Normy jakości powietrza przekroczone o blisko 1000%. Tak źle nie było od 10 miesięcy

Niemal niezauważalny wiatr wiejący z prędkością 6 km/h to jeden z czynników, które przyczyniają się do zastoju zanieczyszczonego powietrza w Gliwicach.

W czwartek rano norma pyłu zawieszonego P2,5 została przekroczona o blisko 1000%.

Jak informuje Gliwicki Alarm Smogowy, tak wysokie wartości przekroczeń pyłów zawieszonych w atmosferze ostatni raz odnotowano w styczniu tego roku, gdy temperatura na zewnątrz spadła poniżej minus 20 stopni Celsjusza.

Zawartość pyłu zawieszonego PM 2.5 w czwartek o godzinie 6:00 16 listopada wyniosła na Sikorniku 927%, o 10:00 już 996%.
(żms)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Piotr Las

Ludzie nie reagują, to ich sąsiedzi trują całe życie powoli zabijając… No ale: “Przeiceż nie będę donosił na sąsiada! Co ja konfident?”

Urko
Urko

Donosy nie są rozwiązaniem problemu . Rozwiązaniem jest uchwał Rady Miasta Gliwice, która:
1. zakazuje instalowania w nowo budowanych budynkach ( wszystkich) na terenie Gliwic ogrzewania na paliwa stałe oraz kominków opalanych drewnem .
2. reguluje kwestie dopłat ( najlepiej jak najwyższych) do wymiany w ciągu dwóch -trzech lat wszystkich kotłów ,i pieców na paliwa stałe – po rygorem wyłączenia ich z eksploatacji

3. to ostanie wymaga najprawdopodobniej wykopania z posady Prezesa PECU i zmuszenia jego następcy do inwestycji polegającej na podłączeniu do PECU-wszystkiego co się da .

W Gliwicach – nie do zrobienia

ancymon
ancymon

Nowo budowanych? A ile ich rocznie powstaje w centrum miasta? Problemem są stare budynki

Urko
Urko

Czyli , twoim zdaniem , wymieniamy w starych budynkach a w nowych dalej wstawiamy kopciuchy ?

ja
ja

Kwestie nowych budynków są już uregulowane przez uchwałę sejmiku wojewódzkiego. Zgodnie z nią kotły w nowobudowanych obiektach mogą być wyłącznie kotłami 5. klasy.

Urko
Urko

O właśnie o tym mówię . Uchwał RG może i powinna pójść dalej ..

Piotr Las

Ja nie rozmawia z gościem co mnie tuje, tylko dzwonię do Straży miejskiej i oni się tym muszą zająć!

Arletta Szymczak

Piotr Las Jak ktoś pali węglem, to też ma Straż się nim zająć ?

Henrietta Światły

Piotr Las akurat to jest dym z węgla,,dusi tak samo jak od palenia byle czym.Jednak jeśli ludzie nie mają kotłów grzewczych niskiej emisji to tak to wygląda,,a straż tu nic nie pomoże

zyz
zyz

Niska emisja to, wbrew pozorom, emisja blisko powierzchni terenu.
Więc nie ma takiego czegoś jak koły niskiej emisji.

beton
beton

A na Jana Śliwki na przeciwko ERG-u każdego dnia około 8 rano nadal zadymienie 90 %…

kk
kk

Podobno ten smrodziasz jest nie do ruszenia. Ma rodzinę w SM

Dziadek
Dziadek

W Lagos SMOG jak smok..chyba niema tam nawet jednego paleniska opalanego węglem ale za to jest tam:
około 6,5 mln starych 40 letnich motocykli,około 1 mln samochodów(w wiekszości starych diesli),miliony palenisk
w których spala się wszystko co jest pod ręką.Lagos zamieszkuje około 20 mln ludzi.

somsiad
somsiad

Tak samo kierowca Fresh Logistics (ironia?) z Fiołkowej. Zwozi do domu stare graty, folie, śmieci i pali ile kocioł wytrzyma, a toksyczny żółty dym z jego komina spowija całą okolicą

Krzysztof Borsuk

Zamiast czystego powietrza mamy halę sportową za 700mln…

Don Murzynesco

Tak oczywiście jeszcze zapomniał pan dodać “Forum” autostrady i odnowiony dworzec PKP. Samorząd ma b. mały wpływ i możliwości by walczyć z tym co trucicele wrzucają do swoich pieców. A i pewnie tramwaje gdyby były to też smogu by nie było, nieprawdaż?

Urko
Urko

Ta twoja wypowiedź to jeszcze arogancja podszyta niewiedzą, czy już prowokacja ?

HBO
HBO

@Urko
Po prostu napisał prawdę. Tak trudno to zrozumieć?

ja
ja

Akurat Forum, autostrady i dworzec zawdzięczamy komuś innemu, kto inny to budował/remontował. A hala Podium/Gliwice/Arena została wybudowana przez miasto.

Krzysztof Borsuk

Szanowny Amerigo Bonasera. Samorzad jest niczym ojciec nasz najlepszy, ma ogromny wpływ na politykę lokalną. Zamiast hali można było podłączyć domy do miejskiego ciepła, dofinansować modernizację kotłowni w domach jednorodzinnych. To sensowna inwestycja a nie pomnik w postaci hali sportowej – to taki Miś… Który będzie nas drogo kosztować. DTS, dworzec to inwestycja w infrastrukturę. To moja opinia. Pozdrawiam

HBO
HBO

Hala sportowa to taki Miś, który będzie nas drogo kosztować.

A co jeszcze potrafisz przesiedzieć?
Póki co powtarzasz slogany z tego forum

Sebastian Piontek

PEC chętnie podłączy wszystkich pod ogrzewanie miejskie. Ale właściciele i lokatorzy jeśli nie wyraża zgody to tego nie zrobią bo taniej jest palić wszystkim. Tak samo ościenne wioski. Były wywiady z mieszkańcami o podłączenie gazu to zgodę na to wyraża 10% mieszkańców. Więc nawet im się tego nie opłaca robić

zyz
zyz

Oczywiście, ze PEC chętnie podłączy, bo z tego żyje.
Problem w tym, że inwestycję w 100% musi sfinansować odbiorca.
I o ile dotyczy to jego instalacji wewnętrznej to jest to zrozumiałe. W przypadku przyłączy a może i ewentualnych wymiennikowni prosi się jednak o jakieś wsparcie (PECu, samorządu, Min. Środowiska jakiejś fundacji czy kogokolwiek). Inaczej nikt nie skorzysta bo łączne koszty zabijają.
Oczywiście zaraz podniosą się głosy – dlaczego z naszej wspólnej kasy mamy finansować komuś ogrzewanie … Ano właśnie po to, żeby nas i naszych dzieci nie truł.

Łukasz Włoch

Miasto dofinansuje 50% w ewentualnych przypadkach 100% tylko i wyłącznie zakup samego pieca. Cała reszta czyli wszelkie projekty, badania kominiarskie, zaświadczenia, fachmanó z uprawnieniami, odbiory itd. to z własnej kieszeni bez dofinansowania. Więc kto ma żeby wyłożyć 10k na modernizację?
A druga strona medalu to ludzie za te pieniądze ogrzeją mieszkanie węglem jakieś 6 do 7 sezonów.

Henrietta Światły

Sebastian Piontek Bo powinno się nie pytać tylko nakaz na zmianę systemu ogrzewania i po sprawie

Henrietta Światły

Łukasz Włoch Zdrowie jest cenniejsze

Krzysztof Borsuk

Henrietta Światły dokładnie tak: w tym przypadku nakaz

Renata El

od lat priorytetem zatrzymującym wszystkie durne inwestycje miało być podłączenie do elektrociepłowni wszystkich gliwickich domów !!!!!!! ale to głos wołającego na puszczy !!

Urko
Urko
Szanowna Pani . To, czego Pani sobie życzy, wymaga w praktyce postawienia Gliwickiego PECU na nowo . Wymaga inwestycji w sieć , kotły i ogólnie rzecz biorąc w infrastrukturę . A czym są inwestycje ? Otóż są kłopotem . W pierwszej kolejności dla sumiastowąsego , starożytnego Prezesa, w drugiej dla właściciela PEC- u czyli dla Gminy Gliwice . Wreszcie dla pracowników PEC i UM w Gliwicach . No więc “kupa luda” ma kłopoty bieganinę i ho , ho , kto wie, może nawet i odpowiedzialność. I po to im ? Nie lepiej pójść do Areny Gliwice na koncert, grilla zrobić????
ancymon
ancymon

Szkoda, że naszego bogatego miasta na to nie stać.

JAŚ
JAŚ

Niech podłączają ale ceny powinny być też rozsądnie a nie takie jak teraz bierz to pod uwagę

Damian Korzekwa

Stan jakości powietrza jest tragiczny ostatnimi dniami nie da sie w ogole okna otworzyć by mieszkanie przewietrzyć. Nic sie w tym mieście nie robi zeby ta jakość byla lepsza

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Damian Korzekwa. Zapewniam Cię że okno da się otworzyć. Można kupić świeże powietrze w spray’u, np. australijskie https://youtu.be/AGxGyOLavu0 ewentualnie w lecie sobie zawekować i być przygotowanym na zimę.

Miza
Miza

Niech będzie i 2000%. Ja proponuję zbudować jeszcze jedną halę sportową.

Grzegorz Gortat

To dopiero początek

black_horse
black_horse
Szanowny czytelniku portalu 24gliwice: masz piec starego typu? Palisz węglem? Podczas rozpalania oraz dosypywania węgla z komina unoszą się kłęby czarnego trujące dymu? Przeczytaj ten post do końca. Tradycyjne palenie przebiega mniej więcej tak: na dno wyczyszczonego pieca wkładasz gazetę lub karton, na to szczepy drewna, na to drewno grubsze I podpalasz . Jak się trochę rozpali wsypujesz na żar od góry węgiel lub inne paliwo, np stare meble. W tym momencie twój komin wygląda tak, jakby odpływał Batory. Nawet jak wsypujesz drogi dobry węgiel. Dzieje się tak dlatego, bo węgiel się nie spała tylko jest podgrzewany od dołu. Wręcz… Czytaj więcej »
Tylko po zawodówce
Tylko po zawodówce
Zastanawiam się tak -TECHNOLOGIA jest tak dalece rozwinięta tak?. Czy nikt nie potrafi zbudować niedrogich filtrów na domowe kominy?.Coś na wzór elektrociepłowni tylko w odpowiedniej skali do komina domowego?.Skoro są dopłaty do paneli słonecznych, czy co pochwalam do wymiany pieców na nowsze chyba typu 5 .To dla czego nikt o tym nie pomyślał czyżby to było tak skomplikowane?, czy drogie. No to albo oszczędzamy kasę , albo się nie trujemy. Tak z innej beczki jadąc nad morze pobierają od nas tzw.opłatę KLIMATYCZNĄ. To niech dopłacają nam mieszkańcom Śląska za to że się trujemy tak, będzie na leki na maseczki przeciwpyłowe… Czytaj więcej »
Alex
Alex
@Tylko po zawodówce Oczywiście że takie filtry istnieją i najtańsze z nich są dostępne za ok. 200-300 PLN. Wątpię jednak czy sprawdziłyby się w warunkach spalania “byle czego” – tzn. sprawdziłyby się, ale natychmiast zatkały. Wklep również w wyszukiwarkę “Filtr na domowy komin proponują naukowcy z Gliwic”. Moim zdaniem sama wymiana pieców na nowsze nie wystarczy, gdyż najczęściej instalacja spalinowa w starszych budynkach jest na granicy działania. Przewody kominowe muszą być regularnie czyszczone i remontowane – jeśli tego wymaga ich stan. Lata zaniedbań, oszczędności, przeróbek (przenoszenie pieców, wkuwanie się w sąsiednie przewody) robi swoje i nawet najnowszy piec nie pomoże,… Czytaj więcej »
ja
ja

W Sosnowcu takie elektrofiltry są właśnie testowane pilotażowo. Jeżeli się sprawdzą, to miasto zamierza je dofinansować dla mieszkańców.
Oczywiście w Gliwicach “nie da się”.

zyz
zyz

W dieslach takie rozwiązanie nazywa się np. DPF. I wszyscy doskonale wiedzą jak wygląda ich dalszy los.
Zapychanie się, rosnące koszty, w końcu kombinowanie i ich wycinanie …
To jest raczej ślepa uliczka.

Anna Szmal
Dalej utrzymujący się zły stan powietrza w Gliwicach świadczy o tym, że podjęte dotychczas przedsięwzięcia okazały się chybione. Dotychczasowa narracja polegała na szukaniu winnych takiego stanu rzeczy wśród mieszkańców. Nasłano na ludzi kontrole, zabroniono spalania gorszych jakościowo paliw itp., itd. I co? Pudło. Problem nadal istnieje. Nieliczne efekty takiej urzędniczej działalności to np. wzrost ceny węgla. Zapytam retorycznie, czy o to chodziło? Czy cokolwiek w tym sezonie smogowym się zmieni? Wątpię. Odnoszę wrażenie, że decydentom chodzi wyłącznie o pozorowanie działań a nie o osiągnięcie celu. A wystarczy przyjrzeć się, co zrobiono w miastach, w których powietrze się poprawiło ( np.… Czytaj więcej »
rocki
rocki

Jak geniusz Frankiewicz remontował bruki na Starówce i chwalił się, że to drogo i musi potrwać bo wymieniają infrastrukturę podziemną to siec ciepłowniczą kazał położyć, czy wprost przeciwnie? Z tego co wiem, to pod tym betonem sieci tam nie ma!

Miasto Jest Wasze
Miasto Jest Wasze

No i ekologiczny autobus który zastąpił nieekologiczny tramwaj – słowa Prezydenta Frankiewicza.
Komunikacja miejska jest niewystarczająco skuteczna aby mieszkańcy zostawiali samochody w domach. Koszty dostawy wody – energii do CO zbyt wysokie aby mieszkańcy zmieniali na ten ekologiczny sposób ogrzewania. Niestety miasto kieruje się jedynie wynikiem finansowym spółek miejskich a nie celem społecznym, czy ekologicznym.

Janusz Borowicz

To dopiero poczatek.

Andrzej Klinowski

Janko nie pal fajek, nie smokuj :)

Janusz Borowicz

Zapalimy fajke pokoju po indiansku :)

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Janusz Borowicz: I jeszcze nie koniec.

Beata Emanuela Kalińska-Lasota

To na co czeka prezydent ! ? Podłączyć jak najszybciej ludzi do centralnego ogrzewania ! A nie badolić i biadolić już nie da się tego słuchać .Wyjście jest proste – podłączamy !

Don Murzynesco

Kto poniesie koszty podłączenia, jak ktoś pali w piecu śmieciami raczej nie chętnie sie zgodzi a potem będzie płacił wiecej. Ponadto w kamienicach bywa że ludzie zainwestowali niemałe pieniądze (też zmniejszajac smog) w ogrzewania gazowe, kaienice ocieplone a potem jeden z drugim nagle wpadnie an swietna idee podłączenia kamienicy do PEC

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Don Murzynesco: Ile musisz spalić śmieci żeby uzyskać odpowiednią ilość energii do ogrzania domu? Skąd te śmieci się biorą? Z pudeł kartonowych po telewizorach? Ci ludzie kupują po 1000 telewizorów dziennie?

zyz
zyz

Biorą się stąd i owąd.
Cały rok przedsiębiorczy ogrzewacze stopniowo zapełniają piwnice meblościankami i butelkami, żeby zima nie zaskoczyła ich jak, nie przymierzając, drogowców.

Beata Emanuela Kalińska-Lasota

To nie mają się pytać tylko podłączyć .Kto nie płaci temu zakręcić albo na bruk .I niektórych są mieszkania tak małe , że nie ma gdzie pieca postawić .Mieszkanie tak zimne jak Na Stwosza przedwojenne , cienkie mury – że w każdym pokoju musiałby stać piec.Ludzie płacą czynsz to mają na podłączenie .Rzadko kiedy robią remonty albo wcale .Gdzie są pieniądze za czynsze .? Jeszcze jedną bublowatą hale niech postawią

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Beata Emanuela Kalińska-Lasota. To jest przecież takie proste. “Klik” i już są wszyscy podłączeni. Dlaczego tego nie “robio” ?

vic
vic

Między innymi wpływa na to też efekt przybywania coraz więcej starych diesli od “Niemca, który płakał jak sprzedawał”.

Bartek
Bartek

Oczywiście to tez ma wpływ na zanieczyszczenia ale nie tu jest problem bo wtedy w leci było by to samo. Problemem są stare piece i tu tkwi problem

Emilia Łodkowska

Mamy za to nowe czujniki, brawo Gliwice.

szukająca+dziury+w+całym
szukająca+dziury+w+całym

Te nowe czujniki nie zafundowało Miasto- to na marginesie.Tylko dzięki ludziom , którzy głosowali na”F” mamy te nowoczesne sensory.

ja
ja

Tak w kwestii wyjaśnienia – miasto było (i nadal jest) przeciwne stawianiu dodatkowych stacji pomiarowych. Rzecznik prezydenta twierdził, że wyniki takich pomiarów są niemiarodajne. Zresztą nawet wyniki z oficjalnej stacji pomiarowej WIOŚ są niezbyt uznawane przez urzędników.

Bartek Symbol

Jakieś służby sie tym zajmują?

Alina Pilecka

A nikt nie mówi o fatalnej jakości węgla, który kopci jak stary kalosz, a do tego jest mało kaloryczny.

Ampuła
Ampuła

Jeżeli kopci i jest mało kaloryczny, to na pewno ma Pani na myśli paskudnie tani węgiel kamienny pokątnie szmuglowany z Kolumbii, Australii lub Rosji. Nasz wungiel narodowy polski -, luksusowo wyjątkowy, o głębokiej barwie ze szlachetnym połyskiem, uformowany z nieprzebranych zasobów Lasów Państwowych, uświęcony spólnym znojem związkowca i kapelana – spala się płomieniem jasnym, równym i czystym, rozsiewając błogie ciepło i aromat leśnych ziół.

MAC
MAC

W kontekście pomiarów – czy czujnika na Zimnej Wody już nie ma?

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@MAC. czujnik na Zimnej Wody odmówił posłuszeństwa ze względu na “szkodliwe warunki pracy”.

ja
ja

Było zamontowanych siedem czujników. Obecnie są już tylko cztery, przy czym jeden z nich zmienił lokalizację.

Ad
Ad

A gliwicki ciemnogród nadal będzie wierzył w to, że za stan jakości powietrza, winny jest jego sąsiad, który pali w piecu węglowym. Wierzyć się nie chce, jak łatwo można sterować ludźmi…

Ampuła
Ampuła

To niby po sąsiedzku w Zabrzu przeszliśta na fotowoltaikę i geotermię? Łysek Garbusek by się uśmiał… Dalej opalacie familoki odpadem szmacianym z ciucholandów i skarbami ze śmietników przy blokach, a od święta urobkiem z biedaszybów i usypką wyzbieraną z torowiska. Przejeżdżałem w zeszłym tygodniu przez Zabrze, od Maciejowa w kierunku ronda w Chebziu i widziałem skalę pieszego importu chrustu. Pewnie gdzieś spod Mikołowa.

Valdof
Valdof

Do waszych kopciuchów dołóżcie osobówki ze stref , ekologiczne tiry no i hybrysmogowe autobusy . Ps.Ludzie biedni od zawsze palili czym się da a takiego smrodu i tylu krotnego przekroczenia nie było…..gamonie.

Szymon Milka

Jeez i znów powtórka :|

Mateusz Pasek

To sie nie skończy, temat na lata

Piotr Sawczuk

Zjeżdżając z DTŚ któryś z domów jednorodzinnych tak nasmrodził, że oddychać się nie dało przez chwilę. Potem dziwne, że smog :)

Ad
Ad

To mogłeś nie oddychać, a tak jesteś niepotrzebnym producentem CO2

ja234
ja234

No, jest “sukces”. Oczywiście miasto nadal robi za mało by wyeliminować niską emisję, no bo przecież po co…

Mariola Bugajny

Tak zle albo i gorzej było od zawsze, dopiero teraz nagłaśnia się temat smogu, chociaż to i tak nic nie da. Niech urzędasy przejdą się wieczorem ul. Mickiewicza , , tutaj palą czym sie da

Sylwia Nowak

Bajki pani opowiada.

20 lat temu nie widziałam powietrza na zwycięstwa. A teraz widzę.

Ampuła
Ampuła

Związkowcy w Polskiej Grupie Górniczej właśnie zażądali po 25.000 (dwadzieścia pięć tysięcy) zł premii na łeb.
Jako rekompensatę za straty moralne podczas długoletniego zagrożenia bankructwem.
Przy szybko nadciągającej cenie wungla 2500 -3000 zł za tonę będą wypłacać sobie takie premie co miesiąc.
A smog ze szmat, opon, śmieci, szmuglowanego przez mrówki mułu i miału nakryje to wszystko czarnym, lakierowanym wiekiem.

Ad
Ad

Może smog przykryje również Tesco-Arenę razem z garstką półmózgich kiboli…

allhg
allhg

Smaruj wroty smalcem gościu!