O komin trzeba dbać. Zapalenie sadzy może być śmiertelnie niebezpieczne

Duże zadymienie spowodowało, że na ulicę Rolną w Bojkowie został wezwany patrol straży miejskiej. Jak się okazało, w nieruchomości, z której wydobywał się dym, mieszkańcy nie palili niedozwolonym opałem.

Sytuacja miała miejsce w niedzielę, około godziny 15:10. Wysłani na miejsce funkcjonariusze zauważyli unoszący się z komina dym. Strażnicy ustalili właściciela posesji, któremu zapaliła się sadza w kominie. Na miejscu zjawiła się wezwana przez nich Straż Pożarna, która ugasiła ogień.

Ważna wizyta kominiarza

Zapalenie się sadzy w kominie może być śmiertelnie niebezpieczne. Jeżeli przewód kominowy jest nieszczelny, do pomieszczeń domowych może dostawać się dym, w tym również tlenek węgla. Istnieje również ryzyko rozprzestrzenienia się pożaru. Należy o tym pamiętać i przed sezonem grzewczym zaprosić na przegląd kominiarza.

(żms)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Ampuła
Ampuła

Ale czad… Dosłownie przedwczoraj obejrzałem filmik na YT “Bojkowie – lud zapomniany”. Całkiem liczny lud wołoskiego pochodzenia, trudniący się wypasem i handlem bydłem. Po pięciu wiekach bytności w Bieszczadach, zostali wypędzeni ostatecznie i skutecznie w 1947 r. podczas Akcji Wisła.
Była to niemal połowa XX wieku, a chaty Bojków nie miały kominów. Głównie z powodu wiary w to, że w kominie mieszka diabeł.

Gliwiczanin
Gliwiczanin

Ta na sraz nie gaz. Gdzies ty sie uchowal ***** za myslisz ze kazdego stac na ogrzewanie gazwe

Urko
Urko

Nie pij tyle . A jak już pijesz , to nie pisz ….

ja234
ja234

Dbajcie o kominy i przy okazji o swoje zdrowie.
Miasto zamiast wywalać kupę kasy na halę pomnika czy piasta amatorów powinno bezpłatnie wymieniać piece.

Marx
Marx

co racja to racja. W ciagu 10 lat wydali na wymiane piecow kilka milionow. A na hale ponad 400. Hala fajnie ze jest i zajebiscie wyglada, ale mimo wszystko gdybym mial wybor – wybralbym czystsze powietrze. Za 400 milionow (+ pewnie drugie tyle z UE) to wszystkei piece by byly wymienione i sporaczesc miasta jechalaby na CO

Urko
Urko

Kolejny argument za przymusową wymianą ogrzewania na gaz lub na CO …

black_horse
black_horse

Albo na zainteresowanie się metodą czystego spalania węgla w starym piecu.

urlich
urlich

Dlaczego dopłaty tylko do wymiany starych pieców a co z montażem nowych, ilu ludzi zdecydowało by się na gaz czy pompę ciepła gdyby im troszkę dopłacono

Ad
Ad

Czytam Twoją wypowiedź i wolałbym jednak wymienić ogrzewanie na… C.O.
A może chodziło Ci o jakąś nową metodę spalania tlenku węgla???

black_horse
black_horse
@Ad Wychodzę z założenia ze nie od razu Kraków zbudowano. Zmieniając metodę palenia na palenie od góry, można w 1 dzień zmniejszyć emisję trujących gazów do atmosfery o 90%. Z jednego tylko paleniska. Wystarczy tylko postawić na edukację, posiłkując się choćby wiedzą zgromadzona na http://www.czysteogrzewanie.pl Później można wdrożyć jakiś program dopłat, likwidacji starych palenisk. Jednak tego typu działania są przewidziane na lata. A tu chodzi o poprawę jakości powietrza tu i teraz. Również poprzez dokładne spalenie wszystkich dotychczas wypuszczonych do atmosfery gazów w postaci toksycznego dymu. Oprócz czystszego powietrza mamy o około 30% wydajniejsze takie same jak dotychczas paliwo czy… Czytaj więcej »
imię jego dk44
imię jego dk44

Gdy w lokomotywie spalinowej zapali się sadza, wówczas mechanik woła przez radio o wolną drogę i nie może się zatrzymać, żeby sieci nie uszkodzić dopóki sadza się nie wypali.