Można dostać dofinansowanie połowy opłaty za wywóz odpadów. Trzeba spełnić cztery warunki

To spora ulga dla osób starszych, szczególnie tych zamieszkujących samotnie duże mieszkania. Przy zachowaniu pewnych kryteriów można się ubiegać o zasiłek celowy w wysokości do 50% na opłatę za odbiór odpadów.

9 lutego urzędnicy zaczęli roznosić po mieście decyzje dotyczące wielkości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Stawki za metr kwadratowy powierzchni mieszkania, w oparciu o które obliczane są wielkości kwartalnych opłat gliwiczan, znacząco wzrosły.

Przypomnijmy – po wejściu w życie zmian mieszkańcy segregujący odpady zapłacą za ich wywóz średnio 20% więcej. Podwyżka opłat w przypadku osób niestosujących segregacji śmieci będzie sięgnie nawet 163%. Dokładne kwoty za wywóz odpadów prezentowaliśmy w grudniowym artykule. Teraz zagospodarowano środki finansowe na to, aby niektórych starszych gliwiczan odciążyć ze skutków wzrostu stawek.

Warunki dofinansowania

– Celem wprowadzenia zasiłku jest dodatkowe wsparcie osób, których sytuacja życiowa i materialna sprawia, że ponoszenie pełnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie jest uzasadnione społecznie – podkreślają urzędnicy.

Aby skorzystać ze wsparcia, należy łącznie spełnić następujące warunki: mieć ukończone 65 lat, posiadać prawo do zajmowania lokalu mieszkalnego o powierzchni przekraczającej 45,5 m2 na osobę, dysponować dochodem nieprzekraczającym 300% kryterium, o którym mowa w artykule 8. ust. 1 Ustawy o pomocy społecznej (wysokość kryterium to 461 zł – osoby samotne, 316 zł – osoby zamieszkujące z rodziną), nie kwalifikować się do otrzymania dodatku mieszkaniowego.

Jak uzyskać wsparcie?

Warunkiem udzielenia wsparcia finansowego w formie zasiłku celowego jest złożenie prawidłowo wypełnionego wniosku wraz z załącznikami w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach.

Kwotę świadczenia ustala się w oparciu o to, czy śmieci są segregowane, czy też gromadzone w sposób nieselektywny. W pierwszym przypadku można otrzymać 50% stawki opłaty za odbiór odpadów, w drugim dofinansowanie wyniesie 30%.

Przyznana pomoc będzie przekazywana przelewem na rachunek bankowy Urzędu Miejskiego, na który dany mieszkaniec miał wnosić płatność.

Więcej informacji: Dział Świadczeń, ul. Górnych Wałów 9, 44-100 Gliwice, e-mail: e-mail: ds@ops.gliwice.eu, tel. 32 335 96 13, www.opsgliwice.pl.

(żms)
fot. zdj. poglądowe/arch. SM Gliwice

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Urko
Urko

K….rwa ! To jest jakaś kompletna paranoja . Najpierw genialni radni wprowadzają “bandyckie” stawki i sposób naliczania tych opłat . A potem dodatkowo upokarzają starszych ludzi zmuszając ich do wypełnienia kwitów i eskapady do OPS ? Ktoś , kto to wymyślił jest dla mnie ostatnią gnidą …

beton
beton

Dobrze, że chociaż zaczyna docierać do nich, że popełnili gniota…

Pietia Goras
Pietia Goras

To nie paranoja .To obłuda.to wyrachowanie zgodne z teorią wielkich liczb.Jeśli jedna osoba (a tak będzie) na tysiąc wystąpi o dofinansowanie ratusza sprawa nie zaboli .A o to chodzi.Chodzi również o przedwyborczy uśmiech w strone ciemnogrodu.

Gabi621
Gabi621

Od kiedy jakiś geniusz wymyślił, że w windach jeżdżą metry kwadratowe, a nie ludzie, następny cwaniaczek dodał (w celu większej szansy okradania ludzi w mocy prawa) – metry kwadratowe, które produkują śmieci.
To tacy sami “geniusze” jacy powymyślali monopolistom od gazu i prądu koszty “gotowości do świadczenia”, “przesyłu” i innych cudów, zamiast ustalić jedną pozycję cenową.

zebra_z_gliwic
zebra_z_gliwic

Nieuzasadnione społecznie jest nakładanie opłat na podstawie metrażu.

Blee
Blee

Ale najłatwiejsze, nawygodniejsze i najtańsze do wykonania dla urzędników

zebra_z_gliwic
zebra_z_gliwic

Niestety.

Ampuła
Ampuła

Tak samo będzie z opałem. Za 2-3 lata tona wungla, o pardą “narodowego czarnego złota”, osiągnie po państwowemu bezczelny pułap 3000 zł. Obok podanego tłustym drukiem peanu o bilionie zysków Państwowej Grupy Górniczej, wydrukowany zostanie dyskretny komunikat, że ubodzy mogą złożyć wnioski o dofinansowanie na zakup wungla. Pod 17 warunkami.

krzysztof
krzysztof

ZŁODZIEJE

krzysztof
krzysztof

DALEJ głosujcie na zacofanych ludzi idących po najmniejszej linii oporu . Kopa i pogonić z miasta

ja234
ja234

Oj glajwice, glajwice… jak zawsze ,we wszystkim, na wstecznym…

JACEKM.
JACEKM.

Dopóki mnie autorzy tego rozwiązania nie przekonają, że śmieci generują metry kwadratowe powierzchni a nie istoty ludzkie, dopóty będę ich nazywać NIEWYOBRAŻALNYMI GŁUPCAMI.

NewerNewer
NewerNewer

Zabawne że o tym aspekcie wspominasz. Pamiętam że PO czyli jakby opozycja Frankiewicza głosowała za podwyżką opłat, nikt przeciw tylko nowy szef PO Wygoda nie był pewny czy chce płacić mniej i się wstrzymał. Uśmiałem się bo zobaczyłem jaką opozycją jest PO do PiS.

rrolch
rrolch

Niedobrym pomysłem jest dofinansowanie śmieci niesegregowanych

Ad
Ad

Tak! Powinni dziadków dodatkowo ukarać za to, że nie mają siły na segregowanie śmieci i płacą więcej niż inni.

zebra_z_gliwic
zebra_z_gliwic

Segregowanie śmieci nie jest bardzo skomplikowanym i czasochłonnym zajęciem. Moja ponad osiemdziesięcioletnia babcia doskonale sobie z tym radzi od wielu lat. To kwestia nastawienia. Niedorzecznym jest to, że starsze osoby (a w zasadzie nie tylko one) mieszkające samotnie w większych mieszkaniach zmuszone są do opłacania wyższych składek mimo tego, że ilość śmieci, które generują wcale się nie zwiększa. Równie słabe jest to, że “miasto” nie szuka tańszej alternatywy dla drogiego monopolisty.