Nowa wizytówka miasta powstanie przy Radiostacji? Magistrat potwierdza

Ciekawe eksperymenty, zajmujące wystawy oraz liczne laboratoria –

prawdopodobnie za kilka lat, Gliwice, wzorem Warszawy, będą miały własne centrum nauki.

Warszawskie Centrum Nauki Kopernik cieszy się ogromną popularnością wśród wycieczek szkolnych oraz rodzin. Wkrótce w Gliwicach powstanie podobny obiekt.

Gliwickie centrum nauki miałoby się mieścić w sąsiedztwie najsłynniejszej budowli w mieście – wieży Radiostacji.

– Funkcjonowanie takiego obiektu, nazwijmy go wstępnie „MiniKopernik”, opierałoby się na współpracy z Politechniką Śląską. Co roku, podczas gliwickiej Nocy Naukowców, która cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców, gliwiczanie mogą obejrzeć niezwykle ciekawe eksperymenty. W takim centrum, byłoby to na co dzień – ujawnia w rozmowie z 24gliwice Marek Jarzębowski, rzecznik prezydenta miasta.

Z uwagi na różnice w możliwościach finansowych miast, trzeba podkreślić, że gliwicki „MiniKopernik” na pewno nie byłby zorganizowany z takich rozmachem, jak jego warszawski odpowiednik, w którego budowę włożono 365 mln zł. Gliwicki samorząd postara się natomiast o zewnętrzne dotacje dla budowy obiektu.

– Naturalnie będziemy starali się uzyskać wsparcie dla inwestycji ze środków unijnych. Jesteśmy dobrej myśli, ponieważ Unia Europejska chętnie dofinansowuje takie projekty. Oczywiście nie jest to kwestia najbliższych miesięcy, ale raczej lat – twierdzi rzecznik prezydenta Gliwic.

Jak dodaje Jarzębowski, odbyły się już wstępne rozmowy na ten temat z Politechniką Śląską.

Najstarsza gliwicka uczelnia wyraziła poparcie dla projektu.

(fot. materiały prasowe Centrum Nauki Kopernik)