Zapłacimy więcej za wywóz śmieci. Stawki w górę o kilkadziesiąt procent

fot. 24gliwice.pl

Radni przegłosowali uchwałę wprowadzającą wyższe stawki za odbiór odpadów komunalnych zarówno segregowanych, jak i zbieranych nieselektywnie. Prezydencki projekt poparli niemal wszyscy radni KdGZF, przeciw było całe PIS.

Część radnych PO tym razem poparła projekt, co zdecydowało o przyjęciu uchwały.

Po wejściu w życie zmian mieszkańcy segregujący odpady zapłacą za ich wywóz średnio 20% więcej. Podwyżka opłat w przypadku osób niestosujących segregacji śmieci będzie sięgnie nawet 163%.
Działania, które mają doprowadzić do 50% udziału odpadów zbieranych selektywnie w całkowitej ilości odpadów komunalnych, wymuszają unijne przepisy. Rosną też koszty po stronie firmy zajmującej się wywózką (w Gliwicach jest to Remondis).

Na ostatniej w tym roku sesji Rady Miasta, Magistrat uchwałę spróbował przeforsować już po raz trzeci i po raz kolejny w niezmienionym brzmieniu, zakładającym metodę ustalania opłaty za wywóz śmieci od m2 powierzchni mieszkalnej. To rozwiązanie od dawna budziło wątpliwości radnych opozycji, którzy kilkukrotnie wskazywali, że system jest niesprawiedliwy i postulowali wprowadzenie metody naliczania opłat “od głowy”.

Pat trwał od sierpnia, aż do czwartkowej sesji Rady Miasta. W dotychczas zgodnie blokującym zmiany tandemie PiS i PO, wyłamała się część radnych tej drugiej partii, co pozwoliło na przyjęcie uchwały stosunkiem 12 głosów za, 9 przeciw i 4 wstrzymujących się.

Głosowali za:
Magdalena Budny (KdGZF)
Michał Jaśniok (KdGZF)
Krzysztof Kleczka (KdGZF)
Stanisław Kubit (KdGZF)
Tadeusz Olejnik (KdGZF)
Marek Pszonak (KdGZF)
Krystyna Sowa (KdGZF)
Grażyna Walter-Łukowicz (KdGZF)
Paweł Wróblewski (KdGZF)
Ewa Potocka (PO)
Janusz Szymanowski (PO)
Urszula Więckowska (PO)

Głosowali przeciw:
Ryszard Buczek (PiS)
Zdzisław Goliszewski (PiS)
Marek Kopała (PiS)
Bartłomiej Kowalski (PiS)
Adam Majgier (PiS)
Krzysztof Procel (PiS)
Tomasz Tylutko (PiS)
Dominik Dragon (PO)
Kajetan Gornig (PO)

Wstrzymali się od głosu:
Bernard Fic (SLD)
Patryk Hodura (SLD)
Zbigniew Wygoda (PO)
Jan Pająk (KdGZF)

Przypomnijmy, już przy okazji poprzednich głosowań mówiło się, że na decyzję radnych wpływ wywiera partyjna góra. Ze strony kierownictwa PiS miał pojawić się nacisk by utrudniać działanie Zygmuntowi Frankiewiczowi (po tym jak poparł niepisowskiego kandydata w wyborach na szefa śląskiej metropolii), z kolei radni PO zostali “poproszeni” o wsparcie ugrupowania prezydenckiego. Sądząc po wynikach czwartkowego głosowania oczekiwania te częściowo zostały spełnione.
(żms/msz)

Po podwyżce będą obowiązywały następujące stawki:

Dla odpadów zbieranych w sposób selektywny:

– 0,45 zł od l m2 powierzchni do 60 m2 włącznie,
– 0,36 zł od 1 m2 powierzchni powyżej 60 m2 do 90 m2 włącznie,
– 0,24 zł od 1 m2 powierzchni powyżej 90 m2 do 120 m2 włącznie,
– 0,12 zł od 1 m2 powierzchni powyżej 120 m2.

Dla odpadów zbieranych w sposób nieselektywny:

– 2,00 zł od 1 m2 powierzchni do 60 m2 włącznie,
– 1,50 zł od 1 m2 powierzchni powyżej 60 m2 do 90 m2 włącznie,
– 1,00 zł od 1 m2 powierzchni powyżej 90 m2 do 120 m2 włącznie,
– 0,50 zł od 1 m2 powierzchni powyżej 120 m2.

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Urko
Urko

Głosowali za:
Magdalena Budny (KdGZF)
Michał Jaśniok (KdGZF)
Krzysztof Kleczka (KdGZF)
Stanisław Kubit (KdGZF)
Tadeusz Olejnik (KdGZF)
Marek Pszonak (KdGZF)
Krystyna Sowa (KdGZF)
Grażyna Walter-Łukowicz (KdGZF)
Paweł Wróblewski (KdGZF)
Ewa Potocka (PO)
Janusz Szymanowski (PO)
Urszula Więckowska (PO)

Nie zapomnimy, nie darujemy . Wybory wkrótce .

OZ
OZ

Pani Budny mieszka w powiecie! Więc… PS. Czy to zgodne z prawem?

On
On

Jak mówi art. 5 ust. 1 i art. 6a ust. 1 ordynacji samorządowej, prawo wybierania w wyborach do rady gminy przysługuje obywatelowi polskiemu oraz obywatelowi Unii Europejskiej niebędącemu obywatelem polskim, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat oraz stale mieszka na obszarze tej gminy.

grzegorz
grzegorz

Gdzie mieszka ta kobieta dokładnie? Odwiedzimy ją w domu i będą twarde dowody, żeby ją usunąć.

Stefan Bat
Stefan Bat

Kleszczow

zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

Jeśli w powiecie jest to zgodne z prawem.Powołuje się na dzisiejszy program Polsatu pt.Państwo w państwie

beton
beton

Tym, którzy wstrzymali się od głosu też należy się wykop. Swoje głosy mogli skierować przeciw.

Segregator
Segregator

Dziady z UM….

Fene
Fene

Zapomnicie. Darujecie.
Wy wszyscy tutaj potraficie tylko narzekać, wylewacie żale na stronie internetowej i na tym poprzestaniecie. Urzędnicy robią to, co robią, bo mają obywateli w poważaniu. Dlaczego? Bo obywatele zamiast przyjść tłumem do urzędników, siedzą w ciepłych mieszkaniach i tylko narzekają. Tylko narzekają.
Jesteście w tym mistrzami. W niczym innym.
Gdyby było inaczej, Gliwice byłyby inne. Tak zresztą jak całą Polska.

Historia sie powtarza
Historia sie powtarza

“Nie zapomnimy, nie darujemy . Wybory wkrótce.” Twoja wypowiedz przypomina mi jednego Pana ktory stoi na czele PiSu. 25 lat demokracji w Polsce – niestety Polska byla bardzo dlugo zalezna to z zachodu to ze wschodu. Niektorzy nie dorosli do tej demokracji. No to powodzenia w nastepnych wyborach dwa krzazyki na PiS – Komuna tez miala zawsze 100 %. To jest twoja demokracja, a potem wzdychanie madry Polak po szkodzie.

Urko
Urko

Przepraszam, ale nie rozumiem To, że nie będę głosował na osoby z tej listy , nie oznacza ,że będę głosował na PIS . Porównanie mojej wypowiedzi do obelg i szczucia bezzębnego ,zaplutego dziadunia z Żoliborza uważałbym za obraźliwe, gdyby nie fakt, że nie są w stanie obrazić mnie ludzie , których nie darzę szacunkiem …

heli1b
heli1b

Opłata będzie naliczana od m2 ponieważ wtedy urzędnik ma mniej pracy. Ustala taką opłatę JEDEN raz i tylko powiela co miesiąc bo metraż to co? To NIE-RU-CHO-MOŚĆ. Nie rusza się, jest takie samo cały czas, jest stałe.
Jeśli by urzędnik miał naliczać od głowy, m3 zużytej wody, czy innego czynnika dającego wymierny przelicznik na produkcję śmieci musiałby co miesiąc wykonywać co? PRA-CĘ a to jest co? To jest NIE DO ZA-AK-CE-PTO-WA-NIA.

Levinho
Levinho
Z jednej strony masz rację, ale z drugiej jak wyegzekwować od ludzi ilość zamieszkanych osób, skoro nie ma obowiązku meldunkowego? Na podstawie oświadczeń? To taki patus poda, że mieszka sam, gdzie tak naprawdę będzie 8 osób w mieszkaniu….Od m3 nie wiem jak to wygląda w praktyce. Bierze się średnią zużycia wody z całego roku? Jestem na mieszkaniu styczeń, luty, marzec potem mnie nie ma przez dwa miesiące i co? Urzędnik ma chodzić po mieszkaniach wszystkich i odczytywać liczniki co miesiąc? Myślisz, że urzędnik będzie miał więcej roboty przez to? Pewnie nie, bo zostanie zatrudnionych kolejnych dwóch urzędników, którzy dostaną taki… Czytaj więcej »
AndrzejD
AndrzejD

oczywiście że powinno być liczone od ilości zużytej wody rocznie. A urzędnik nie będzie musiał nigdzie chodzić bo liczniki wody mają moduły do transmisji danych do zdalnego odczytu ( przynajmniej w mojej okolicy tak jest) A tam gdzie nie ma takich liczników to należy je wymienić na nowe

Levinho
Levinho

Podejrzewam, że jest jeszcze sporo mieszkań w Gliwicach, w których wodomierze nie są zaopatrzone w moduł radiowy…ale ten sposób jest na pewno najbardziej sprawiedliwy. Przed chwilą czytałem, że powinno się brać średnie zużycie wody z jednego półrocza. Pewnie obliczenie opłaty Urzędy Miasta scedowałyby to na zarządców (tak jak jest w sumie do tej pory, tylko że od m2).

heli1b
heli1b
Ilość zużytej wody najbardziej odzwierciedla ilość faktycznie mieszkających osób. Każdy musi się umyć, wyprać, najeść. Niektórzy nawet spuszczają wodę po sobie. To ma przełożenie na wodę. Urzędnik nie będzie miał więcej roboty przez konieczność odczytania licznika, bo on nawet d..y nie ruszy i sceduje to na kogoś innego, zresztą liczniki i tak są odczytywane bo trzeba tę wodę rozliczyć, więc wystarczy, że odczytujący tymi odczytami się podzielą. Problem w tym, że te wartości są zmienne. I tu jest ta robota, bo trzeba to przeliczać cyklicznie. Raz na m-c, raz na kwartał, czy raz na pół roku nieważne, ale każdego trzeba… Czytaj więcej »
heli1b
heli1b

Ja po prostu nie rozumiem, jak to możliwe, że taki idiotyzm jak rozliczanie śmieci od m2 zwyczajnie przeszedł? Wytłumaczenia znajduję tylko dwa. Albo to wynik obrzydzenia urzędników do wykonania pracy, albo ktoś już wcześniej policzył, że sprawiedliwe rozliczanie da mniejszy dochód.

asdf
asdf

Raczej to drugie. Liczba gliwiczan spada. Zaś metraż nieruchomości się nie zmienia. Niezależnie od tego ile osób tam mieszka, a nawet czy w ogóle tam ktoś mieszka (mieszkanie może być puste i czekać na wynajem) za śmieci trzeba zapłacić. I nie pomagają tłumaczenia, że tam nikogo nie ma. Urzędników to nie interesuje. Kasa musi się zgadzać.

Mariola
Mariola

Jeżeli mieszkanie jest puste i właściciel zgłosi to zarządcy nieruchomości, wtedy opłata za śmieci nie jest naliczana. Takie sytuacje są dość częste we wspólnotach mieszkaniowych. Bywa, że co miesiąc – dwa trzeba przeliczać opłaty na nowo w dużych nieruchomościach. Oczywiście robi to zarządca…

asdf
asdf

“Jestem na mieszkaniu styczeń, luty, marzec potem mnie nie ma przez dwa miesiące i co?”

No to jak Cię nie ma przez 2 miesiące, to nie zużywasz wody, a tym samym nie powinieneś płacić również za śmieci. To logiczne.
A wyobraź sobie teraz, że mamy nadal naliczanie od powierzchni. Na 2 miesiące wyjeżdżasz na wakacje. Nie płacisz za wodę, bo Cię tam nie ma i nie możesz jej zużyć. Ale jednak jakimś cudem musisz zapłacić za śmieci. Bo puste mieszkanie, które opuściłeś na 2 miesiące, samoistnie produkuje stosy odpadów, tylko dlatego, że ma określony metraż. Czy to jest uczciwe?

Jaro
Jaro

Bo od głowy to zameldowany jest jeden a mieszka 6-ściu i kto to sprawdzi żaden system nie jest doskonały co ma być od kilograma? To śmieci będą w lesie

asdf
asdf

Jakbyś nie zauważył, to nadal są śmieci w lesie. Ludzie wywożą tam gruz, stare meble, jakieś rupiecie z domu, elektrozłom. W tym względzie niewiele się zmieniło. Jak idę na spacer do lasu, to zawsze widzę takie ohydne kupy odpadów. Niejeden raz to zresztą zgłaszałem, ale to jak walka z wiatrakami.

Jan
Jan

Ustawa dopuszcza możliwość naliczania opłat w zależności od 3 czynników:
liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość LUB ilości zużytej wody z danej nieruchomości LUB powierzchni lokalu mieszkalnego. Urzędnicy idą na łatwiznę wybierając opcję nr 3.

Opłata zależna od ilości zużytej wody byłaby najbardziej sprawiedliwa. Niestety w GLiwicach nie liczy się sprawiedliwość, tylko grube miliony, które można zarobić na śmieciach.

Urko
Urko

Udzielał się na tym forum niejaki :Tąta . Imię zda się Robert . Jego posty zawierały coś co ja nazywałem tątowaniem . Chyba wrócił w nowym wcieleniu

black_horse
black_horse

Jeżeli firmie reminds rosną koszty, to proszę nie ustawiać pod nią przetargu tylko rozpisać tak, aby wygrała firma która ma mniejsze koszty i niższą cenę. Za to urzędasy wam płacimy.

asdf
asdf

Bo mieszkańcy wybierają ciągle tę samą ekipę, a potem się dziwią, że podatki podwyższają, opłaty coraz wyższe… Jeżeli cokolwiek byś nie zrobił i ludzie nadal po 25 latach wybierają cię na stołek prezydenta, to po co się starać? Można mieć ludzi gdzieś i wyciskać z nich kasę jak cytrynę. W kolejnych wyborach mieszkańcy udowadniają, że im się to podoba.

Blee
Blee

Gó.. (zik) mnie obchodzi to: “Rosną też koszty po stronie firmy zajmującej się wywózką”
Niech lepiej gospodarują, zmniejszą koszty, działają ekonomicznej i sprawniej. W końcu zarząd Remondisa bierze za to niemałą kasę!
Mnie nikt się nie pyta, skąd wezmę na moje rosnące koszty

Miruś
Miruś

…jasne że rosną , przecież musieli dać w “łapę” żeby dalej działać to jakoś to sobie muszą odbić…

Blee
Blee

Ten osamotniony “-” to od pracownika Remondisa czy zaangażowanego w sprawę urzędnika UM?

Xsenofob
Xsenofob

Wyjaśniam: to jest zrzutka na halę BANKRUT

Lukasz
Lukasz

J@+&4#ty jesteś

felix
felix

Co za idiotyzm! Według tych urzędasów to metry kwadratowe produkują śmieci, a nie osoby! Czy oni mają rozum?

ta+z+sikornika
ta+z+sikornika

NIESTETY , NASZYM RADNYM BRAKUJE LOGICZNEGO MYSLENIA ! a moze i czegos więcej….

felix
felix

Czy REMONDIS ma w Gliwicach jakąś konkurencję? Jeżeli podnoszą koszty pod bzdurnymi uzasadnieniami to najwyższy czas żeby zrezygnować z ich usług.

Ala
Ala

No właśnie chyba nie mają ŻADNEJ konkurencji! A nie ma tygodnia, żeby nie było problemów z odbiorem śmieci.

asdf
asdf

Dużo zależy też od tego jak wygląda konstrukcja przetargu…

azia
azia

Kto produkuje więcej śmieci ja na 74 m2 z mężem i synem, czy moja sąsiadk, która mieszka na 40m2 a wraz z nią jest 7osób…??? Gdzie tu logika??

imię jego dk44
imię jego dk44

Zazdrości pani tym 7 osobom?

azia
azia

przepraszam, ale czego mam zazdrościć.??? Chyba raczej WSPÓŁCZUĆ!!!

ta+z+sikornika
ta+z+sikornika

nalezysz do grona naszych myslacych inaczej radnych ???

pucio
pucio

Logika? … właściciel powyżej 120 metrowego apartamentu zapłaci za wywóz śmieci 60zł, a właściciel 60 metrowego mieszkania zapłaci za to samo 120zł. Gliwiccy radni postanowili go ukarać za to, że jest biedny i nie stać go na dwukrotnie większe mieszkanie. Ale powiedzmy, że będzie miał szczęcie i wygra w ruletkę, albo w totolotka i dokupi sobie drugie 60 metrowe mieszkanie dla dzieci. Wtedy za swoje 120 m2 zapłaci za wywóz śmieci 240zł, a właściciel apartamentu o pow. powyżej 120m2, jedynie 60zł. Może któryś z radnych głosujących za takim stawkami wytłumaczy czym się kierował?

Zenek
Zenek

pucio – postaraj się przyswoić sobie troszkę arytmetyki z początków podstawówki – właściciel ponad 120 metrowego apartamentu zapłaci 195 zł + 50 gr za każdy metr powyżej 120 m2

Arn
Arn

Albo dzielimy miasto na obszary i dzięki temu dajemy szansę mniejszym podmiotom, albo dalej mamy monopol. Remondis nie potrafi się wyrobić np. Nie myje smietnikow w odpowiednim terminie, a kasy coraz więcej i więcej.

Jerzy
Jerzy

Ktos sobie jaja z ludzi robi.

ja234
ja234

Podniesienie cen wymuszone “rosnącymi kosztami” w tle przepisy unijne.
Najłatwiej i najprościej jest podnieść ceny za usługi. Może niech remondis nauczy się trzymać koszty w ryzach. Da się to zrobić, niech remondis ogarnie optymalizowanie kosztów.

Naciski pisowskie i peło…mam nadzieję, że frankiewicz nie wygra wyborów/nie będzie startował.

Login
Login

Frankiewicz z całą platformą jest u mnie spalony. Pokazali w jakim poważaniu mają mieszkańców. Na szczęście w przyszłym roku wybory i bedzieny mogli przełamać tą sitwe.

Blee
Blee

Tak z ciekawości: dlaczego “z całą”?

MIchal
MIchal

hahhahah
I niech mi jeszcze raz ktos powie ze wspomniana ustawa ma na celu pokrycie kosztow smieci. Uwazam ze w takim ksztalcie jak to zostalo teraz uchwalone jest to kolejny ukryty podatek (wielkosc mieszkania ma posrednio wplyw na majetnosc mieszkanca).

MIchal
MIchal

pozatym kolejny zart z mieszkancow miasta…ustawa przeszla bo bylo poparcie tej parti czy innej, a politycy sobie mowiac kogo trzeba poprzec. Chodzi o polityke czy o szybkie, sprawne I sprawiedliwe rozwiazanie tej kwesti? Polityke to niech sobie darmozjady w warszawie uprawiaja

rocki
rocki

Będę sponsorował plakaty i ulotki, które pojawią się przed wyborami. Na nich nazwiska tych którzy nie powinni się znaleźć w nowej RM:
Bernard Fic (SLD)
Patryk Hodura (SLD)
Zbigniew Wygoda (PO)
Jan Pająk (KdGZF)

Adi
Adi

Koszty remondisu wzrosły o 163%? Po co nam była ta ustawa śmieciowa? Nie ma wolnego rynku to albo jest góra śmierci na osiedlach albo góra pieniędzy przy opłatach.

krzysztof
krzysztof
DOSTANIECIE DOBREGP KOPA W D…..SKO PRZY URNIE.A TERAZ MOJE PYTANKO, czemu mam tylko 1 kubeł-czarny i mam ograniczenie w wywozie jak mam płacić od m2, ile kosztuje m3 śmieci, kiedy UM pokaże mieszkańcom rozliczenie z remondisem , czemu kubły nie są odstawiane skąd je wzięto tylko pier…..ą je byle gdzie, Czemu pod firmę remondis tworzy się przetarg Na prawie 200 tyś miasto jest monopol na wywóz, czzemu nie ma konkurencji i nikt inny nie może wygrać Czyli powiązania UM z firmami – rączka rączkę WIDAĆ TO choćby na przykładzie przerobienia już po raz kolejny sławnego skrzyżowania i przerobienia wejścia do… Czytaj więcej »
damian
damian

przy urnach wyborczych porozliczamy to towarzystwo ,zapraszamy do jesiennego głosowania ..

Patryk Pati Kopciuch

Remondis zawsze była drogą firmą. Są inne tańsze firmy ;)

Jarosław Stawicki

frankiewicz odejdz

Krzysiek
Krzysiek

Zamiast podnosić ceny, mogliby choć częściowo przyjrzeć się kwestii segregacji. U nas śmietniki są dla około 40stu mieszkań – chyba jestem jedyny który wyrzuca plastik do plastiku :( Oczywiście cała wspólnota ma podpisaną umowę na “segregowane”.

Jan
Jan

Bo nikt w Gliwicach nie kontroluje wykonywania umowy przez Remondis. Radni z lenistwa uchwalili sposób rozliczania od metra, prezydent podpisał z firmą umowę… i koniec. Nikt nie sprawdza jak w rzeczywistości wygląda gospodarowanie odpadami w mieście. Firma robi co chce.

xmal9
xmal9

Frankiewicz komus robi przysluge ? Kdgzf powinniscie za to odpowiedziec !!!! MIALO NIE BYC PODWYŻEK TAKI NAM PREZENT NA SWIETA SK……Y ZROBILISCIE ? MIESIAC TEMU ODWOLALISCIE PODWYZKI A TERAZ GDY SPRAWA UCICHLA ZNOWU. KTO NA TYM ZARABIA ?

Jarek
Jarek

Ludzie, ochłącie. Pan Frankiewicz ma udziały i jest w radzie nadzorczej Firmy REMONDIS. Kończy się kadencja, to jak inaczej do swojej kieszonki nazbierać? Byt sobie i rodzinie jakoś trzeba zapewnić. Na nic nasze żale, tak bylo i jest w naszych kochanych Gliwicach. Pozdrawiam.

dar
dar
Śliczny widok z okna… Pani z butelkami idzie do kosza ze szkłem, Pan z papierami i gazetami do kosza na papier, dziecko wrzuca butelki do kosza z plastikiem … Po chwili przyjeżdża Remondis.. i wszystko pakuje do jednej śmieciarki…. Ot i tak wygląda segregacja… Jesteśmy frajerami, którzy płacą za metry, które rzekomo tworzą śmieci… Podwyżki? Widocznie to nie metry a osoby produkują śmieci… Zatem czas to zmienić… Możecie i wyznaczyć 100zł za metr śmieci ale to i tak nie metry je produkują! Ja mieszkam sam, płacę tyle ile rodzina 500+ produkująca i srająca w pampersy jak mało kto … Ale… Czytaj więcej »
Bożena Prusakowska Onycher

Chore jest to że płacimy od m2.

Robert
Robert

Na stronie tygodnika Gliwickiego jest napisane że od lipca koszty rosną o 25% skąd zatem 163??

asdf
asdf

Bo są dwa rodzaje kosztów – rzeczywiste koszty wywozu i przetwarzania śmieci, a druga kategoria to koszty Remondisu, który korzysta na licznych umowach z gminami.