Nie ma pieniędzy na przedszkola i seniorów, jest 2,5 mln na strefę VIP. Coś tu się komuś pomieszało (komentarz)

Sowita „dotacja” dla Piasta na przebudowę strefy VIP w okresie głębokich oszczędności, to kompletny brak wyczucia chwili przez urzędników, który negatywnie wpłynie na wiarygodność całej narracji o trudnej sytuacji finansowej miasta.

 
W ostatnich miesiącach zawieszono programy wsparcia dla seniorów i niepełnosprawnych, podniesiono stawki za żłobki i przedszkola, a na mieście pojawiło się mniej dekoracji świątecznych niż w latach ubiegłych. Powód? Konieczność zaciskania pasa.

Ten jest jednak znacznie luźniejszy przy Okrzei. Piast właśnie kończy przebudowę swojej strefy VIP. W skali miasta to zdecydowanie nie jest inwestycja pierwszej potrzeby. Skrojona pod biznes („zwykli” mieszkańcy przecież tu nie zawitają), pochłonęła 2,5 mln złotych. Jak ta kwota koresponduje z oszczędnościami wprowadzonymi przez urzędników w ostatnich miesiącach? Sprawdziliśmy.

Na oświetleniu świątecznym zaoszczędzimy ok. 100 tys. zł. Wpływy za zwiększenie opłat w przedszkolach mają wynieść 204 tys. złotych. Upraszczając, „dzieci” wygenerują w ciągu roku ledwie 1/10 tego, co jedną inwestycją pochłonął ekstraklasowy klub piłkarski.

Piastowi trudno się dziwić, gra na siebie. Nowe loże, mają zwiększyć dochody klubu. Ale magistrat strzelił wizerunkowego samobója, co zresztą powoli staje się niechlubną specjalnością urzędników.

Gdy w 2021 roku forsowano w Radzie Miasta wzrost wynagrodzenia dla prezydenta, na tej samej sesji do porządku obrad wprowadzono też podwyżkę podatku od nieruchomości dla mieszkańców. Wówczas jednak można było przymknąć oko, bo – co do zasady – wzrost prezydenckiej gaży (choć może niekoniecznie tak wysoki) był racjonalny. Teraz jednak sytuacja jest inna. Władze miasta na każdym kroku zasłaniają się trudną sytuację finansową, a urzędnicy mają nawet gotowy szablon, by brak działań uzasadniać kryzysem i złą polityką rządu.

Dla miasta to jednak nie tylko wpadka wizerunkowa. Na własne życzenie urzędnicy osłabili swoją wiarygodność. Każde kolejne „nie, bo nie mamy pieniędzy” będzie oceniane przez pryzmat nowych foteli przy Okrzei.

Michał Szewczyk

58 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
abc
08/01/2023 13:28

Nikt nas nie pytał czy jako mieszkańcy i podatnicy chcemy finansować przebudowę strefy VIP na terenie stadionu Piasta , która służy jako miejsce rozrywki i jadłodajnia dla sponsorów.

cieakwy
08/01/2023 14:23

Po jakim czasie zwrócą się wam te pieniądze ze strefy VIP? Piast ma ponad 6 milionów długów. Sowicie każdego roku dofinansowujecie arena Gliwice (kilkanaście milionów rocznie!!!!!!).
Podobno tniecie także wsparcie dla dzieci niepełnosprawnych na ul. Bojkowskiej w Gliwicach (dostali jej pracownicy jakieś instrukcje?) Natomiast ktoś dostaje Porsche bo ma problem z biodrem?
Co się do cholery dzieje z wami?

Powtórka z rozrywki
08/01/2023 16:33
W odpowiedzi na  cieakwy

Co się dzieje? A co ma się dziać. Od czasów rzymskich nic się nie zmieniło. Władza, pieniądze, wpływy, pieniądze, przywileje, pieniądze, układy, pieniądze, …
Dorwać się do koryta, nachapać ile się da i spokojnie odcinać kupony. Schemat od tysięcy lat ten sam.

DD
08/01/2023 18:15
W odpowiedzi na  Powtórka z rozrywki

A nasza głupota i bierne przyzwolenie na to, też od tysięcy lat się nie zmieniło.

SS3
09/01/2023 13:17
W odpowiedzi na  DD

O przepraszam, w wzmiankowanym Rzymie nieraz cesarz czy senator (czytaj oligarcha) zaliczył kąpiel w Tybrze.

Lololitka.;'
09/01/2023 20:10
W odpowiedzi na  SS3

Biurokraci to darmozjady…a Czarnek to średniowiecze…precz z religią w szkole…a kler to zbędna biurokracja…

egon
08/01/2023 17:59
W odpowiedzi na  cieakwy

to się dzieje co zwykle : każda władza deprawuje …. wcześniej czy pózniej… czy na szczeblu prowincji- czy na szczeblu stolicy….

DD
08/01/2023 18:09
W odpowiedzi na  cieakwy

A może należy zapytać, co się z nami dzieje, bo dla manipulantów taka postawa to normalka. Nie zapominaj, że śmieci też od 1 stycznia droższe, za puste kubły na odpady zielone. Moim zdaniem, obce niebezpieczne byty przejęły mózgi przedstawicieli urzędu. Tak się dzieje jak się żmiję wpuszcza albo zaprasza w do własnego gniazda w nadziei dla korzyści.

Ostatnio edytowany 1 miesiąc temu przez DD
Marcin
08/01/2023 14:08

A po co oni mają się o cokolwiek starać, czy dbać o wizerunek. Skoro i tak wiedzą, że kolejne wybory wygrają.

Largo
08/01/2023 14:19
W odpowiedzi na  Marcin

Obecny prezydent ? Chyba nie ma w Gliwicach aż tylu głupich aby głosowali na tego człowieka.

AndrzejD
08/01/2023 15:25
W odpowiedzi na  Largo

Jest wystarczająca ilość rodzin pracowników magistratu, spółek miejskich i prywatnych firm (np. „R” czy „W” itd. ) którzy od blisko 30 lat pasą się na publicznej kasie, dla których utrzymanie tej ekipy przy korycie to sprawa życia lub śmierci. I jest wystarczająca ilość gliwiczan która ma wywalone na wszystko i na wybory nie chodzi.

PAKer
08/01/2023 20:51
W odpowiedzi na  AndrzejD

Normalnie zwykli pracownicy magistratu tak się „pasą” z publicznej kasy, często pracujac w okolicach minimalnej + wysługa lat, że szok. I akurat nie myślisz chyba, że zmiana władzy spowodowałaby, że zwolniono by wszystkich ok 700 pracowników UM i zatrudnienie nowych? Fakt, są dobre stanowiska i pewnie każda władza będzie chciała obdzielić nimi swoich, ale takich w UM może być ok. 20… reszcie jest całkowicie wszystko jedno kto tam jest na górze, a ich rodzinom tym bardziej.
W spółkach miejskich podobnie, masz parę stanowisk „politycznych”, a reszta to zwykli pracownicy, którym to wisi kto jest na górze.

AndrzejD
08/01/2023 23:14
W odpowiedzi na  PAKer

Nie mówię o zwykłych pracownikach którzy odwalają całą czarną robotę – oni zostają. Cała reszta od naczelnika w górę – do zwolnienia.

Powtórka z rozrywki
08/01/2023 16:25
W odpowiedzi na  Largo

Jest.

Dziadek
08/01/2023 21:18
W odpowiedzi na  Marcin

Jacy wyborcy…..taka „wadza”!

RSP
09/01/2023 12:45
W odpowiedzi na  Marcin

To należy iść na wybory i ich wyautować . A tak w ogóle to mogli się jeszcze dołożyć do TVP jakieś skromne 100 ml.

Kotek
09/01/2023 20:02
W odpowiedzi na  RSP

Żenada darmozjady VIP..Czarnek precz…sekta precz z religią w szkole…kler to darmozjady sekta..?

AndrzejD
08/01/2023 15:20

” (…) wzrost prezydenckiej gaży (choć może niekoniecznie tak wysoki) był racjonalny.” – Nie, nie był racjonalny. Neumann wraz ze swoimi vice i tą całą żałosną ekipą, nadaje się do natychmiastowego zwolnienia za dramatycznie fatalne zarządzanie miastem, a nie do wzrostu wynagrodzenia.

gliwicjus
08/01/2023 16:36

Piast to studnia bez dna, czy ktoś pytał się mieszkańców Gliwic, czy życzą sobie finansować ten twór, którego jedynym objawem istnienia są poniszczone elewacje w całym mieście?

Blofeld
08/01/2023 21:52

W cywilizowanym świecie ekstraklasowa piłka nożna to wielki biznes, na którym się zarabia, chyba że ma się szyby naftowe i można dokładać. W krajach mniej cywilizowanych ekstraklasowa piłka nożna służy do wyciągania publicznej kasy, za którą prowincjonalni luminarze budują loże, żeby się tam kumać z prowincjonalnymi biznesmenami.

Gliwiczanin
08/01/2023 20:37

Wie może ktoś czego dokonał nasz senator w tej kadencji?

gmG
09/01/2023 12:52
W odpowiedzi na  Gliwiczanin

refleksyjnie dumał…

Antonio
08/01/2023 21:06

Nie ma na nic lodowisko nieczynne ponieważ koszty energii są za wysokie a po całych Gliwicach robią jakieś bzdurne osłony z trzciny którą po pół roku szlag trafi i na to są pieniądze toalet nie ma no może 2 na całe miasto jak są czynne to miasto zasrane i zaszczane.
Ale kasa na VIP jest
BRAWO PO

Stary
08/01/2023 14:18

Ostatnio Gliwice mają „dobrą” prasę. W wielu mediach była informacja o Porsche dla niepełnosprawnego pracownika gliwickiej firmy a w ostatniej „Polityce”, Piotr Pytlakowski wspomina Gliwice a kontekście „Krakowiaka” i jego układów z „Don Antonio” i „Sandokanem”. Gliwice – przyszłość jest tu. O przeszłości nie wspominajmy bo „słuchać hadko” a w przyszłości zrobimy takie biznesy, że wam oko zbieleje.

Parówa
08/01/2023 15:20
W odpowiedzi na  Stary

Dodaj jeszcze, że zatrucie Odry też zaczęło się w Gliwicach, od Kanału Gliwickiego i Kłodnicy.

Tymon
08/01/2023 14:32

Cóż, wypada żeby paru wkurzonych mieszkańców przy rocznym rozliczeniu PIT wskazało inne miejsce zamieszkanie niż Gliwice (tj miejsce zamieszkania w momencie wysłania rozliczenia) także na jeden dzień może ubyć paru mieszkańców. Sam o tym myśle, po akcji że żłobkami, także urząd myślał że zarobi a będzie sporo w plecy.

SS3
08/01/2023 16:22
W odpowiedzi na  Tymon

Może zajrzyj do rocznika statystycznego ile mieszkańców ubyło gdy Gliwice się rozwijały w tył pod wodzą niezatapialnego naj naj co został senatorem i jakie wielkie zero z tego wynikło.

Tymon
08/01/2023 16:59
W odpowiedzi na  SS3

Wielkie nic, ale nie będę się dokładał do tego cyrku . Moje sumienie będzie czyste, a cóż w demokracji rządzi większość, nie muszę do niej należeć.

DD
08/01/2023 18:33
W odpowiedzi na  Tymon

Zrezygnowałeś z 500+, że nie stać parę groszy dopłacić do żłobka? Nie zapominaj, że inni do śmieci ci dopłacają.

Ostatnio edytowany 1 miesiąc temu przez DD
antypisior
08/01/2023 20:09
W odpowiedzi na  DD

Daj spokój,zaraz Ci pisiory pińcsetplusowe do gardła skoczą i zabiją minusami :)

Tymon
09/01/2023 18:17
W odpowiedzi na  DD

A wiesz ile wynosi opłata za żłobek? Że wzrosła o 100% w ostatnim czasie?

Zibi
08/01/2023 22:22
W odpowiedzi na  Tymon

Dobry pomysł

Artur
09/01/2023 15:40
W odpowiedzi na  Tymon

Nie pasuje to do widzenia tylko proszę tu nie przyjeżdżać nikt nie będzie za wami płakać

Ja
08/01/2023 20:38

Co gorsza, gmina nawet nie chce realizować zadań zleconych (o zadaniach własnych już nie wspomnę),zagwarantowanych ustawowo. Niektórzy „biją” się z gminą w sądach i wygrywają, ale przecież nie o to w prawodawstwie chodzi, żeby ktoś tworzył ustawy, a gmina je olewała…

PAKer
08/01/2023 23:39

Panie Michale, skoro Piast kończy przebudowę, to może niech Pan napisze kiedy zaczął, kiedy ogloszono na to przetarg i kiedy zaplanowano, że będzie to realizowane? W sferze publiczej wszystko jest na tyle powolne, że często inwestycje realizowane dzisiaj były zaplanowame rok lub dwa lata temu. Mogą być podpisane umowy, pieniądze wydane np. na projekt i zezygnowanie teraz z tej inwestycji jest niemożliwe albo mało opłacalne. W Pańskim artykule nie ma żadnych szczegółów dotyczących tej konkretnej inwestycji w związku z czym nie dowiemy się, czy to bezsensowne zestawienie decyzji, które zapadały w zupełnie innym czasie, czy faktycznie całkowicie bezsensowne priorytety naszych… Czytaj więcej »

Klapa Piasta
09/01/2023 09:22
W odpowiedzi na  PAKer

A ty myślisz, że doinwestowanie 2,5 mln strefy VIP przy pustych trybunach zwykłych kibiców ma sens?

RSP
09/01/2023 12:50
W odpowiedzi na  PAKer

Urzędnicy mają niewiele do gadania. To są decyzje Prezydenta Miasta ,jego świty i leśnych dziadków z Rady Miasta. Już czas na nich !

Jolanta
09/01/2023 13:33

Może tak Gliwiczanie zechcą wystawić cenzurki dla obecnych władz miasta.Uprzedzam że nie jestem wyborczynią PiS ale są też inne możliwości.Obecny prezydent jest tak bezczelny i beznadziejny że szlak człowieka trafia.On sobie z niczym nie radzi, poza kasą dla siebie.Czas go wywalić i zadbać o nasze miasto z kimś komu również na tym zależy.Gliwiczanie, rozliczamy go w najbliższych wyborach

Dzichu
09/01/2023 16:57

To nie są urzędnicy tylko zwykłe kombinatory URZĘDASY

Viktor
10/01/2023 07:13

Nie wiem jak mieszkańcy Gliwic, ale ja życzył bym sobie dymisji kilku urzędników tak na początek.I trzeba przypomnieć „urzędasom” od czego są i dla kogo siedzą na stołku porządnym protestem pod oknami Urzędu Miasta.

Viktor
10/01/2023 07:24

Michał Szewczyk dawaj Pan konkrety.Kto głosował za przyznaniem pieniędzy dla Strefy VIP ? Kiedy to się wydarzyło? Kto ma realizować projekt rozbudowy ?

Zuza
09/01/2023 08:04

Oni zawsze myślą tylko o sobie, ta władza nadaje sie do wymiany. Gliwice jest droższym miastem od Warszawy a wszędzie tylko bród i smród. Tam gdzie jest czysto to teren wspólnot mieszkaniowych, tam gdzie zarządza miasto to trzeci świat.

Artur
09/01/2023 15:41
W odpowiedzi na  Zuza

Zapraszam do Zabrza Bytomia czy Rudy Śląskiej

Anna8
09/01/2023 09:05

Zawsze w Gliwicach stawiano na podwyzki dla wladzy. Gdzie sa dzieci mieszkancy zeby nie bylo pieniedzy na zlobki przedszkola szkoly to skandal. Ci przy korycie tylko mysla jak wyludzic pieniadze od ludzi to ich piorytet na zebraniach. Nie powinnysmy zgadzac sie ich pomyslami okradania spoleczenstwa

Józek
09/01/2023 17:53

Niestety jakie wybory,taka władza.Czyja wina ? nas samych bo używamy rozumu tylko kierujemy się populistami którzy nigdy nie dotrzymują słowa. Popatrzcie na ten,, wredny” PiS, który rządzi w kraju,co by nie powiedzieć to wsłuchuje się w społeczeństwo i dużo robi dla niego,oczywiście wszystkich nie zadowoli,ale pokazał żer jak się chce to można wiele zrobić.A u nas w Gliwicach szkoda gadać ?

Neptunder
10/01/2023 12:52

A co za vipy tam będą przyjeżdżać ?
Kulesza ?
Nienormalne to ,na kopaczy skórzanego
balona kasa płynie jak rzeka a nie ma jej
dla dzieci i chorych .Przykre .

lolek
08/01/2023 23:55

Autor to znany kibol tych z Roosvelta ?

Beta
08/01/2023 20:20

Seniorzy dostają 13, 14, 15 a przed wyborami – uwaga – mają dostać 2200 zł jako „rekompensatę za putinflację” – może więc już by tego było dość.

Sarniak
09/01/2023 08:37
W odpowiedzi na  Beta

To nieprawda że seniorzy tyle dostają. Po co na puszczasz jednych na drugich???

Imię
09/01/2023 09:09
W odpowiedzi na  Beta

Kłamiesz.

tępy kibol
08/01/2023 15:51

Prezydent z Platformy bardzo dobrze robi, zawsze będę go chwalił bo to przecież Platforma.

Ostatnio edytowany 1 miesiąc temu przez tępy kibol
SS3
09/01/2023 13:15
W odpowiedzi na  tępy kibol

Zaraz zaraz, a gdzie: Donald mały stole, twój rząd obalą kibole!?

Artur
09/01/2023 15:44
W odpowiedzi na  tępy kibol

Jakiej Platformy?? Przecież on nie jest w żadnej partii

tępy kibol
10/01/2023 17:13
W odpowiedzi na  Artur

A serce ma blisko jakiej partii ?

wiesław
08/01/2023 17:06

Piast to reprezentacja Gliwic. Kibicują mu i dzieci i seniorzy, młodzi i starsi, zwykli mieszkańcy i vipy. Dotacja dla Piasta jest dlatego dotacją dla wszystkich mieszkańców, a nie tylko dla seniorów albo przedszkolaków panie Szewczyk

egon
08/01/2023 18:02
W odpowiedzi na  wiesław

wiesław … chyba towarzysz wiesław ! tararara …. piast „szlachta” gliwic … od szlachtowania chyba !

Jajco
08/01/2023 20:10
W odpowiedzi na  egon

Wiesław się chyba szaleju najadł,bredzi

RSP
09/01/2023 12:54
W odpowiedzi na  wiesław

Panie Wiesławie ,pan się chyba najadł szaleju akurat te trybuny nie są dla mieszkańców tylko znowu dla jakichś kolesiów .