Nowi lokatorzy gliwickiej Palmiarni. Z jajek wykluły się szmaragdowozielone gekony

W Palmiarni Miejskiej w Gliwicach z jajek wykluły się trzy malutkie felsumy madagaskarskie. Maluchy wyglądają jak miniaturki swoich rodziców, mają duży apetyt i bardzo szybko rosną.

 

Felsuma madagaskarska jest gekonem dziennym – z uwagi na swój szmaragdowozielony kolor z czerwonymi plamkami lub paskami na plecach, jest jednym z ładniejszych okazów. Nadrzewna jaszczurka posiada na palcach lamele, dzięki którym jest w stanie poruszać się po pionowych gładkich powierzchniach, przysysając się do nich.

Naturalnym środowiskiem życia felsumy madagaskarskiej jest Madagaskar, a konkretnie północne i północno-zachodnie lasy tropikalne wyspy, gdzie panuje ciepły i wilgotny klimat.

Żyją zazwyczaj w pobliżu ludzkich osad, większość czasu spędzając na drzewach, a że są gatunkiem bardzo terytorialnym zaciekle bronią swojego terytorium przed intruzami. Felsumy są drapieżnikami – żywią się drobnymi owadami.


Maluchy obecnie przebywają na zapleczu Palmiarni, dlatego możemy oglądać je tylko na zdjęciach. Gdy osobniki nieco podrosną, trafią do terrarium, by odwiedzający mogli podziwiać nowych lokatorów.

(żms)/MZUK Gliwice
fot. MZUK Gliwice – Rafał Klyszcz

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
3 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze