Na ulicy Zwycięstwa zgasły światła. Ciemno było też przed magistratem. To nie awaria

Kto nie wiedział o ogólnopolskiej akcji wygaszania miejskiego oświetlenia, mógł być nieco zaskoczony. We wtorek, po godzinie 17:00 przed budynkiem magistratu zrobiło się zupełnie ciemno. Wygasła również większość lamp wzdłuż ulicy Zwycięstwa, przestały też świecić świąteczne ozdoby.

 
O co chodzi? To element szerszej akcji, do której przystąpiło kilkadziesiąt miast w Polsce. Samorządowcy protestują w ten sposób przeciw działaniom rządu, które mogą zakończyć się utratą ogromnych, unijnych środków na bieżącą działalność i inwestycje m.in. w samorządach. Inicjatywa miała też zwrócić uwagę na coraz trudniejszą sytuację finansową miejskich budżetów.

Akcję poprzedziło przyjęcie apelu do rządu RP wzywającym do zawarcia porozumienia w sprawie budżetu Unii Europejskiej. Co ciekawe, wśród rządzącej w Gliwicach Koalicji dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza nie ma w tej sprawie jednomyślności. Zagorzałym przeciwnikiem powiązania unijnych finansów z praworządnością okazał się radny Stanisław Kubit, który w ostrych słowach skrytykował próby powstrzymania rządu przed ewentualnym zawetowaniem budżetu.


Radny o towarzyszce i towarzyszach w UE

– To właśnie przyjęcie powiązania praworządności z wypłatą funduszy unijnych jest bardzo groźne dla naszego samorządu – stwierdził nieoczekiwanie, podczas ostatniej sesji radny Kubit. – Dlatego, że znając praktykę Unii, praworządność w naszym kraju będzie oceniała towarzyszka Jourová (wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej – przyp. red.) na podstawie doniesień pana towarzysza Biedronia, jak również Millera, czy ewentualnie Cimoszewicza. I wszystko może być podciągnięte pod łamanie praworządności, na przykład to, że nie będziemy chcieć wychowania seksualnego według standardów WHO i tak dalej – skomentował Kubit.
Radny jako jedyny w klubie KdGZF zagłosował przeciw apelowi, podobnie jak cały klub Prawa i Sprawiedliwości. Sprzeciw jednak okazał się zbyt słaby, apel przyjęto.

Warto przypomnieć, że od początku członkostwa w UE Gliwice pozyskały z tego źródła ponad 1 miliard złotych, realizując duże projekty inwestycyjne, takie jak np. Nowe Gliwice, modernizacja kanalizacji czy Drogowa Trasa Średnicowa, ale również szereg działań w dziedzinie edukacji. Warto pamiętać, że po środki unijne sięga nie tylko miasto. Dzięki projektom centralnym powstały chociażby autostrady A1 i A4, ogromne środki unijne pozyskiwała i pozyskuje Politechnika Śląska, środki pomocowe zasilają też bezpośrednio wiele gliwickich firm.

(źms/emfab)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
mieszkaniec

Uprzykrzanie życia Gliwiczanom przez władze miasta to protest? Zrzeknijcie się stanowisk i swoich uposażeń z publicznych pieniędzy – to dopiero będzie protest!

BŁYSKAWICA

Dzisiejszej Polski nikt by do Unii Europejskiej nie przyjął. Możesz sobie płakać z powodu jedne godziny bez oświetlenia paru jezdni i budynków. Ale co zrobisz kiedy banda świrów wyprowadzi Polskę z UE i takie ciemności będą już zawsze? Napiszesz jeszcze jeden komentarz i nakryjesz się kołdrą.

Józek

Bzdura, z tym przyjęciem,to przecież Unia najbardziej zyskała i zyskuje na tych państwach ze środkowej Europy,dzięki nam mają rynki zbytu i uzależniają nas od siebie,w starym systemie był RWPG, a teraz Unia,przypisy które Unia tworzy pozwala głównym państwom unijnym czyli ,Niemcom i Francuzom na kontrolowanie całej gospodarki europejskiej która jest uzależniana od ich decyzji a pozostali decydenci z innych państw tylko potakują, bo Ci główni uzależniają ich od siebie tak było min. z uchodżcami.Cóż w Polsce ukształtowała się opozycja totalna, która inspirowana zewnątrz z powodu obiecanych profitów nadaje na Polskę obcym,a tam gdzie ma w samorządach większość, staje w opozycji… Czytaj więcej »

wyłącz you tube bo ci szkodzi

Co tobie można sprzedać? Grata po Niemcu, którego sam pragniesz bardziej niż państwa prawa, wolności obywatelskich i niepodległości? Batona w czekoladze zamiast produktu czekoladopodobnego? Pralkę i telewizor też byś wolał made in Rosja.

József Szájer

Ja zrezygnowałem w imię konserwatywnych i katolickich wartości i zachęcam do rezygnowania wszystkich poityków Zjednoczonej Prawicy oraz księży, biskupów i arcybiskupów.

komusze ramie

Czy po lewactwie można się spodziewać czegokolwiek mądrego?

Jaro Polskie zbaf

Rozwój i cywilizację zawdzięczasz lewactwu. Nawet religię lewakowi Jezusowi.

MICHAŁ

Ciemnota w całej okazałości.
Miasta prowadza politykę międzynarodową, nasi byli zaborcy zacierają ręce.

Żenia

Najbardziej zacierają ręce ruscy dzięki Antoniemu M. Jarosławowi K. ordo iuris i polskiemu klerowi.

CZY SIĘ ODWAŻĄ?

Czy lokalni intelektualiści Zjednoczonej Prawicy złożą donos w prokuraturze na władze Gliwic za wyłączenie oświetlenia? W tej roli widziałbym wybitnych radnych klubu PiS i innych działaczy szeroko pojętej prawicy katolickiej, którym ma sercu leży niepodległość nawet kosztem biedy.

Karp

Jak prezydent nie wyrabia to niech prosi o pomoc Niemcy, które cały czas oferują wsparcie.

PawPL

To jest po prostu głupota. Oświetlenie uliczne nie jest elementem propagandy politycznej. Jest to element infrastruktury, który poprawia BEZPIECZENSTWO mieszkańców. I jego wyłączenie naraża mieszkańców, na wypadki i inne nieszczęścia. Nie wiem czy nie należało by sprawdzić czy wyłączenie oświetlenia w celach politycznych stanowiło naruszenie art. 231 kk przez Prezydenta Miasta.

STOP dziadersom

Kubit… Kubit..? Czy to nie on jest słynnym wydawcą jedynego numeru gazety na kredowym papierze, która w istocie była ordynarną propagandą wyborczą Frankiewicza?

Hipokryt

Ten sam, któremu mieszkańcy z podatków fundują placyk dla modeli latających na uwięzi za 1mln 300 tys. zł. Taaaki z niego niezłomny kapitalista. Na cudzy koszt.

Jurny Wąs

Po **** to drugi “wybitny” egzemplarz w koalicji Frankiewicza, a wiadomo że nie ostatni.

Jan

Głupota.

Marcin

W ramach protestu na godzinę zignorowano bezpieczeństwo mieszkańców.
Jakby ktoś został potrącony na przejściu, to pewnie byłaby jego wina, a nie braku oświetlenia.

w pogonii za octem

proponuje neumann ,abyś wziął klej cyjanoakrylowy i przykleił się do futryny drzwi magistratu w ramach twojego żałosnego protestu a twoi radni niech wezmą kredki i pomażą chodniki wokół….

Pok

Kubit jes jednym z radnych Neumanna

Michał

Ja w ramach protestu i oszczędność. Bym zwolnił 3/4 urzędników.

Fachowiec

Oj nieładnie tak życzyć bliźnim. I uważaj Michale, bo twój szef przyuważy, że przeglądasz neta w trakcie pracy zamiast pilnować, czy nikt nie kradnie w Biedrze czy innym Oszołomie i sam wylecisz z roboty.

manek

Czy za zaoszczędzone na wyłączeniu pieniądze radni wypłacą sobie premie? Bo jeśli tak to należy się spodziewać innych wesołych inicjatyw.
1. Sprzedaż w urzędzie “palinki” bez akcyzy, co zapewne skutecznie osłabi budżet pisowskich rządów.
2. W ramach protestu zerwanie styropianu z budynku magistratu, co udowodni, że Polska jest w ruinie.
3. Odśpiewanie przed urzędem “Międzynarodówki” przy akompaniamencie orkiestry Przedsiębiorstwa Wodociągowego pod batutą wiceprezesa.
4. Zaproszenie do miasta Lemparta czy Lempartki na odczyt kulturalny pt. “Mój wkład w odbudowę i utrwalanie faszyzmu” z przemarszem przez styrane miasto celem porozbijania latarni aby więcej nie zaświeciły bo to uwłacza godności kobiet.
No to miłej zabawy.

Oburzony

Brawo Kubit nareszcie na właściwym kursie i tak trzymać.A ciemnota światła gasi.

Obserwujący

Kubit zaprezentował pokaz ciemnoty i zacofania.Mówi jak pisior.

TVto4włądza

za sam fakt że powiedział co myśli a nie to co mu kazali to już mu się należy szacunek.

Beton

Ciemności w centrum miasta to nic nowego. One panują od czasu wprowadzenia sławetnego masterplanu, zgodnie z którym wymieniono oświetlenie na świecące, ale nie oświetlające. Wyłączenie go na godzinę zmienia stosunkowo niewiele, co widać na zdjęciach.

Nie kadzić

O ile mnie wiadomo to dotacje dla gmin wymagaja szeregu dzaiałań i projektów ale i tak nie wiadomo czy zostaną przyznane.
Dlatego ten “pstryczek” jest bardziej polityczny niż merytoryczny!
A czy na dachu urzędu są już załozone panele fotowoltaiczne?-Czyli “rząd się sam wyżywi”/Urban/.

ANDRZEJ

Na pohybel calej opozycji PIS górą!

Fiku Miku

Po co nam miliard (uzyskany przez ile lat?) jak lekką ręką UM wywalił 500 milionów na halę (w rok). Jak każda taka inwestycja powinna przynosić dochody i zarabiać, a my mieszkańcy powinniśmy odcinać kupony. Czy coś jest skrzętnie ukrywane?

ewa

Ukrył się koronawirus, tak skutecznie, że go nie widać

Bajtek

Pan Kubit właśnie zasygnalizował, że rezygnuje z finansowania przez samorząd swoich pasji modelarskich.

Imiu

Protestują jak te panny i matki z dziećmi, wulgarnie efektownie. Protestowały rodziny pracujące w sadzie czy jakim innym urzędzie w Gliwicach, podkreślając że Magazynierzy ze Strefy są bogatsi, teraz to samo w inny sposób. Cyrk. Okazja czyni złodzieja.

tatalizator

dzień dobry chciałbym zaprosić na spacer po ulicy Zwycięstwa wieczorem pana prezydenta i innych odpowiedzialnych włodarzy za stan tej ulicy. Widok jest przygnębiający. Trotuar to górska ścieżka. Oświetlenie tylko w święta daje minimalną ilość światła do bezpiecznego poruszania się po chodniku. W jaki sposób została wykonana ta inwestycja (jedyna miejska jak do tej pory od 20 lat na tej ulicy), która nie spełnia norm dotyczących oświetlenia traktów pieszych. Drodzy urzędnicy doprowadziliście do upadku głównej ulicy gdzie w tym kontekście można handlować tylko towarami wszystko po 2 złote. Spacer proponuje zacząć od placyku z lampką, która otoczona jest klepiskiem, gdzie hula… Czytaj więcej »

Fiku Miku

Już widzę oczami wyobraźni, taki obraz jak rembrandtowska Nocna staż, w naszym lokalnym wydaniu przy zgaszonym świetle. W pochodniami w ręku, prężnie i dumnie wypinający pierś do przodu: El Comandante, były Komedinat Straszy Wiejskiej, obecny święcie namaszczony i kryształowy Krystian – niepozostawiający po sobie nawet cienia. Czterech wspaniałych piechurów otoczonych tłumkiem wściekłych macic, zmuszonych do ponadnormatywnego prostytuowania się pod zgaszonymi latarniami.

Fiku Miku

Przypomina to początki “pożaru w burd*elu”. Burd*el mama wpada w panikę, z czego utrzyma panienki, rzekę szampana, kawioru i karocę z kufrem podwiązek. Wizja normalnej i uczciwej pracy spędza sen z powiek przyswojonym lekkim obyczajom. Nierząd z niejednego zakamarku spółek miejskich ukazał świąd mend i konieczność leczenia syfilisu. Wice wykidajło już ma zarzuty. Czekamy na resztę.

Fiku Miku

Jak to było: “Ostatni gasi światło”?

Ignac z Zadupia .

Parafrazując Księgę Koheleta napiszę tak : głupość nad głupościami i wszystko głupość .

JEST OK

Co by było gdyby doszło do wypadku ?-ktoś pomyślał o tym?.

Zibi

Jakoś mnie to nie dziwi , bo skoro w magistracie rządzi ciemnota to i przed też trzeba wyłączać………..

Filan

Komuni wróć? Taki uj!

Fela

Ponure miasto jak jego włodarze

wujeksamrządzisam

Problemem jest sam fakt że władza samorządowa protestuje popierając poglądy części społeczeństwa. A przecież Prezydent rada etc mają reprezentować wszystkich gliwiczan.