Niskie kary za wybryki kiboli na derbach Śląska. Czy takie grzywny zniechęcą kolejnych chuliganów?

Cały czas trwa proces rozliczania osób, które zakłóciły porządek podczas marcowych derbów Piast Gliwice-Górnik Zabrze. Sprawcy na ogół dobrowolnie poddają się karze. Nie jest ona bardzo dotkliwa.

W poniedziałek kryminalni zatrzymali 30-letniego mieszkańca Gliwic, który na stadionie miejskim w Gliwicach, podczas meczu dokonał czynnej napaści na policjanta.

Jest to kolejna, 25. już osoba zatrzymana jako podejrzana o popełnienie przestępstwa.

Równolegle wydział prewencji KMP realizuje sprawy dotyczące wykroczeń popełnionych przez kibiców w czasie derbów. Już kilkudziesięciu młodych mężczyzn zostało rozliczonych, a wobec kolejnych „szalikowców” prowadzone są postępowania dowodowe.

Sprawców przestępstw czekają procesy przed sądem karnym i wyroki, natomiast sprawcy wykroczeń zazwyczaj dobrowolnie poddają się karze – otrzymują grzywny w wysokości 2 tys. zł oraz zakazy stadionowe. W porównaniu z karami stosowanymi wobec stadionowych chuliganów np. w Anglii, grzywny nie są zbyt dotkliwe.

Na wyspach za podobne wybryki pseudokibice byli dyscyplinowani grzywną rzędu od kilku do kilkudziesięciu tysięcy funtów (15-120 tys. zł), w zależności od poziomu stworzonego zagrożenia.

(żms)/KMP Gliwice
fot. A. Witwicki

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Sylwia
Sylwia

Takie szumne zapowiedzi zrobienia porządku, ostre kary i co g***o. Wszystko po staremu, rozeszło się po kościach. Tak było, tak jest i tak pozostanie. Znowu bandytyzm wygrał.

Kajetan
Kajetan

A za co karac kogos kto nie bral udzialu w zadymie. Ile osob rozwalilo plot? I ile wtargnelo na murawe? Przeciez jak kazdego mielibysmy karac za byle pierdołe to w wiezieniu powinna siedziec co druga osobe. Ostatnio w Tychach byla wieksze zadyma I nie przeszkodzilo to w dokonczeniu meczu a u nas jeden pętak wlecial na boisko i niedojdy z policji uniemozliwili dokonczenia meczu.

Antoni
Antoni

Szanowny Panie, Kajetanie chyba nie rozumie Pan kontekstu prowadzonej tutaj dyskusji. Nie chodzi o karanie osób które nie uczestniczyły w zadymie.(Osoby mające być zaszczyt, w niewłaściwym miejscu i czasie) Tylko o osoby które opuściły sektor w trakcie imprezy (czyt. regulamin) i uniemożliwiły zakończenie meczu. Poprzez dewastację stadionu, toalet i innych miejsc na stadionie. Poprzez rzucanie tymi elementami w ochronę, policję i własnych piłkarzy oraz trenera. Przypomnę tylko, że kibice Tyskiego klubu naprawili wszystko co zniszczyli. Czego o kibolach z Gliwic napisać nie można. No chyba tylko tyle, że obrazili się na swój klub.

Piastolek
Piastolek

Kibice Piasta wyrazili chec naprawienia stadionu, tylko zarzad nie podjal z nimi zadnego dialogu, wiec czlowieku nie wiesz jak jest. To sie lepiej w tych kwestiach nie wypowiadaj. Bo wiesz tylko tyle ile wyczytasz na internecie ;)

@Piastolek
Powiedz tylko co, kto ,kiedy a ja ustalę z Zarządem termin napraw.
Jak już jesteśmy przy temacie -kiedy mam zacząć ustalać terminy napraw popisanych elewacji?

Gliwiczanin
Gliwiczanin

Jak zwykle na szumnych zapowiedziach się skończyło, a rzeczywistość jest taka jak zawsze, czyli pobłażania stadionowej patologii ciąg dalszy. Dla tego rodzaju typków, dwa tysiące zł to pewnie zarobek z jednego wieczoru w dyskotece albo innego podobnego klubu, w którym te ścierwa handlują zielskiem. ŻENADA!!

Łon
Łon

Zaraz, zaraz nasz kibol ampułka jeszcze tutaj nic nie beknął w tym temacie, bo chyba siedzi już w kozie;) Wygląda na to, że i najwyższe kary jednak są do tego typu patriotów;)

beton
beton

Do tych śmiesznie niskich kar powinna dołączyć jakaś inna, z której popłynie jakaś nauka. Np obowiązkowy miesiąc pracy w charakterze salowego w hospicjum. Może kilku z nich zmieniłoby trochę podejście do życia.

rocki
rocki

Wszystkie grzywny, mandaty są w Polsce za za niskie. Nie chciałbym porównywać się do Wielkiej Brytanii czy Norwegii ale podniesienie kar finansowych 3-4 krotnie było by wysoce wskazane

zez
zez

Jest zabawa. Kara być musi. Dwa tysie za zabawę warto dać. Jeden dzień dilowania……..Gorzko mi !

Gliwiczanin
Gliwiczanin

Było wiadomo od początku

ja234
ja234

Kary są śmiesznie niskie. Powinny być tak wysokie jak w UK.W pislandzie za bardzo patyczkują się z kibolstwem, no, ale to przecież “patrioci” według pisiorów.
Kibolstwo powinno mieć wlepioną karę w wysokości 200 tys i dożywotni zakaz wstępu na stadion plus pałą w łeb.

Breslau
Breslau

Tylko co to da? Te stadionowe śmiecie to gołodupce, drze taki ryja bo nic nie ma. Mieszka taki u matki, pracuje za grosze na strefie i jedyne na co go stać to karnet na piasta i najtańsze piwo z biedry. Te 200 tysięcy to mu komornik do końca życia nie ściągnie z wypłaty. Jedyna zachęta to taka, że takie bydło, zadłużone na kilkaset tysięcy i z komornikiem na karku wyjedzie sobie do “jukeja” pracować gdzieś na zmywaku i popijać skola w zaciszu wilgotnej sutereny. Ja bym im kazał odpracowywać te kary przy grabieniu liści w parkach, albo przy zbieraniu petów… Czytaj więcej »

kibic piasta NORMALNY!!
kibic piasta NORMALNY!!

no to żeś powiedział ze tacy nic nie maja :) haha i tu się kolego jednak mylisz MYLISZ :)

Breslau
Breslau

Ch…a mają. Nawet jak NIEKTÓRZY z dilowania przytulili parę groszy i kupili pięcioletnie beemwu 5 to i tak zarejestrowana jest na konkubinę albo matkę.
W Polsce żaden przestępca nic nie ma, szczególnie tak mało wyrafinowany jak diler czy rozbojarz z piastoholików.

Ampuła
Ampuła

Prokurator: Wysoki Sądzie uważam, że należy z całą mocą i bezwzględnością zaznaczyć, że obecny tu trzymał przez trzy godziny i dwadzieścia osiem minut ponad pięciokilogramowy portret generała Franco podczas pielgrzymki na Jasną Górę… Obrońca: Wnoszę, Wysoki Sądzie, aby Wysoki Sąd zapoznał się z materiałem dowodowym w postaci kompletu tatuaży o treściach jednoznacznie patriotycznych, narodowych i katolickich u obecnego tu Sędzia: Czy obecny tu może potwierdzić, że jego kuzyn z pierwszego małżeństwa stryja ciotecznego ze strony kądzieli pułkownikowej ułańskiej z domu Radziwiłłąż był dwudziestego siódmego lipca tysiąc dziewięćset siedemdziesiątego pierwszego roku zainteresowany zakupem przedniej połowy motocykla Jawa od Brzuśca Henryka Ludwika,… Czytaj więcej »

Łon
Łon

ampułka ale jaja robisz. brawo ty:)

Bartek
Bartek

Wysokość grzywien jest taka jaka jest. Ale istnieje jeszcze duńska czy holenderska droga i takiej oczekuję od klubu. Ponieważ sprawcy są zidentyfikowani (nie tylko aresztowana jedenastka) można wystąpić o odszkodowania od sprawców zamieszek w procesie cywilnym za straty fizyczne, wizerunkowe i społeczne.
W tym mogły by zmieścić się długotrwałe zakazy stadionowe na stadion w Gliwicach plus informacja na inne ekstraklasowe stadiony z propozycją zakazów.
Kary muszą być rzeczywiście dotkliwe.

Zamiast narzekać weźcie świeczki, znicze, pochodnie, uformujcie marsz i zaprotestujcie pod sądem, policja, urzedem miejskim

asdf
asdf

Nie zdziwiłbym się, gdyby się okazało, że nie mają z czego zapłacić i dostaliby umorzenie grzywny, bo “tacy biedni”.

Silesian
Silesian

Tylko kara ma być adekwatna, a nie zgodna ze społecznym oczekiwaniem w danym momencie.
Właśnie ma być odpowiednia do stworzonego zagrożenia…. i wyeliminowania sprawcy na pewien czas z obiegu – zakaz stadionowy.
Psychologia tłumu powoduje, że wielu “w miarę” normalnych dało się ponieść… do tego zawiniły służby porządkowe, które miały chuliganów spacyfikować zanim “runął mur”…. więc to raczej eksces, że ogrodzenie puściło….. 2000 zł dla wielu z nich i tak zakończy się zastępczą karą pozbawienia wolności, bo nie bezie z czego płacić….

gość
gość

@Silesian
“Tylko kara ma być adekwatna, a nie zgodna ze społecznym oczekiwaniem w danym momencie.”-ja w tym momencie chcę aby kara była adekwatna.

A w tajemnicy Ci powiem, że w Polsce kary są adekwatne-tylko je zasądzać i egzekwować

Cliper
Cliper

Gdyby poziom wynagrodzeń polaka był na poziomie brytyjczyka..kara byłaby adekwatnie wysoka

A nie jest?
Przelicz sobie jeden do jednego ponieważ Brytyjczyk zarabia i wydaje u siebie a Polak zarabia i wydaje u siebie….

Łimbledon
Łimbledon

Chyba coś Ci się pomyliło. Kara nie ma być adekwatna do zarobków. Ma być tak dotkliwa, aby ukaranemu i innym jego ewentualnym naśladowcom, odechciało się popełniania przestępstw. Dlatego kary powinny iść w dziesiątki albo setki tysięcy złotych. Egzekwowane przez komornika tak długo jak trzeba. Wtedy okazało by się, że nie opłaca się rozwalać płotu, bo jak się za to otrzyma 200 000 grzywny to do końca życia się tego nie spłaci. A z takim długiem to ani kredytu na mieszkanie się nie weźmie, ani na działalność. Komuś może się to wydawać przesadą, ale niestety za WŁASNE czyny to MY musimy… Czytaj więcej »

Stop nacjonalizmowi
Stop nacjonalizmowi

Szkoda że autor oprócz wysokości kar na Wyspach nie przytoczył innego ważnego szczegółu. Otóż w W. Brytanii i każdym innym normalnym kraju kluby są prywatne i one ponoszą koszty interwencji policji, które są bardzo wysokie. W Gliwicach sam koszt obecności policji jest najwyższy w regionie przy dość skromnej liczbie widzów co jest bardzo dziwne. Zachodnie kluby z pomocą policji potrafią całymi latami tropić bandytów bo zadymy kosztują krocie. Właścicielem klubu Piast i stadionu jesteście WY wszyscy podatnicy. Wobec tego zadajcie sobie pytanie, gliwiczanie, kto płaci za stadion, klub, ochronę i wszystkie dewastacje kiboli nie tylko na stadionie ale w całym… Czytaj więcej »

Zgredek
Zgredek

Zgadza się, należy sprywatyzować Piasta, problem w tym, że nikt normalny go nie kupi za tyle ile chciałby pan W. a po drugie, pan W. wcale nie jest skory do sprzedaży tego śmiesznego klubiku bo gdzie indziej można byłoby kręcić wały na miliony.
A Gliwiczanie i tak wybiorą pana W. i jego szefuńcia w kolejnych wyborach.

kwk123
kwk123

Karanie powinno być skuteczne w każdym wykroczeniu nie tylko związanym ze sportem tzn takie które zrozumie każdy że nie opłaca się robić najmniejszego wykroczenia dla własnego dobra. Obecnie dla pewnej grupy ludzi opłaca się pójść do do kicia np. na przezimowanie a w wielu sytuacjach nawet na dłużej ponieważ będą mieli tam warunki życia znacznie lepsze niż mają na wolności mimo że przez całe życie pracowali uczciwie.

Dumi
Dumi

I niech mi ktoś powie, że sądy w Polsce nie wymagają reformy… Życzę powodzenia.

Szobiszowice
Szobiszowice

A jaka kara sie nalezy za bieganie pokazanie fuuck i powrot nic nie zrobil nikogo nie pobil nikogo nie atakowal wiec ogarnijcie sie ludzie

ogar
ogar

W Wielkiej Brytanii za wbiegnięcie na boisko trzeba zapłacić grzywnę od kilku do kilkudziesięciu tysięcy funtów (od 15 tys. złotych do 120 tys. zł), w zależności od zagrożenia. Za bójki i dewastację stadionów – od razu więzienie. Dla wszystkich sprawców bezwzględny, dożywotni zakaz oglądania meczów. Ogarnij się kibolu, bo w Polsce z tektury jesteście ciągle prawie bezkarni, a kary są śmieszne dlatego wszyscy złapani natychmiast poddają się karze bo jest niska.

Przebudzony
Przebudzony

Ja bym od razu zaszczelił jak tę świnię w Knurowie, ale podobno od 1989 już nie morzna, to albo kulasy połamać, albo do obozu pracy wysłać.

Pałkownik
Pałkownik

W takich przypadkach oprócz śmiesznych kar finansowych , zakazów stadionowych , obowiązkowo po ogłoszeniu wyroku powinni otrzymywać deputaty w formie a tak z 10 zaganiaczy na odchodne .

ZOMOjady
ZOMOjady

Zaganiacze na odchodne to powinni dostać .Firma ochroniarska.Ganiacze policyjni. A bandyci na przychodne surowe kary. te są śmieszne

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

Kto się dziwi, niech minusuje.
Przecież ta banda jest żelaznym elektoratem rządzącego Fussvolku. A jak wiadomo kruk krukowi oka nie wykole (żeby nie powiedzieć dosadniej).