Nowe nasadzenia wzdłuż ulicy Toszeckiej. “Niestraszna im susza i zasolenie gleby”

Wzdłuż ulicy Toszeckiej pojawiły się klony polne odmiana “Elsrijk”. Nasadzono je m.in. w miejscach po drzewach martwych, zamierających, a także takich, które przez zaburzoną statykę i ubytki pni stanowiły duże zagrożenie w ruchu drogowym.

Nasadzenia zastępcze prowadzone są od ronda im. Lecha Kaczyńskiego w kierunku ul. Świętojańskiej.

W miejsce starych, „schorowanych” drzew, nasadzono klony, bowiem są one bardzo wytrzymałe na niełatwe, miejskie warunki. Niestraszna im susza, zasolenie gleby czy zanieczyszczenie powietrza. Posiadają dodatkowy, ozdobny atut. W sezonie wegetacyjnym drzewa mają żywo zielone liście, a jesienią przebarwiają się na intensywny żółty kolor – mówi Jadwiga Stiborska, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich.


Ze względu na ich umiejscowienie ważne jest także to, że klony mają węższą koronę, dzięki czemu drzewa nie będą kolidowały ze skrajnią drogową i nie będzie konieczności ich przycinania. Tym samym nie zostaną narażone na infekcje grzybowe, które prowadzą do powstawania wypróchnień

– dodaje Stiborska.

W pasie drogowym ul. Toszeckiej, pomiędzy nowymi nasadzeniami pozostało jeszcze kilka sztuk klonu pospolitego odmiany “Globosum”. Jak zapowiada ZDM, drzewa te zostaną przesadzone w przyszłym sezonie wegetacyjnym, jako uzupełnienie szpalerów drzew tej odmiany, wzdłuż innych ulic.

(żms)/ZDM w Gliwicach
fot. 24gliwice.pl/żms

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Urko

“W miejsce starych, „schorowanych” drzew …” Dodajmy dla wyjaśnienia . Dla pracowników ZDM stare drzewo to takie . które ma więcej niż 25 lat i jest wyższe niż 4 m. I ono niejako automatycznie jest “schorowane” , nieprawdaż Pani Jadziu ?

PAKer

Niekoniecznie, nie wiem jak tam, ale kawałek dalej, przy Skwerze Nacka też wycięli drzewa… Ale tam przy silniejszym wietrze spadały gałęzie i konary… A przy wycince było widać, że wiele z nich jest pustych w środku. Natomiast problem jest oczywisty, jeśli o drzewa się nie dba należycie, to tak to wygląda. I dlatego potem drzewa ponad 25 lat są schorowane. Ciężko powiedzieć, czy to efekt dawnych zaniedbań, obecnych, czy jednych i drugich… ale tak to trochę wygląda. Z resztą, Pani Rzecznik sama powiedziała “e względu na ich umiejscowienie ważne jest także to, że klony mają węższą koronę, dzięki czemu drzewa… Czytaj więcej »

Laszlo_egesz

W tamtym rejonie, zwłaszcza koło przychodni rosły kiedyś piękne kasztanowce.

Wróbel

No i fajnie

kanalia52

No i gitara.

rudolf

Pani Jadziu !!! Nobel się pani należy za to odkrycie . Tu cytat ” Posiadają dodatkowy, ozdobny atut. W sezonie wegetacyjnym drzewa mają żywo zielone liście, a jesienią przebarwiają się na intensywny żółty kolor” – mówi Jadwiga Stiborska, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich.

Jrek

Przy drogach , chodnikach sadzimy krzewy . Drzewa stanowią zagrożenie dla kierowców , korzenie drzew rozsadzają drogi , chodniki .

Lolek

Domów, budynków, przęseł mostowych, wszelakich słupów, latarń też nie powinno być przy drogach i chodnikach. Gdyż znienacka mogą na takich kierowców wyskoczyć i nieszczęście gotowe.

gmG

Czy te drzewa poinstruowano by nie rzucały się na samochody?

Adaś

Tylko w tym zd-emie nikt nie zauważył że są to drzewka niskopienne co powoduje że idąc wieczorem chodnikiem tamtędy ,będziemy mieli ciemno jak w d….dodatkowo generuje to koszty w postaci corocznej kupy lisci, generalnie klony to jest takie pospolitego paskudztwo wśród drzew.
Nie lepiej było posadzić jakieś ozdobne krzewy? ??

Informacja Turystyczna

To ptak, to samolot, nie to glajwicki miszcz parkowania.
Mam nadzieję, że lewa część podwójnego zdjęcia w pełnej rozdzielczości trafi w odpowiednie miejsce, dwa mandaty mają szanse się przebić do upośledzonego rozumu.

Obserwujący

No i urzędasy potrafią posadzić drzewa w GLEBIE a nie na gruzowisku.Widzicie urzędasy?jak chcecie to potraficie.