Nowy hotel przy ul. Dolnych Wałów? Efektowne wizualizacje pozostaną na papierze

dolnych wałów

W ostatnich dniach w sieci pojawiły się wizualizacje prezentujące projekt nowego hotelu przy ul. Dolnych Wałów. Nadzieje na rozsądne zagospodarowanie przestrzeni po dawnej synagodze trzeba jednak ponownie odłożyć na inny czas.

Właściciel terenu zrezygnował z inwestycji, a nieruchomość trafi na sprzedaż.

Wizualizacje nowego hotelu zostały przygotowane przez gliwicką pracownię PIODEC na zlecenie właściciela terenu, firmy Badimex z Dąbrowy Górniczej.

– Zrezygnowaliśmy z realizacji tego projektu i postanowiliśmy sprzedać działkę. Decyzja została podjęta niedawno, dlatego na razie ciężko mówić o potencjalnym zainteresowaniu i ewentualnych kontrahentach

– mówią nam przedstawiciele dąbrowskiej firmy.

Atrakcyjna działka w sercu miasta zostanie wystawiona na sprzedaż za kwotę 2 mln złotych. W ten sposób zakończy się kolejny rozdział w trudnej i do tej pory nieudanej historii zagospodarowania wyrwy w zabudowie starego miasta.

Jeszcze na początku 2018 roku wydawało się, że na działce powstanie betonowy parking na 60 miejsc postojowych. Na teren przy ul. Dolnych Wałów zwieziono już kostkę brukową, która jednak leży tam do dziś. Weto postawił wojewódzki konserwator zabytków (“ze względu na archeologiczną i historyczną wartość miejsca oraz jego miastotwórczą atrakcyjność”). Badimex próbował się odwoływać, ale na początku marca tego roku Generalny Konserwator Zabytków podtrzymał decyzję ŚWKZ.

Przypomnijmy, przez wiele lat na terenie dawnej synagogi (spalonej w 1938 roku podczas Nocy Kryształowej) znajdował się plac zabaw dla dzieci. W 2002 roku właścicielem terenu została firma I-MAG Sp. z o.o. W okresie modernizacji uliczek starówki nieruchomość o powierzchni 2252 metrów kw. była dzierżawiona dla celów związanych z remontem.

Brak możliwości postawienia w tym miejscu wyższych zabudowań, sprawił, że I-MAG próbował przez kilka lat sprzedać nieruchomość. W 2016 roku cenę działki szacowano na 1 mln 50 tys. zł. Zdaniem byłych już właścicieli, na przestrzeni lat było wielu chętnych na jej zakup, na przeszkodzie stanęły obowiązujące wytyczne dotyczące zagospodarowania tego miejsca (m.in. bliskie sąsiedztwo innych mieszkań).

Przy okazji spodziewanej sprzedaży działki, powróci pytanie o zaangażowanie miasta, które do tej pory konsekwentnie odrzucało możliwość zakupu tego terenu. Czy nieruchomość położona w samym centrum starówki, o niewątpliwych walorach historycznych i silnym potencjale miastotwórczym powinna stać się własnością gminy?

Michał Szewczyk

wizualizacje: piodec.pl

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
asdf
asdf

To fascynujące, że każda wizualizacja przedstawia drzewa – nawet takie, które w rzeczywistości w tym miejscu nie istnieją. Wizualizacje pokazują drzewa duże, wyrośnięte, zdrowe i z bujną koroną. Pewnie dlatego, że wizualizacje są zawsze oderwane od rzeczywistości i jedynie obrazują wizję artystyczną grafika. A potem przychodzi twarde zderzenie z realiami i ludzie z zaskoczeniem odkrywają, że wdrożenie różni się od tego co widzieli na wizualizacjach.

Śliwka
Śliwka

Bo to bicie piany. Kto by budował parking, żeby za chwilę stawiać na nim budynki? Sama wizualizacja zrobiona chyba z nudów, ze skopaną persektywą, 3-razy szerszym chodnikiem niż w rzeczywistości… szkoda gadać. Zastanawiający jest szybki wzrost wartości działki, na której nie można nic wybudować. 100% w ciągu 3 lat??? Przed laty Miasto miało okazję ją nabyć za 1/5 tej ceny i tego nie zrobiło. Nie mam pojęcia dlaczego miałoby dziś wzbogacać spekulantów gruntami. Ale jeśli tak, to może powinno też odkupić niedawno sprzedany plac przy kościele na Raciborskiej, na którym też nikt nie potrafi nic wymyśleć? Oczywiście z przebitką minimum… Czytaj więcej »

Rachuba
Rachuba

Głupie pytanie można mnożyć podkładając różne adresy. Na przykład kamienica na rogu Zwycięctwa i Matejki od 20 lat niszczeje – Czy nieruchomość położona w samym centrum starówki, o niewątpliwych walorach historycznych i silnym potencjale miastotwórczym powinna stać się własnością gminy? Plac na Raciborskiej – Czy nieruchomość położona w samym centrum starówki, o niewątpliwych walorach historycznych i silnym potencjale miastotwórczym powinna stać się własnością gminy? Nieużytek na JPII obok dawnego domu partii – Czy nieruchomość położona w samym centrum miasta, o niewątpliwych walorach historycznych i silnym potencjale miastotwórczym powinna stać się własnością gminy? Działka z niszczejącą wieżą ciśnień na Sobieskiego –… Czytaj więcej »

ewa
ewa

Spójrz w okna kamienicy na rogu Zwycięstwa. Są nowe. Budynek od jakiegoś czasu jest w remoncie. Tylko na tych stronach ciągle nikt tego nie widzi

Alergia na p.....
Alergia na p.....

Są, te okna, przynajmniej wszystkie takie same?
Czy stylistycznie pasują do zabudowy nawet boję się sprawdzać. Polityka okienna w mieście to temat, na który można by wylać tyle pomyj, co na politykę banerowo-szmaciano-reklamową.

WD-40
WD-40

Wizualizacje nie pokazują też szyldozo-banerozy, nie uwzględniają walających się śmieci, graffiti, obskurnych brudnych elewacji, piasku po zimie zalegającego do września. Nie emitują zapachu Gliwic. A Gliwice niestety … cuchną.

Pablo
Pablo

Skoro nic się tam nie da wybudować to miasto tym bardziej tą działkę powinno kupić pod jakąś ciekawą przestrzeń publiczną, której tak w Gliwicach brakuje.

Piotr
Piotr

Miasto już miało tę działkę. Ja nie zamierzam współfinansować cwaniaczków dwoma milionami złotych tylko po to, żeby miasto zrobiło tam następną patelnię. Na pewno obecny właściciel będzie teraz wszędzie trollował podszywając się pod mieszkańców, żeby wywrzeć presję na UM i pozbyć się działki kosztem pieniędzy podatników.

fakir
fakir

A gdyby tak przypomnieć historię,tej działki.Początek to własność Skarbu Państwa, w latach dziewięćdziesiątych przeszła na własność Gminy Gliwice, by przejść na własność KWM w Katowicach, i dopiero wtedy zaczął łańcuszek kupno -sprzedaż.

ewa
ewa

Nie zapominajcie, że tam stała synagoga i teren został oddany gminie żydowskiej na tej samej zasadzie jak siostry Boromeuszki łyknęły szkołę na obecnie Królowej Bony. Ponadto na części działki od strony D. Wałów to był basen przeciwpożarowy od przedwojnia. Wpierw poznać dokładnie historię a potem można zabierać głos w dyskusji.

WD-40
WD-40

Da się, ale nie w Gliwicach, w których ciągle obowiązuje doktryna konserwatorska, w myśl której dobrem najwyższym jest ruina.

Gliwiczanin
Gliwiczanin

Jak można w zabytkowej części miasta stawiać takie kwadratowe kloce? Dlaczego nie może być to budynek w starym stylu, architekci nie umieją takiego narysować?

Topol
Topol

Nikt niczego nie stawia, a pan się awanturujesz nad wizualką bez znaczenia. A jaki styl pan preferuje? Sesesję, neogotyk, modernizm? W styropianie można wszystko wyrzeźbić. Na Raciborskiej powstawiali “stylowe” plomby. Nawet styropianu nie potrzebują, takie są piękne inaczej.

Cóż!!!
Cóż!!!

Trzeba wstawiać tak aby się komponowało z tym co obok stoi. A idiotyczne wizualizacje nie powinny nawet ujrzeć światła dziennego bo ktoś za to bierze niezłą kasę aby nad tym czuwać i nie drażnić społeczeństwa. Jest jeszcze inna opcja zwana manipulacją aby zanudzić, zmęczyć odbiorców durnymi propozycjami puścić w niepamięć a po jakimś czasie podjąć decyzję bez konsultacji społecznej jak to często u nas bywa.

Społeczeństwo
Społeczeństwo

Pienisz się nad wizualizacją prywatnej firmy, która nawet nie była przeznaczona dla prywatnego właściciela działki. Robisz to dla zasady albo z konieczności.

Cóż!!!
Cóż!!!

Nie pienię się tylko wykorzystuję informację aby uwypuklić naszą rachityczną rzeczywistość przez tych z nadmiarem ego kreowaną.

Łukasz
Łukasz

Bo w starym stylu budowało się w starych czasach. Każdy styl ma swój czas i musi go reprezentować.

WD-40
WD-40

Na całe szczęście zdarzają się tacy, którzy nie wyznają takiej teorii. Np. bracia Laseccy

BEKA
BEKA

Większe szczęście, że inwestorzy i architekci z Gleiwitz na przestrzeni wieków nie kierowali się taką filozofią tęsknoty, bo dziś zamiast kamienic rozpadałyby się chałupy z drewna, gliny i słomy.

Cóż!!!
Cóż!!!

Poczytaj o drewnie księżycowym, które nie wymaga ani gliny ani słomy ani tej parszywej chemii.

Piotr
Piotr

Ciągnie chłopa do chaty z bali.

Cóż!!!
Cóż!!!

Do zdrowej chaty i niekoniecznie z bali, ale mogło by być.

WD-40
WD-40

Inwestorzy i architekci z Gleiwitz budowali to miasto od zera, więc ówcześnie mogli je budować “współcześnie”. Ale to miasto już stoi. Starówka istnieje, ma swoją historię i nazywa się – Starówka, a nie “staro-nowy kolaż”. Miasto ma historię sięgającą XIV w. i uzupełniając architekturę należy o tym pamiętać i do tego nawiązywać. Nie mówię tu o szlaczku z kostki innego koloru ani o blaszanych latarniach z “Obi” nawiązujących do urojeń miejskiego konserwatora tylko o realnej architekturze.
Usilne, bezmyślne mieszanie nowego ze starym, zaniża walory starego a nowemu też chluby nie przynosi.

ImięImię
ImięImię

Jeden chrzani o drewnie księżycowym jakby chciał stawiać domy z bali, a drugi sieje brednie o budowaniu miasta od zera. Jacy architekci budowali chałupy i stodoły na długo przed nadaniem praw miejskich? Przebudowane w latach komunizmu na “piastowsko” kamienice na Rynku to ciągle Starówka, czy staro-nowy kolaż? Dom Usług na Matejki, bank na Dolnych Wałów, hala targowa, itp. Należy, trzeba, powinno się… Żyjesz w domku dla lalek i chciałbyś zrobić z miasta skansen drewnianych chałup i magicznych ruder jak trup teatru Victoria? Masz świadomość, że gliwickie kamienice nadają się do wybebeszenia wszystkiego co kryją fasady i zbudowania od nowa? Kogo… Czytaj więcej »

WD-40
WD-40

Co to za tłumaczenie, że jak poprzednicy popełniali błędy, to można bezkarnie dalej w to brnąć. Akurat odbudowując kamienice na Rynku prof. Maurer wykonał wspaniałą robotę. Żeby tylko obecni pseudo-architekci tego nie psuli. Każde inne miasto mając taki teatr Victoria zrobiłoby wszystko, aby go odbudować, ale w Gliwicach jak zwykle po linii najmniejszego oporu.
Mam świadomość, że do wybebeszenia wszystkiego i zbudowania od nowa nadaje się wszystko to, co kryją fasady gliwickich urzędów. Tam to dopiero potrzebny jest gruntowny remont.

,,
,,

Też są krytykowani przez tych co uważają, że jurajskie warownie powinny pozostać w formie “trwałej ruiny” np. jak zamek Krzyżtopór, choć to już nie Jura.

WD-40
WD-40

Krytyka towarzyszy każdemu przedsięwzięciu. Zawsze. Kwestia tylko oceny jej skali, zasadności i wyciągnięcia wniosków. Tego brak w Gliwicach. Jest za to tępy upór, arogancja i przeświadczenie o własnej nieomylności. Takim podejściem każdego można wypromować na dobrego gospodarza.

Ula
Ula

Jak zobaczyłam tę wizualizację zdjętą z kosmosu, obok kamienicy z innej epoki to naszło mnie identyczne skojarzenie. Co to w ogóle jest za projektowanie, starówki, kto na to zezwala i uczy projektowania bez wyczucia smaku. Nawet ulica Mikołowska nie musiała być tak na ścisk zabudowana do ostatniego centymetra. Przecież to centrum miasta, ludzie chcą przestrzeni a nie rezerwatu czy getta. Ręce opadają od tego szarogęszenia się niektórych w naszej gminie i powiecie. Może trzeba im uszy i oczy przeczyścić albo wręcz nakazowo usunąć ze stanowisk.

Urko
Urko

No i jak Zygmuncie F.? Zmarnujesz kolejną okazję, żeby zrobić coś dla gliwiczan i Gliwic ?

,,
,,

Możesz wejść w porozumienie z Zygmuntem F. zakupić w/w działkę i zrobić coś dla gliwiczan i Gliwic np. wybudować stylowy budynek, będący muzeum wycinania świerków w połączeniu z muzeum odgromników.

wnerwiony
wnerwiony

nie kuś go

WD-40
WD-40

Przecież ta efektowna wizualizacja przedstawia parking. Tylko z dołożonymi szybami i firankami.

wnerwiony
wnerwiony

Oby miasto nigdy nie kupiło tej działki, bo jak ją kupi, to tam na pewno zrobi kolejny betonowy parking. Chwała, że jeszcze wojewódzki konserwator ma odrobinę oleju w głowie, bo nasze urzędasy za grosz.

,,
,,

Kiedy miasto było jeszcze właścicielem tej działki i istniała jeszcze tam ocalała piwnica synagogi to był tam skwer, ławki i huśtawki dla dzieci.

Sta_
Sta_

synagoga już była to czas na meczet

hanek mały
hanek mały

Rozumiem, że najpierw miasto sprzedało działkę, a teraz chce ją odkupić za 3x większą kwotę ???

,,
,,

Miasto sprzedało działkę, czy Żydzi odzyskali działkę od miasta a potem ją sprzedali ?

???
???

Gdzie przeczytałeś, że Miasto chce kupić?

Jan
Jan

Wg.Żydów na miejscu synagogi nie można nic innego zbudować.Może tam powstać jedynie skwer.Tyle w temacie.

elemele
elemele

no to niech powstanie, lepszy skwer niż plac otoczony rozwalonym płotem

,,
,,

Był tam skwer, kiedy miasto było jeszcze właścicielem.

,,
,,

To jakim cudem np. w takich Żarkach w dawnej Synagodze mieści się dzisiaj dom kultury ttps://www.google.com/maps/@50.6266698,19.3640601,3a,48.9y,43.93h,92.35t/data=!3m6!1e1!3m4!1stMeTBuBvBl0Z5omYfJaloQ!2e0!7i13312!8i6656
a w takich Szczekocinach knajpa https://www.google.com/maps/@50.626477,19.8161856,3a,39.5y,28.75h,90.78t/data=!3m6!1e1!3m4!1svZx_KlKz9SGmnbLQ3snT-A!2e0!7i13312!8i6656 ?

Ula
Ula

To prawda, i dlatego byłby to świetny skwer do wyprowadzania psów.

Tomek
Tomek

Powinien powstać tam parking, a w zamian wyłączyć całkowicie z ruchu wszystkie ulice w obrębie Górnych oraz Dolnych Wałów z wyjątkiem dla pojazdów uprzywilejowanych czy dostawców. Wtedy może po ulicach starówki będą spokojni mogli iść piesi bez obawy o kursujące samochody.

krzysztof
krzysztof

ta wizualizacja to wielkie G w które zostały wsadzone szybki

Frytzek
Frytzek

Czekam na wizualizacje Pl.Piastow

Tomasz
Tomasz

A ja bym tam zrobił basen .,… Przeciwpożarowy…..bezpieczeństwo najważniejsze!!!

ja234
ja234

Glajwice powinny to kupić i zrobić parking dla umęczonych auteczek.Po 20 zł za godzinę.

Szef
Szef

Miasto powinno kupić działkę nawet jeśli kosztowałaby 5 mln a nie 2 mln. Następnie należy odbudować synagogę. Stać nas było na halę sportową a na odbudowę historycznego budynku będziemy żałować?!

,,
,,

A dlaczego sami Żydzi pożałowali i nie odbudowali historycznego budynku ? Nie było ich na to stać ? A na dodatek jeszcze próbują wyciągnąć też i od ciebie kasę z tytułu acta 447. Stać cię na to ?

OK
OK

On przy garach całe życie stoi i nie zna tej przyprawy 447 Act.

Szef
Szef

@OK – nie wymądrzaj się tyle tylko zminusuj mi komentarz bo pierwszy raz nie jestem na samym dole. Jeszcze trzech pajaców “Lubię to wcisnęło” – załamka…

ewa
ewa

Nie ma już gminy żydowskiej w Gliwicach, wypędzono ich w 68

,,
,,

To od kogo parę lat temu miasto przejęło Dom Przedpogrzebowy przy ul. Poniatowskiego, który został doprowadzony przez poprzednich właścicieli do ruiny a przez miasto wyremontowany ? Stać nas było na to pomimo budowy hali ? Kto odzyskał od miasta teren po synagodze, sprzedał i przez to doprowadził do zniszczenia ocalałej piwnicy i fundamentów na których mogłaby być odbudowana synagoga ? Kogo stać na taki wandalizm ? Synagogę niech odbudują ci, którzy liczą na korzyści z tytułu acta 447, jest to ich dziedzictwo, czy też nie ? Kto dla kasy poświęcił miejsce święte ?

szczera prawda
szczera prawda

Może lepiej zrobić jakiś parking w centrum miasta, bo zawsze nie ma, gdzie zostawić samochodu i każdy parkuje, gdzie popadnie. W Rybniku prezydent (z PO) wydał 19 mln zł na wielopoziomowy parking dzięki dzięki czemu uporządkował strefę parkowania w śródmieściu. Niestety Frankiewicz nic w tej kwestii nie potrafi wykonać.

Ja.
Ja.

Rybnikowi to my do pięt nie dorastamy. Nie mniej je dnak parking akurat w tym miejscu również uważam za zły pomysł.

olo
olo

a taka wiocha to kiedyś była :) z 20 lat temu. To nie jest dobre miejsce do zycia. każdy kreci swoje lody.
prawda tez jest inna- rybnik sam w sobie jest mały. dwie ulice na krzyz i koniec. ma 17 wielkich dzielnic. kopalnie i elektrownie. – największy w polskie odsetek mama plus. sami górnicy . to sobie zyja spokojnie. cały Rybnik pracuje w Gliwicach, Katowicach.

olo
olo

to jest parking dla UM:) nie dla zwykłych ludzi, maja abonamenty za darmo z pracy i życie jak pączki w maśle .
Parking przy Hallera świeci pustkami. Kierowcy wolą parkować na klepisku. Parking przy Hallera będzie odstraszał cenami?

asdf
asdf

Przy Dunikowskiego jest wielopoziomowy parking i nie cieszy się on wielkim zainteresowaniem. Nawet pomimo wywieszania reklamowej szmaty.

Paweł
Paweł

Trzeba zapłacić, a to już taki parking dyskfalifikuje. I dlatego wśród kierowców wielkim powodzeniem cieszy się plac błota przy innym wielopoziomowym parkingu, przy Jana Pawła II.

,,
,,

Zwłaszcza, że parking przy Jana Pawła II gwarantuje taki sam poziom usług jak plac błota i pomimo zadaszenia parkingu śnieg i deszcz swobodnie wali na samochody, co dałoby się jeszcze przeżyć ale już w przypadku motocykli garażowanych na zimę to niekoniecznie. Do tego jeszcze dochodzi sprawa sprzed kilku lat kiedy pewien wandal odchylają prowizorycznie siatkę dostał się na teren tego strzeżonego parkingu i uszkodził kilka samochodów. Tak więc zawsze wybieram plac błota, choćby woda miała się nalać do tłumika a gumofilce zostały zassane przez trzęsawisko, w końcu nazwa Gliwice pochodzi od terenu podmokłego czyli “gliwy” a to wszystko oczywiście wina… Czytaj więcej »

Śliwka
Śliwka

Całe centrum miasta jest parkingiem, a temu ciągle mało…

elemele
elemele

to nie jest miejsce na kanalizowanie ruchu samochodowego. wyobraź sobie smród i hałas generowany przez bez przerwy jeżdżące samochody, ten rejon by wymarł.

ewa
ewa

Na Mikołowskiej są dwa wielopoziomowe wybudowane przez miasto, czyli Frankiewicza

Alergia na p.....
Alergia na p.....

Wybudowane przez miasto czyli kogo?? Coś ci się pokróliczkowało ewuniu.
Jak już, to przez podatników