Nowe rondo z nową nazwą. Wnioskował o nią gliwicki oddział Związku Sybiraków

Oddane niedawno do użytku rondo na ul. Bojkowskiej zyskało nazwę – „Rondo Zesłańców Sybiru”. Zaproponował ją Związek Sybiraków Oddział Gliwice. Nazwa została jednogłośnie przyjęta przez radnych miejskich na ostatniej sesji.

Wcześniej ten sam związek wnioskował by Sybiraków upamiętnić rondem na zbiegu ulic Kresowej, Wyczółkowskiego i Kozielskiej, jednak pozostano przy nazwie “Rondo Brzezinka”.

Turbinowe rondo na ul. Bojkowskiej powstało w sierpniu i, wraz z przebudową 400-metrowego fragmentu ul. Bojkowskiej, kosztowało budżet miasta 6 mln zł.

W kolejnym etapie zostanie wybudowany 700-metrowy łącznik ul. Bojkowskiej z ul. Okrężną.

To jeden z elementów większej inwestycji, jaką jest licząca 4 km południowa obwodnica miasta. W kolejnym etapie budowy obwodnicy zostanie przebudowana ul. Okrężna, powstanie m.in. odcinek umożliwiający połączenie ul. Bojkowskiej z autostradami A1 i A4. Nowe rozwiązanie umożliwi dojazd do intensywnie rozbudowujących się firm logistycznych, zlokalizowanych w tamtym rejonie.

(żms)/UM(mf)
fot. M. Baranowski/UM Gliwice

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Putrament
Putrament

Taka nazwa byłaby dobra 50-70 lat temu, dzisiaj jest niezrozumiała, no chyba, że dla garsteczki starców. Polacy w ciągu ostatnich 30 lat przeżyli nowe dramaty. Można było nazwać rondo imieniem Ludzi Bezdomnych III RP.

Urko
Urko

Choćbyście pozmieniali nazwy wszystkich ulic w Gliwicach , nie “przypniecie” temu miastu waszej zabużańskej “martyrologii”

Halinka
Halinka

Tobie i Ampule pasowałoby , żeby to rondo dostało nazwę ,, Sierpem i Młotem ” .

Urko
Urko

Mnie najbardziej pasowałoby Rondo Wszystkich Halinek. W dzień imienin wszystkie Haliny, Halki, Halinki i Halyny mogłyby się tam gromadzić i świętować.

hahaha
hahaha

Łabędzi śpiew tzw. autochtonów, którzy żyją idyllicznymi wspomnieniami babć i dziadków.

Autochton
Autochton

Przynajmniej jesteśmy u siebie… mamy tu groby naszych przodków… mamy ciągłość historyczną, a wy ? Nie jesteście u siebie, waszych dziadków oderwano granatem od pługa gdzieś na wołyńskim stepie, groby bliskich zostawiliście na Ukrainie lub w centralnej Polsce a mentalnie nadal wam bliżej do Ukraińców których teraz tak ochoczo sprowadzacie niż do nas…w końcu to przecież Wasi rodacy:-)

hahaha
hahaha

Musicie być dumni kiedy tak samo krzyczą faszyści w dresach o Polsce dla Polaków, Niemczech dla Niemców, itd. Kilof, wodzionka… jest czego zazdrościć. :-)

MariannaA
MariannaA

Dla kilofa, wodzionki, dachówki, bieżącej wody i sztromu przybył do nas na drabinioku Twój bosy dziadunio/tatunio. On (z trudem) awansował na mieszczanina. Ty się cofasz.

Toncio
Toncio

Trzeba było nas nie odwiedzać w 1939. Teraz macie rewizytę z zameldowaniem na stałe. :)))

Ewald
Ewald

Z tym meldunkiem na stałe nie byłbym taki pewien :-) Już byli tacy co sądzili, ze są zameldowani na stałe… a dzisiaj został tylko pusty plac.

Urko
Urko

@Toncio. W 1939 ? Wtedy odwiedziła was Armia Czerwona . I krasnoarmiejcy nawet gwałcić nie musieli. Wystarczyła puszka tuszonki , stakan spiritu, albo lekko używane onuce ..

Genom
Genom

Gwałty to wspólne doświadczenie Polek, Ślązaczek i Niemek. Jak już wszedłeś na tą śliską ścieżkę czystości krwi, to zapytaj omy czy bardziej przajała Polakom czy Rosjanom, bo twoje zdolności językowe mogą być nieprzypadkowe. :-)

Urko
Urko

@Genom. Moja oma umarła w 1943 , czyli mniej więcej wtedy, kiedy twoja babcia jadła tuszonkę a z lekko używanych onuc szyła sobie koszulę, którą, nieprzypadkowo zapewne, odziedziczyłeś.

Genom
Genom

Możesz pytać mamusię. Jak bardzo chcesz, to możesz się ponabijać z osadzonych w Łabędach, Łambinowicach i paru innych obozach, gdzie po trudach wojny wypoczywali autochtoni. Jeżeli tak wygląda wasza kultura jak ją prezentujesz to będzie wesoło i powiat jeszcze chętniej zalajkuje twoje chamstwo.

Urko
Urko

@Genom “Nasza kultura”, jak to ująłeś, nie obejmuje dziedziczenia koszul uszytych z onuc i kaganków zrobionych z puszek po tuszonce.

MariannaA
MariannaA

Autochtoni to są w buszu.

Geschichtslehrer
Geschichtslehrer

Wy próbowaliście już nas odwiedzić w latach 20 wywołując te polskie zadymy, które dzisiaj nazywacie “powstaniami”, ale dostaliście łupnia a rodzima ludność pokazała w Plebiscycie, że nie chce się do Was przyłączyć…(60% do 40%) W 1945 tylko wasz przyjaciel, towarzysz Józef przyczynił się do tego, że dostaliście Śląsk w ADMINISTRACJĘ (nie na własność). Dopiero w 1990r. została ustalona dzisiejsza granica na Odrze (i to tylko dlatego, że Amerykanie postanowili, że będzie to jeden z warunków ponownego zjednoczenia się Niemiec). Gdyby nie to i gdyby nie wymiana ludności w latach 1945 do 1990 to jak myślisz, po której stronie granicy teraz… Czytaj więcej »

Bomber Harris
Bomber Harris

@Geszichtseler. W swojej bogatej historii ułomków nie uwzględniacie wizyty Mongołów, którzy pobili śląskiego księcia Henryka Pobożnego, który jak wiadomo był Niemcem z dziada pradziada. :-) A takich wizyt egzotycznych turystów było wiele. Wstydzicie się skośnookich i mahoniowych przodków? Co do granicy też masz wyłomy w pamięci i wiedzy. NRD pokochała Polskę w 1950. A RFN uznała granicę z Polską już w 1970. Układ graniczny Bundestag ratyfikował w 1991. Decyzja uprawomocniła się w 1992 po zjednoczeniu Niemiec. Amerykanie są w Niemczech nie dlatego żeby ich bronić, ale żeby nie powtórzyły się lata 1933-45. To zasadnicza różnica w kontekście obecności Amerykanów w… Czytaj więcej »

Ewald
Ewald

Takie dyrdymały to możesz swoim dzieciom pociskać.

Kalinka
Kalinka

Mosz recht Ewalc, Geszichserdel powinien sie wstydzic

Ewald
Ewald

do ratyfikacji układu granicznego pomiędzy Polską a Niemcami[6] doszło dopiero blisko pół wieku po zakończeniu wojny, dwa lata po upadku Muru Berlińskiego i rok po zjednoczeniu Niemiec, podczas posiedzenia Bundestagu 16 grudnia 1991 roku.

Kalinka
Kalinka

Ewalc, kozdy hanys poradzi kopiowac z Wikipedii ale nie kozdy poradzi znajsc knigak w internecie.

Nie Polak
Nie Polak

Kalinka, ty się lepiej po polsku naucz poprawnie pisać. Chyba, że ty z Ukrainy ?

MariannaA
MariannaA

@Bomber Harris Twój komentarz zieje nienawiścią etniczną! A ks. Henryk (z niemieckiego Heinrich) był akurat silnie zgermanizowany, miał także matkę Niemkę, Św. Jadwigę. Zniemczeni byli jego synowie, ojciec i ołpa. Z tego co pamiętam Ruś, z której się wywodzisz, płaciła jarłyk chanowi przez kilkaset lat. U nas osadnictwa tatarskiego nie było. A u Was????? Z całą pewnością. Wizyta Mongołów na Śląsku była krótsza niż w Polsce (trwała ok. 10 dni.). W Polsce centralnej owego czasu najazdów mongolskich było 3 (w tym ten z 1241 można podzielić na sesję zimową i wiosenną, czyli de facto w sumie 4). Potem powtarzały się… Czytaj więcej »

Żuk
Żuk

@MarianA ****. ks. to skrót od księdza. Zniemczenie to nie powód do dumy. Piastowie to nie Niemcy. Młyny makulatury są pełne alternatywnych historii ale napisz swoją. Najlepiej od razu na papierze toaletowym. :-)

MariannaA
MariannaA

1. Co do znanego ze szkoły podstawowej skrótu: https://sjp.pl/ks. 2. Dodam jeszcze, że ksiądz, książę i księżyc mają wspólną etymologię. 3. Co masz na myśli mówiąc o historii alternatywnej? Ja podaję fakty, ale nie z radzieckich podręczników. O niemieckości książąt śląskich świadczy fakt, że kilkadziesiąt lat po bitwie legnickiej, potomkowie Heinrichów rozpoczęli gremialne uwalnianie się od zwierzchności polskiej i poprowadzili najbardziej rozwiniętą dzielnicę ku niemieckiemu Królestwu Czech (król czeski był wówczas najpotężniejszym władcą RZESZY). Piastowie śląscy od XIII/XIV w. ulegali zniemczeniu, za co w państwie pruskim byli hołubieni, a wsie i ulice otrzymywały nazwy na ich cześć. 4. Zniemczenie to… Czytaj więcej »

Willy
Willy

Jak Ślązak daje się spolszczyć to też dobrze? Czy tylko jak się daje zniemczyć to powód do dumy? Świadomy Ślązak za takie gadanie daje kopa w rzić. Ślązak to Ślązak a nie jakiś podciep na cudzej łasce.

Zzz
Zzz

Jak by nie patrzeć, to przez ostatnie 73 lata trwa polonizacja a nie zniemczanie… a tym zniemczaniem to mogą dzieci w szkołach straszyć… wystarczy popatrzeć na to, że kilkaset lat Ślązacy żyli w państwach niemieckojęzycznych a zachowali śląską mowę. Dzisiaj po 73 latach polonizacji śląska mowa umiera, została już prawie wypleniona. Bismarck mógłby się wiele od Polaków nauczyć ;-)

Andrzej z Gliwic
Andrzej z Gliwic

No to heil hitla Marianna skoro taka jesteś z pochodzenia niemieckiego

Trautla
Trautla

Lepiej pochodzenie niemieckie niż tak jak Ty ukraińskie….

Nie Polak
Nie Polak

Uwielbiam Cię :-)

bajzel
bajzel

Zapomiałas dodać o najjaśniejszym etymonlogicznie księciu/księdzu Adim wprawdzie urodzonym w Austrii, syndrom wyparcia ?

Nie Polak
Nie Polak

A co Polacy ? Pomyśl, jak co drugi miał matkę Niemkę to ile w nim po kilku pokoleniach Polaka zostało ? Nie wspominam już o tym, ze otaczali się Niemcami a dzieci wychowywały się na niemieckich dworach. Zobacz kim byli ostatni Piastowie Śląscy… i nie ma tematu…

MariannaA
MariannaA

Akurat te polskie zadymy zasilili w 85% nasi ludzie. A krysie Tost-Gleiwitz (ziemski) plebisyt wygrała Polska. W mieście Niemcy. Geschichtslehrer Twojego ołpy boł trocha za bardzo skażony Adolfem.

Taką mam koncepcję
Taką mam koncepcję

Amen :)

Ślunzug
Ślunzug

Czy to nie dziwne, że tylu tu pyskatych autochtonów, a w Gliwicach nic nie znaczą, niczego własnego nie mają i nic nie potrafią zorganizować? To dlatego, że jesteście z powiatu a nie z miasta, rozdrobnieni i w promilowej mniejszości?

zzz
zzz

To, że Gliwice to Ukraina i kieleckie to wiemy… i to widać i czuć… syf i smród.

Miastowy z C.O.
Miastowy z C.O.

Wiadomo! Autochtony mieszkają na wsiach włączonych do miasta. A na tych wsiach jest krystalicznie czyste powietrze, ani grama błota i nigdy nie śmierdzi obornikiem. :-)

Urko
Urko

@Miastowy z C.O. Owszem czasami zalatuje obornikiem. Dobry pod marchewkę i kapustę . Które potem ty, miastowy spożywasz z animuszem , jako “ekologiczne” . Poza tym. Obornikiem zalatuje sezonowo i niejako ulotnie . Zapach lekko używanej zabużańskiej onucy i sała z tuszonki jest wieczny. Tkwi w waszych głowach i jest dziedziczony.

Trautla
Trautla

A co ty masz ??? Mieszkanie na blokowisku ???

Ślunzug
Ślunzug

Trautla, nie załapałaś, a to podchwytliwe pytanie było. Najpierw uproszczenie, o kim mówimy – o autochtonicznych Niemcach czy o Ślązakach? Jak o Ślązakach to odpowiedz, jak my autochtoni jesteśmy reprezentowani we władzach, organizacjach, w przestrzeni publicznej w Mieście Gliwice? Jak kultywujemy swoją historię, kulturę? Mamy jakiś festiwal, wystawy, bohaterów, cokolwiek widocznego jak nazwy ulic? Jak dotąd wątpliwym ambasadorem rzekomej kultury śląskiej jest niekulturalny Urko ze wsi Żerniki a nie z Miasta Gliwice. To już Romowie mają od nas więcej do pokazania i powiedzenia w realu. Nas nie ma. Widocznym znakiem, że wielu ma tego traumatyczną świadomość jest ciągle ten sam… Czytaj więcej »

Nie Polak
Nie Polak

Ślunzug, z ciebie taki autochton jak z koziej d.u.p.y raizytasza.

Bomber Harris
Bomber Harris

@Nie Polak. A śląskiego uczył cie politruk na tajnych kompletach w Łambinowicach?

Nie Polak
Nie Polak

Bimber Harry, gdzie ty widzisz śląski?

MariannaA
MariannaA

Twój komentarz zieje nienawiścią etniczną!
Co to jest Ślunzug? To po radomszczańsku? Pewnie jakiś rusycyzm?

ja234
ja234

Bardziej adekwatna byłaby nazwa pt. na wstecznym.
Najlepiej byłoby w ogóle nie nazywać rond.
Rondo to rondo.Kropka.

Tęczowo
Tęczowo

Nic pozytywnego, nic radosnego, nic w przyszłość, tylko bezustanne mendzenia o starych traumach i trupach. Tylko pomniki, msze, wieńce i znicze. Na szczęście w niedzielę będzie można spotkać się z Robertem Biedroniem i pogadać o przyszłości. :-)

Michal
Michal

o jaaaaaaaaaaaaaa.

Ludzie w urzedzie miejskim w Gliwicach powinni sie moooocna puknac w Glowe.

Nie da sie jakis normalnych nazw wybierac? Ja rozumiem ze zamiast radosnie I optymistycznie patrzyc w przyszlosc I budowac Polske dla przyszlych pokolen chcemy non stop meczyc siebie I innych nasza tudna historia….ale moze warto robic przynajmniej jakies male kroki ku lepszemu?

Nigdzie na swiecie nie wiedziale tyle dolujacych nazw jak w Polsce. Gliwice…..Wy tez?????

Anomin
Anomin

Ta nazwa jest beznadziejna…
Po co? Nie szło narmalnie? wg lokalizacji?

Imiu
Imiu

a jak mieli nazwać Rondo: “Bojków” albo “Pole Bojków”?
Ja bym nazwał je Rondo strefy 500€ albo 600€ po roku pracy XD
Racja jest taka że dużo rond ma w nazwie: Sybiraków, Sybiru itp. zawsze to jakaś forma zapamiętania historii, tak by była znana wszem co nam sąsiedzi: niemieccy czy ruscy zrobili bez większej nam pomocy ze strony “sojuszników”.

Oko
Oko

rondo zesłańców sybiru ? Chyba dieduszki i babuszki pod rondem nie ten teges mają, ze tak makabryczne nazwy wymyślają.

Alfons
Alfons

Dlaczego Admin pozwala na pisanie obraźliwych komentarzy przez popłuczyny hitlerowskie ( nazywane przez Niemców Wasserpolacken) ?

Trautla
Trautla

Alfons, ty lepiej pilnuj interesu na DeKawce…

Zibi
Zibi

Widać, Admin tysz je nasz….

Ampuła
Ampuła

Świetna nazwa w ciągu tras masowego transportu drogowego. Godzinkę-półtorej zajmie wyjaśnienie jej pisowni oraz genezy mołdawskiemu kierowcy tureckiego ciągnika z holenderska naczepą, który zmyli drogę do właściwej śluzy.

Ziggy
Ziggy

Była dobra okazja, żeby nazwać imieniem Jacka Kuronia.

Spieprzający dziad
Spieprzający dziad

To kuroń tam zupę rozdawał ?

Imiu
Imiu

na Kuroniu siedzi teraz połowa Gliwickich Policjantów więc może i zupkę siorpią właśnie ;-D

Wańczuk
Wańczuk

Dobra decyzja podkreślająca dramat ludności Śląska w tym Gliwic w czasie okupacji. Warto pamiętać, że Śląsk pozostawał najdłużej pod niemiecką okupacją ze wszystkich regionów kraju.

ers
ers

Chyba ci się kolego coś pomyliło, Gliwice (a raczej Gleiwitz) nigdy nie były pod niemiecką okupacją. Poczytaj trochę, doinformuj się, a potem komentuj.

Urko
Urko

@ers. Przy uwzględnieniu jego nazwiska/nicka i tak tego nie ogarnie

Autochton
Autochton

Kałamuka z Podola historii nie nauczysz… szkoda zachodu.

Gleiwitzer
Gleiwitzer

Prędzej czy później wrócą w rodzinne strony. Historia kołem się toczy. A Śląsk z polską niewiele łączy.