remontu….Ciekawe czy zrobią z metalową barierką żeby deble mogły zaczepiać kłódki?

______________
______________

“Ciekawe czy zrobią z metalową barierką ”
Oczywiście. Z energochłonną.

ja234
ja234

Hehehehehe…to by musieli te kłódki zapinać w trakcie jazdy auteczkiem.
Nawiasem mówiąc to beznadziejna głupota z tymi kłódkami…niby takie zamykanie miłości hehehehehehe

Wasz Franek
Wasz Franek

Witajcie w moim IDIOTENLANDZIE !!! W grudniu ruszamy z kopyta z wielkimi imprezami w hali Bankrut. Więc pora odciąć drogi dojazdowe do hali. Mosty remontować. Pamietajcie jednak że ………………GLIWICE PRZYSZŁOŚĆ JEST TU No to sru.

Banksy
Banksy

I ZASTOSOWAĆ KONIECZNIE FARBY aNTYGRAFITTI !!! rynek rozpoznaliscie. wszak.

Marek Antoniusz
Marek Antoniusz

Most podobno wyglądać ma jak wierna kopia
Paryskiego mostu Aleksandra III nad Sekwaną :)
Dziekujemy ci czcigodny zarzadzie ZDM, a Pani rzecznicce dedykuje ten piękny utwór z dwudziestolecia miedzywojennego.

https://youtu.be/RG2o5K2Tw1k

przekonany
przekonany

Na tak ruchliwej ulicy most powinien być oddany w ciągu kilkunastu dni. Jest to technicznie możliwe
https://www.youtube.com/watch?v=XHIExNi09Oc
https://www.youtube.com/watch?v=X6bQIEJ5eIM

Wihajster
Wihajster

Uśmiałem się, bo zapominasz gdzie żyjesz. PRUiM z małym przepustem pod Toszecką w Czechowicach babrał się przez 3 miesiące!!! W Wiedniu widziałem jak wyasfaltowano i oddano do ruchu pokaźną ulicę (ok. 2km) w 3 godziny. Pomarzyć…

taki ja
taki ja

Filmy, które zamieściłeś to typowy fake. Siejesz zakłamanie. Nie możliwe jest aby na budowie z 20 pracowników, pracowało 20. Oczywiste jest, że może co najwyżej 1! Reszta jest od kontroli tego co tamten wykona.

Ryszard
Ryszard

Czy ktoś pamięta remont wiaduktu nad torami na ul.Zabrskiej,ile lat trwał?

Imię
Imię

Nawet w tramwajach dodatkowe czoła i drzwi montowali na tą okoliczność

studium przypadku
studium przypadku

Jaki tam remont. Picowanie to było

Jan
Jan

“Stan nawierzchni ulicy Kłodnickiej był wystarczający dla ruchu lokalnego, który tam się odbywa, jednak objazd na czas prac związanych z mostem i intensyfikacja ruchu z tym związana, mogłaby przyczynić się do szybkiej, postępującej degradacji istniejącej nawierzchni, co w konsekwencji uniemożliwiłoby jej użytkowanie i spowodowałoby uciążliwości związane z jej remontem podczas trwania objazdu – wyjaśnia Stiborska.” Nie rozumiem takiego podejścia. Jeżeli obecny stan nawierzchni jest dobry, to lepiej byłoby przeprowadzić remont Kłodnickiej po zakończeniu objazdu. Bo wygląda na to, że teraz robią remont, potem będzie objazd, ulica znowu się zniszczy, a oni za 2-3 lata będą musieli wykonać kolejny remont. No… Czytaj więcej »

Urko
Urko

“Obiekt wybudowany został na początku XX wieku”. I pewnie dlatego wytrzymał te 100 lat. To, co zaprojektują i zbudują potomkowie kielecko-rzeszowsko -zabużańskiej “szlachty” wytrzyma pewnie lat 20. Mentalność “czworaka” jest dziedziczna .

lwowska szkoła
lwowska szkoła

Ciekawe ile wytrzyma berlińskie lotnisko im. Willy’ego Brandta …jeśli je w końcu wybudują

Gleiwitzer
Gleiwitzer

Mam nadzieję, że kiedyś wrócicie do tego swojego Lwowa. Szczerze wam tego życzę…

lwowska szkoła
lwowska szkoła

Jesteśmy w znacznym stopniu kosmopolityczni. Czego nie można powiedzieć o takich jak wy.

Urko
Urko

@lwowska szkoła Taaa … “Kosmopolita”- nowoczesna nazwa na potomków bezrolnych fornali wędrownych

HAL
HAL

Zawsze mnie wzrusza, kiedy potomkowie niewolników z różnych plantacji kłócą się, czyja niewola była przyjemniejsza. Jeszcze bardziej śmieszy, że nie widzą, jak są do siebie podobni.

Gleiwitzer
Gleiwitzer

Tu przyznamy Ci rację… dla was to tylko miasto do którego was wypędzono lub do którego przyjechaliście za chlebem. My jesteśmy tu od pokoleń i dlatego boli nas kiedy nie dba się lub co gorsza zaciera naszą historię. NIc w tym mieście co ma wiecej niż 73 lata nie jest polskie. Można próbować na siłę coś spreparować np. zameczek “piastowski” tablica upamiętniającą Piłsudskiego lub mural o pobycie w Gliwicach Sobieskiego, ale nie zmieni to faktu, że polska historia w Gliwicach zaczęła sie w 1945. Nawet w tę bajkę o “powstaniach śląskich” wierzą tylko ci którzy znają historię jedynie z podręczników… Czytaj więcej »

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Gleiwitzer. Z całym szacunkiem, może napiszesz wszystkim na tym forum skąd wzięli się mieszkańcu Schönwaldu (obecnie Bojków). Sami autochtoni?

Urko
Urko

Z Twoich wypowiedzi przebija duma z faktu, że wszedłeś komuś do domu, wyrzuciłeś gospodarza, nie wytarłeś butów i wysrałeś się na środek dywanu , bo ubikacje wziąłeś za fontannę. W tej waszej, kielecko -rzeszowsko – zabużańskiej mentalności to pewnikiem norma. Skutek zbyt dużej ilości , kwart spirtu , działek machorki, puszek tuszonki , przyjętych “w zamian”

HAL
HAL

@ Gleiwitzer, Urko i inni od niedawna uświadomieni richtig slezjerzy bądź Ślązacy, co nie gęsi i własną szprache lub godkę mają! Niedługo gibisy wam powypadają, bo zobaczycie jak pomysłowo i barwnie władze Gliwic postanowiły wspólnie z rządem PiS, Gowinem i Ziobrem oraz z opozycją z PO i N. świętować 100-lecie niepodległości Polski… w Gliwicach. To dopiero będą jaja, bo czeka was nacjonalistyczna turbopolska manifa pod pomnikiem Piłsudskiego i wiele innych atrakcji pod patronatem biblioteki miejskiej itp. instytucji krzewiących polską kulturę na ziemiach wyzyskanych. Może nawet będzie bibka pod pomniczkiem Sobieskiego, który z najemnymi uchodźcami ratował Wiedeń przed turecką cywilizacją? Radzę… Czytaj więcej »

Urko
Urko

Dlaczego od niedawna ? Ja wiem, gdzie jest grób moich dziadków i pradziadków. Wiem, gdzie, kiedyś rósł kasztan, od którego zaczynała się ziemia sąsiada.
Co do pomysłów władz Gliwic na 11.11. to słabo mnie to interesuje . Od lat w tym okresie jestem u rodziny. Oczywiście, że w Niemczech.

Tobiasz
Tobiasz

Pytam z ciekawości chodziłeś do szkoły podstawowej? Masz jakiekolwiek pojęcie o historii? Pisanie że ziemie Gliwickie były niemieckie ma tyle samo sensu co pisanie że okolice Lwowa były Polskie. Owszem w Gliwicach mieszkali głównie Niemcy a we Lwowie głównie Polacy ale na okolicznych terenach głównie Polacy a wokół Lwowa głównie Ukraińcy. Patrzenie na historię jakiegoś terenu nie przez pryzmat ludności ale narzuconej władzy jest idiotyczne i historycy już dawno od tego odeszli. Tak jak pod okupacją Napoleońską pół Europy nie było Francją bo nie mieszkali tam Francuzi tak samo Śląsk nigdy nie był Niemcami, a zachodnia Ukraina Polską.

Urko
Urko

@Tobiasz. Coś ci się Tobiaszku pokróliczkowało. Ja nie czuję się Niemcem ani tym bardziej, na szczęście, Polakiem. Ja jestem “stund” i twoje dywagacje o Polakach , Ukraińcach, Francuzach i Niemcach możesz se wetchnąć do życi.

wowo
wowo

Chyba nie byłeś w Kielcach ani Rzeszowie. W porównaniu do miast we wschodniej Polsce, ten wasz Śląsk wygląda jak ruina z Bytomiem na czele

Urko
Urko

A byłem, byłem . Niestety. A wiocha zabudowana betonem , szkłem i aluminium zasiedlona potomkami mieszkańców czworaków dalej pozostanie wiochą. Genetyka . W tym kontekście użycie przez ciebie słowa “miast ” we wschodniej Polsce jest tylko li semantycznym nadużyciem.

black_horse
black_horse

A nie zauważyłeś przypadkiem granicy? Z Ukrainą? Jak tam jechałeś?

ja234
ja234

@blak horsiu, nie zauważyłeś, że w glajwicach i nie tylko robi się coraz bardziej…wschodnio? klimaty ruskie, ukraińskie…białoruskie można by rzec.

black_horse
black_horse

Nie mówimy tutaj o ludziach (imigrantach zarobkowych) tylko o tkance miejskiej @ja23czterusiu.

ja234
ja234

@blak horsiu, no właśnie tkankę miejską miałem na myśli.

Urko
Urko

black_horse. A owszem . Bo miasta nie są tworzone przez drogi , mosty , wieżowce . Miasta są tworzone przez ludzi, którzy je budują i którzy w nich mieszkają .

a takie z życia widoczki
a takie z życia widoczki

@Urko Takie miasta jacy ich mieszkańcy. Krótki opis do Twojego postu: Mieszkają, ale już dbać o nie nie umieją. Syfią nawet pod własne nogi. “Dama szpagatowa” wypaliła papierocha, pieprznęła na chodnik peta, wsiadła do fury i pojechała do swojej dzielnicy. I nie była to rejestracja SGL. A jutro napisze na forum, że mieszkańcy Starówki brudzą i w syfie mieszkają.Szedł elegancko ubrany, ale “peciarz” i puste pudełko po fajkach na okno komuś rzucił. Na zwróconą uwagę miał tylko dwa słowa:WAL SIĘ. I poszedł do parku pospacerować.

Urko
Urko

@a takie z życia widoczki. No właśnie . Jak degradacja tkanki miejskiej zaczęła się 1945 , tak trwa do dzisiaj

Hanys
Hanys

Mentalności gorola nie zmienisz

Urko
Urko

Zauważyłem. Na Wiśle. Tylko nie z Ukrainą . Z Azją .

studium przypadku
studium przypadku

Tylko, którą stronę Wisły uznajesz za “Azję”? Bo jak się tak dokładnie przyjrzeć, to nie jest takie jednoznaczne

Urko
Urko

@studium przypadku . Dla kielecko-rzeszowsko-zabużańskiej “szlachty” rzeczywiście może to być nieoczywiste .

studium przypadku
studium przypadku

Oczywistym jest natomiast, że od Lubina wolę Lublin, od Nysy, Brzegu, Legnicy wolę Rzeszów, Zamość, Sandomierz.

Urko
Urko

Cóż . Kondolencje

a takie z życia widoczki
a takie z życia widoczki

A wiesz dlaczego lubisz te wschodnie miasta? Bo tam już nie ma autochtonów tylko migranci z zachodu Polski. Dokładnie jak w wymienionych przez Ciebie miastach zachodniej Polski

antyimigrant
antyimigrant

To wracaj skąd przyjechali do nas Twoi dziadkowie albo rodzice.

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@studium przypadku. Azja zaczyna się tam gdzie Armia Czerwona zdobywała niemieckie miasta. 9 miesięcy później powstało nowe pokolenie “prawdziwie aryjskiej rasy”. Taki chichot historii.

Urko
Urko

@Ostatni Sprawiedliwy . Cóż Armia Czerwona wsławiła się gwałtami na tzw, Ziemiach Wyzyskanych.To zasadnicza różnica. Tu musieli gwałcić , Na terenach na wschód od Wisły wystarczyło dać kwartę spirytu , paczkę machorki albo puszkę tuszonki . Taki chichot historii .

Egon
Egon

Ostatni Sprawiedliwy@ Lepiej sprawdź swoje geny, bo twoja babcia właśnie z tymi ruskimi przyjechała…

Fiku Miku
Fiku Miku

@Urko. Na Odrze za chwilę będziemy mieli Afrykę

Zzz
Zzz

Nie bój się… Niemcy potrafią się oczyscic

Nobody
Nobody

Panie Urko po komentarzach jakoś nie widać Pana szlachectwa. Raczej bagno.

Urko
Urko

@ Nobody. Od potomków kielecko-rzeszowsko-zabużańskiej “szlachty” nie oczekuję zrozumienia znaczenia słowa “ironia”.

Gleiwitzer
Gleiwitzer

“Szlacicami” to tylko wy jesteście.. u nas szlachty do 1945 nie było :-)

zapomniał wół ...
zapomniał wół ...

Te “osiedla” wzdłuż Rybnickiej, Tarnogórskiej, Lotników przypomnij jak się nazywały?

Gleiwitzer
Gleiwitzer

Bo takim go uczyniliście, po swoim najeździe…

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Gleiwitzer. Więcej lecytyny, bo coś u Ciebie z pamięcią nie jest dobrze. Wjazd zrobili Sowieci, rozbierając fabryki, kradnąc, paląc i niszcząc wszystko dookoła.
Tak dla przypomnienia Wasi sojusznicy z 1939 roku, ręka w rękę wyniszczaliście Polskę i Polaków przy okazji kradnąc co tylko się dało.
Na odbudowę Gliwic nie przeznaczyliście ani jednego feniga, a szkoda bo było by z czego np. zrabowanych dzieł sztuki lub złota z obrączek i zębów wymordowanej ludności w obozach- 11 milionów ludzi.
Jest jeszcze temat reparacji wojennych, którego boicie się jak ognia.

Gleiwitzer
Gleiwitzer

Zobaczysz reparacje jak świnia niebo… prędzej oddacie nie swoje tereny.

Gleiwitzer
Gleiwitzer

Na Gliwice płacimy od ponad 70 lat podatki… problem w tym, że wy nie nadajecie się do zarządzania czymkolwiek. Wszędzie syf i ubóstwo… tylko podziwiać przedwojenne Gleiwitz na starych widokówkach potraficie.

______________
______________

Nie bez znaczenia jest też stosunek władz miasta do Kłodnicy

kanalia52
kanalia52

Jak zawsze wygrają znajomi królika.

oko
oko

Nooo. Są kiepsko wykształceni, zwykle miernoty. Z reguły spolegliwi lub jak kto woli z syndromem lizusa. Pazerni na forsę bardzo często wygląd zewnetrzny świadczy o tym iż są flejtuchami.

Jerzy
Jerzy

Moje pytanie brzmi: Komu przeszkadzały gliwickie tramwaje? Tłumaczenie o braku niskopodłogowych to bzdura.!!!

ja234
ja234

No to auteczkowi dostaną histerii.Wyburzyć…jakie to glajwickie…wystarczyłoby wyremontować, ale w tej wioseczce oczywiście nie byłoby komu porządnie go wyremontować.
Pewnie będą go budować przez pół roku, być może w kwietniu przyszłego roku zaczną.
Masakra te glajwice.

////
////

A nie mówili ci kiedyś o Bytomiu? Tam Ci lepiej będzie

dff
dff

Najlepsze jest to że gliwiczanie, którzy tak marudzą za chwilę zagłosują na Wielebnego Frankiewicza.

dar007
dar007

Przetarg, który wyłoni wykonawcę planowany jest w IV kwartale 2018 roku. Po przeprowadzeniu procedury przetargowej znane będą koszty związane z realizacją tego przedsięwzięcia……
Znaczy że nikt nie określił jeszcze kosztów? Czyli do przetargu wystartuje pan Zenek ze szwagrem? A potem: panie to się nie da. Tu woda płynie, kaczki są, jakieś kable idą. I jeszcze straż pożarna jeździ i hałasuje.
A potem zimno, a potem za ciepło. Przetarg wg najnizszej ceny, więc nikt z wykonawców nie wyzlozy na materiały które mogą być stosowane w każdych warunkach.
A ponieważ obok jest laboratorium z politechniki, ciekawe kto zaplaci za ponowne ustawienie obrabiarek CNC.

PisToNeokomuna
PisToNeokomuna

Widzę, że pisowscy **** wykupili wszystkie miejsca reklamowe na głównej :):):). Nic wam to w Gliwicach nie pomoże. To nie podkarpackie, że lud ciemny i strachliwy!

Dżeki Czan
Dżeki Czan

Co to – cenzura wróciła?!
Pięknie.
My mieliśmy odwagę walczyć z bolszewią, siedzieć w PRLowskich więzieniach, a wy trzęsiecie portkami, żeby nie obrazić obecnej,pisowskiej neokomuny??
*****

—-
MOD: Proszę się zapoznać z zasadami publikacji komentarzy. Obowiązują wszystkich jednakowo, nawet samozwańczych weteranów walki z komuną. Wulgaryzmy, obrażanie innych, atakowanie mniejszości nie są tu tolerowane.

Page
Page

Co nowe, to nowe.

asdf
asdf

Masz rację, powinniśmy to zastosować w odniesieniu do prezydenta. 100-letni most i 25-letni prezydent, obydwa należy wymienić na nowe.

Kolega
Kolega

Ciebie też warto wymienić bo niby dlaczego masz być nietykalny…..

kanalia52
kanalia52

Mamy teraz okazję pozbyć się Francy.

_____________
_____________

Noo, nowe są barierki mostu na Berbeckiego, nowe są TBS-y i szare klocki w miejsce zabytkowych willi, nowy jest cokół lwa obok willi Caro, kikutki nad DTŚ są nowe, Ekrany akustyczne na Franciszkańskiej nowe są, hale magazynowe są nowe, starówka jest nowa, stadion piasta jest nowy, bombastyczna instalacja pod radiostacją jest nowa

pomysłodawca
pomysłodawca

a prezydent stary…

wymieńmy :D

AndrzejD
AndrzejD

…jasne ! Zamek na Wawelu też wyburzyć i zrobić nowy, taki lepszy – ze szkła, stali i aluminium.
I Sukiennice też, najlepiej z profili stalowych zimnowalcowanych

aktywista
aktywista

no i fajnie, może w końcu w tej części miasta będzie nieco bardziej estetycznie

taki ja
taki ja

Jak chcesz estetycznie, to wytapetuj go. Będzie ładniej :)

______________
______________

Czy po “remoncie” starówki, jest bardziej estetycznie?

ja234
ja234

Po “remoncie”starówki jest bardziej wsiowo. I kiczowato.