Od grudnia testowany będzie nowy system pobierania opłat w autobusie. Czy to koniec ŚKUP?

Kazimierz Karolczak, szef niedawno utworzonej metropolii, zapowiadał zmiany w komunikacji miejskiej. Niedawno pisaliśmy o likwidacji KZK GOP. Teraz docierają do nas informacje o nowym sposobie uiszczania płatności za przejazd.

O sprawie informował serwis internetowy silesion.pl.

Różne bilety czy kolory taboru pojazdów należących do przedsiębiorstw organizujących transport na obszarze Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej przechodzą do przeszłości. Teraz obowiązywać będzie wspólna taryfa, a opłatę za przejazd będzie można uiścić bez wyjmowania telefonu z kieszeni.

To wszystko dzięki nowemu systemowi mobilnych płatności, którego wprowadzenie zapowiada Karolczak.  

Beacon, bo o nim mowa, to niewielkie bezprzewodowe urządzenie łączące się za pośrednictwem Bluetooth ze smartfonem lub tabletem. Kiedy użytkownik zbliża się do beacona, wysyłany przez niego sygnał dociera do odpowiedniej aplikacji, a właściwa kwota pobierana jest automatycznie. Takie rozwiązanie zamierza wprowadzić aktualnie również organizator komunikacji miejskiej w Białymstoku.

Nowa technologia, którą po fazie testowej w autobusach planuje się wdrożyć od stycznia 2018 roku, ma być tańsza i bardziej efektywna niż ŚKUP. Dotychczasowy system urządzeń w autobusach może zostać zaadaptowany do wprowadzanych zmian, aby zapobiec marnotrawieniu zainwestowanych dotychczas pieniędzy. Przypomnijmy – wprowadzenie ŚKUP w 2015 roku kosztowało KZK GOP 190 milionów złotych.

(żms)
fot. 24gliwice.pl

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Ampuła
Ampuła

Tym nieszczęsnym regionem rządzą od dawna idioci. 2 miliardy utopione w archaicznym konstrukcyjnie stadionie, gdzie najlepiej czują się niewidomi. Teraz 190 milionów pożarł dodupistyczny “system” w autobusach. Metropolitalność będzie świetnym pretetkstem, żeby pomnożyć kwoty chorego marnotrawstwa. Przy zachowaniu obecnego poziomu głupoty, autonomia sprowadziłaby tutaj głód między gruzy.

Lolek
Lolek

Gdyby tak w Gliwicach wydali 2 mld na stadion i to jeszcze z miejskiej kasy, to pewnie byś klaskał uszami jak foka nad przeręblem. Tak jak, to piejesz zachwytu nad Halą Bankrut.

Seba
Seba

Kolejna aplikacja do zbierania informacji o nas.

ja234
ja234

Nie instaluj jej i tyle.

AndrzejD
AndrzejD

uj z aplikacją ! Jaka piękna okazja do przekręcenia kolejnych 190 milionów zł na system kompatybilny tylko z samym sobą.

Minona
Minona

idziesz chodnikiem, a tu bejkon Cię kasuje znienacka za tę niewątpliwą gliwicką atrakcję – bo akurat przejechał autobus z tym ur…stwem!!
Dlaczego atrakcję? – patrz stan chodników w Gliwicach i wszystko jasne :)

Joe
Joe
W Holandii od kilkunastu lat jest jedna karta zblizeniowa na wszystkie rodzaje transportu (kolej, tramwaj, metro, autobusy). Działa na terenie całego kraju, także z przewoźnikami prywatnymi. (Zbliżenie przy wejściu, zbliżenie i pobór opłaty przy wyjściu.) Automaty do doładowywania dostępne np. w supermarketach. W Anglii biletey kolejowe wyglądają teraz tak samo, jak na początku lat 90… No ale Polska to bogaty kraj, można co rusz wszystko wymieniać… Być może akurat ten problem należałoby rozwiązać centralnie — ministerstwo mogłoby rozpisać przetarg na stworzenie platformy płatności za przejazdy. Do wykorzystania wszędzie, we wszystkich rodzajach kolei, transporcie miejskim, i przewoźnicy prywatni, też jeśli chcą… Czytaj więcej »
Proksym Truszkin

Smierdzi mi to grubym walem! co z kasa, ktora zostala wpakowna w SKUP?

Czy w tym kraju mozna zaplanowac cos na dluzej niz do nastepnych wyborow?!

Xsenofob
Xsenofob

Co złego było w papierowych biletach miesięcznych?

Row
Row

We Wrocławiu można drukować bilet w autobusie płacąc kartą i aplikacją i pewnie są inne bajery

Ja
Ja

A jeśli osoba nie posiada smartphona, bądź nie ma akurat włączonego bluetooth’a?
Z drugiej zaś strony każdy ..uj na swój strój – niedługo telefony będą tylko do aplikacji za płacenie – za parkowanie osobno, za bilet osobno, za pociąg osobno, za autostrady osobno i tylko aplikacji coraz więcej. A gdyby tak to zebrać do kupy w jedną?

ja
ja

Była taka idea, żeby właśnie ŚKUP umożliwiał płacenie w GOP. I nie tylko płacenie, bo np. miał jeszcze spełniać funkcję karty bibliotecznej. A stał się substytutem bilety autobusowego.
Oczywiście są miasta, gdzie za parkowanie można płacić ŚKUP-em, np. Katowice, Chorzów, a nawet Bytom czy Zabrze.

Andrzej Wawrzyczek

Dopóki 100 proc. populacji nie jest w posiadaniu smartfonów i dostępu do internetu bardziej tradycyjne systemy płatności pozostaną w użyciu.

Asia Szpileczka

A jak ktos ma najzwyklejszy telefon bez tego calego badziewia to jak z ta oplata? A jak ktos nie ma wcale telefonu? Jaki przepis w tym kraku nakazuje obowiazkowo posiadac telefon?

ja
ja

“Beacon, bo o nim mowa, to niewielkie bezprzewodowe urządzenie łączące się za pośrednictwem Bluetooth ze smartfonem lub tabletem. Kiedy użytkownik zbliża się do beacona, wysyłany przez niego sygnał dociera do odpowiedniej aplikacji, a właściwa kwota pobierana jest automatycznie.”

Standardowo bluetooth ma w terenie otwartym zasięg nawet 10 metrów. Każdy podjeżdżający na przystanek autobus będzie “kasował” ludzi, którzy stanęli za blisko krawężnika.

rachunekkoncowy
rachunekkoncowy

A ja mam pytanie bo ja nie mam telefonu z bluetoothem więc nie będę mógł korzystać?

Joe
Joe

Bez niebieskiego zęba wypad z przystanku i marsz piechotą!

Grzegorz
Grzegorz

Korzystałem z aplikacji mobilet w Krakowie. Jak dla mnie w zupełności wystarczające. Bez kolejnych wielkich nakładów.

GłupiaBaba
GłupiaBaba

Problem jest taki, że co miasto/aglomeracja to inny system. Wyobraź sobie, że przyjeżdżasz z Krakowa na Śląsk i za przejazd mimo, że inni przewoźnicy, możesz zapłacić dokładnie w ten sam sposób. Zresztą niedawno nawet bilet do Warszawy w dwóch okienkach trzeba było kupować – jeden bilet do Katowic na koleje śmakie, a drugi z Katowic do Warszawy na koleje owakie… Dobry byłby jakiś ogólnopolski system płatności zbliżeniowych umożliwiający płacenie różnym przewoźnikom.

Alex
Alex

Niech mnie ktoś poprawi, jeśli się mylę, ale Bluetooth wymaga sparowania urządzenia. Zakładając, że każdy Beacon będzie się parować z hasłem ‘0000’ i posiadać własny MAC-adres, to za chwilę będziesz mieć w telefonie listę autobusów z całego miasta. Może chodzi o NFC?

Michał Cichy

Co za bzdura ,za Tydzień w ogóle autobusy wycofajcie

ja234
ja234

Cudują z tymi technicznymi bajerami.
Kto chce niech płaci “aplikacją” na srajfona, a kto chce niech kupuje normalne bilety.
Każdy dodatkowy elektroniczny gadżet tak naprawdę komplikuje życie a nie ułatwia.

ramos
ramos

i oczywiscie kolejny uzytkownik, kolejne haslo, kolejny PIN, a w przypadku problemow z aplikacja – numer teefonu do call-center i helpdesku. ech, ta techologia XXI -wieku

Mirka Larwa

Debilizm do Skup przyzwyczaili się pomału starsi ludzie, a tu co znowu serwują super rozwiązanie.

PasżenGapiamo
PasżenGapiamo

Wszystko jedno wielkie G**** Osobiście od 4 lat jeżdżę na gapę.Jestem na dużym plusie.Od trzech miesięcy w Gliwicach nie maja na etacie ani jednego kanara.A system ? a transport ? Nabijanie kiesy cwaniakom.Biorąc po uwagę koszta w stosunku do tego kto jeździ autobusami,kto płaci,kto ma zniżki,autobusy winny być bezpłatnym środkiem transportu.Tak jak w wielu polskich miastach.Ale u nas nie będą,Wtedy banda cwaniaków takich słąskich Frankiewiczów (nie mylić z Frankowiczami)nie zarobi

Piotr
Piotr

Rewolucyjny pomysł: kawałek papieru, na nim zapisane dane właściciela, obszar i okres na jakim obowiązuje bilet. Nosi się takie coś np. w kieszeni i w razie kontroli biletów pokazuje kontrolerowi biletów. Nie potrzeba telefonów, smartfonów, beaconów ani nawet prądu, żeby to działało. Ale to pewnie za trudne…

Asia Szpileczka

Aaa… A jak ktos ma tylko stacjonarny telefon? Jak nim zaplacic w autobusie???

ramos
ramos

wtedy pytasz kierowce, gdzie jest gniazdko, bo chcesz telefon do sieci TP podlaczyc. :)

Iwona Porębska

Dlaczego nie moze byc taki system jak w Warszawie? Czytnik z karty miejskiej sam mi wszystko czyta, ja nawet nie wyciągam jej z torebki…

ramos
ramos

Co za czasy?
Dzisiaj bez smartphonow / internetow juz sie nie da autobusem jezdzic?

kuku
kuku

potrzebny był ten Śkup jak dziura w moście

Krzysztof
Krzysztof

Dodam, że ostatnio opublikowano raport dotyczący dość poważnej dziury w systemie Bluetoth i jest zalecenie, aby nie włączać BT na stałe, ani w czasie gdy nie jest potrzebny. Osobiście wolę wyjąć ten telefon na kilka sekund i kupić bilet w aplikacji moBilet, niż zastanawiać się, czy przypadkiem przejeżdżający obok mnie autobus “nie skasuje” mi biletu. Notabene poprzez moBilet mogę zapłacić za bilet czy parking w wielu innych miastach.

Maciej Senik

Znowu ? No żeby ich w tym KZK-GOP powykręcało. Jedno im nie jeszcze nie działa poprawnie a już drugie wprowadzają.