Obiecanego remontu na razie nie będzie. Miasto szacuje koszt na… ponad milion zł

Kaplica cmentarna, położona na terenie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego przy ulicy Kozielskiej, od kilku lat czeka na obiecany remont.

Miasto terminu renowacji nie ustaliło, a cała sprawa prawdopodobnie rozbija się o koszty.

Obiekt wybudowany około 1800 roku, znajduje się w zarośniętym parku i systematycznie popada w ruinę. O plany dotyczące zabytkowej kapliczki zapytaliśmy w gliwickim magistracie.

– Kaplica została zabezpieczona. Termin jej remontu nie został jeszcze ustalony. Nie bez znaczenia jest fakt, że szacunkowy koszt gruntownego remontu z pewnością przekroczy milion złotych – poinformował nas Marek Jarzębowski, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic.

Co ciekawe, w październiku 2010 roku, gdy zainteresowaliśmy się sprawą niszczejącej kapliczki, otrzymaliśmy zapewnienie, że remont rozpocznie się w 2011 roku. (zobacz)

? Zlecono program konserwatorski kaplicy. Otrzymałam również dokumentację fotograficzną obiektu. Dysponujemy odpowiednimi funduszami, więc na początku przyszłego roku powinny ruszyć prace remontowe ? przekonywała nas wtedy Ewa Pokorska, miejski konserwator zabytków.

Zwykłe zabezpieczenie kapliczki, polegające na przykryciu wieżyczki i zabiciu okien deskami, nie wystarczy. Obiekt wymaga natychmiastowego remontu. Z wypowiedzi prezydenckiego rzecznika, udzielonej kilka dni temu, jasno wynika, że pewnego rodzaju przeszkodą w rozpoczęciu prac, są szacunkowe koszty takiej renowacji.

Tymczasem ponad dwa lata temu zapewniano nas, że miasto dysponuje odpowiednimi środkami w budżecie.

Mamy nadzieję, że gdy miasto zdecyduje się na prace restauratorskie, dla kapliczki nie będzie już wtedy za późno. Losy zabytku będziemy monitorować.

Kaplica cmentarna od ponad dwustu lat związana jest z Gliwicami. W 1792 roku, na terenie obecnego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego wybudowano cmentarz, na którym spoczęli wybitni mieszkańcy Gliwic ? m.in. pułkownik Alfons von Boddien, dowódca 2. Królewskiego Pułku Ułanów. Kilka lat później, na początku XIX wieku, postawiono kaplicę cmentarną. Po II wojnie światowej doszło do stopniowej degradacji obiektu, w efekcie budynek popadł w ruinę.

Michał Pac Pomarnacki