Nowy cykl spotkań w Domu Pamięci. „Drogi i korzenie. Ludzie wobec tradycji”

Dom Pamięci Żydów Górnośląskich staje się przestrzenią spotkań z ludźmi, którzy chronią, odnawiają i promują dziedzictwo kultury żydowskiej.

– W ramach nowego cyklu spotkań: ?Drogi i korzenie. Ludzie wobec tradycji? poznamy tych, którzy dbają pamięć o dawnych mieszkańców swoich miast, działają dla tolerancji i porozumienia między narodami oraz zachowują cenne zabytki naszego kraju. Na spotkania zapraszani będą goście z całej Polski: społecznicy, nauczyciele, muzealnicy i ludzie kultury – informują organizatorzy.

Cykl spotkań poprowadzi Dariusz Walerjański – historyk, muzealnik znany i ceniony w środowisku badacz i dokumentalista dziejów i kultury Żydów Górnośląskich.


Pierwsze z serii spotkań odbędzie się już 25 lutego 2016 i będzie poświęcone Dawnemu Żydowskiemu Domowi Przedpogrzebowemu, w który od niedawna jest filią Muzeum w Gliwicach – Domem Pamięci Żydów Górnośląskich. Przyjrzymy się trwającemu wiele lat procesowi rewitalizacji tego cennego zabytkowego obiektu ? począwszy od oddolnych działań społeczników, historyków, architektów i konserwatorów, poprzez kompleksową renowację i konserwację obiektu, sfinansowaną i zrealizowaną przez samorząd miasta Gliwice, aż do utworzenia nowej fili Muzeum w Gliwicach.

W spotkaniu wezmą udział osoby, które przyczyniły się do ratowania tego cennego obiektu zbudowanego wg projektu znanego wiedeńskiego architekta Maxa Fleischera: Bożena Kubit – pracownik Muzeum w Gliwicach, Magdalena Żmudzińska-Nowak ? architekt, profesor Politechniki Śląskiej, Ewa Pokorska ? Miejski Konserwator Zabytków w Gliwicach oraz Bogusław Małusecki ? kierownik gliwickiego oddziału Archiwum Państwowego w Katowicach.

25 lutego 2016
Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, godz. 18.00
wykład: „Żydowski dom Fleischera”
Spotkanie w ramach cyklu: Drogi i korzenie. Ludzie wobec tradycji