Niska rezerwa jajnikowa może pokrzyżować plany macierzyńskie


Każda kobieta pragnąca zostać mamą chciałaby szybko zobaczyć pozytywny test ciążowy. Niestety nie zawsze marzenia o dziecku szybko się urzeczywistniają. Coraz więcej par zmaga się obecnie z niepłodnością, której przyczyną może być chociażby niska rezerwa jajnikowa. Problem ten dotyka kobiety w wieku rozrodczym, nawet już dwudziestoparoletnie, których płodność powinna być w szczytowym momencie. Zdiagnozowanie niskiej rezerwy jajnikowej może wywołać wiele obaw związanych z realizacją planów macierzyńskich. Najlepiej jednak nie zwlekać z udaniem się po pomoc do specjalisty zajmującego się leczeniem niepłodności.

 

Czym jest niska rezerwa jajnikowa?

Każda dziewczynka przychodząca na świat rodzi się z tzw. rezerwą jajnikową, czyli określoną ilością pierwotnych pęcherzyków jajnikowych, które w przyszłości mogą przekształcić się w komórki jajowe zdolne do zapłodnienia. Rezerwa ta zmniejsza się wraz z postępującym wiekiem aż do nadejścia menopauzy, kiedy następuje zakończenie okresu rozrodczego kobiety. Niestety zdarza się, że pula dostępnych pęcherzyków potrafi wyczerpać się o wiele wcześniej lub być bardzo niska. W takiej sytuacji mamy do czynienia z niską rezerwą jajnikową. Zjawisko to może występować u pań w różnym wieku, nawet tych dwudziestoletnich, jednak jest ono częstsze u kobiet po 35 roku życia. Niska rezerwa jajnikowa jest jedną z przyczyn utrudniających zajście w ciążę poprzez naturalne zapłodnienie.

Jakie są przyczyny niskiej rezerwy jajnikowej?

Istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do niskiej rezerwy jajnikowej, zarówno genetycznych, jak i środowiskowych. Najważniejszym z nich jest oczywiście wiek kobiety, ponieważ proces starzenia znacznie pogarsza płodność i oddziałuje negatywnie na jakość komórek jajowych. Z tego powodu lekarze zalecają, aby decydować się na posiadanie potomstwa możliwie jak najwcześniej. Na niską rezerwę jajnikową wpływają też odziedziczone choroby genetyczne, choroby autoimmunologiczne, przebyte operacje na jajnikach czy endometrioza. Nie można zapominać również o czynnikach takich jak chemioterapia, radioterapia, palenie papierosów, picie alkoholu, niewłaściwa dieta, stres oraz zaburzenia hormonalne.

Rezerwa jajnikowa a badania

Badanie rezerwy jajnikowej stanowi ważny element oceny płodności kobiety, gdyż pomaga określić potencjalną ilość pęcherzyków jajnikowych zdolnych do zapłodnienia, poniekąd szanse na uzyskanie ciąży. Do tego celu wykorzystywane jest badanie AMH, czyli sprawdzenie hormonu antymüllerowskiego produkowanego przez niedojrzałe pęcherzyki antralne występujące w jajniku. Im wyższy będzie jego poziom, tym większa okaże się rezerwa jajnikowa. Najlepiej wykonać je w specjalistycznym ośrodku zajmującym się leczeniem niepłodności, takim jak Klinika Bocian w Katowicach zlokalizowana przy ul. Dąbrówki 13. Wyniki AMH są dostępne już po jednej godzinie. Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Można zrealizować je w dowolnym momencie cyklu miesiączkowego. Nie jest wymagane również bycie na czczo. Badaniem oceniającym rezerwę jajnikową jest również badanie ultrasonograficzne – AFC. Dzięki niemu lekarz jest w stanie sprawdzić liczbę pęcherzyków antralnych gotowych do wzrostu i przekształcenia się w pęcherzyki dominujące, w których dojrzewa komórka jajowa. Często jest ono uzupełniane o badania wybranych hormonów.

Jak leczyć niską rezerwę jajnikową?

Zmniejszanie się rezerwy jajnikowej jest naturalnym procesem biologicznym i obecnie nie da się go w żaden sposób zatrzymać, jednak warto mieć świadomość, że niska rezerwa jajnikowa nie zawsze musi całkowicie wykluczyć szanse na poczęcie dziecka. Leczenie powinno opierać się na spersonalizowanym podejściu do każdej pacjentki i analizie jej historii medycznej, aby ustalić jego określony cel. Inaczej będzie wyglądała terapia w przypadku starań o dziecko a inaczej pomoc w zmniejszeniu dolegliwości przedwczesnej menopauzy. Najpopularniejszymi metodami stosowanymi w leczeniu niskiej rezerwy jajnikowej są m.in. terapia hormonalna, stymulacja owulacji, zapłodnienie pozaustrojowe in vitro, jak również zabezpieczenie płodności, czyli zamrożenie komórek jajowych np. w przypadku planowania leczenia onkologicznego.

Kobiety, które są zainteresowane zapisaniem się na badanie AMH lub na konsultację do jednego ze specjalistów w Klinice Bocian w Katowicach proszone są o kontakt pod numer telefonu: +48 32 701 04 60.

materiał partnera