Od Nowego Roku prąd zdrożeje. Podwyżkę odczujemy przy każdym kupowanym produkcie

Ceny prądu pójdą w górę. W przyszłym roku jednostki samorządu terytorialnego będą musiały płacić za energię o co najmniej kilkadziesiąt procent więcej. Tak drastyczną podwyżkę zastosowały w skali całego kraju wszystkie państwowe spółki energetyczne.

Mieszkańców czeka w konsekwencji skokowy wzrost kosztów życia, szczególnie dotkliwy, gdyż podwyżki cen prądu dotkną również małe i średnie firmy. Koszt energii elektrycznej ukryty jest przecież w każdej usłudze i dostępnym nam produkcie – na przykład w cenie bochenka chleba.

W ostatnim czasie lokalne samorządy z przerażeniem przeglądały oferty dostawców prądu i organizowały przetargi na dostawę energii elektrycznej. Z wyliczeń wynikło bowiem, że w przyszłym roku dużo więcej zapłaci każda gmina i miasto.

Średnio 60-procentową podwyżkę cen prądu zastosowały wszędzie wszystkie energetyczne spółki Skarbu Państwa, co można traktować jako realizację polityki rządu.

W przypadku Gliwic, które zdecydowały się już na wspólny zakup energii elektrycznej w ramach grupy zakupowej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, koszt dostaw prądu w 2019 roku będzie o około 67% wyższy w stosunku do roku bieżącego.

Nikt nie był przygotowany na tak drastyczne podwyżki. Obecnie samorządy głośno protestują w imieniu mieszkańców, którzy bardzo szybko odczują podniesienie cen. Miasto będzie musiało kupować za dużo większe pieniądze energię elektryczną, która jest potrzebna do oświetlenia, funkcjonowania firm komunalnych, Urzędu Miejskiego, szpitala, szkół czy przedszkoli.

Także mieszkańców czeka skokowy wzrost kosztów życia, gdyż szeroko zakrojone podwyżki cen prądu dotkną – obok samorządów – również małe i średnie firmy, w tym wytwórców żywności.

Niepokój samorządów budzą m.in. sprzeczne działania ministra energii, który jeszcze przed wyborami samorządowymi przekonywał, że podwyżek w taryfie G dla gospodarstw domowych w 2019 roku w ogóle nie będzie. Potem ogłosił, że będą one nie większe niż 5%. Przed kilkunastoma dniami natomiast Urząd Regulacji Energetyki oficjalnie potwierdził, że firmy energetyczne złożyły już wnioski o podwyżki. Niektóre chcą podnieść ceny aż o 30%.

(żms)/MSI
fot. arch. 24GLIWICE

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
jurek
jurek

Zastosujemy wariant Francuski i wyjdziemy na ulice

@jurek
No to dajesz………

przewodniczący
przewodniczący

Ehe, wychodzisz tak już 30 lat i wyjść nie możesz, jakbyś miał zatwardzenie.

Julka
Julka

Jak się lubi palić byle czym w piecach i smrodzi pół Europy, to za karę trzeba będzie płacić krocie.

Rocky
Rocky

Juleczko. Rozpalam w piecu CO polskimi zapalkami,polski papier i drewno,wegiel kupilem w skladzie opalu z KWK Szczyglowice za 700zl/tona, a z komina idzie czarno/ szary dym. Gdzie tu moja wina??

Rocky
Rocky

Dodaje mam polski piec Zębiec

H2o
H2o

XXI wiek, a Polacy ciagle palą w piecach. Atom i OZE w Polsce nie istnieje dzięki głupim rządom. Podwyżka cen energii to konsekwencja zanieczyszczania środowiska i nowych pomysłów PiS na transfer kasy z firm energetycznych. Chcieliście głupot fundacji narodowych, to macie. No ale “szlachta” lubi palić, bo tanio… Niedługo dowalą cenami za wodę, bo zasoby się kurczą. Wtedy też będziecie zdziwieni.

EuGeniusz
EuGeniusz

To może powietrze czarne przywiane znad północnej Afryki

Fiku Miku
Fiku Miku

@EuGeniusz. Wiatry wieją od zachodu. Niemieckie powietrze tak truje.

black_horse
black_horse

@Rocky Spróbuj palić odwrotnie. Od góry. Wrzuć do zimnego pieca polski węgiel, na niego drewno i na koniec papier. Podpal papier na górze, połóż na płomień kilka drewienek. Brawo ty, masz nagle kocioł 5 klasy, z komina idzie ledwo widoczna mgiełka a sąsiedzi cię kochają. To działa. A na sezon spalisz 30-40% węgla mniej.

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Rocky – kup lepszy węgiel bo za 700 zł/tonę to miał chodzi.

Julka
Julka

Ale on kupuje polski miał, patriotyczny. Jakby nie kupił, to polscy górnicy nie mieliby wypłaty i deputatu.

Urko
Urko

O to, to , to ! Zapomniałeś dopisać , że ta ledwo widoczna mgiełka składa się wyłącznie z tlenu. O zapachu lawendy i sasanki polnej. Nawet wtedy , jeśli do wungla dokłada się dodatki w postaci opon od taczki i siennika po prababci z Kołomyi.

black_horse
black_horse

@urko Nic nie zapomniałem napisać, a fantazji twojego zatrutego umysłu nie jestem w stanie przewidzieć. Chociaż chyba powinienem, bo się powtarzasz nad wyraz często i nikogo to już oprócz ciebie i ampuły nie bawi.

Urko
Urko

Ależ pamiętaj koniku czarny . Nigdy nie zapominaj. Dziwię się, że dzisiaj nie było cię Katowicach. Mógłbyś zadziwić świat cały twoją innowacyjną technologią . A podróba prezydenta pewnie order by ci dała.

Lolek
Lolek

Urko spalaniu węgla czy czegokolwiek zawsze towarzyszy dym. Ale paląc w piecu od góry, jest to o wiele efektywniejsze i czystsze. Pomimo że palenie od góry sprawia, że dym jest czystszy, nie czuć go i tak nie widać, to nie oznacza zerowej emisji zanieczyszczeń – ale badania pokazują, że spadek emisji pyłów jest ponad 50-procentowy względem standardowego kopcenia. Do tego spada zużycie węgla a emisja z takiego węgla – którego nie trzeba było kupić i nie został spalony – jest zerowa. Zwykłe palenie powoduje nadmierne wydzielanie się palnych gazów i pyłów, które z barku tlenu po prostu się nie spalą… Czytaj więcej »

Urko
Urko

Tak , tak oczywiście . A najlepszym środkiem opatrunkowym jest pajęczyna zmieszana ze spleśniałym chlebem i charknięciem Kiemlicza. Pragnę Cię również poinformować , że najbardziej ekologicznym środkiem transportu jest koń + furmanka.
BTW. Panie naukowiec . Raczej “pompą” niż “pompom”

z katowic
z katowic

Rocky to prawdziwy patriota. Tak jak Prezydent Duda, który dziś na COP24 ogłosił, że zasoby węgla wystarczą nam na 200 lat. Tak wygląda życie w alternatywnej rzeczywistości, ale choroby i degradacja środowiska są realne tu i teraz.

Rocky
Tyś nie winny to ona przekonywała, że ma 16 lat skończone

HAL
HAL

w Polsce rocznie na choroby płuc umiera 48 tysięcy osób, w Szwecji – 7,6 tysiąca.  Ale Polakowi nie wytłumaczysz. Polak musi palić w piecu bo z się z nim urodził. Z filtrem PDF się nie urodził, dlatego go wycina. Najlepszy dowód na głupotę Polaków jest kongres klimatyczny zorganizowany w zagłębiu węglowym. Sponsorowany jest przez firmy węglowe, a w gablotach pawilonu polskiego i miasta katowice prezentują węgiel, mydło i biżuterię z węgla. Oni chyba nie wiedzą w jakiej imprezie biorą udział. Do tego minister, któy zapowiada 80% udział węgla w polskiej gospodarce do 2050 roku, kiedy na konferencji mówi się, żeby… Czytaj więcej »

marcin
marcin

Ja żałuję, że w trakcie tego szczytu klimatycznego nie ma mrozu i że stan powietrza się poprawił przez deszcz i silny wiatr. Szkoda że ta konferencja nie wypadła w okresie największego smogu. Może gdyby wszyscy ministrowie z prezydentem na czele zaciągnęli się tym “świeżym powietrzem”, to gadaliby inaczej. Łatwo gadać na temat węgla, zanieczyszczenia i zmian klimatycznych, na co dzień siedząc w zacisznym gabinecie w Warszawie, gdzie jest klimatyzacja, centralne ogrzewanie i wszystkie wygody, za które zresztą płacą podatnicy – więc podwyżka cen energii w politycznych gabinecikach nie ma żadnego znaczenia.

Smog gliwicki
Smog gliwicki

W Warszawie też jest smog, a największy wyprodukowali patrioci z flarami podczas pochodu faszystowskiego. Zagraniczni goście w Katowicach komentują, że czują w powietrzu zapach i smak węgla, a polski szczyt to farsa, którą zainaugurowała orkiestra górnicza i prezydent mem, który neguje ocieplenie klimatu i twierdzi, że spalanie węgla może być korzystne dla środowiska. Kto jest młody niech ucieka z tej węglowej republiki przygłupów.

Ranny Ptaszek
Ranny Ptaszek

Szwedów jest prawie 4 razy mniej niż Polaków…

błysk
błysk

Czyli kretynów też jest mniej.

Raven
Raven

To prawda że Polaków umiera dużo od zanieczyszczeń tylko przykład Szwecji jest trochę chybiony bo ich jest prawie 4 razy mniej więc przy takiej samem populacji umarłoby ich ok 30 tyś co i tak jest wynikiem lepszym niż w Polsce. Takie podawanie danych to typowa polityka – bo można powiedzieć że w dwóch miastach ubyło 10% ludzi – jedno ma milion mieszkańców drugie tysiąc różnica ogromna ale gdzie zauważysz różnicę łatwiej?

Mat-Fiz
Mat-Fiz

Problemy z matematyką? Spróbuj jeszcze raz.

hanek mały
hanek mały

Jak się mieszka w kraju, w którym trzeba żyć za 350 euro, a ceny są takie same lub wyższe niż w pozostałych krajach UE, w których w dodatku jest o wiele cieplej, to nie dziw się, że ludzie wrzucają “byle co” do pieców. Po prostu wybór mają jeden : albo umrzeć z zimna, albo smrodzić. Ciekawe, co Ty byś wybrał?

hanek mały
hanek mały

Jak się zarabia byle co, to nie masz wyjścia, bo albo palisz byle czym, albo zamarzniesz.

MariannaA
MariannaA

No to kiedy się umawiamy?

Ostatni sprawiedliwy
Ostatni sprawiedliwy

Wstajemy z kolan ! Wszystko drożeje przy PiSim władaniu krajem. Jestem rozczarowany. nie tak miało być ? Pora te chałastrę rozgonić w kolejnych wyborach .

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

Do: Ostatni sprawiedliwy.
Widzę że odwiedzasz forum i co chwilę podszywasz się pod inne osoby.
Występujesz jako mizerne odbicie Ampuły. Teraz w moim nicku. Zmień piaskownicę.

Ampuła
Ampuła

Najdroższy w Europie prąd wytwarzany z najdrożej na świecie wydobywanego wungla kamiennego. Oraz kupowanie trzykrotnie droższego gazu przywiezionego statkami z USA, zamiast takiego samego gazu dostarczanego do Polski od dawna istniejącymi rurociągami z Rosji. Idiotyczna ekonomia w kraju prowadzonym w przepaść przez idiotów trawiących czas na pląsach urządzanych przez zakonnego oligarchę.
Dziś Niemcy zamknęły ostatnią kopalnię węgla kamiennego. Kupują ten węgiel w Chinach, bo wychodzi dwukrotnie taniej i palą nim w elektrowniach węglowych. Dla Niemców węgiel kamienny to surowiec, a nie pieprzone “czarne złoto” od świętej Barbary, w pakiecie z orkiestrą dętą i tradycyjną czapką z piórami.

Urko
Urko

Ehh…. Ty chyba jeszcze nie kochasz Polski tak bardzo jak NPwTCZNG ….

asdf
asdf

Takie są efekty hołubienia węgla. Wungiel to czarne złoto, skarb narodowy, więc za wszelką cenę trzeba utrzymać kopalnie, a nawet wybudować nowe. Nawet jeśli obywatele zapłacą 50% więcej, to będzie niewielkie poświęcenie dla dobra górnictwa. A nam przynajmniej związkowcy nie będą palić opon pod Sejmem.
Ciemny lud jest ciemny i nie odezwie się ani słowem jak im drastycznie podwyższymy koszty życia. Francuzi zorganizowali protesty jak im paliwo podrożało, a w Polsce “ojej, no tak już musi być, taka jest cena gospodarczego dobrobytu”.
P.S. Likwidujcie dalej OZE i dopłacajcie do funkcjonowania kopalni. Na pewno dobrze na tym wyjdziecie finansowo.

Ampuła
Ampuła

Radiomaryjnym jędzom i dewotom rząd oświadcza, ze wungiel kamienny też jest “odnawialnym źródłem energii”. Trwa to co prawda miliony lat, ale w związku z życiem wiecznym to wcale niedługo.

Imię
Imię

A do baku zatankujemy dinozaury :)

MariannaA
MariannaA

wungle, gorole, wungle!

Krystel
Krystel

No brawo dzieki naszemu rządowi PIS wszystko drożeje głosujcie nadal na nich a bedziemy przymierac z głodu i ciemności !!!

ja234
ja234

Polityka szastania kasą przez pisiorów na lewo i prawo daje efekty.Tak się dzieje, gdy pisiory szastają kasę na realizację swoich bzdurnych pomysłów. Pińćet, trzysta, kler, górnictwo i nie tylko…a suweren się cieszy…koniecznie na nich głosujcie…
OZE praktycznie zostało wywalone z kraju.
Kuriozalny, niedorzeczny i bzdurny jest przy tym klip pisiowskiego ministerstwa ochrony środowiska prezentujący pislandię na szczyt COP24 w Katowicach.

Ceny gazu też pójdą w górę.

Dla niekumatych, inflacja czyli ceny produktów w marketach też pójdą w górę i to mocno.

Tanie
Tanie

A ja mam to tyle. Jutro jade kupic 50 chomików, 25 kółek do biegania (wiadomo chomik biegac 24 na dobe nie da rady) do tego porządne dynamo. I dostawcy prądu mogą mnie cmoknąć. Żarcie dla chomika jest na szczescie jeszcze

Urko
Urko

No i po efekcie pińcet + …

kolega
kolega

Chyba u Ciebie

Beton
Beton

Nie tylko u Urko. U mnie też. Rozpatrując sytuację w moim budżecie domowym od nieszczęsnego października 2015, kiedy to zmieniło się towarzystwo przy korycie, można powiedzieć że jest 500 plus, ale 800 minus. Bilans – minus 300 zł. A wygląda na to, że w przyszłym roku będzie dużo gorzej.

Urko
Urko

@Beton. Primo. Nigdy nie byłem beneficjentem tego programu, ze względu na fakt posiadania tylko jednego nieletniego potomka. Secundo. Nawet gdybyś:
1. zeskanował swoje rachunki z 2015 i 2018,
2. zrobił ich analizę porównawczą i ujął ją w prostej , kolorowej tabelce z dużymi literami i prostym opisem,
3. umieścił ją na tym forum wraz z czytelnym opisem,
to “kolega” i zapewne paru innych by tego nie “objęło”. Zbyt prosta krzywa przyswajania wiedzy . O kognitywnych zdolnościach antycypacyjnych nie wspomnę.

Tiki Taka
Tiki Taka

@Urko
Po prostu to zrób-zeskanuj, porównaj, opisz.
Kolega i zapewne paru innych nie zrozumie. Ale znajdą się inni, którzy zrozumieją….

Urko
Urko

1. Nie jestem ani dr Judymem ani Siłaczką
2. Próba udowodnienia czegokolwiek racjonalnego niektórym uczestnikom tego forum przypominałaby Syzyfowe prace ( vide: black_horse, który twierdzi , że rozpalanie węgla od góry jest oszczędne, nieszkodliwe, przyjemne dla oka i powonienia a więc zapewne ekologiczne)
3. Niewykluczone, że wydawane przez ciebie polecenia typu: “zrób, idź,opisz” działają na twojego partnera/ partnerkę . Ja mam je głęboko w Dudzie …

Urko
Urko

1. Nie jestem ani dr Judymem ani Siłaczką
2. Próba udowodnienia czegokolwiek racjonalnego niektórym uczestnikom tego forum przypominałaby pracę Syzyfa ( vide: black_horse, który twierdzi , że rozpalanie węgla od góry jest oszczędne, nieszkodliwe, przyjemne dla oka i powonienia a więc zapewne ekologiczne)
3. Niewykluczone, że wydawane przez ciebie polecenia typu: “zrób, idź,opisz” działają na twojego partnera/ partnerkę . Ja mam je głęboko w dudzie

black_horse
black_horse

@urko
I kto to pisze? Osobnik który coś tam przeczytał w moich postach o paleniu od góry, wyrwał z kontekstu i doprawilł swoją bujną fantazją o jakichś zapachach kwiatów. Typowy troll internetowy. Człowieku, napisałem że palenie od góry pozwala biednym, niezamożnym ludziom za pomocą środków którymi dysponują ogrzewać swoje domy z mniejszą uciążliwością dla środowiska. Poza tym nie ja tak twierdzę tylko badania Instytutu Chemicznej przeróbki węgla w Zabrzu. Czy w końcu zrozumiesz czy mam przejść na pismo dla małpy?

I po ptokach
I po ptokach

Oj popełniłeś gruby błąd. Powołałeś się na badania z Zabrza, jakbyś nie wiedział, że tylko ten jeden fakt da gliwickim szowinistom powód do kwestionowania tej metody.

Ampuła
Ampuła

Instytut Przeróbki Węgla z Zabrza jest w stanie wydać zaświadczenie badawcze, że produkty spalania wungla maja własności uzdrawiające, w stopniu porównywalnym do wód z Lourdes i modłów przed obrazem w Częstochowie. Gdyby podali, że spalanie wungla truje ludzi, Instytut zostałby zamknięty, a etatowi badacze wywaleni na zabrski bruk sadzą pokryty.

black_horse
black_horse

@ampula
Masz jakąś wiedzę której my nie mamy? O marnowanie publicznych środków przez podatnika? Złóż doniesienie do prokuratury.
Dla twojej wiadomości instytut z Zabrza niezbyt chętnie chciał się podzielić wynikami tych badań. Dopiero zapyanie w trybie dostępu do informacji publicznej skłoniło go do ujawnienia tych tajnych badań. Powód jest dość prosty: jest to wiedza niewygodna dla sprzedawców kotłów 5 klasy, rozliczaczy dotacji, wykonawców. Jeżeli myślisz że w tym wszystkim chodzi o zdrowie ludzi to jesteś naiwniakiem. Chodzi o kasę.

Matka ! Jest jedna
Matka ! Jest jedna

Z moich wyliczeń wynika,że dziś pozostało mi z tego całego 500+ całych 48 złotych. Szubrawcy i kłamcy z PiSu. ……………….Z programu mieszkanie +, z zakładanych 100 tyś. mieszkań wybudowali 480 ( czterysta osiemdziesiąt)

Gmerająca
Gmerająca

Jakim trzeba być hipokrytą żeby kąsać rękę, która daje.
Nie pasuje -miej honor i nie pobieraj świadczenia.

Imię
Imię

To nie jest problem władzy – każda kłamie, to suweren nie umie/nie chce przewidzieć podstawowych łańcuchów przyczynowo – skutkowych

Ojciec Szatanik
Ojciec Szatanik

Chcecie zaoszczędzić na energii elektrycznej ? Na ogrzewaniu. Jazda do kościoła na godz.18

Miruś
Miruś

…”Średnio 60-procentową podwyżkę cen prądu zastosowały wszędzie wszystkie energetyczne spółki Skarbu Państwa, co można traktować jako realizację polityki rządu.”
Jedynie co mnie pociesza że po d…e dostaną również te oszołomy co głosowały na obecny rząd, może teraz się ockną i pomyślą przy następnych wyborach…

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

Oni sobie dokradną w spółkach skarbu państwa.

Lolek
Lolek

Ale w tym przypadku chodzi o tych wszystkich “prawdziwych” patriotów, po 2 klasach gimnazjum, odzianych w bluzy z groźnym wilkiem i napisem “Śmierć wrogą ojczyzn”. Którzy tak ochoczo głosowali na tych oszustów z PiS.

marcin
marcin

Wyobraźcie sobie te wiadomości za 50 lat…
USA: liczba kolonistów na Marsie przekroczyła milion osób.
Chiny: rozpoczęto budowę pierwszej elektrowni wykorzystującej zimną fuzję.
Niemcy: wdrożono metodę leczenia nowotworu i jego przerzutów, rak nie jest już śmiertelną chorobą.
Polska: “węgiel jest naszym strategicznym surowcem, nigdy z niego nie zrezygnujemy”

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

“Tak nam dopomóż Bóg i Najświętsza Maryja Panna Patronka Kominów”

bajzel
bajzel

wysmiewasz wszystkie religie czy tylko ze starchu jedną

UJzPiSu
UJzPiSu

Podwyżki prądu to cena ratowania min. KWSA, czyli polskiego górnictwa i jego związkowców. Tylko tego nikt nie chce ludziom powiedzieć.

kazimierz
kazimierz

to jest efekt obsadzania znajomymi i członkami rodzin PISOWCÓW W SPÓŁKACH SKARBU PAŃSTWA już parę miesięcy temu Energa i Tauron WYKAZAŁY ZNACZNE STRATY.—–SPÓŁKI KTÓRE JESZCZE 3 LATA TEMU WYKAZYWAŁY WIELOMILIARDOWE DOCHODY TERAZ STOJĄ NA SKRAJU BANKRUCTWA ,to tak jak w Janowie ośrodek hodowlany koni Arabskich rokrocznie wykazywał wielomilionowe zyski teraz nie ma na paszę dla koni

Kkk
Kkk

Będzie trzeba wrócić do tradycyjnego ogrzewania mieszkań węglem

kolega
kolega

@Kkk
A dotychczas ogrzewasz czym? Prądem?
“Będzie trzeba wrócić do tradycyjnego ogrzewania mieszkań węglem”- tzn jak wrócisz? Odkurzysz stary piec węglowy? Kupisz i zamontujesz nowy?

Bruno Ba Chryja
Bruno Ba Chryja

Sposobów zaoszczedzenia na energi przez miasto jest multum. Pierwszy przykład z brzegu. Czy arena głuptaków propagujaca gonitwy zaciężnych kopaczy musi być oświetlona na full 2 godziny przed gonitwami ? Czy gonitwy nie moga sie odbywać w porze dziennej ?

Raven
Raven

18 to jest pora dzienna ale nie wiem czy zauważyłeś w naszej szerokości geograficznej o tej porze jest już ciemno, lampy muszą się rozgrzać i nie można ich wyłączyć od razu więc czas płynie tik-tak. Taką samą bzdurą jest godzina dla ziemi gdy chcą wyłączyć wszystkie odbiorniki – a co zrobią z energią w tym czasie wyprodukowaną wleją do zbiornika – nie da się więc energia idzie w gwizdek bo elektrowni nikt nie wyłączy.

bart
bart

W trakcie “Godziny dla Ziemi” żadna energia nie idzie w gwizdek. Według badań naukowców spadek zużycia energii w tym czasie wynosi ok. 4%, więc jest całkowicie nieodczuwalny dla elektrowni.
Akcja ma wymiar symboliczny, bo pokazuje, że można wdrożyć pewne oszczędności stosunkowo niskim nakładem. Zamiast np. oświetlać budynek potężnymi reflektorami, być może wystarczy skromniejsze oświetlenie, które będzie obejmować sam budynek, a nie świecić “w kosmos”.

To trochę jak z głosowaniem w wyborach – “mój głos niczego nie zmieni – pomyślało naraz milion wyborców w Polsce”. “Wyłączanie zbędnej żarówki w moim domu niczego nie zmieni – pomyślało naraz miliard osób na świecie”

Ssak
Ssak

Zaczyna się realizacja ustawy 447. Przecież gazowaliśmy, strzelaliśmy i okradali starszych i mądrzejszych przed, po i w czasie WW II. Pan każe sługa musi. Oczywiście posłuszny Urząd Regulacji żyjący za nasze zatwierdził co mu narzucono. Zacznie się od stycznia rugowanie narodu ku chwale rozgrabionej ojczyzny.

Dawnodawnokiedys
Dawnodawnokiedys

Kiedys ludzie zyli bez pradu i sie dalo. Teraz, gdy jestesmy na wyzszym poziomie intelektualnym, to sie nie da? Cos mi tu nie gra

Szota
Szota

Przechodze na piec weglowy do d,,,,,z ogrzewaniem elektr,

...
...

Pod radiostacją ledowe oświetlenie już jest

krzysztof
krzysztof

a mnie nie zdrożeje

Mauryc
Mauryc

No już naprawdę, wszystko drożeje. Ciekawe jakie rachunki będziemy płacić faktycznie w przyszłym roku. Ja póki co mam prąd od Pulsar Energia i nie płace jakoś dużo, w porównaniu z innymi dostawcami jest naprawdę ok