Nielegalne składowisko odpadów. „Jest tam wszystko – pralki, wanny, lodówki, meble”

Nieznane osoby w sposób nielegalny i – dodajmy – karygodny pozbywają się tu zbędnych rzeczy. Wózki, meble, opony – przy ul. Przyszowskiej w Łabędach można znaleźć niemalże wszystko.

 
Sprawę zaśmiecania monitoruje Rada Dzielnicy Łabędy, dzięki której zabiegom od czwartku, 28 kwietnia, rozpoczął się II etap porządkowania terenu. Łącznie w dwóch podejściach zostanie wydane na ten cel ponad 22 tys. złotych. Prace porządkowe realizuje firma „MAJOR”, której zlecono usuwanie dzikich wysypisk na terenie Gliwic.

W listopadzie wystąpiliśmy do Wydziału Usług Komunalnych z prośbą o jego usunięcie. Część śmieci zalegających bliżej ulicy, choć z niej niewidocznych, wywieziono, ale pozostały te, które zrzucano ze stromej skarpy

– przekazuje Rada Dzielnicy Łabędy w serwisie „Nasze Łabędy”, stanowiącym oficjalny portal RD w serwisie facebook.com.

Naczelnik Wydziału Usług Komunalnych poinformowała nas, że teren zostanie oczyszczony z odpadów w kwietniu lub maju br. I tak się dzieje, właśnie dziś rozpoczęło się sprzątanie śmieci zalegających na skarpie i u jej podstawy. A jest tam wszystko – pralki, wanny, lodówki, meble, ubrania, gruz… – kontynuuje Rada. Według informacji, sprzątanie terenu ma zostać zakończone do 23 maja br. 

W piątek na nielegalnym składowisku kontynuowane były rozpoczęte dzień wcześniej prace. Na miejscu działania prowadziło 6 pracowników, oprócz nich zadysponowano tam samochód ciężarowy i wyciągarkę. Jak zaznacza Rada, wydobycie tego, co zalega na skarpie i u jej podstawy wymaga ogromnego wysiłku.

Patrzenie na to, co już zostało wyciągnięte z dołu budzi co najmniej zdziwienie. Jest tam wszystko, co tylko można sobie wyobrazić. Zdjęcia, które zrobiliśmy, jedynie w części oddają przerażający widok sterty śmieci. A część już została wywieziona

– kontynuuje Rada Dzielnicy. – Samych opon naliczono już ponad 80. Poza sprzętem AGD, a raczej tym co po nim zostało, zalegały w tym miejscu – ubrania, pościel, zabawki, plastik w różnych postaciach, szkło, papier… A wszystko to kiedyś było w czyimś domu. Samo z niego wyszło? Nie!

Zaśmiecone miejsce leży blisko drogi, w sąsiedztwie budynku mieszkalnego, choć z drogi jest niewidoczne. Trudno uwierzyć, że nikomu to wcześniej nie przeszkadzało, konieczne było dopiero zaangażowanie się w tę sprawę Rady. To niestety nie jest pierwszy przypadek, gdy w Łabędach urządzono nielegalne wysypisko odpadów. Kilka lat temu, obok dawnej „Strzechy” również wyrzucano różnego rodzaju odpady, głównie były to niepotrzebne rzeczy, które mamy w domu.

(żms)
fot. Rada Dzielnicy Łabędy (Nasze Łabędy – FB)

22 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
gmG
30/04/2022 07:24

Co robią misie ze straży miejskiej? Przecież każdy właściciel nieruchomości powinien posiadać umowę z firmą odbierającą odpady, właściciel jakiegoś biznesu również. Tymczasem okazuje się że są działy interesów które nie śmiecą. Czy to jest za trudne by zestawić rejestr firm z umowami o wywóz śmieci? Może kubły powinny być opisane adresem nieruchomości i ew. nazwą firmy? W okolicy obserwuje dziwną żonglerkę kubłami,, w dni wywozu pojawiają się dodatkowe potem znikają. Przecież gdy ktoś nie płaci za wywóz odpadów koszty spadają na tych co płacą czyż nie?

Gliwiczanin
30/04/2022 22:17
W odpowiedzi na  gmG

Już nie trzeba mieć żadnych umów… opłatę za śmieci płaci się miastu i można oddać nieodpłatnie elektrośmieci i inne odpady. Nie mam pojęcia czemu ludzie wywożą jeszcze śmieci do lasu.

xxx
03/05/2022 20:30
W odpowiedzi na  Gliwiczanin

bo to stare przyzwyczajenia prostaków i brudasów z poprzedniej epoki. Przecież jechać oddać śmieci na PSZOK, to stracony czas i pieniądze. A tak jest „szybciej i taniej”. Oto i całe cwaniactwo śmierdzących niedorozwojów

Blofeld
30/04/2022 15:33

Problem znany od dawna. W gminach, które rzeczywiście zajmują się sprawami mieszkańców montuje się monitoring w miejscach krytycznie narażonych na objawy „wolności obywatelskich. W Gliwicach lubią za to pokazówki. Na ulicy Chorzowskiej przy budynku Kapliczna 1 stoi kilka miesięcy wypalony wrak samochodu. Widać straż miejska nie jeździ tamtędy – trudno się dziwić, bo Chorzowska dziurawa,
więc komfort pracy strażnikom spada.

Bolo
01/05/2022 19:24

Syfiarstwo i brak kultury to znak rozpoznawczy polski

SS3
03/05/2022 21:50
W odpowiedzi na  Bolo

Pochwal się gdzie byłeś.

black_horse
30/04/2022 21:16

Hej hej, miasto Gliwice, jest tam kto ? Może to jest idealne miejsce aby wybudować tak PSZOK |? Miejscówka ogólnie znana, a jakie by było zdziwienie niejednego flejtucha jak by jechał wywalić śmieci a tam kulturalnie kontenery.

Ostatnio edytowany 20 dni temu przez black_horse
!?
30/04/2022 22:44
W odpowiedzi na  black_horse

To na PSZOK zbyt blisko terenów mieszkaniowych. Nowy PSZOk jest planowany na działce nr 11/1 i 11/2 obręb Port, miedzy halą Remondisu a torami kolejowymi, w rejonie estakady Heweliusza. Daleko od domów, z dobrym dojazdem.

...
01/05/2022 08:34
W odpowiedzi na  !?

daleko od domów powiadasz? z dobrym dojazdem powiadasz? – w linii prostej jest około 500m do zabudowań na osiedlu Kopernika, jest co prawda budynek mieszkalny naprzeciwko Przetwórni tłuczki szklanej Remondisu ale w rzeczywistości jest to jakiś tam zakład pracy, niby niewiele ale należy pamiętać że wokoło są tereny zalewowe, pola i plac budowy/parking Stellarisa czyli wygwizdów, przy standardowym układzie wiatru zawiewa wszystko na osiedle mieszkaniowe, smród i pył z przetwórni + zapowiedziany smród z PSZOKa, dodatkowo bliskość wód gruntowych całkowicie wyklucza możliwość umiejscowienia jakiegokolwiek składowiska odpadów – dla przypomnienia wjazd jest za estakadą zaraz obok wjazdu na działkę z blachownią,… Czytaj więcej »

black_horse
01/05/2022 17:44
W odpowiedzi na  !?

Niech miasto postawi nielegalny PSZOK.

TakPytam
04/05/2022 09:05

Jeśli ktoś wywozi to na np przyszowska dlaczego nie mógł pojechać kilka km dalej i legalnie za darmo wysypać to w odpowiednim miejscu przecież chyba autem jechał… Bo raczej mało prawdopodobne by nocą we dwóch lodówkę tasztali… Tego nie rozumiem i jeśli ktoś mi nakreśli choć zarys why będę wdzięczny.. Tylko bez info ze mógł.. Ze chciał.. Bo tak wygodniej.. Choć nie wiem w czym…

SS3
05/05/2022 14:31
W odpowiedzi na  TakPytam

75-90% to po prostu debile, reszta patobiznesmeni, PSZOK jest darmowy (a w zasadzie wliczony w opłaty) dla mieszkańców, firmy muszą się rozliczać.

B..m
02/05/2022 21:29

Może by tak miasto zainteresowało się ul. Wschodnią w Sośnicy ??!! Również śmieci tam pod dostatkiem (niestety taka mentalność, ludzie nie dbają o czystość i porządek) a miasto niezainteresowane by tam cokolwiek posprzątać, chociaż raz na jakiś czas

Olgierd
02/05/2022 09:07

warto by się pokrecić zawsze można coś fajnego i przydatnego znależć,zważywszy ze za darmo.Apeluje o więcej takich miejsc

DD
30/04/2022 11:21

No i proszę, jest powód do podniesienia opłat za odpady? no jest. To niech mieszkańcy dzielnicy Łabędy zapłacą 22 K to może ich radni miejscy w końcu przyłożą się do rzetelnej i uczciwej roboty. Poza tym jak umowa z Remondisem została przygotowana, że nie przewidziano takich przypadków a koszt tej patologii obciąży nas, poza tym gmina ma 20% a może więcej na dzień dzisiejszy udziałów w Remondisie.

!?
30/04/2022 22:41
W odpowiedzi na  DD

DD – jak Pani/Pan się przyjrzy zdjęciom to zauważy, że nie ma tam tego, co wyrzuca się do kubłów, a to czego do kubłów wrzucać nie wolno!!! Nie ma to więc żadnego związku z tym, o czym Pani/Pan pisze.

DD
05/05/2022 11:16
W odpowiedzi na  !?

A w budżecie miasta to nie moje podatki lądują, cwaniaku urzędowy. Co ja mam wspólnego z dzikimi śmieciami w Łabędach?

Mieczysław
30/04/2022 07:19

A czy nie daloby sie poprostu tego posegregowac, oddac do renowacji / naprawy i przekazac ot chocby ukraincom?

AndrzejD
30/04/2022 08:36
W odpowiedzi na  Mieczysław

…tak, z pewnością – lodówka z wyrwanym przez złomiarzy agregatem nadaje się do renowacji. Podobnie jak pościel leżąca tygodniami na glebie przywalona tą lodówką i zjechanymi oponami.

Dobromir
30/04/2022 12:10
W odpowiedzi na  Mieczysław

Świetna myśl, co więcej niczego nie trzeba nawet naprawiać, bo przecież ukraińcy mogą sobie zrobić to sami

PamPamRam
30/04/2022 18:45
W odpowiedzi na  Dobromir

O to to !

SS3
03/05/2022 21:54
W odpowiedzi na  Dobromir

Oczywiście, że nie trzeba naprawiać.
Ukraińcy pozostawią na linii frontu a orki i tak zrabują.