Nowa droga rowerowa, taki będzie jej przebieg. Prace w ramach inwestycji mają rozpocząć się „lada moment”

W Gliwicach zyskamy spory odcinek infrastruktury rowerowej, którą pojedziemy może już za rok. Droga pobiegnie częściowo przez miasto, w większości jednak przez teren leśny.

 
Przygotowania związane z rozbudową 5-kilometrowego odcinka ulicy Toszeckiej już zostały rozpoczęte, na razie jednak nie powodują żadnych niedogodności dla użytkowników dróg. O tych ZDM będzie informował na bieżąco i z odpowiednim wyprzedzeniem, w miarę postępu robót. Na razie w rejonie inwestycji można zauważyć geodetów, którzy prowadzą pomiary w związku z przygotowaniem do realizacji tego przedsięwzięcia, które – zgodnie z zapowiedziami miasta – może zakończyć się jeszcze w tym roku.

Przebieg nowej drogi

Droga powstanie po lewej stronie ulicy Toszeckiej, jadąc od strony centrum w kierunku Czechowic. Jej początek przewidziano na wysokości restauracji McDonald’s, czyli tam, gdzie kończy się infrastruktura dla rowerzystów wybudowana w ubiegłych latach, zakończenie zaś w rejonie ul. Rekreacyjnej i Jachtowej. Pobiegnie więc częściowo przez teren miejski i, na większości przebiegu, leśny. Kolidującą z inwestycją zieleń trzeba będzie usunąć.


Drzewa usunięte zostaną tylko w niezbędnym zakresie. Na etapie projektowania udało zachować w rejonie skrzyżowania ul. Toszeckiej i ul. Oriona: dąb, brzozę i jesion. Na terenie zabudowanym usunięte zostaną 73 drzewa + zadrzewienie z terenu ok. 1500 m2, przy czym na etapie robót prowadzona będzie dodatkowa weryfikacja

– informuje Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich.

W sumie na całym, pięciokilometrowym odcinku inwestycji wykonawca usunie 180 drzew (w zamian nasadzonych zostanie – 225). Na odcinku poza terenem zabudowanym (teren w części lasu) zagospodarowaniem objęty zostanie pas o szerokości (w przeważającej większości) ok. 10-15 m, z tego tylko w części objęty będzie wycinką – dodaje Stiborska.

Rzeczniczka dodaje, że już wcześniej, w ubiegłym roku, na ulicy Toszeckiej (po przeciwnej stronie inwestycji) drogowcy nasadzili ponad 80 drzew (topole i wiązy).

Więcej na temat inwestycji, szczegółowy przebieg trasy, można znaleźć tutaj.

Rowerem na Czechowice. Ponad 5-kilometrowa trasa może być gotowa jeszcze w tym roku

(żms)

48 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze